Προς το περιεχόμενο

Avast προς Microsoft: Διακοπή της υποστήριξης των Windows XP ισοδυναμεί με μεγάλο λάθος


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 τραγικος ειναι ο εργοδοτης σου που δε δινει 200-300 ευρω το κομματι για να αναβαθμισει υπολογιστες που 15 χρονια πριν κοστιζαν τουλαχιστον υπερτριπλασια χρηματα και εξακολουθουν να του ρουφανε τριπλασιο ρευμα για να μην αναφερθω και στα κοστη συντηρησης,...

 

Φίλε μου, δεν είναι θέμα hardware. Το είπα εξαρχής. Το πρόβλημα είναι στο software. Το οποίο μεγάλο μέρος του είναι και housed, ώστε να καλύψουν τις ιδιαίτερες ανάγκες τις εταιρίας. Απο hardware, μια χαρά είμαστε και με το παραπάνω.

 

γιατί ποιο είναι το πρόβλημα? να πάρετε την εταιρία που σας "φόρτωσε" το όποιο λογιστικό/αποθήκη ή ότι άλλο και να σας το περάσουν στα w7 ή 8 

 

Το πρόβλημα είναι στο οικονομικό. Μια αναβάθμιση σε κανούργια έκδοση, που μάλιστα γίνεται και customized για τα μέτρα σου, δεν φαντάζεσαι πόσο κοστίζει. Το κόστος του hardware δεν είναι τίποτα μπροστά του.

 

Για να μην παρεξηγηθούμε. Δεν είμαι υπέρμαχος, στην παραμονή παλιών τεχνολογιών. Το αντίθετο. Μηχανογράφος είμαι, εννοείται οτι προτιμώ να έχουμε οτι νεώτερο μπορούμε.

 

Αλλά όπως το εξήγησε και ένα παληκάρι, λίγο πιο πάνω, έχει να κάνει με το θέμα κόστους-κέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο γουστάρουν οι πελάτες που τα έχουν ακόμα, πλήρωσαν μια φορά και ΠΡΕΠΕΙ να έχουν υποστηρίξη μέχρι να πεθάνει ο Highlander (απο γερατιά)...

 

Με αυτο το σκεπτικο θα έπρεπε ολες οι εταιρίες να παρέχουν εγγύηση και υποστηριξη για παντα το οποιο δεν ειναι υποχρεωμένες να πράξουν.

 

Επισης με την παυση της υποστήριξης δεν παυει να λειτουργει το προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καραμελα με τις εταιριες ακομα δεν εχω πιασει....

Σε οσες εταιριες εχω εργαστει με μεγαλο αριθμο Η/Υ ελεος εχουνε MS Server - ΟΧΙ ΧΡ!!!!

 

Στα desktop των υπαλληλων τι εχουν? Σιγουρα οχι windows server

 

Αν ειναι πολυ καινουρια εταιρια, οποτε με καινουρια μηχανογραφηση σαφως θα τρεχει κατι πιο συγχρονο απο XP

Το ιδιο αν ειναι μικρη και δεν εχει custom made προγραμματα

Η αν ειναι εταιρια πληροφορικης.

 

Σε αλλες περιπτωσεις δεν ειναι ευκολη υποθεση και δεν κατηγορω κανεναν οργανισμο η εταιρια για τεμπελια και μιζερια. Απλα χαιρομαι που επιτελους θα αναγκαστουν γιατι καποια πραγματα οντως δεν θα γινουν ποτε αν δε μπει το μαχαιρι στο λαιμο.

 

Το να παει το τμημα ΙΤ στη διοικηση με επισημα εγγραφα που επισημαινουν τη ληξη υποστηριξης και κινδυνους της χρησης των XP ειναι μια μεθοδος να ασκησουν πιεση για τα απαραιτητα κονδυλια χωρις να μπορει ο γραφειοκρατης να δηλωσει αγνοια επι του θεματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά.

 

Νέες αναβαθμίσεις χρειάζονται

γιατί νέοι κίνδυνοι προκύπτουν.

 

Αν ο επιχειρηματίας νομίζει ότι το σύστημά του θα δουλεύει με επάρκεια χωρίς αναβαθμίσεις,

κάνει λάθος.

 

Είναι σα να λέμε

έκανα εμβόλια μικρός, νομίζω είμαι καλά

και δε θα ξαναεμβολιαστώ ποτέ στη ζωή μου.

 

Κάποια στιγμή πρέπει όλοι να μάθουν τους όρους του παιχνιδιού με το καλό ή με το κακό.

Επιχειρηματικότητα σημαίνει έσοδα αλλά και έξοδα, υποχρεώσεις.

Αν ο άλλος νομίζει ότι θα τη βγάλει φτηνά και τον συμφερει χωρίς αναβαθμίσεις,

τότε θα έχει την ευκαιρία να καταλάβει στην πράξη τι τον συμφέρει πραγματικά να κάνει.

Έχουν καλομάθει όλοι στο αρπακόλα,

το τέλος της υποστήριξης των XP είναι ακόμα μια αφορμή να πάρουν το μάθημά τους οι αφελείς-άπληστοι.

 

Η λογική της αρπακόλας ισχύει δυστυχώς και με την υποστήριξη του sw.

Οι καταναλωτές πληρώνουν αρκετά , πάρα πολλά χρήματα για sw και υπηρεσίες sw, άμεσα και έμμεσα, και δε λαμβάνουν ανάλογη υποστήριξη.

 

Δυστυχώς φαίνεται η βιομηχανία του sw είναι ένας μόνο από τους χώρους στην κοινωνία όπου υπάρχει τόση ασυδοσία.

Μόνο στην αυτοκινητοβιομηχανία, η υποστήριξη για ανταλλακτικά επιβάλλεται με νομοθεσία για δεκαετίες,

ούτε σκέψη για κάποια ανάλογη έστω υποτυπώδη πρόβλεψη για υποστήριξη στη βιομηχανία του sw.

 

Η ως σήμερα υποστήριξη από τη Microsoft στα ΧΡ είναι ένα φωτεινό παράδειγμα,

και θα ήθελα να ξέρω τι είναι αυτό για το οποίο κατηγορείται η Microsoft μετά από τόσα χρόνια υποστήριξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κανεις οταν σε ετησια ή μακροπροθεσμη βαση το κοστος συντηρησης ειναι μεγαλυτερο απο την αγορα νεου μηχανηματος αν υποθεσουμε οτι και τα δυο αποδιδουν το ιδιο ή οτι η ταχυτητα στην αποδοση ειναι αδιαφορη

και φυσικα δε μιλαμε για  κοστος συντηρησης σε 1 και 2 μηχανηματα αλλα για δεκαδες και εκατονταδες....

 

η συγκεκριμενη αναρτηση του θεματος αυτο ακριβως αναφερει οτι δηλαδη διακοπτεται μετα απο 14 χρονια η τεχνικη υποστηριξη

 

αν εσυ κυριε επαγγελματια μπορεις να εξακολουθεις να κανεις στα Xp μηχανηματακια με τους Pentium4  τη δουλεια που εκανες γουστο και καμαρι σου και μπραβο σου,

κανεις δεν υποχρεωσε κανεναν να αγορασει νεο μηχανημα εξαιτιας της διακοπης της υποστηριξης

 

ετσι κι αλλιως τα XP ειναι διατρητα και εκτεθιμενα ακομα και με την τεχνικη υποστηριξη, ουτε τα updates εξασφαλιζουν τπτ ουτε προουποθετουν οτι ολοι οι χρηστες κανουν εγκαιρα τα  updates προτου γινει το κακο...

γιατι διαβάζετε επιλεκτικά και όχι το σύνολο της αναρτησης μου;;;

 

σαν επιλογο εγραψα το εξης:

 

Στις επιχειρησεις οποιαδηποτε κίνηση γίνεται, γινεται ασφαλώς με γνωμονα το όφελος της εταιρειας. Αν δει ότι καπου χαλαει η δουλεια κ χρειαζεται να κάνει κάποια αναβάθμιση για το καλο της λειτουργιας της εταιρειας, σαφως και θα το κάνει.. όταν κανεις μια επενδυση, θα θέλεις να πάρεις το 100% που μπορεις απ αυτην μέχρι την τελευταια σταγονα. Δεν είναι σαν τον gamer που θα κάνει κάθε δυο κ λιγο αναβάθμιση για να κερδισει ενα 5-10% στις επιδοσεις...

 

Σε πάρα πολλές επιχειρησεις υπάρχουν περιφερειακά κάθε λογής (που το κοστος τους ξεκιναει απο μερικα ευρω και φτανουν σε μερικες χιλιαδες)που δεν βγηκαν ποτε drivers για windows 7. Bαλε και το αντιστοιχο software που για τον αλφα ή βητα λογο δεν δουλευει σε άλλη εκδοση περα απο windows xp, τότε σε συνδιασμος με το συνολικο κοστος μιας τέτοιας αναβάθμισης στο software/hardware της εταιρειας ειναι απαγορευτικο παρα μόνο αν είναι απολυτα αναγκαιο. 

 

Ολη η κουβεντα γινεται γιατι υπηρξαν μερικοι που τα "εβαλαν" με τις επιχειρησεις που εξακολουθουν να εχουν στα μηχανηματα τους τα xp και δεν τα αποχωριζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δε καταλαβαινω τον ορο επενδυση οπως αναφερθηκε

εισαι επιχειρηση και εχεις επενδυσει σε μηχανηματα που στοχευες να σε κρατησουν ποσα χρονια για το θεο σου καμια 50ετια; δηλαδη ελεος και ημαρτον μαζι! ακομα αποσβεση δεν εχεις κανει;

εταιρικο αυτοκινητο να ειχες οχι 14 σε 10 χρονια max θα το αλλαζες!...

 

ποιος επιχειρηματιας ειναι τοσο αφελης που να νομιζει οτι τα μηχανηματα που αγοραζει -οποια κι αν ειναι αυτα- αγοραζονται μια μονο φορα και μετα καθαριζει απο αυτο το κοστος;

 

 

γιατι διαβάζετε επιλεκτικά και όχι το σύνολο της αναρτησης μου;;;

 

δεν ειναι καθολου επιλεκτικα ολο το κειμενο σου καταληγει στο οφελος vs κοστος

 

το περασμα απο το 16/32bit στα 32/64bit εγινε πριν μια 10ετια με τα Vista

αυτη η αλλαγη πονεσε πολλους κι οχι τοσο το λειτουργικο καθεαυτο,

 

το να μου λες για ασυμβατοτητες με  drivers 10 χρονια μετα, ειναι τί να σου πω... ο καθενας κανει τα κουμαντα του...

 

οσο hardware  υλικο και να ειχες για αναβαθμιση ειχες μια τιμημενη ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ για να το κανεις

Τ - Μ - Η - Μ - Α - Τ - Ι - Κ - Α  και να μοιρασεις το κοστος αντι να μου κλαιγεσαι τωρα που εφτασε ο κομπος στο χτενι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorath, on 21 Mar 2014 - 1:43 PM, said:Sorath, on 21 Mar 2014 - 1:43 PM, said:

Όποτε θέλεις, πες μου να σου δώσω τα στοιχεία της εταιρίας, να περάσεις μια βόλτα, να μας επισκεφτείς στην μηχανογράφηση και να μας δείξεις την λύση σου επι του πρακτέος.....

http://technet.microsoft.com/en-us/windows/gg699451

 

Και αν χρειαστείς επιπλέον πληροφορία στείλε pm

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω οτι καποτε πρεπει να το γυρισουμε ολοι στο δωρεαν linux για να ησυχασουμε και απο θεματα υποστηριξης και απο ιους

Φιλε ειδικα προς την υποστηριξη που ειπες ακομη γελαω. ΜΕΓΑ κοτρονα πεταξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arisyo13, on 21 Mar 2014 - 2:35 PM, said:Arisyo13, on 21 Mar 2014 - 2:35 PM, said:Arisyo13, on 21 Mar 2014 - 2:35 PM, said:Arisyo13, on 21 Mar 2014 - 2:35 PM, said:Arisyo13, on 21 Mar 2014 - 2:35 PM, said:

Παιδια δεν φταινε τα vista και τα 7 που δεν δουλευουν μερικα προγραμματα αλλα οι προγραμματιστές τους που δεν τα αναβαθμιζουν για αυτα.

 

Εχουν βολευτει αυτοι οι προγραμματιςτες ετσι γνωριζοντας οτι οι εταιριες δεν αναβαθμζουν σε νεα λειτουργικα ετσι και αυτοι με την σειρα τους δεν αναβαθμιζουν τα δικα τους προιοντα.

 

Μην κατηγορειτε τα vista, τα λεγομενα 7αρια και 8αρια που εχετε ολοι στον υπολογιστη σας και τα λατρευετε ειναι τα vista χωρις bugs

 

Φυσικά και φταίνε οι προγραμματιστές! Αφού οι μόνοι που μπορούν να φταίνε είναι αυτοί που τους έχουν "κλέψει" τον κόπο τους και την πνευματική τους ιδιοκτησία! Και αυτό το αποδεικνύει η καθημερινή αναφορά των περισσοτέρων εδώ στο "θείο" αλλά και στα υψηλά ποσοστά πειρατείας λογισμικού και πνευματικής ιδιοκτησίας στην Ελλάδα.

Ναι όντως φταίνε αυτοί που τρώνε την ώρα τους (μιας και δεν είχαν να κάνουν κάτι καλύτερο) για να μπορείς εσύ να έχεις τσάμπα ενημερωμένο το κλεμμένο software στο PC ή την κονσόλα σου.

 

Πάντα πρέπει να φταίει οποιοσδήποτε άλλος εκτός από τον user, ο οποίος user και απαιτήσεις έχει, και βαριέται να διαβάσει το manual (όχι πες μου πόσες φορές έχεις διαβάσει το manual ή έστω το installation guide λογισμικού), και βαριέται να πάρει την υποστήριξη τηλέφωνο και να ψάξει μόνος του να βρει έστω μια προσωρινή λύση. Αντιθέτως πολύ απλά όταν του ξινίσει κάτι, του φταίει είτε η Microsoft, είτε ο ΟΤΕ, είτε ο Χ ή Ψ κατασκευαστής hardware είτε όπως λες ο προγραμματιστής.

 

PEBCAK

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, λόγω δουλειάς, όταν έκανα εγκατάσταση Windows 8 σε λογιστικό γραφείο, και δεν δούλεψε 1 (!!!) μόνο πρόγραμμα απ'τα 5-6 που χρησιμοποιούσαν, τηλεφώνησα στην υποστήριξή τους, και ζήτησα patch για windows 8. Μου απάντησαν ότι σε 2-3 μέρες θα το είχαν, και voila... Οι άνθρωποι δουλεύουν κανονικότατα!

Όταν έχεις αγορασμένα τα προγράμματά σου, σαν επαγγελματίας, έχεις και υποστήριξη.

Όλα τα άλλα, είναι δικαιολογίες.

Υ.Γ.: Χρησιμοποιούσαν XP πριν τα 8.  Δεν είχαν περάσει ούτε από Vista, ούτε από 7. Μόνο ο server χρησιμοποιεί Windows Server 2012 R2.

Ετσι ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με αυτο το σκεπτικο θα έπρεπε ολες οι εταιρίες να παρέχουν εγγύηση και υποστηριξη για παντα το οποιο δεν ειναι υποχρεωμένες να πράξουν.

 

Επισης με την παυση της υποστήριξης δεν παυει να λειτουργει το προιόν.

sarcasm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί δεν λέμε αλήθειες; :huh:

 

Οπως για παράδειγμα οτι οι περισσότερες μικροεπιχειρήσεις αν αλλάξουν τα winxp δεν θα δουλέψουν τα crack στα κοπιαρισμένα προγράμματα τους. Η οτι κανένα αφεντικό δεν νοιάζεται για τον χρόνο που σπαταλάει ο υπάλληλος στον υπολογιστή, αφού ως γνωστόν, όλα γίνονται γρήγορα με φωνές, απλήρωτες υπερωρίες και εντολές με στύλ "πάτα ένα πλήκτρο, το βιάζομαι!". Είναι εύκολο να λέμε ότι ένα καινούργιο pc είναι "πεταμένα λεφτά" αν την επιπλέον δουλειά την βγάζουμε από την υπεραξία του υπαλλήλου. Του υπαλλήλου λέω, αυτού που πρόσφατα του βάλαμε και τη βούρτσα στον πωπό για να περνάει ένα άσπρισμα όσο περιμένει να τελειώσει την εκτύπωση. Sounds familiar? :devil:

Γιατί δεν λέμε ότι πολλοί "ακριβοπληρωμένοι" υπολογιστές  είναι στην πραγματικότητα παλιατζούρες που τα αφεντικά τις πήραν δωρεάν ή με ελάχιστο τίμημα από άλλη επιχείρηση που έκλεισε; Η οτι βάζουν υπαλλήλους IT να ψάχνουν για ανταλλακτικά στις σελίδες αγοραπωλησίας των ιδιωτών; Η οτι η συντήρηση γίνεται outsourced στον ανιψιό του αφεντικού που το μεγαλύτερο του επίτευγμα είναι η εγκατάσταση του call of duty; Μόνο σ'αυτές τις επιχειρήσεις που ξέρω εγώ υπάρχουν αυτές οι νοοτροπίες; Να γράψω κανένα βιβλίο αν είναι.. B)

Business manager δεν είμαι κι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Σε κάθε περίπτωση δεν λέγεται επιτυχημένος business manager κάποιος που αγόρασε κάτι το 2000 και νομίζει οτι θα βγάλει 40 χρόνια μονοφόρι. Ούτε παπούτσια έτσι παιδιά, όχι προιόν που παλιώνει μέρα με τη μέρα. Απ'την άλλη όποιος θέλει ακόμα winxp -κι εγώ έχω στο laptop μου- ας τα κρατήσει, αφού αναλογιστεί και επωμιστεί το κόστος σε ασφάλεια και παραγωγικότητα. Simple enough.. :-)

 

Α και κάτι τελευταίο για τους προγραμματιστές που "είναι δουλειά, επάγγελμα" κτλ: Πολύ παλιά, είχα γνωρίσει κάποιους αρτηριοσκληρωτικούς προγραμματιστές COBOL και μου έλεγαν ότι τα πάντα είναι γραμμένα σε COBOL και ότι είναι το μέλλον (!), τζάμπα ασχολούμαι με OOP, ποιός θα αλλάξει τους xt 8086, τί είναι το ποντίκι σιγά μην επικρατήσει, "Cobol και κσερό πσομι" κτλ. Οσοι δεν μπήκαν στο δημόσιο έχουν γυρίσει στα χωριά τους. Θελω να πω, αν δεν κατάλαβε μόνος του ο προγραμματιστής του 2014 οτι η υποστήριξη winxp είναι πεταμένες ώρες, ότι και να πούμε εμείς εδώ, είναι λίγο. ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί είπατε ότι δεν μπορείτε να αναβαθμίσετε η δεν συμφέρει να το κάνετε λόγο hardware και το σέβομαι.Απορώ ρε παιδιά όμως,ας μην πούμε για τα xp,αλλά πως μπορείτε να είστε δημιουργικοί στην εργασία σας το 2014 με τέτοιο hardware;Και το λέω διότι μιλάμε πιθανόν για μονοπύρηνα pc με λίγη μνήμη ram και με κάρτες γραφικών πολύ παλιές.
Τι να πρωτοκάνεις σε αυτά τα μηχανήματα,να ανοίξεις office,browser,photoshop,τι;;;

Εντάξει αν το μηχάνημα δεν έχει λόγο να συνδεθεί στο νετ και θες να σου κάνει μόνο μια εργασία τότε οκ μένεις και με win 95 χωρίς κανένα πρόβλημα οπότε δεν σε νοιάζει και η υποστήριξη.

ΥΓ:Τα 35$ πάντως δεν ήταν άσχημα για upgrade ΚΑΙ από πειρατικές εκδόσεις που έκανε τα στραβά μάτια η MS,αλλά ποιος κάθισε να ασχοληθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν είμαστε όλοι χθεσινοί να αμπελοφιλοσοφουμε 

 

1) τα Windows XP μέχρι τα SP1 είχαν πολλά προβλήματα οπότε οι σοβαροί επαγγελματίες τα πρωτο έβαλαν μετά το 2004. Μέχρι τότε βάζαμε τα windows 2000 που κάναμε την δουλειά μας με σταθερότητα και ασφάλεια.

 

2) Στο σπίτι μου τα έβαλα την άνοιξη 2002 από τους πρώτους αφού τα Χριστουγεννα/2001  ΔΕΝ ήταν διαθέσιμα και τα ελληνικά είχαν καθυστερήσει (δεν θυμάμαι πόσο). Στο γραφείο μου στο 2ο μηχανημα για (για δοκιμές) το 2003 και στο κύριο μηχάνημα μου το 2004 που έγιναν σταθερά

 

3) Τα VISTA δεν τα βαζαμε σε επαγγελματικά μηχανάκια λόγω προβλημάτων. Αρχίσαμε να βάζαμε τα 7 το 2011 και μέχρι τότε βάζαμε σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μηχανάκια τα XP! ... εεε τα 3 τελευταία χρόνια δεν πρόλαβαν όλοι να ανανεώσουν όλα τα μηχανάκια τους

 

4) Κάποιοι που πίνουν πολύ φραπέ στην βεράντα και ζουν με την σύνταξη του μπαμπα μπερδέυουν πολλά. Μια σοβαρή μηχανογράφηση πρώτα τριπλοτσεκάρει  λειτουργικό και λοιπό λογισμικό και μετά δίνει έγκριση για την αναβάθμιση του. Ακόμη και τότε πρέπει η επιχείρηση να διαθέσει κονδύλι σχετικό! Αν τα μηχανάκια δουλεύουν ικανοποιιτικά .... για ποιο λόγο να γίνει η αναβάθμιση? Για να παίζουν LOL σε 1920χ1080 οι υπάλληλοι με directX 11?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν είναι όλοι οι χρήστες crysis και call of duty...Το hardware/software στις εταιρίες/επαγγελματικούς χώρους αλλάζουν με πολύ πιο αργό ρυθμό. Θεωρώ ότι όντως πρέπει να συνεχιστεί η υποστήριξη για WinXP για κάποια χρόνια ακόμα. Όπως θεωρώ ότι τα μουφο-8 πρέπει να πάνε στην ίδια γωνια με τα τραγικά Millenium...

 

Καλά είμαστε σοβαροί; Τα Windows XP κυκλοφόρησαν το 2001. Τον Αύγουστο κλείνουν 14 χρόνια στην αγορά και ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ η MS τα υποστηρίζει. Πόσο ακόμα; Να πάμε 50 χρόνια και η MS να βγάζει updates για ένα αρχαίο λειτουργικό επειδή οι εταιρείες τσιγκουνεύονται; 

 

Και ναι έχεις δίκιο. Εγω που ήθελα να παίξω Crysis με το τελευταίο DX έβαλα κατευθείαν 7, Δοκίμασα day one τα 8 κτλ. Μια εταιρεία δεν μπορεί να το κάνει. Αλλά μέσα σε 13 χρόνια, ή μέσα σε 5 (απο την κυκλοφορία των Win 7) ή μέσα σε 2 (απο την κυκλοφορία των 8) μπορεί να βρεί λίγο χρόνο. 

 

Αν τσιγκουνεύονται ας τους αφήσει χωρίς support

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...