Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, WelcomeW είπε

...

Αν όμως θες ένα λάπτοπ πιο εμφανισημο για παρουσιάσεις κλπ δεν λέει.

Ότι να 'ναι...

1 ώρα πριν, Sherlockpap είπε

Για εμένα Dell! Έχει και 4 gb η κάρτα γραφικών.

Σαφώς κατώτερο σε σχεδόν όλα, τα πάνω από 2 GB μνήμης σ' αυτού του τύπου κάρτες γραφικών είναι απλώς διακοσμητικά για να ανεβαίνει η τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vision είπε

Κακό δεν το λες σε καμία περίπτωση. Σε σχέση όμως με το 17αρι με τον 8550 έχει μνήμη χρονισμένη χαμηλότερα. Γιατί;

Κάπως πρέπει να δικαιολογηθεί η υψηλότερη τιμή μιας και οι δύο επεξεργαστές είναι πρακτικά ίδιων επιδόσεων στην πολύ μεγάλη πλειοψηφία των χρήσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ψάχνω για ένα laptop κάπου στα 350 ευρώ (+ - 50). Η χρήση θα είναι για youtube, facebook και ταινίες.

Βρήκα αυτό https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00626/laptop-lenovo-v110-15isk-15-6-1366x768-i3-6006u4gb1tbradeon-r5-m430-2gbdosblack αλλά με απασχολεί ο ήχος του. Διάβασα ότι έχει ένα ηχείο μόνο, ισχύει;

Αν υπάρχει και άλλη πρόταση δεκτή.. Λειτουργικό δεν με νοίαζει να έχει, θα το στήσω και θα περάσω αν χρειαστεί win10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gtzilas είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω για ένα laptop κάπου στα 350 ευρώ (+ - 50). Η χρήση θα είναι για youtube, facebook και ταινίες.

Βρήκα αυτό https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00626/laptop-lenovo-v110-15isk-15-6-1366x768-i3-6006u4gb1tbradeon-r5-m430-2gbdosblack αλλά με απασχολεί ο ήχος του. Διάβασα ότι έχει ένα ηχείο μόνο, ισχύει;

Αν υπάρχει και άλλη πρόταση δεκτή.. Λειτουργικό δεν με νοίαζει να έχει, θα το στήσω και θα περάσω αν χρειαστεί win10.

  •  
Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, arisk1974 είπε

κατοχος εδω και σχεδον ενα μηνα. το εργαλειο πεταει, ειναι ψυγειο. εχει θυρα για ssd m2 (προσωπικα του εβαλα κατευθειαν τον samsung 850 evo), φοραει μνημη 8αρα ddr4 2666 (αναβαθμιζεται μεχρι 32, εχει 2 slots). απο θερμοκρασια σε συγκριτικο με αντιστοιχα εργαλεια ειδα να ειναι το πιο κρυο σε συνθηκες full load (στο σασι μαξιμουμ 40-41 βαθμους), προσωπικα εχω να σου πω οτι ζεσταινεται λιγακι πανω αριστερη γωνια ΜΟΝΟ οταν παιζω κανα παιχνιδι απαιτησεων (assetto corsa, dirt 4 κλπ). απο αυτονομια δεν λεει πολλα, μη σου πω ψιλοχαλια, αλλα ετσι κ αλλιως 17αρι ειναι, προορiζεται για desktop replacement. οπως προειπε και ο ζαχαριας ειναι για τη βουλγαρικη αγορα. εν κατακλειδι: στα λεφτα του παιζει χωρις αντιπαλο

Όταν λες απο αυτονομία δε λέει και πολλά; Για τι νούμερα μιλάμε; Το 3-4ωρο με browsing ταινίες κλπ. το έχει;

Επίσης το laptop υποστηρίζει και NVMe SSD στην M2 όπως λέει ο Ζαχαρίας; Δηλαδή να μπορεί να κάνει και boot από αυτόν;

Παιχνίδια; Τρέχει και παιχνίδια η MX150 (η αντίστοιχη desktop GT 1030); :P

Επεξ/σία από jimex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimex είπε

Όταν λες απο αυτονομία δε λέει και πολλά; Για τι νούμερα μιλάμε; Το 3-4ωρο με browsing ταινίες κλπ. το έχει;

Επίσης το laptop υποστηρίζει και NVMe SSD στην M2 όπως λέει ο Ζαχαρίας; Δηλαδή να μπορεί να κάνει και boot από αυτόν;

Παιχνίδια; Τρέχει και παιχνίδια η MX150 (η αντίστοιχη desktop GT 1030); :P

δεν βλεπω ταινιες στον υπολογιστη και δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, δεν γνωριζω, φανταζομαι ομως οτι κανα 3ωρο θα το εχει. υποστηριζει και NVMe ssd, εγω μπουτ απο τον Μ2 κανω, περιπου 6-7 δευτερα θελει. παιχνιδια τρεχει, assetto corsa fhd & high settings 60 fps, dirt 4 fhd & high - medium settings 40-45 fps, forza 7 fhd low settings 30-32 fps. ειπαμε, το μηχανημα ειναι value for money.αν κατι δεν ειναι της αρεσκειας μου αυτο ειναι το πληκτρολογιο που εχει λιγακι "πλαστικη αισθηση" και στην αρχη με ξενιζε λιγακι, αλλα συνηθιζεται γρηγορα και καταληγεις να μην του δινεις αξια.    overall ειναι πολυ αξιολογο μηχανημα

16 ώρες πριν, vision είπε

με 10άρια το έχεις ή με 7άρια;

με 10αρια, και εγω ημουν σκεπτικος για την μεταβαση γιατι τα 7αρια τα αγαπω. τα 10 με καποιες προσαρμογες προσομοιαζουν στα 7αρια αρκετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arisk1974 είπε

δεν βλεπω ταινιες στον υπολογιστη και δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, δεν γνωριζω, φανταζομαι ομως οτι κανα 3ωρο θα το εχει. υποστηριζει και NVMe ssd, εγω μπουτ απο τον Μ2 κανω, περιπου 6-7 δευτερα θελει. παιχνιδια τρεχει, assetto corsa fhd & high settings 60 fps, dirt 4 fhd & high - medium settings 40-45 fps, forza 7 fhd low settings 30-32 fps. ειπαμε, το μηχανημα ειναι value for money.αν κατι δεν ειναι της αρεσκειας μου αυτο ειναι το πληκτρολογιο που εχει λιγακι "πλαστικη αισθηση" και στην αρχη με ξενιζε λιγακι, αλλα συνηθιζεται γρηγορα και καταληγεις να μην του δινεις αξια.    overall ειναι πολυ αξιολογο μηχανημα

με 10αρια, και εγω ημουν σκεπτικος για την μεταβαση γιατι τα 7αρια τα αγαπω. τα 10 με καποιες προσαρμογες προσομοιαζουν στα 7αρια αρκετα

Και τα 7άρια μπαίνουν αλλά πρέπε να ψάξεις μετά τα drivers ένα ένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!

 

Ένας φίλος μου ψάχνει για ένα λαπτοπ για internet surfing και απλές λειτουργίες τύπου office και τέτοια. Για αυτό το λόγο δε θέλει να ξεπεράσει τα 200€ αλλά αν είναι να πάρει κάτι πολύ καλύτερο μπορεί να δώσει και κάτι ψιλά παραπάνω.

 

Προϋπόθεση να έχει μεγάλη οθόνη, δηλαδή πάνω από 14" αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!

Ένας φίλος μου ψάχνει για ένα λαπτοπ για internet surfing και απλές λειτουργίες τύπου office και τέτοια. Για αυτό το λόγο δε θέλει να ξεπεράσει τα 200€ αλλά αν είναι να πάρει κάτι πολύ καλύτερο μπορεί να δώσει και κάτι ψιλά παραπάνω.

Προϋπόθεση να έχει μεγάλη οθόνη, δηλαδή πάνω από 14" αν γίνεται.

https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00623/laptop-lenovo-b50-80-15-6-1366x768-3825u4gb500gbintel-hd-4000dosblack

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλη χρονια, μιας και ειμαι ασχετος απο λαπτοπ θα ηθελα να μου προτεινετε οτι πιο οικονομικο υπαρχει, για απλη καθημερινη χρηση και απο παιχνίδια μονο το fm.Ευχαριστω εκ τον προτερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ LAPTOP 17,3,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ.ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ??ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ASUS ROG-DELL  Alienware 17 R4-HP OMEN 17-MSI..............ΘΕΛΩ Η ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΡΗ LAPTOP,ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ,ME ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα zacharis. 

Μεταξύ αυτών των 2 ?

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-5-a515-51g-58ey-156-fhd-intel-core-i5-8250-8gb-1tb-nvidia-gf-mx150-2gb-linux-p-PER.903848

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-g6-2ev91es-156-intel-core-i5-7200u-8gb-500gb-free-dos-p-PER.901472

Για γραφείο με έμφαση στη γρηγοράδα,ξεκούραστη οθόνη, αντοχή στα χρόνια (updates κλπ) ,πληκτρολόγιο?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...