Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

μη κοιτας μονο τις συχνότητες, οι επεξεργαστές σήμερα έχουν πολλές παραμέτρους που επηρεαζουν την απόδοση, η συχνότητα είναι ένας απο αυτούς αλλά υπάρχουν και πολλοί ακόμη.

 

Μπορεις να το κρατήσεις όπως είναι και όταν αποφασίσεις να το ανοίξεις να προσθέσεις μία και καλή ό,τι θέλεις (ram/ssd). Επίσης, αν το φοβάσαι μπορεις να το δώσεις σε κάποιον άλλο να το κάνει, αν σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα. 4gb σήμερα είναι αρκετά για τους περισσότερους, δεν είναι ανάγκη εξ αρχής να την αυξήσεις.

 

Η καλή κάρτα του acer, δυστυχως ερχεται μαζι με αυτες τις θυσιες, για μενα, απο τη στιγμη που αναφερεις παιχνιδια, πιστευω πως πρέπει να το σκεφτεις πολύ σοβαρα, καθώς αξίζει τα χρήματα του και σίγουρα οι επιδόσεις του θα σε καλύψουν πολύ καλύτερα σε σχέση με τα υπόλοιπα λάπτοπ σε αυτά τα χρήματα.

 

Μακάρι να μπορεί να τρέχει το συγκεκριμένο παιχνίδι (WOW) με αξιοπρέπεια! κατα τα άλλα για καμια ταινία κτλ το θέλω. Απά δ'ιάβασα πως αν του βάλω χέρι για Ραμ κτλ θα χασω εγγύηση

 

θα χάσεις πράγματι την εγγύηση (εκτός και αν το στείλεις στην αντιπροσωπεία, με το ανάλογο κόστος).

το θέμα είναι όμως ότι δε χρειαζεται να βιαστείς να το ανοίξεις, για αυτά που μου λες, τα 4gb είναι ικανοποιητικά.

 

Η κάρτα θα σε καλύψει πολύ καλύτερα από ότι μπορεί να κάνει οποιαδήποτε άλλη σε αυτά τα χρήματα, μη τη φοβάσαι, είναι καλή κάρτα.

Παιδιά καλησπέρα. Έχω macbook pro mid 2010. Πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση και από το λειτουργικό.

Λέω να αγοράσω καινούργιο αυτές τις ημέρες και θα διαθέσω περίπου 2500 Ευρώ.

Επειδή δεν έχω πια desktop και θέλω να παίζω και κάνα παιχνιδάκι :) (Civ 5 & Xcom 2) σκέφτομαι σοβαρά να ξαναγυρίσω στα πάτρια εδάφη των windows (Μετά από 6 χρόνια).

Τι προτείνετε για τα λεφτά που διαθέτω να κινηθώ πάλι σε macbook 15,4 retina 2015 ή ..........?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

γιατι θέλεις να αλλάξεις το macbook που έχεις τώρα, που δε σε καλύπτει;

 

η φωτο του yoda ολα τα λεφτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατι θέλεις να αλλάξεις το macbook που έχεις τώρα, που δε σε καλύπτει;

η φωτο του yoda ολα τα λεφτα :P

 

Φίλε Κώστα καλησπέρα.

Δεν έχω πια dekstop και θέλω να παίζω κάνα παιχνιδάκι που και που. Με τον mac δύσκολα θα παίξεις παιχνίδια δυστυχώς. Δεν μπορείς.....

Δεν ξέρω ο καινούργιος retina 2015 αν τραβάει.

Βέβαια από λειτουργικό και design δεν το συζητάω είναι πολύ μπροστά......

Να φανταστείς η μπαταρία έχει 1070 loadcycles και είναι περίπου στην μέση από mAh (Από 13000 στα 7000)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, όντως είδα τα specs και νόμιζα λέτε για το g50-80. Τα thinkpad παίζουν σε αυτές τις τιμές ή ξεφεύγουν;

 

Ναι κομπλέ είναι, τσεκαρισμένος με hd sentinel.

 

Συμφέρει δηλαδή η επισκευή; μου ζητούσαν 80 € για να φτιάξουν τη motherboard αλλά αν παρουσιάσει και άλλα θέματα μετα; 

Γενικά με service συνοικιακών την έχω πατήσει αρκετές φορές, το τελευταίο ήταν μουφο-reflow σε κάρτα γραφικων (το πέταξε απλά μέσα στο φούρνο) κόστος 60€ και κράτησε μια βδομάδα.

 

Ευχαριστώ Dare-Devil, νομίζω καταλήγουμε σιγα -σιγα.

 

Με θερμοκρασίες στο Hp τι παίζει; γνωρίζει κανένας; τα παλιότερα μοντέλα της ανεβάζαν πολύ θερμοκρασίες και είχαν και κάτι ανεμιστηράκια λες και απογειωνόταν jet ήτανε :P

Όσες εμπειρίες έχω με HP δεν μπορώ να πω ότι φημίζονται για το σύστημα ψύξης τους . Η σειρά envy της HP όμως μου φαίνεται εξαιρετική  (σε όλα της όχι μόνο στο σύστημα ψύξης) και λέω μυο φαίνεται γιατί είχα ένα καινούριο envy hp στα χέρια μου για 2 βδομάδες και το περιεργάστηκα αρκετά . Ο χρόνος θα δείξει γιατί ήταν αγορά και σετάρισμα για λογαριασμό ενός φίλου μου .

Η σειρά DV9000 π.χ ήταν απο τις άθλιες σε σύστημα ψύξης . Τραγική υλοποίηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κώστα καλησπέρα.

Δεν έχω πια dekstop και θέλω να παίζω κάνα παιχνιδάκι που και που. Με τον mac δύσκολα θα παίξεις παιχνίδια δυστυχώς. Δεν μπορείς.....

Δεν ξέρω ο καινούργιος retina 2015 αν τραβάει.

Βέβαια από λειτουργικό δεν το συζητάω είναι πολύ μπροστά......

to budget σου είναι πολύ μεγάλο. πάρα πολύ μεγάλο.

Αν σε ενδιαφέρει να παίζεις κανένα παιχνίδι, το ενδεχόμενο να δώσεις ένα κλάσμα το budget σου για να πάρεις ένα desktop και να κρατήσεις το mac σου παίζει;

Γιατί καλά είναι και τα windows laptop, αλλά το να αλλάξεις λειτουργικό μόνο και μόνο για να μπορείς να παίζεις κανένα παιχίδι ίσως το μετανιώσεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to budget σου είναι πολύ μεγάλο. πάρα πολύ μεγάλο.

Αν σε ενδιαφέρει να παίζεις κανένα παιχνίδι, το ενδεχόμενο να δώσεις ένα κλάσμα το budget σου για να πάρεις ένα desktop και να κρατήσεις το mac σου παίζει;

Γιατί καλά είναι και τα windows laptop, αλλά το να αλλάξεις λειτουργικό μόνο και μόνο για να μπορείς να παίζεις κανένα παιχίδι ίσως το μετανιώσεις αργότερα.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος στο σπίτι για desktop. Είναι κρίμα γιατρί με 1200 έκανα μηχάνημα ΜΠΟΜΠΑ.

Αυτόν που πούλησα τον είχα dual (Windows, Hackintosh). Μια χαρά ήταν αλλά τώρα .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος στο σπίτι για desktop. Είναι κρίμα γιατρί με 1200 έκανα μηχάνημα ΜΠΟΜΠΑ.

Αυτόν που πούλησα τον είχα dual (Windows, Hackintosh). Μια χαρά ήταν αλλά τώρα .........

αν δεν υπάρχει χώρις τότε ναι, αλλά πράγματι έστηνες εξαιρετικό desktop.

 

θα δώσεις το macbook σου και αυτό που θα πάρεις θα είναι το μοναδικό σου λάπτοπ; ίντσες κοιτας συγκεκριμένες ή και 17αρια και 15αρια;

σε ενδιαφερουν καταστήματα με δόσεις και θέλεις να έχει ήδη windows; (αν σε ενδιαφέρει το hackintosh πρέπει να τσεκάρεις και ποια είναι συμβατά. Σε αυτα, επειδή δεν εχω πολυασχοληθεί, θα ρωτούσα πχ τον moviemaker που ξέρω ότι είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξω 

 

αν δεν υπάρχει χώρις τότε ναι, αλλά πράγματι έστηνες εξαιρετικό desktop.

θα δώσεις το macbook σου και αυτό που θα πάρεις θα είναι το μοναδικό σου λάπτοπ; ίντσες κοιτας συγκεκριμένες ή και 17αρια και 15αρια;
σε ενδιαφερουν καταστήματα με δόσεις και θέλεις να έχει ήδη windows; (αν σε ενδιαφέρει το hackintosh πρέπει να τσεκάρεις και ποια είναι συμβατά. Σε αυτα, επειδή δεν εχω πολυασχοληθεί, θα ρωτούσα πχ τον moviemaker που ξέρω ότι είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου).

 

Ναι θα τον δώσω και αυτό. Μετά το καλοκαίρι όμως. Θέλω αν γίνεται 17 και να είναι και συμβατό με hackintosh....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξω 

 

 

Ναι θα τον δώσω και αυτό. Μετά το καλοκαίρι όμως. Θέλω αν γίνεται 17 και να είναι και συμβατό με hackintosh....

τότε δυστυχώς κάπου εδώ σταματάω να σου είμαι χρήσιμος. Δεν εχω ασχοληθεί με τον τομέα και δε θα ήθελα να σου προτείνω κάτι που υπάρχει η πθανότητα, έστω και μικρή να έχει θέματα με το hackintosh και να μη σε καλύπτει.

 

Καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου και ρώτα οπωσδήποτε άτομα που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο αυτό για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθόνη των g50-70/80 δεν είναι καλή (και στο λέω μιας και έχω g50-80).

η οθόνη των φτηνών hp και πάλι δεν είναι καμια σοβαρή οθόνη, αλλά στα δικά μου μάτια φαίνεται καλύτερη απο αυτή των πιο πάνω lenovo.

 

 

Η χειρότερη οθόνη λάπτοπ που έχω δει στη ζωή μου είναι σε Dell Inspiron 17ρι, σειρά 5000.... Είναι τόσο χάλια που αναρωτιόμαστε με τον κάτοχο μήπως είναι ελατωματική.

 

 

Συμφέρει δηλαδή η επισκευή; μου ζητούσαν 80 € για να φτιάξουν τη motherboard αλλά αν παρουσιάσει και άλλα θέματα μετα; 

Γενικά με service συνοικιακών την έχω πατήσει αρκετές φορές, το τελευταίο ήταν μουφο-reflow σε κάρτα γραφικων (το πέταξε απλά μέσα στο φούρνο) κόστος 60€ και κράτησε μια βδομάδα.

 

 

Δυστυχώς οι κακοί και μέτριοι τεχνικοί είναι ο κανόνας, ενώ οι καλοί είναι η εξαίρεση. Προφανώς τηλεδιάγνωση δε γίνεται να κάνουμε, αν ξέρεις τι ακριβώς έχει πρόβλημα στη μητρική γράψε να σου πω γνώμη.

 

Πάντως στη Θεσσαλονίκη εκτός από τον εαυτό μου, ξέρω τουλάχιστον έναν τεχνικό λάπτοπ/desktop υπολογιστών που είναι τίμιος και εξαιρετικός σ' αυτό που κάνει. Αθήνα δεν έχω ιδεά για να προτείνω κάποιον...

 

Επειδή έγραψες τη λέξη συνοικιακό, μην έχεις κάποια αυταπάτη ότι σε σέρβις μεγάλων καταστημάτων τα πράγματα είναι καλύτερα, δυστυχώς πάλι έχει να κάνει με το ποιος θα στο κοιτάξει και αν πιάνουν τα χέρια του. Από την άλλη αυτός δε θα φανεί προς τα έξω αν κάνει καλή ή κακή δουλειά, άρα δεν υπάρχει το κίνητρο για να προσπαθήσει να σε εξυπηρετήσει όσο καλύτερα γίνεται, η πληρωμή του δεν εξαρτάται από σένα άμεσα, σε αντίθεση με τους συνοικιακούς που παίζει τρομερό ρόλο να έχεις returning customers, δλδ να μείνουν ικανοποιημένοι από το επίπεδο της δουλειάς σου αλλά και τις τιμές σου και να σε ξαναπροτιμήσουν και να σε προτείνουν σε φίλους/συγγενείς τους.

Με θερμοκρασίες στο Hp τι παίζει; γνωρίζει κανένας; τα παλιότερα μοντέλα της ανεβάζαν πολύ θερμοκρασίες και είχαν και κάτι ανεμιστηράκια λες και απογειωνόταν jet ήτανε :P

 

Θεωρητικά είναι καλύτερα τα πράγματα. Αν θες πάρε και μια καλή και όχι ακριβή βάση λαπτοπ και μην αφήνεις το λάπτοπ ανοιχτό όταν δεν το χρησιμοποιείς για να αργήσει να μαζέψει σκόνες.

Όσες εμπειρίες έχω με HP δεν μπορώ να πω ότι φημίζονται για το σύστημα ψύξης τους . Η σειρά envy της HP όμως μου φαίνεται εξαιρετική  (σε όλα της όχι μόνο στο σύστημα ψύξης) και λέω μυο φαίνεται γιατί είχα ένα καινούριο envy hp στα χέρια μου για 2 βδομάδες και το περιεργάστηκα αρκετά . Ο χρόνος θα δείξει γιατί ήταν αγορά και σετάρισμα για λογαριασμό ενός φίλου μου .

Η σειρά DV9000 π.χ ήταν απο τις άθλιες σε σύστημα ψύξης . Τραγική υλοποίηση . 

 

Εγκλήματα έκανε αυτή η εταιρία* αλλά δε μπορούμε να κρίνουμε με βάση πριν 5 χρόνια τα λάπτοπ του σήμερα.

 

*

http://www.computerhulp-apeldoorn.nl/images/product/853_HP%20DV7-1010ED%20AMD.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις βγήκε μια πραγματικά ενδιαφέρουσα προσφορά:

 

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-v5-591g-77df-156-intel-core-i7-6700hq-4gb-1tb-nvidia-gf-gtx950m-2gb-linux-p-PER.903709

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-6700HQ+%40+2.60GHz

 

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-950M.138026.0.html

 

1000 Mbps Ethernet

 

1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0

 

Μπαταρία: 6-cell Li-ion
 

Είναι όλα τόσο καλά που δε θα γκρινιάξω πολύ για αυτό:

 

Οπτικός Δίσκος: Δεν περιλαμβάνεται.

 

 

 

Maintenance

http://www.notebookcheck.com/fileadmin/_processed_/csm_Acer_Aspire_V5_591G_Innereien_53eaf3a9c8.jpg

 

The Aspire also belongs to the many notebooks without maintenance hatches. Therefore, to change the hard drive, for example, you have to open the case. This requires removing the bottom of the base unit. In order to do so, you have to remove all screws from the underside of the computer. Turn the top side up again and detach the top side from the bottom with a flat spatula or a putty knife. Now, put the device upside down again and remove the bottom. Take care: the top shell is connected to the motherboard with a short cable.

Once the case is open, the hardware is visible: The Aspire features two RAM slots, which are both used. It is easy to replace the 2.5-inch drive. In addition, there is a free M.2 slot for connecting an SSD. The battery is inside the case and neither fixed with screws nor glued in. Thus, it is not a big problem to replace it in case of a defect. Moreover, the fan can be cleaned without problems.

 

However, be careful when removing the back, as the speakers are tied to it and you’ll have to unplug the connection cable before you can actually take the shell away. So proceed with extra care and don’t pull too hard, or you’ll end up severing that cable.

 

http://www.ultrabookreview.com/9173-acer-aspire-v15-review/

 

Παίρνει SSD:

 

http://cdn.ultrabookreview.com/wp-content/uploads/2015/11/hardware-ssd-wifi.jpg

 

Το σύστημα συγκράτησης της ψύκτρας με 2 βίδες στην κάρτα γραφικών δε με ενθουσιάζει:

 

http://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/csm_Acer_Aspire_V5_591G_GPU_aee939098c.jpg

 

Επίσης μέτρια θερμική συμπεριφορά. Υπάρχει throttling.

 

If the stress test is run in mains operation, the graphics core works at full speed (1124 MHz). After about 15 minutes, the clock rate falls to 1071 MHz. Afterwards, the clock rate hovers between 1000 and 1100 MHz. The processor clocks at 2.7 to 2.8 GHz at the beginning of the stress test. Its clock rate falls to 2.5 GHz soon and remains there

 

When it comes to running games or other high-load tasks though, the cooling system does not perform as well. On one hand, the fan doesn’t get much noisier, but on the other both the internals and the outer shell get hot quickly, both on the belly and on the interior. The are around the M and N keys gets especially hot, which is pretty much where the CPU is placed.

 

 

 

 

 

 

Στις 17 ίντσες υπάρχει κι αυτό που θεωρώ πολύ καλή πρόταση, ίσως καλύτερη κι από το προηγούμενο:

 

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-y70-70-80du00mwpb-173-fhd-core-i7-4720hq-8gb-512gb-ssd-nvidia-gtx960-4gb-win10-p-PER.910615

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-4720HQ+%40+2.60GHz

 

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-960M.138006.0.html

 

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-Y70-Notebook-Review.128841.0.html

 

Μεταλλικό

 

red backlit πληκτρολόγιο

 

Εξαιρετική IPS FHD οθόνη

 

LAN 1000

 

2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0

 

Τρομερά ηχεία

 

Και τώρα τα αρνητικά:

 

Τύπος Μπαταρίας: 4 κελιών λιθίου ιόντων

 

Οπτική Συσκευή: Δεν περιλαμβάνεται.

 

Άφησα το πιο εντυπωσιακό για το τέλος:

 

:shifty: Σκληρός Δίσκος: 512 GB SSD :shifty:

 

 

With both Prime95 and FurMark active for a full hour of system stress, the CPU is observed to be operating at a maximum of 1.8 GHz while the GPU remains in full force as described above with no throttling. CPU and GPU temperatures hold steady at 80 degrees and 83 degrees C, respectively. The system will throttle further if core temperatures reach 98 degrees C, but this is extremely unlikely unless if the ventilation grilles are impeded or blocked. Though the CPU will throttle under full system stress, a 3DMark 11 run immediately following the stress test reveals no significant drop in final scores, so users are unlikely to feel the effects of CPU throttling when gaming.

 

Αποδεκτές θερμοκρασίες για gaming laptop.

 

Φωτογραφίες εσωτερικού:

 

http://news.laptop.bg/wp-content/uploads/2014/09/2.jpg

 

http://www.techspot.com/articles-info/919/images/Lenovo_Y70_Open.jpg

 

Τέλειο σύστημα ψύξης με 2 fans, σωστή τοποθέτηση ψύκτρας, αλλά πρώτη φορά βλέπω λάπτοπ 17 ινστών να έχει θέση μόνο για 1 δίσκο. Και να μην έχει και optical drive.

 

 

ΥΓ:

 

Έχουν βάλει φίλτρο για τις σκόνες για να μη μαζεύει σκόνες το λάπτοπ. Προσωπικά δεν το έχω ξαναδεί ποτέ σε λάπτοπ. ++

Επεξ/σία από kstgr
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε kstgr υποκλινομαι στην αναλυση σου. παρακολουθω το θεμα αυτο ολη μερα και μολις βλεπω τα καινουρια crazy sundays γυρναω να δω μηπως κανεις σχολιασε την προσφορα και μπαμ! Πραγματικα πιστευω οτι αξιζει και τα 800 ευρουλακια του.

 

Δυστυχως ομως για μια ακομα φορα αποδεικνυεται πως στην ελλαδα δε βρισκεις ευκαιρια στα 550-750 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ποστ και για την προσφορά των 17 ιντσών του e-shop.gr, αλλά έγινε merge με το προηγούμενο. Με refresh, λογικά θα το εμφανίσει.

 

Θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά του 1000% το Lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φωτογραφια φαινεται να φοραει ssd τυπου samsund evo pro!!

Αν αυτο ειναι αληθεια, σε συνδυασμο με τα 512, μιλαμε για τρελο vfm?

http://www.skroutz.gr/s/5157705/Samsung-850-Pro-512GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες και τα review δεν είναι από το ίδιο μοντέλο, οπότε κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά τι ακριβώς φοράει. Έξυπνο πάντως να βάλουν 512GB SSD, γιατί οτιδήποτε μικρότερο σε χωρητικότητα θα περιόριζε πολύ δεδομένου ότι δε μπορείς να βάλεις δεύτερο δίσκο με κανένα τρόπο, παρά μόνο ως εξωτερικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά ultrabook για επαγγελματική χρήση:

  • internet
  • office
  • καποια προγράμματα όχι ιδιαίτερα βαριά
  • κυρίως φορητότητα.

Το budget είναι 1000-1300€.
Αυτό που έχω βάλει στο μάτι είναι το Lenovo 500 που επίσης μπορώ να το πάρω σε 36 άτοκες.

Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά και με άτοκες δόσεις από Ελλάδα ή να το χτυπήσω επιτόπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...