Προς το περιεχόμενο

Πες μου πως οδηγας να σου πω ποιος εισαι


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω και συμφωνώ με τους παραπάνω ότι περισσότερο από την ανύπαρκτη οδηγική παιδεία, το βασικότατο πρόβλημα είναι η ελλειπής κοινωνική παιδεία.

 

Σε άτομα προβληματικά, απροσάρμοστα στο κοινωνικό σύνολο που δεν σέβονται τους υπολοίπους στην καθημερινότητα τους, η οδήγηση μεγενθύνει την κακή συμπεριφορά τους. Πιθανότατα γιατί κλείνοντας την πόρτα του αυτοκινήτου τους αισθάνονται κάποια ασφάλεια, κάποια απόσταση. Λες και το κάθισμα του αυτοκινήτου είναι στο σαλόνι μου και εδώ κάνω ότι γουστάρω εγώ.

 

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς όταν π.χ. σε κλείνει ο άλλος, αποφεύγεις το τρακάρισμα μαζί του κινδυνεύοντας να πέσεις σε πεζό/μηχανάκι/τοίχο κοκ και αν του κορνάρεις αντί να πει μια συγνώμη αρχίζει να σου λέει για την μάνα/κόρη/παναγία σου.

Προσωπικά, ενώ λόγω ηλικίας πλεον έχω πολύ περισσότερη υπομονή από παλιά, στον δρόμο τρελαίνομαι και κάποιες φορές έχω αντιδράσει με τρόπο που δεν με εκφράζει καθόλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Προσωπικά, ενώ λόγω ηλικίας πλεον έχω πολύ περισσότερη υπομονή από παλιά, στον δρόμο τρελαίνομαι και κάποιες φορές έχω αντιδράσει με τρόπο που δεν με εκφράζει καθόλου

 

 

Σε μενα συμβαινει ακριβως το αντιθετο 

Παλια δε με πολυενοιαζε οτι κι αν εκαναν οι αλλοι 

Τωρα οσο μεγαλωνω τοσο σπανε τα νευρα μου πιο ευκολα και βγαινω εκτος οριων οταν βλεπω αθλιοτητες  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεγκεφαλος 40αρης μηχανακι μου πεταχτηκε απο στενο με 30-40 χλμ.Με εγκυο στο αυτοκινητο κατεβαζω απλα το παραθυρο και του λεω ευγενικα να προσεχει θα σκοτωθει και θα σκοτωσει κανεναν.Απαντηση αφου ειδε την γυναικα μου διπλα;"κατεβα κατω ρε μαλακισμενο να σου πω εγω".Πολυ απλα τρελανε τη γυναικα μου και εγω κρατησα πινακιδες.Κατι τετοιοι μαγκες θελουν στρωσιμο...εστρωσε παντως...τον εκανα βασιλισσα!Δεν σεβονται τιποτα.Αντε και μονοι μας ας εκανε τσαμπουκα.Αλλα να δει εγκυο και να θελει ζορισματα οχι!!!εκει ειναι για φονο

 

Και να μην ξεχασω,χωρις κρανος και με τσιγαρο στο χερι.Πολυ συγκεντρωμενος στην οδηγηση και με παιδεια,οσων αφορα την ασφαλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με το πρώτο? Σε τι δρόμους?

 

Αν μιλάμε για 2 λωρίδες και πάνω και έχεις κενό στα δεξιά τότε κακώς δεν είσαι ήδη στην άκρη.

 

Σε δρόμους εκτός πολης φυσικά 3 λωρίδες είμαι στην μεσαία αριστερά η λωρίδα είναι γεμάτη όπως και ψιλό γεμάτη η δεξιά (γιατί σε μερικα μέτρα είχε έξοδο) μπαίνει σφήνα από τα δεξιά μπαίνει μπροστά μου και χώνεται και στην αριστερή .

 

Έχουμε και λέμε!

 

1) Γιατί όχι? Αν μου σαι αριστερά με 30 χλμ και είμαστε σε λεωφόρο να μην σε προσπεράσω;

 

2) Στη γέφυρα ρίου αντιρίου αν είμαι αριστερά σου και πας με 40 χλμ να μην σε προσπεράσω ;  

 

3) Δηλαδή θάνατος σε όλους μας γιατί όλοι μας ασχολούμαστε με κάτι άλλο οταν οδηγάμε.  π.χ αλλάζουμε τραγούδι στο cd player μιλάμε στον διπλανό μας σκεφτόμαστε κάτι ασχετο  , αναπνέουμε και αποσυντονιζόμαστε (αυτό πάει για τις ξανθιές και κάνω πλάκα :P)

 

4) ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ !!!! :P

 

1)Φυσικα αλλά εάν το κάνω αυτο τότε ΘΑΝΑΤΟΣ σε έμενα :P Η αριστερή λωρίδα είναι για προσπέραση όταν είμαι με το όριο κάνοντας προσπέραση και έρχεται και με κολαει ο άλλος σχεδόν με τα διπλασία χιλιόμετρα και μου παίζει τα φώτα τότε ;

 

2)Λαθος από έμενα εννοούσα γέφυρες με στροφές όχι φυσικά την Ρίου Αντίρριου

 

3)Εαν κινησε με 100χιλ + και πειράζεις το cd player η κοιτάς τον διπλανό σου τότε είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί σε αυτά τα δευτερόλεπτα που δεν κοιτας τον δρομο να γίνει κάτι και να μην μπορέσεις να αντιδράσεις έγκαιρα .

 

4)Ευχαριστω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δρόμους εκτός πολης φυσικά 3 λωρίδες είμαι στην μεσαία αριστερά η λωρίδα είναι γεμάτη όπως και ψιλό γεμάτη η δεξιά (γιατί σε μερικα μέτρα είχε έξοδο) μπαίνει σφήνα από τα δεξιά μπαίνει μπροστά μου και χώνεται και στην αριστερή .

 

 

1)Φυσικα αλλά εάν το κάνω αυτο τότε ΘΑΝΑΤΟΣ σε έμενα :P Η αριστερή λωρίδα είναι για προσπέραση όταν είμαι με το όριο κάνοντας προσπέραση και έρχεται και με κολαει ο άλλος σχεδόν με τα διπλασία χιλιόμετρα και μου παίζει τα φώτα τότε ;

 

2)Λαθος από έμενα εννοούσα γέφυρες με στροφές όχι φυσικά την Ρίου Αντίρριου

 

3)Εαν κινησε με 100χιλ + και πειράζεις το cd player η κοιτάς τον διπλανό σου τότε είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί σε αυτά τα δευτερόλεπτα που δεν κοιτας τον δρομο να γίνει κάτι και να μην μπορέσεις να αντιδράσεις έγκαιρα .

 

4)Ευχαριστω :P

Σωστός σε όλα αλλα έχω μια ένσταση στο 3. 

 

Που ξέρεις τι αμάξι οδηγάω; Μπορεί να έχω σύγχρονο με advanced cruise control με αυτόματο σύστημα ακινητοποίησης αυτοκινήτου.   ;) Οποτε ρίχνω και εναν ύπνο στην ευθεία ! :P

Για μένα είναι πιο επικύνδυνο να κοιτάς το cd player μεσα σε πόλη με κινηση παρά εθνική με νορμαλ κυκλοφορία . 

 

4) Παρακαλώ . Ενας λιγότερος !! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός σε όλα αλλα έχω μια ένσταση στο 3. 

 

Που ξέρεις τι αμάξι οδηγάω; Μπορεί να έχω σύγχρονο με advanced cruise control με αυτόματο σύστημα ακινητοποίησης αυτοκινήτου.   ;) Οποτε ρίχνω και εναν ύπνο στην ευθεία ! :P

Για μένα είναι πιο επικύνδυνο να κοιτάς το cd player μεσα σε πόλη με κινηση παρά εθνική με νορμαλ κυκλοφορία . 

 

4) Παρακαλώ . Ενας λιγότερος !! χαχα

 

Μπράβο εάν έχεις τέτοιο αυτοκίνητο , γενικά μιλούσα πάντως για αυτούς που χαζεύουν απο εδω και απο εκει(κινητα κτλ) .Σήμερα πετυχα έναν τύπο με ενα  παλιό Volkswagen ο οποίος δεν έχει φωτά πέδησης όπως και φλας ... απορώ ρε παιδιά πως διάολο περνανε κτεο αυτοί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο εάν έχεις τέτοιο αυτοκίνητο , γενικά μιλούσα πάντως για αυτούς που χαζεύουν απο εδω και απο εκει(κινητα κτλ) .Σήμερα πετυχα έναν τύπο με ενα  παλιό Volkswagen ο οποίος δεν έχει φωτά πέδησης όπως και φλας ... απορώ ρε παιδιά πως διάολο περνανε κτεο αυτοί ;

Δεν έχω τέτοιο αμάξι. Ένα ταπεινό hyundai accent έχω. Απλα κάνω λίγο αντίλογο !!

 

 

Τι πως περνάνε κτέο ; Ελλαδα ζούμε !! 

Κοιτα και μένα στο Κτέο μου βρήκαν ότι τα φώτα βαράνε ψιλά και αντί να με κόψουν μου καναν απλα σύσταση να τα ρυθμίσω για να μην τυφλώνω τους οδηγούς. Εγώ στη θέση του θα με εκοβα στεγνά . Φυσικά πήγα και τα έφτιαξα μετα απο κατι μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τέτοιο αμάξι. Ένα ταπεινό hyundai accent έχω. Απλα κάνω λίγο αντίλογο !!

 

 

Τι πως περνάνε κτέο ; Ελλαδα ζούμε !! 

Κοιτα και μένα στο Κτέο μου βρήκαν ότι τα φώτα βαράνε ψιλά και αντί να με κόψουν μου καναν απλα σύσταση να τα ρυθμίσω για να μην τυφλώνω τους οδηγούς. Εγώ στη θέση του θα με εκοβα στεγνά . Φυσικά πήγα και τα έφτιαξα μετα απο κατι μέρες.

 

Καλά αν έκοβαν για τα φώτα τα μισά αυτοκίνητα φοράνε aftermarket καγκουροxenon θα έπρεπε όχι απλά να τους κόβουν άλλα να τα ξηλώνουν κ να τα σπάνε με τη βαριοπούλα... :devil:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν έκοβαν για τα φώτα τα μισά αυτοκίνητα φοράνε aftermarket καγκουροxenon θα έπρεπε όχι απλά να τους κόβουν άλλα να τα ξηλώνουν κ να τα σπάνε με τη βαριοπούλα... :devil:

επειδη εχουν αθηναικες πινακιδες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέλασα σήμερα,ειλικρινά η κατάντια δέν έχει όριο...

>Παπί προπορευόμενο,εύσωμος οδηγός (+40kg οβεργουέϊτ),κράνος διακοσμητικό στον αγκώνα.

>Ακολουθάει βαρυά μηχανή τύπου cruiser.

O χοντρός θέλει να ανέβει πεζοδρόμιο,οπότε ανοίγει (λές και είναι κανα τριαξωνικό το παπί),πατάει φρένο,στρίβει.Χωρίς φλάς ή οποιαδήποτε άλλη ένδειξη του τι σκατά θέλει να κάνει.Φρένα πανικού το Cruiser,κοσκίνισμα,τσιρλιό.Γίνεται παρατήρηση στον χοντρό (προφανώς επειδή οδηγάει σάν κόπανος) και αυτός αρχίζει τα μου-σου-του,δίνει ευχή "το κρίμα στο λαιμό σου" και αφού περιμένει μέχρι να απομακρυνθεί η Cruiser,πετάει και το κοσμητικό επίθετο "αντε,παλιομαλάκα".

 

Σταδιάλα ρε!Ρωσία εδώ και τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, έχω πάρει πριν 1-2 χρόνια μια καμερούλα για ιχ/μοτο και την χρησιμοποίησα μόνο στο χωριό, την είχα δει kankkunen στο βουνό :P

 

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να την ξαναβάλω πάνω.

 

Χθες άκουσα κάτι παναγίες από έναν τύπο χωρίς να προλάβω καν να κατεβάσω το παράθυρο, του δείχνει ο πεζός δίπλα ότι εχει βγει από στοπ και έφυγε με επιτάχυνση aventador

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την δεξιά προσπέραση δεν είναι καλό, από την άλλη άμα ο άλλος δεν ξέρει να οδηγεί και πάει πιο αργά και από την χελώνα στην αριστερή λωρίδα ούτε αυτό είναι καλό. Big Story...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες κατά της 4 το βράδυ στην οδο κατσιμιδη (για όποιον είναι από Θεσσαλονίκη και ξέρει) πηγαίνοντας κανονικά στην ποριά μου πετάγεται από το στενό (μήλου)  ένα περιπολικό με της μπάντες χωρίς να σταματήσει φυσικά στο στοπ ,περιττό να σας πω ότι σταμάτησα το πολύ ένα μετρό από της πόρτες του . Ήταν τυχερός που δεν είχα όρεξη και φυσικά δεν κατέβασε ούτε το παράθυρο του να πει κάτι τουλάχιστον .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...