Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.

Θα παρω τηλ το πρωι για να μαθω αν υπαρχει (αν και φαινεται διαθεσιμο) ,αλλα σε περιπτωση που δεν... μου ηρθε ενα email απο eshop για τον http://www.e-shop.gr/hp-250-g1-h0w18ea-156-intel-dual-core-1000m-4gb-500gb-linux-p-PER.901183στα 252,90 ευρω.

Τι λετε αξιζει παιδια συγκριση με τα δυο που αρχικα ειχα προτείνει?

Δεν τον βαζω με τον τετραπυρινο που προτεινε ο φιλος... 

 

 

Παιδια τελος με τον τετραπυρινο.

http://www.digideli.gr/Electronics/Computers/Laptops/HP-250BAG-Intel-25633αυτος λεει κατι αξιζει σαν αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Link.png Site: laptop

 

Καλο φαινεται αυτο? θελω ενα απλο μιας και που θα εχω το desktop μαζι μου αρα δεν χρειαζεται δυνατο laptop. Το πολυ μεχρι 400 ευρω, και δεν εχω προβλημα αν ειναι απο εξωτερικο, αρκει να ειναι εμπιστοσυνης το καταστημα και να ειναι ευκολο για αποστολη σε περιπτωση εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: laptop

 

Καλο φαινεται αυτο? θελω ενα απλο μιας και που θα εχω το desktop μαζι μου αρα δεν χρειαζεται δυνατο laptop. Το πολυ μεχρι 400 ευρω, και δεν εχω προβλημα αν ειναι απο εξωτερικο, αρκει να ειναι εμπιστοσυνης το καταστημα και να ειναι ευκολο για αποστολη σε περιπτωση εγγυησης.

ναι μια χαρα ειμαι απλα ρωτα ποιο chipset εχει,αν εχει το ΗΜ76 μπορεις να του αλλαξεις και επεξεργαστη οποτε προχωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελος με τον τετραπυρινο.

http://www.digideli.gr/Electronics/Computers/Laptops/HP-250BAG-Intel-25633αυτος λεει κατι αξιζει σαν αγορα

 

http://prntscr.com/4ttgfi

 

Αυτος είναι λίγο καλύτερος και φθηνότερος, απλά και στα δύο χρειάζεσαι τουλάχιστον άλλα 2 gb ram (15 ευρώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Το ενα με u επεξεργαστη, το αλλο με νορμαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο (θέλω να πιστεύω) και αρκετό διάβασαμ εδώ μέσα (έχω διαβάσει πάνω από 150 σελίδες) από το επίπεδο του άσχετου κατάφερα να περάσω στο επίπεδο του αρχάριου. Λοιπόν έχουμε και λέμε. Στην αρχή το budget ήταν μέχρι 350€ αλλά επειδή διαπίστωσα πως ότι υπάρχει μέχρι 350€ είναι κουβάς αποφάσισα να ανέβω στα 400€ με ταβάνι τα 450€. Βέβαια αν υπάρχει κάτι που αξίζει μέχρι 500€ θα τα δώσουμε, τι να κάνουμε (ξέρω το ποσό είναι αστείο αλλά στην Ελλάδα του 2014 το ποσό αυτό είναι αρκετά σοβαρό, τουλάχιστον για εμένα).

 

Το notebook (1ο μου) θα χρησιμοποιείται στο σπίτι κυρίως για internet (browsing, downloading, fb, κάνα παιχνίδι του fb) και ταινίες. Λιγότερο συχνά θα χρησιμοποιείται για office (word, excell, powerpoint) για autocad 2d (μη με κράξετε δισδιάστατο autocad όχι 3d) και archicad (όχι φωτορεαλισμό και rendering). Ο λόγος που δε θέλω να πάρω dekstop για αυτή τη δουλειά είναι ότι έχω workstation στο γραφείο (την πάτησα) και συγκεκριμένα Link.png Site: αυτόν καθώς και ακόμα ένα dekstop τεχνολογίας 2009 δε διπύρηνο επεπξεργαστή και 4gb μνήμη.

 

Προσωπικά είμαι ανάμεσα σε κάποιο από τα παρακάτω με προτίμηση στο τελευταίο lenovo.

 

Link.png Site: Toshiba Satellite C55D-B5212

 

Link.png Site: http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/nb-lenovo-g510-i5-4200m-59412816

 

Link.png Site: Notebook HP 250

 

Link.png Site: NOTEBOOK HP 250 G2 ΜΕ ΜΝΗΜΗ 4 GB DDR3L, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ INTEL CORE I3 3110M ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ 500 GB

 

Link.png Site: NOTEBOOK LENOVO B590 Με Επεξεργαστή CORE I3 3110M, Μνήμη 4GB, Δίσκο 500GB Εξοπλισμένο με τεχνολογία ACCUTYPE

 

Link.png Site: Toshiba nb satellite C55-A-19N

 

Link.png Site: NOTEBOOK TOSHIBA SATELLITE C55-A-1GK ΜΕ ΜΝΗΜΗ 4GB, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ INTEL CORE I3 3110M, ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ 750 GB, ΤΗΝ NVIDIA GEFORCE GT 710M ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ WINDOWS 8.1

 

Link.png Site: Lenovo G510 15.6" i3-4000M 2.4GHz, R5 M230 2GB, 8GB, 1TB HDD, DVD, HDMI, WiFi, BT, HD cam, 6cell, Black

 

Link.png Site: http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/HP-450-BAG-22871

 

Link.png Site: HP 450 +BAG i3-4000M (2.4GHz, 3MB L3 cache, 2 cores) 15.6 HD AG LED SVA 4GB DDR3L RAM 500GB HDD AMD Radeon™ HD 8750M, with 1GB dedicated DDR3 video memory DVD+/-RW 802.11b/g/n BT 6C Battery DOS

 

Link.png Site: HP 450 i3-4000M 15.6 8GB RAM 1TB HDD AMD Radeon™ HD 8750M, with 1GB dedicated DDR3L video memory,DVD+/-RW 802.11b/g/n BT 6C Battery DOS

 

Link.png Site: Toshiba Satellite C55-A-19N, Core i3-3110M (2.4GHz), 4GB, 750GB, 15.6", NVIDIA GeForce 710M 2GB, HD Webcam, BT 4.0, USB 3.0, bgn, No OS, Black

 

Link.png Site: Lenovo G510 15.6" i3-4000M 2.4GHz, R5 M230 2GB, 8GB, 1TB HDD, DVD, HDMI, WiFi, BT, HD cam, 6cell, Black

 

Link.png Site: Lenovo Essential G500

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. 1 Το ξέρω ότι κούρασα γιατί έχω παραθέσει καμιά 20αριά laptop, συγγνώμη εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. 2 Η εγκατάσταση των windows 7 γίνεται όπως και σε dekstop? Υπάρχει κάποια διαφορά σχετικά με τους drivers που πρέπει να βρω?

 

upd Αμάν με αυτό το e-shop! Τα μισά laptop τη μια στιγμή είναι διαθέσιμα και την άλλη δεν είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: laptop

 

Καλο φαινεται αυτο? θελω ενα απλο μιας και που θα εχω το desktop μαζι μου αρα δεν χρειαζεται δυνατο laptop. Το πολυ μεχρι 400 ευρω, και δεν εχω προβλημα αν ειναι απο εξωτερικο, αρκει να ειναι εμπιστοσυνης το καταστημα και να ειναι ευκολο για αποστολη σε περιπτωση εγγυησης.

Ειναι ισως το πιο value for money 17αρι της αγορας.

Για αλλη χρηση, μια χαρα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.

Θα παρω τηλ το πρωι για να μαθω αν υπαρχει (αν και φαινεται διαθεσιμο) ,αλλα σε περιπτωση που δεν... μου ηρθε ενα email απο eshop για τον http://www.e-shop.gr/hp-250-g1-h0w18ea-156-intel-dual-core-1000m-4gb-500gb-linux-p-PER.901183στα 252,90 ευρω.

Τι λετε αξιζει παιδια συγκριση με τα δυο που αρχικα ειχα προτείνει?

Δεν τον βαζω με τον τετραπυρινο που προτεινε ο φιλος... 

Mιας και εφαγα και εγω ακυρο απο digideli για το hp/amd, εκανα παραγγελια αυτο απο εσοπ.

Αυριο λογικα θα το εχω στα χερια μου. Αν θες να ρωτησεις κατι, πες μου.

 

*Το ειχα αγορασει και παλιοτερα για μια κοπελα και εχω μια πρωτη εικονα.

**Οταν σου ζητανε λαπτοπ μεχρι..250, μαξ 260ευρω, δεν υπαρχουν αλλες επιλογες.

***Αν δεν κανω λαθος εχει και τσαντουλα της hp μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Το ενα με u επεξεργαστη, το αλλο με νορμαλ.

αναμεσα στα δυο ποιο θα διαλεγες??? εμενα με ενδιαφερει το 1920χ1080 και μια καλη καρτα γραφικων μεχρι την 860m πχ. Η r265 μπορει να τα βγαλει περα σε 1920χ1080 medium settings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ισως το πιο value for money 17αρι της αγορας.

Για αλλη χρηση, μια χαρα εισαι.

 

Το έχω πάρει εδώ και 2 εβδομάδες περίπου και έχω να πω ότι είναι γρήγορο, αθόρυβο, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες και είναι γενικά ικανοποιητικό ακόμα και για web development που κάνω. Η οθόνη δε με ικανοποίησε σε ότι αφορά τα χρωματα τα οποία μου φαίνονται κάπως ξεπλυμένα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα ώστε να δω αν είναι θέμα ρυθμίσεων. Η μπαταρία κρατά σε balanced mode περίπου 4 ώρες με συνεχή χρήση κειμενογράφου, browsing, διάφορα να τρέχουν στο παρασκήνιο κλπ.

 

Ο επεξεργαστής δυστυχώς δεν αλλάζει γιατί το chipset είναι μόνο για τη συγκεκριμένη σειρά CPU με την οποία έρχεται από το εργοστάσιο. Προς το παρόν του έχω βάλει SSD και θα του βάλω και άλλα 4GB ram και πιστεύω ότι θα είναι σφαίρα.

 

Πάντως, ο 2030M που έχει δεν είναι τόσο κακός, σε benchmarks πλησιάζει αρκετά κοντά τον i3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμεσα στα δυο ποιο θα διαλεγες??? εμενα με ενδιαφερει το 1920χ1080 και μια καλη καρτα γραφικων μεχρι την 860m πχ. Η r265 μπορει να τα βγαλει περα σε 1920χ1080 medium settings?

Σε τέτοια ανάλυση θα τα βρει σκούρα το Acer.

 

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R7-M265.109394.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπερα μου σε ολους-ες σας μια μερα εμεινε πριν απο την αγορα του Lenovo G505 και πηγα σημερα μαζι με την κοπελλα που θα το αγορασει αυριο εκει στο καταστημα Electroline οπου το ειδε και αυτο Lenovo B50-30  ρωτησαμε εκει τον καταστηματαρχη να μας πει τις διαφορες οι οποιες εκτος απο τον επεξεργαστη (δεν μας απασχολει ο επεξεργαστης αν ειναι AMD ή Intel καταπροτιμηση AMD E1) ειδαμε και ενα πραγμα πανω στο δευτερο λαπτοπ που δεν υπηρχε πουθενα αλλου και το ρυθμιζεις και αντι να γραφεις τον κωδικο προσβασης για να μπεις στα windows ή το email and password σου περνας το δακτυλικο σου αποτυπωμα απο πανω και μονο εσυ μπορεις να ξεκινησεις το συγκεκριμενο φορητο υπολογιστη. Η ερωτηση μας ειναι: Ειναι πιο νεο το μοντελο B50-30 απο το G505 ποιο απο τα δυο ειναι καλτυτερο ;

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...