Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή του μενού έναρξης σε μελλοντική αναβάθμιση των Windows με σημαντικές αλλαγές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον κατι δεν ξερεις τοσο καλα ή δεν το εψαξες αρκετα γιατι ολα αυτα που λες απλα δεν στεκουν.

Πες μου τις πωλησεις των win7 το πρωτο μηνα κυκλοφοριας τους και τις πωλησεις των win8 τον 1 μηνα κυκλοφοριας τους και πες μου αν επεσαν δραματικα οι πωλησεις απο το ενα λειτουργικο στο αλλο ή οχι.

Οριστε και ενα λινκ με τις πωλησεις των win8 και ποσο καιρο εκαναν να φτασουν τις ιδιες πωλησεις τα win7.

ή δες εδω που η ιδια η ms παραδεχεται οτι τα win8 δεν πουλανε τοσο οσο τα win7 και γενικοτερα δεν τα πανε τοσο καλα οσο τα win7.

Προς το τελος του αρθρου λεει:

 

While this figure makes it the third most popular operating system in the world at this point, it’s still way behind Windows 7 and Windows XP which lead the charts with 44.37 and 37.17 percent, respectively. The Vista disaster, on the other hand, is pretty close to Windows 8 with a 4.62 percent market share.

 

κοινως τα win8 ειναι το 3 ποιο δημοφιλες λειτουργικο μετα τα πρωτα win7 & δευτερα win xp και φτανουν τις καταστροφικες πωλησεις του αθλιου λειτουργικο (s)vista αυτο πιστευω λεει πολλα.

 

Και μονο οτι η ms για ακομα μια φορα εχει πισωγυρισματα και απο εκει που κυκλοφορησε ενα λειτουργικο πολυδιαφημιζομενο για την ανυπαρξια του κουμπιου start και την ολη νοοτροποια aero gui και μετα το γυριζει και βαζει ενα υποτιποδες start button σημαινει παρα μα παρα πολλα.

 

Παντα η ms οσο αφορα λειτουργικο υπολογιστων παιζει μονη της αφου ολα τα αλλα λειτουργικα υπολογιστων δεν εχουν και ουτε προκειτε ποτε να αποκτεισουν οσες γκαφες και αν κανει η ms το ποσοστο της ms στο μεριδιο αγορας των προσωπικων υπολογιστων.

 

 

Ακριβως!!!Επαιζαν μονα τους την περιοδο(2007) που ο μονος τροπος για να μπεις στο ιντερνετ ηθελες PC και με τους χρηστες να αλλαζουν λαπτοπ καθε 1-2 χρονια λογο hardware και εκανε 12 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ μηνες για να φτασει τα 200 εκατομυρια,ενω τα 8 που βγηκαν σε μια εποχη(2012) που μπενεις στο ιντερνετ και απο τα ΓΥΑΛΙΑ σου και με το hardware των λαπτοπ να κανου παπαδες και να μη χριαζονται συχνη αναβαθμηση ΚΑΙ χρειαστικα ΜΟΛΙΣ 3 μηνες περισσοτερους για να φτασουν τις πωλησεις του 7!

 

Για πες μου τωρα ποιο απο τα δυο ειναι FAIL???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβως!!!Επαιζαν μονα τους την περιοδο(2007) που ο μονος τροπος για να μπεις στο ιντερνετ ηθελες PC και με τους χρηστες να αλλαζουν λαπτοπ καθε 1-2 χρονια λογο hardware και εκανε 12 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ μηνες για να φτασει τα 200 εκατομυρια,ενω τα 8 που βγηκαν σε μια εποχη(2012) που μπενεις στο ιντερνετ και απο τα ΓΥΑΛΙΑ σου και με το hardware των λαπτοπ να κανου παπαδες και να μη χριαζονται συχνη αναβαθμηση ΚΑΙ χρειαστικα ΜΟΛΙΣ 3 μηνες περισσοτερους για να φτασουν τις πωλησεις του 7!

 

Για πες μου τωρα ποιο απο τα δυο ειναι FAIL???

Απο μονος σου αυτοαναιρεισε.

Το οτι λεγονται windows 7 δεν σημαινει οτι κυκλοφορησαν το 2007 ξερεις. Οριστε και η απόδειξη.

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι μεσα 2009 δεν μπορουσε να μπει στο ιντερνετ ο οποιοσδηποτε αν δεν εχει υπολογιστη ετσι?

 

Μαλλον δε εχεις ιδεα το τι συμβαινει στο χωρο της τεχνολογιας και πως δουλευει το ολο σκηνικο γι' αυτο και λες αυτα που λες. Οπως και τα windows 8 δεν κυκλοφορησαν τo 2008 αλλα το 2012.

 

Και οσο αφορα το 2 λινκ που εδωσα που και η ιδια η ms παραδεχεται οτι τα win8 δεν πανε καλα σε πωλησεις τι εγινε γιατι δεν το αναφερες καν?

 

Λοιπον μην το ζαλιζουμε το οτι τις ιδιες πωλησεις τα windows7 το 2009 που κυκλοφορησαν ειχαν πουλησει 240 εκατομυρια πωλησεις μεσα σε 12μηνες(Ενα χρονο)(που και τοτε μπορουσες να μπεις στο ιντερνετ χωρις να εχεις υπολογιστη βλεπε κινητα smartphones, tablet, iphone, phablet κ.τ.λ.) ενω τα win8 για να φτασουν τις 200(ΟΧΙ 240 εκατομυρια πωλησεις) χρειάστηκαν 15 μηνες(με ολα τα συν που λες οπως κατεβασμα απο νετ κ.τ.λ.)

 

Και που κολλανε τα tablet, mobiles κ.τ.λ. τη στιγμη που μιλαμε για λειτουργικο συστημα υπολογιστη και για να το περασεις χρειαζεσαι το αυτονοητο δηλαδη υπολογιστη που κολλανε τα υπολοιπα?

Ακομα και αν μπαινουν στο ιντερνετ εμας τι μας νοιαζει αφοτ οποιος ειναι να αγορασει windows λειτουργικο θα το αγορασει για υπολογιστη επομενως το ποια εκδοση θα παρει χρειαζεται απαραιτητα και υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μονος σου αυτοαναιρεισε.

Το οτι λεγονται windows 7 δεν σημαινει οτι κυκλοφορησαν το 2007 ξερεις. Οριστε και η απόδειξη.

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι μεσα 2009 δεν μπορουσε να μπει στο ιντερνετ ο οποιοσδηποτε αν δεν εχει υπολογιστη ετσι?

 

Μαλλον δε εχεις ιδεα το τι συμβαινει στο χρονο της τεχνολογιας και πως δουλευει το ολο σκηνικο γι' αυτο και λες αυτα που λες. Οπως και τα windows 8 δεν κυκλοφορησαν τo 2008 αλλα το 2012.

 

Και οσο αφορα το 2 λινκ που εδωσα που και η ιδια η ms παραδεχεται οτι τα win8 δεν πανε καλα σε πωλησεις τι εγινε γιατι δεν το αναφερες καν?

 

Λοιπον μην το ζαλιζουμε το οτι τις ιδιες πωλησεις τα windows7 το 2009 που κυκλοφορησαν ειχαν πουλησει 240 εκατομυρια πωλησεις μεσα σε 12μηνες(Ενα χρονο)(που και τοτε μπορουσες να μπεις στο ιντερνετ χωρις να εχεις υπολογιστη βλεπε κινητα smartphones, tablet, iphone, phablet κ.τ.λ.) ενω τα win8 για να φτασουν τις 200(ΟΧΙ 240 εκατομυρια πωλησεις) χρειάστηκαν 15 μηνες(με ολα τα συν που λες οπως κατεβασμα απο νετ κ.τ.λ.)

 

Και που κολλανε τα tablet, mobiles κ.τ.λ. τη στιγμη που μιλαμε για λειτουργικο συστημα υπολογιστη και για να το περασεις χρειαζεσαι το αυτονοητο δηλαδη υπολογιστη που κολλανε τα υπολοιπα?

Ακομα και αν μπαινουν στο ιντερνετ εμας τι μας νοιαζει αφοτ οποιος ειναι να αγορασει windows λειτουργικο θα το αγορασει για υπολογιστη επομενως το ποια εκδοση θα παρει χρειαζεται απαραιτητα και υπολογιστη.

Λαθος μου.Το 2009 ηθελα να γραψω!

Και παλι 240 εκατομυρια το 2009 ειναι μεγαλη αποτυχια για ενα λογισμικο που ΔΕΝ ειχε ΑΝΤΑΓΟΝΙΣΤΗ!!!

Σε σχεση με το 2012 που τα 8 εχουν να αντιμετοπισουν τα 7,τα ipad,τα android tablets και τους βαρβατρους επεξεργαστες που εχουμε απο το 2010-11 που μειωνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ την αναγκη για αναβαθμιση του pc/laptop!!!

 

Tα 7 βαρουσαν πεναλτι σε αδειο τερμα επι 12 λεπτα για να πετιχουν 24 τερματα,ενω τα 8 βαρουσαν πεναλτι με 3 τερματοφυλακες και σημειοσαν 20 τερματα σε 15 λεπτα!

Ποιος ειναι ο γκολτζης  και ποιος ο χασογκολης σ'αυτη τη περιπτωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, χα, χα 

Πόσα χρόνια τους πήρε να καταλάβουνε ότι ο υπολογιστής δεν είναι τάμπλετ;

Θέλω να δω την μούρη των fanboys εδω που έβριζαν όποιον τολμούσε να πει ότι δεν του αρέσει το metro...

Δηλαδή, το start menu είναι αυτό το οποίο χαρακτηρίζει ένα λειτουργικό αν είναι Desktop ή Tablet friendly....??!!

 

- Στερήθηκες το Desktop στα Windows 8 ?

- fanboys ?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος μου.Το 2009 ηθελα να γραψω!

Και παλι 240 εκατομυρια το 2009 ειναι μεγαλη αποτυχια για ενα λογισμικο που ΔΕΝ ειχε ΑΝΤΑΓΟΝΙΣΤΗ!!!

Σε σχεση με το 2012 που τα 8 εχουν να αντιμετοπισουν τα 7,τα ipad,τα android tablets και τους βαρβατρους επεξεργαστες που εχουμε απο το 2010-11 που μειωνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ την αναγκη για αναβαθμιση του pc/laptop!!!

 

Tα 7 βαρουσαν πεναλτι σε αδειο τερμα επι 12 λεπτα για να πετιχουν 24 τερματα,ενω τα 8 βαρουσαν πεναλτι με 3 τερματοφυλακες και σημειοσαν 20 τερματα σε 15 λεπτα!

Ποιος ειναι ο γκολτζης  και ποιος ο χασογκολης σ'αυτη τη περιπτωση???

Για ακομα μια φορα να σου πω οτι τα ιδια ακριβως ειχα να αντιμετωπίσουν και τα win7 και τοτε ξερεις υπηρχαν κινητα με wifi και tablet κ.τ.λ που εμπαιναν ανετα στο ιντερνετ και στο facebook και γενικως ειχαν πληθωρα προγραμματων που αν καποιος ηθελε να μπαινει απλα στο νετ μια χαρα του εκανε(Αλλωστε δεν νομιζω καποιος που παιρνει ακομα και σημερα tablet θελει να κανει καμια πολυ βαρια δουλεια π.χ. κατασκευη γραφικων ή ταινιας ή οτιδηποτε αλλο που θελει πολυ δυνατο μηχανημα και αν θελει παιρνει ή laptop ή υπολογιστη αλλα οχι tablet), μην μου βαζεις μεσα οτι τα win8 ειχαν να αντιμετωπισουν τα win7 γιατι αυτο απο μονο του ειναι παντελως ακυρο γιατι με την ιδια ακριβως λογικη θα μπορουσαμε να πουμε οτι τα win7 ειχαν να αντιμετωπισουν ολα τα προηγουμενα windows οποτε ειναι ακριβως το ιδιο

Και λογικα θα επρεπε το νεο και "καλυτερο" λειτουργικο να πουλαει για πλακα περισσοτερα απο το παλιο λειτουργικο της ιδιας εταιριας γι' αυτο αλλωστε το βγαζουν αλλα ελα που δεν συμβαινει κατι τετοιο.

 

Το 2009 δεν ηταν την εποχη της πετρας που δεν ειχαμε καν ρευμα.

 

Μην προσπαθεις να δικαιολογησεις την αποτυχια των πωλησεων που και η ιδια η ms εχει παραδεχτει και σου εχω πει στο 2 λινκ απο το πρωτο μου ποστ που ακομα δεν το εχεις σχολιασει καν ισως γιατι δεν σε συμφαιρει να το σχολιασεις.

 

Οσο τωρα αν λες τα 240 εκατομυρια πωλησεις σε 1 μηνα αποτυχια σε περιοδο οικονομικης κρισης δεν εχω να πω κατι αλλο.

 

Λοιπον πολυ το τραβηξαμε μην ζαλισουμε αλλο το τοπικ εχεις την αποψη σου(Τα win8 μαμανε και δερνουν και ειναι το καλυτερο λειτουργικο της ms μεχρι σημερα), εχω την δικη μου(Τα win7 μαμανε και δερνουν και ειναι το καλυτερο λειτουργικο της ms μεχρι σημερα).

 

Δεν προκειτε ουτε εσυ να συμφωνησεις μαζι μου, αλλα ουτε εγω μαζι σου.

Οποτε το τελειωνουμε εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτορ7 μην κάθεσαι εδώ και αναλώνεσαι στους γύφτους.

Πήγαινε στη Microsoft.

Ειναι βλακες ρε αυτοι.

Τι ειναι αυτα που λενε οτι τα 8αρια πουλησανε σαν vista...

Πηγαινε αγορι μου και πες τους να μη στεχορωριουνται,ο ektor7 τα βλεπει αλλιως τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για ακομα μια φορα να σου πω οτι τα ιδια ακριβως ειχα να αντιμετωπίσουν και τα win7 και τοτε ξερεις υπηρχαν κινητα με wifi και tablet κ.τ.λ

sorry αλλά 2009-2010 ήταν ελάχιστοι αυτοί που είχαν smartphones/tablets σε σχέση με το 2012-13, αν δεν το ξέρεις αυτό δεν σου φταίει κανείς...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά έχει και Εκτορ7 και ο Just-Gamer δίκαιο. Εξαρτάτε με ποιες προϋποθέσεις / παγκόσμια κατάσταση βλέπει κάποιος το θέμα. Το 2009 πουλήθηκαν πολύ ποιο πολλά PC & Laptop, και το 2013 ποιό πολλά Tablet / Smartphone.

Εάν το δεις έτσι, έχει δίκαιο ο Εκτόρ.

 

Αυτό που θα ενδιέφερε, είναι πόσα Windows 7 / Windows 8, αγοράσανε μαζί με τα PC, και πόσα χόρια σαν Update / Upgrade. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλά 2009-2010 ήταν ελάχιστοι αυτοί που είχαν smartphones/tablets σε σχέση με το 2012-13, αν δεν το ξέρεις αυτό δεν σου φταίει κανείς...

Εννοειτε οτι το 2009 θα ειχαν λιγοτεροι smartphone απ' οτι σημερα αφου τοτε για να παρεις ενα smartphone ηθελες πανω απο 100-150 ευρω ενω σημερα μπορεις να αγορασεις smartphone ακομα και με 50 ευρω καινούργιο και μεταχειρισμένο ακομα φτηνοτερα οποτε μην μου συγκρινεις δυο εντελως ανομοια πραγματα.

 

Και αν εννοεις οτι το 2009 δεν ειχε πολυς κοσμος smartphone τοτε για δες λιγο τις στατιστικες πωλησεων smartphone 2009 να δεις τι λενε.

Και το ξαναλεω οτι εννοειτε οτι θα ειναι λιγοτεροι απο το 2014 και σου εξηγησα ποιο πανω το λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φασαρία για το πλήκτρο «Έναρξη» έκρυβε τα άλλα προβλήματα των Win8. Πολλά συστήματα αντιμετωπίζουν πρόβλημα πολύ χαμηλής ταχύτητας USB3, πρόβλημα εμφάνισης θολού κειμένου στην οθόνη κτλ.

Ελπίζω οι δυναμικές ενέργειες της MS να διορθώσει το περιβάλλον χρήστη να επεκταθούν και «κάτω από το καπό».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και αν εννοεις οτι το 2009 δεν ειχε πολυς κοσμος smartphone τοτε για δες λιγο τις στατιστικες πωλησεων smartphone 2009 να δεις τι λενε.

Και το ξαναλεω οτι εννοειτε οτι θα ειναι λιγοτεροι απο το 2014 και σου εξηγησα ποιο πανω το λογο.

φαντάσου ότι τα ποσοστά των πωλήσεων είχαν πρώτη την Nokia, με τα "smartphones" της, απλά no comment...

 

οι συνθήκες είχαν μεγάλη διαφορά σε σχέση με τώρα, σημαντικά μεγαλύτερη από αυτή που πιστεύεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...