Προς το περιεχόμενο

Microsoft: 200 εκατομμύρια πωλήσεις για τα Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καιρό που η Microsoft ανακοίνωσε επίσημα στοιχεία για τις πωλήσεις των Windows 8 και σήμερα έχουμε νέες πληροφορίες που δείχνουν την πορεία του αμφιλεγόμενου λειτουργικού συστήματος.Κατά τη διάρκεια ομιλίας της στο συνέδριο Goldman Sachs Technology & Internet, η Εκτελεστική Αντιπρόεδρος Marketing της Microsoft, Tami Reller, ανέφερε ότι ο συνολικός αριθμός αδειών Windows 8 και 8.1 που έχουν διατεθεί στην αγορά ξεπερνάνε τα 200 εκατομμύρια.

 

Την τελευταία φορά που η Microsoft είχε γνωστοποιήσει στοιχεία πωλήσεων των Windows 8 ήταν τον περασμένο Μάιο όταν και πάλι η Tami Reller είχε ανακοινώσει τη συμπλήρωση 100 εκατομμυρίων πωλήσεων. Νωρίτερα τον Ιανουάριο του 2013, περίπου δύο μήνες μετά την αρχική διάθεση των Windows 8, η Microsoft είχε ανακοινώσει πωλήσεις 60 εκατομμυρίων αδειών.

 

Για τη συμπλήρωση πωλήσεων 200 εκατομμυρίων αδειών των Windows 8 η Microsoft χρειάστηκε 15 μήνες όταν η προηγούμενη έκδοση, τα Windows 7 είχαν συμπληρώσει πωλήσεις 240 εκατομμυρίων σε 12 μήνες. Όπως πάντα, οι αριθμοί που ανακοινώνει η Microsoft αφορούν άδειες που έχουν διατεθεί σε OEM κατασκευαστές αλλά και μέσω αναβαθμίσεων και όχι μέσω συμφωνιών volume-licensing.

 

Σε άλλες δηλώσεις της η Reller επισήμανε το γρήγορο ρυθμό αναβαθμίσεων των Windows αφήνοντας υποσχέσεις για το άμεσο μέλλον επισημαίνοντας ότι «πολλά νέα πράγματα έρχονται πολύ σύντομα». Στις αρχές Απριλίου η Microsoft διοργανώνει το συνέδριο Build όπου και θα αναφερθεί πιθανότατα στην επόμενη μεγάλη έκδοση των Windows αλλά και θα διαθέσει στην κυκλοφορία την πρώτη αναβάθμιση των Windows 8.1

 

Link.png Site: All About Microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου πως τα 7 πουλούσαν σαν ζεστό ψωμί σε μια αγορά που προϋπήρχαν τα... μπαγιάτικα Vista, δεν το λες και αποτυχία.

 

 

Τώρα που προϋπήρχαν τα πολύ καλά 7, δεν νομίζω ότι στέκει η σύγκριση 7 με 8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα απο αυτά θα είναι τα 15άρια και 30άρια :lol:  καμιά τέτοια προσφορά να ξαναβγάλει να δείς για πότε θα ξεπουλήσουνε.Πάντως μόνο οι ΟΕΜ την σώζουν αλλιώς θα ήταν δύσκολα τα πράγματα αλλά και πάλι οι OEM είναι σε πτώση οπότε το μέλλον θα δείξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λες και αποτυχία, δεν το λες?  

 

τα οχτάρια ειναι μόνο για smartphone

Αποτυχια ειναι τα μολις 240εκαταμυρια που πουλησαν τα 7αρια,σε μια περιοδο που για να εχεις προσβαση στο ιντερνετ χρειαζοσουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ pc!

Τωρα μπορεις να μπεις στο ιντερνετ και απο το ρολόι και τα γυαλιά σου!

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λέει κάτι... οι ΟΕΜ σε πρώτη φάση και οι τελικοί χρήστες σε δεύτερη, τα "κουκουλόθηκαν". Ας μας πουν πόσοι τα έβαλαν "με τη θέλησή τους"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ποτέ δεν ενδιέφεραν τα οικονομικά αποτελέσματα των εταιρειών και ούτε τα σχολιάζω .Ας με συγχωρέσει ο hal9000 . Εμένα μ΄ ενδιαφέρει αυτό καθ'  αυτό το προϊόν και η υποστήριξή του . Το αν κέρδισαν αυτοί ή όχι , ειλικρινά δεν μ΄ ενδιαφέρει . Θα μ΄ενδιέφεραν μόνο αν ήμουν μέτοχος .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λέει κάτι... οι ΟΕΜ σε πρώτη φάση και οι τελικοί χρήστες σε δεύτερη, τα "κουκουλόθηκαν". Ας μας πουν πόσοι τα έβαλαν "με τη θέλησή τους"...

Γιατι στα windows7 μας ειπαν ποσοι τα βαλαν με τη θεληση τους ή ποσα εχουν φτασει στο τελικο χρηστη,για να μας πουν και για τα 8?
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να επστρέφεις την άδεια και να αποζημιώνεσαι γιατί όταν το 99% των μηχανημάτων είναι με παράθυρα σε  περιορίζει πολύ το να βρείς ενα μοντέλο χωρίς και που να σου αρέσει και να΄χει αυτα που θες και να είναι σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να επστρέφεις την άδεια και να αποζημιώνεσαι γιατί όταν το 99% των μηχανημάτων είναι με παράθυρα σε  περιορίζει πολύ το να βρείς ενα μοντέλο χωρίς και που να σου αρέσει και να΄χει αυτα που θες και να είναι σε καλή τιμή.

Κανονικα και στα tablet/smartphone θα επρεπε να μας αφηνουν να βαζουμε οτι os θελουμε,αλλα δεν ειδα καποιο να διαμαρτυρεται.

Μονο εγω θελω dualboot κινητο ή tablet εδωμεσα???

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω θελω dualboot κινητο ή tablet εδωμεσα???

 

Εδώ δεν μας φτάνει καλά καλά ο χώρος και η ισχύ για ένα και εσύ θες και ντούμπλεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν μας φτάνει καλά καλά ο χώρος και η ισχύ για ένα και εσύ θες και ντούμπλεξ.

Μια χαρα χωρανε δυο λογισμικα(android&wp) στα smartphones!

Εδω σε 16 sd εχουν jb&wp7.8 στο hd2 και τους μενoυν και 8gb ελευθερα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους δινεται η δυνατοτητα να τα βαλουν και δεν τα βαζουν και μενουν στα 7 για μενα ειναι λαθος. Μετα τα XP τα 8 ειναι μακραν το καλυτερο λογισμικο που εβγαλε η MS.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...