Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ο -αληθινός- λόγος που το πουλάς?

Φίλε μου δεν πας καλά. Δινω κάτι με 20 ώρες  λειτουργίας  και φουλ εγγύηση 200€ κάτω και λες μλς. Συνελθε λέω εγώ καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tzortzis1986 είπε

ΜΦίλε μου δεν πας καλά. Δινω κάτι με 20 ώρες  λειτουργίας  και φουλ εγγύηση 200€ κάτω και λες μλς. Συνελθε λέω εγώ καλύτερα. 

Πάμε από την αρχή: 700 €  με TN οθόνη. i5-7200U, AMD Radeon R5 M430 (η ενσωματωμένη στον επεξεργαστή Intel HD 620 είναι καλύτερη) και σχεδίαση & ποιότητα κατασκευής HP Pavilion ανεξάρτητα από τα λοιπά...μπλιμπλιμπλίκια ούτε γι' αστείο, max 500 και φυσικά καινούριο σφραγισμένο εργοστασικά στη συσκευασία του (τόσο έχει στο εξωτερικό)...

P.S: Ο -αληθινός- λόγος που το πουλάς? 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Σκέφτομαι για αγορά λάπτοπ 15" έως 600ε για καθημερινές εργασίες και ταυτόχρονη λειτουργία 2 vm (1gb ram το καθένα οπότε γύρω στα 8 θα χρειάζομαι συνολικά)

Θα ήθελα να έχει ssd, ή την δυνατότητα να βάλω, και το συνολικό κόστος με τον ssd (αν δεν έχει ήδη) να μην ξεπερνά τα 650.

Θα έχει αποκλειστικά linux οπότε το λειτουργικό που θα έχει αρχικά (ή το να μην έχει) δεν με πειράζει.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ilias_97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα χρόνια πολλά καλή χρόνια σε όλους. 

msi ge60 15,6” FHD σε άθικτη κατάσταση εξωτερικά. Αγορά 4/2014

με: i7 4700mq & 750m & 8gb ram & m2 850 evo 250gb & hdd 1tb 

η μπαταρία κρατάει πολύ καλά έχει λιγους κύκλους αλλά μετά από μέρες χάνει σταδιακά φόρτιση μόνη της

 

Ποσό μπορεί να πουληθεί σαν μεταχειρισμένο;

Επεξ/σία από podarilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilias_97 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Σκέφτομαι για αγορά λάπτοπ 15" έως 600ε για καθημερινές εργασίες και ταυτόχρονη λειτουργία 2 vm (1gb ram το καθένα οπότε γύρω στα 8 θα χρειάζομαι συνολικά)

Θα ήθελα να έχει ssd, ή την δυνατότητα να βάλω, και το συνολικό κόστος με τον ssd (αν δεν έχει ήδη) να μην ξεπερνά τα 650.

Θα έχει αποκλειστικά linux οπότε το λειτουργικό που θα έχει αρχικά (ή το να μην έχει) δεν με πειράζει.

Ευχαριστώ!

http://www.mrcheap.gr/acer-nb-aspire-e5-576g-50at-15.6-tft-fhd-intel-cpu-i5-7200u-4gb-ram-1tb-hdd-nvidia-vga-gf940mx-2gb-gddr5-win10-64bit-black-2yw.-nx.gtzet.014.html http://www.mrcheap.gr/acer-nb-aspire-e5-576g-51cj-15.6-tft-fhd-intel-cpu-i5-7200u-4gb-ram-256gb-ssd-nvidia-vga-gf940mx-2gb-gddr5-win10-64bit-black-2yw.-nx.gtzet.013.html

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎1‎/‎1‎/‎2018 στις 2:01 ΜΜ, podarilos είπε

Καλησπέρα χρόνια πολλά καλή χρόνια σε όλους. 

msi ge60 15,6” FHD σε άθικτη κατάσταση εξωτερικά. Αγορά 4/2014

με: i7 4700mq & 750m & 8gb ram & m2 850 evo 250gb & hdd 1tb 

η μπαταρία κρατάει πολύ καλά έχει λιγους κύκλους αλλά μετά από μέρες χάνει σταδιακά φόρτιση μόνη της

Ποσό μπορεί να πουληθεί σαν μεταχειρισμένο;

 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα.

Στο περίπου εχω καταλήξει σε specs αλλά θέλω την γνώμη σας για αγορά φορητού για συγκεκριμένες χρήσεις.

Ελέω εργασίας θα χρειαστώ Photoshop CS6 (υπάρχει άδεια),Ms office (Word+excel+powerpoint) και για διασκέδαση κάνα Diablo 3 τουλάχιστον να μην ζορίζεται.

Budget 400-500

Δεν με ενδιαφέρει να προστεθεί τσάντα μεταφοράς,με ενδιαφέρει λειτουργικό (w7/w10 only),δεν με ενδιαφέρει να προσθέσω βάση με φουρφούρια απο κάτω,αυτά υπάρχουν.

Με ενδιαφέρει να έχει HDMI και 14-15,6" Monitor.

Used/new δεν με απασχολει.

Δίσκος ή ssd ή μηχανικος στις 7200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Πάμε από την αρχή: 700 €  με TN οθόνη. i5-7200U, AMD Radeon R5 M430 (η ενσωματωμένη στον επεξεργαστή Intel HD 620 είναι καλύτερη) και σχεδίαση & ποιότητα κατασκευής HP Pavilion ανεξάρτητα από τα λοιπά...μπλιμπλιμπλίκια ούτε γι' αστείο, max 500 και φυσικά καινούριο σφραγισμένο εργοστασικά στη συσκευασία του (τόσο έχει στο εξωτερικό)...

P.S: Ο -αληθινός- λόγος που το πουλάς? 

Καταρχήν δεν ξέρω γιατί συγκρίνεις το εξωτερικό με την Ελλάδα γιατί δεν θα έπρεπε. 

Από την άλλη 500 το δίνω και εγώ με 1 ημέρα λειτουργίας οπότε δεν ξέρω τι σε χαλάει σε αυτό ακριβώς. Έχει διαφορά 1 ημέρα λειτουργίας με τις 0 ημέρες;  Τεσπα, καλύτερα να μην πιάσουμε εδώ την κουβέντα γιατί χαλάμε το thread γιατί έχεις κάποια θέματα από ότι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Θέλω να αγοράσω λάπτοπ και είμαι λίγο πολύ άσχετος :P από το πρωί προσπαθώ να βγάλω άκρη άλλα νομίζω ότι είναι μάταιο..το μόνο που κατάφερα ήταν να πονοκεφαλιάσω! :P

Το λάπτοπ θα το ήθελα περισσότερο για καθημερινή χρήση και gaming ( οχι βαριά παιχνίδια, φανταστείτε τύπου FM και Αge of Empires ).

Σκέφτομαι αφού οι απαιτήσεις μου δεν είναι υπερβολικές θα μπορούσα να πάω σε κάποια φθηνή λύση ΑΛΛΑ από την άλλη σκέφτομαι αφού θα επενδύσω ένα Α κεφάλαιο γιατί να μην επενδύσω λίγο παραπάνω για μία καλύτερη επιλογή.

Πιο αναλυτικά, αξίζει μία επιλογή με i3 επεξεργαστή στα 350-400 ή θα ήταν καλύτερη μία επιλογή i5 με κόστος πανω από 500?
Έπειτα είδα ότι οι AMD είναι στα ίδια επίπεδα με Intel και ίσως λίγο καλύτεροι, άλλοι λενε το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να πιστέψω.

Τέλος δεν έχω ιδέα απο μάρκες, Lenovo Asus Hp όλα μου φαίνονται ίδια...:unsure:

Υ.Γ.: έχω κουπόνια αξίας 80€ από γνωστή αλυσίδα χρώματος πορτοκαλί (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω το όνομα :P), οπότε η αγορά θα γίνει απο εκεί. Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι, θα με βοηθούσατε πολύ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά !!!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα φορητό για την κόρη μου που θα τo  χρησιμοποιεί εκτός από office  και internet, και για την προπόνηση της στο ποδήλατο με το πρόγραμμα tacx training 4.

Τι μου προτείνετε στα +,- 500 Ε , όσο μικρότερη τιμή τόσο καλύτερο βεβαίως ,  Ευχαριστώ !!!

Οι απαιτήσεις  όπως αναφέρονται στο site της εταιρείας είναι :

Recommended system requirements

Processor

Intel i7

Minimum memory

8 GB

Free hard disk space

20 GB

Video card

ATI/AMD/ Nvidia compatible – 1 GB

Miscellaneous

1 free USB port

Operating system

Windows 10

 

Minimum system requirements

Processor

Intel i3 processor or AMD equivalent

Minimum memory

4 GB

Free hard disk space

15 GB

Video card

ATI/AMD/ Nvidia compatible – 512 GB
Intel chipset x: no Virtual Reality.

Miscellaneous

1 free USB port

Operating system

Windows 7

 

 

Note: The Tacx Trainer software 4 works on Windows 7, Windows 8 and Windows 10. The software is not compatible with Apple OSX, Windows XP and lower.

Επεξ/σία από binkor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!  

Ξέρεις αν σε αυτόν με τον hdd του βάλω και ssd (πχ αυτόν http://www.mrcheap.gr/ssd-kingston-m.2-g2-120gb-sm2280s3g2-120g.html )  ή προσθέσω άλλη μία 4αρα ραμ η εγγύηση θα συνεχίσει να ισχύει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Γλυκοκοιταζα τον hp g6 250  που κυμαίνεται στα 600 e που ειναι και το ταβάνι μου, αλλα μόλις βρήκα και αυτόν εδώ 

http://pcrama.gr/e-shop/laptop.html#/product/2244

 

πληροι τις προϋποθέσεις μου για αγορά υπολογιστη(οθόνη full had, μνήμη 8  γίγα, οπτικός δίσκος και επεξεργαστής ι5 ) αλλα δεν έχει καλό σκληρό δίσκο καθώς ειναι εκθεσιακό κομμάτι. Αξίζει η αγορά του; Να προτιμήσω τον hp? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Εχει ελεύθερο Μ.2 SSD slot που υποστηρίζει και PCIe NVMe...

Εχεις προσβαση ανοιγοντας απλα καποιο καπακι απο κατω; Ή ανοιγεις όλο το λαπτοπ με κινδυνο να χασεις και την εγγυηση αν συμβει κατι στην διαδικασια;

Παντως δε θα προτιμουσα το e-shop για τετοια αγορα και δε το βρισκω αλλου το συγκεκριμενο. Το e-shop σε κατι τετοια ειναι τιγκα στις παραεισαγωγες και με το aftersales του παιζουν αρκετα θεματα. Acer παντως εχω καλη εμπειρια γενικως οποτε ειμαι θετικος σε αυτη την προταση.

Καρτα γραφικων ειναι καλυτερη η MX150 από την R7 M445? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους με υγειά.

Παρακολουθώ το θέμα επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά laptop.Από την έρευνα που έκανα και την εμπειρία αρκετών χρόνων ενασχόλησης με υπολογιστές θα ήθελα να κάνω τις εξής παρατηρήσεις,:

1. Λαπτοπ των 600 ευρώ και gaming είναι έννοιες που δύσκολα συμβαδίζουν.Μεγάλο πρόβλημα είναι η θερμότητα των gpu που στα gaming laptops αντιμετωπίζεται με ιδιαίτερα συστήματα ψύξης εκεί όμως η τιμή ανεβαίνει αισθητά.Oι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών εκπέμπουν πολύ λιγότερη θερμότητα και καταναλώνουν λιγότερη μπαταρία.

https://www.notebookcheck.net/Guide-Choosing-Between-Integrated-or-Dedicated-Graphics.225242.0.html

http://www.toptenreviews.com/computers/articles/graphics-cards-integrated-vs.-dedicated/

2.Για τον μέσο χρήστη τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά ειναι : cpu,ssd,ram. Επιθυμητή η καλύτερη ποιότητα κατασκευής ,καλύτερη οθόνη και καλύτερη κάρτα γραφικών για συγκεκριμένο budget.

3. Από εκεί και πέρα πάμε σε επιλογές ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες-λόξες μας :Άλλος θέλει καλύτερο πληκτρολόγιο,άλλος οθόνη, άλλος κάρτα γραφικών, άλλος φορητότητα, άλλος μπαταρία,άλλος μπορεί να μην θέλει να βάλει αυτοκόλλητα σε αγγλικό πληκτρολόγιο,άλλος μπορεί να θέλει εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας,άλλος μπορεί να μην μπορεί να εγκαταστήσει τα windows-drivers μόνος του κτλ.

4.Σήμερα οι κατασκευαστές για να καλύψουν αυτές τις ανάγκες βγάζουν πολλά μοντέλα με παρεμφερή πολλές φορές ονόματα οπού μπορεί να αλλάζει μόνο ένα γράμμα αλλά να έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους και δεν μιλάω μόνο για τις εμφανείς ....

5.Το να δούμε ένα review  ενός από αυτά τα μοντέλα δεν σημαίνει ότι και τα άλλα θα είναι το ίδιο καλά ή θα έχουν τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά πχ  IPS PANEL, δυνατότητες αναβάθμισης κτλ

6.Πόσα skroutzoμαγαζα δίνουν σωστές πληροφορίες για το μοντέλο που πουλάνε ?πχ

http://www.mrcheap.gr/acer-nb-aspire-e5-576g-50at-15.6-tft-fhd-intel-cpu-i5-7200u-4gb-ram-1tb-hdd-nvidia-vga-gf940mx-2gb-gddr5-win10-64bit-black-2yw.-nx.gtzet.014.html

https://www.acer.com/ac/el/GR/content/model/NX.GTZET.014

Η  ACER αναφέρει μέγιστη μνήμη 16 και ο mrcheap 32-Η  ACER δεν αναφέρει USB3.1 Gen1 type C, ο mrcheap αναφέρει οτι έχει.

Για να μην μιλήσω για ips οπού εκεί κάνεις τον σταυρό σου και ότι σου κάτσει ακόμη και στο ίδιο ακριβώς μοντέλο.

7.Σημαντικό επίσης πολλά μοντέλα για αναβάθμιση ή προσθήκη ssd/hdd απαιτούν αγορά συγκεκριμένων εξαρτημάτων από τον κατασκευαστή που μπορεί να είναι και δύσκολο να τα βρείς Ελλάδα π.χ.

https://us.answers.acer.com/app/answers/detail/a_id/43054/~/hard-drive-installation-instructions-for-aspire-e5-575g-laptops

Μετά από όλα αυτά καταλήγοντας να πώ ότι ο  zacharis1955 ο οποίος με όλη την καλή του διάθεση προτείνει μοντέλα για αγορά πολύ σωστά πράττει και εστιάζει σε χαρακτηριστικά που δεν αλλάζουν όπως :ποιότητα κατασκευής ,επεξεργαστής,οθόνη,κάρτα γραφικών.

Όμως προσωπικά πιστεύω ότι δεν μπορείς να προκρίνεις ένα λαπτοπ με hdd και λιγότερη μνήμη απλά και μόνο επειδή αυτό έχει καλύτερη κάρτα γραφικών ή αναβαθμίζεται πιο εύκολα. Γιατί για τον μέσο χρήστη(με light gaming,αφού όπως ανέφερα για περισσότερο απαιτείται gaming laptop) αυτό θα είναι χειρότερο και θα χρειαστεί τουλάχιστον 150-200 ευρώ για να βάλει μνήμη και ssd. Σίγουρα βέβαια μετά την αναβάθμιση θα είναι καλύτερο από το άλλο λόγω gpu αλλά πλέον θα πρέπει να το συγκρίνουμε με άλλα λαπτοπ 200 ευρώ ακριβότερα.Επίσης, η αναβάθμιση δεν είναι εύκολη υπόθεση για τον καθένα και δεν μπορούμε εκ των προτέρων 100% να πούμε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο που αγοράζουμε με τις συγκεχυμένες πληροφορίες που λαμβάνουμε από το ίντερνετ σίγουρα αναβαθμίζεται όπως ακριβώς θέλουμε.

Επεξ/σία από Atmisti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 17άρι laptop γύρω στα 800€ τι αξιόλογες επιλογές υπάρχουν αυτή τη στιγμή;

Για την ώρα έχω δει αυτό: http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-5-a517-51g-56uc-173-fhd-intel-core-i5-8250-8gb-1tb-nvidia-gf-mx150-2gb-linux-p-PER.918000

 

Επεξ/σία από jimex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...