Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν η άδεια χρήσης των Windows σε smartphones και tablets με οθόνη έως 9 ίντσες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ το android το υπέρτατο λειτουργικό ,ε; Που σας το ΄"φυτέψανε" τσάμπα και μετα οι Google πουλάει εσάς τους ίδιους ενώ έχετε πλήρη μεσάνυχτα;

 

Μισο για να καταλάβω....

 

Μια διαφημιστική εταιρεία βγάζει υποτίθεται στο τζάμπα ένα λειτουργικό που βασίζεται σχεδόν όλο (μην πώ βασικα ολόκληρο ακόμα και τα proprietary κομμάτια) σε open source κώδικά, το οποίο είναι γεμάτο με διάσπαρτο κώδικα που μαζέυει τις δικές σας πληροφορίες για δικό της όφελος και κέρδος της... και την υπερασπίζεστε και από πάνω;

καλα καταλαβες

 

Ενώ μια εταιρεία που είναι καθάρα software business και με δικα της sources βγάζει ένα λειτουργικό το οποίο υπο προυποθέσεις δίνει τζάμπα με σκόπο να βγάλει παραπλεύρα κέρδη από την επικράτηση του ονοματός της και εσεις την θάβετε;

 

 

Μπράβο πρόβατα...συνεχίστε να βοσκάτε κουτόχορτο...α και μην ξεχάσετε να στείλετε και τα usage data σας στην google...μην πεθάνει φτωχή στο κλαρί....

με κατασκοπευει για να εχει στοχευμενες διαφημίσεις.

οι οποιες μπαίνουν στα free apps του καθε developer.

ο χρήστης ειναι πιο πιθανό να πατήσει μια στοχευμενη διαφιμιση

profit για τον developer και την google - πιο πηθανο να κανει ο dev free το app και οχι paid.

*πιανει ενα κουβα κουτοχορτο*

 

εμενα παντος δεν με ενοχλεί που το google και οι διαφημίσεις ξέρουν οτι ψαχνω συχνά games και hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κατασκοπευει για να εχει στοχευμενες διαφημίσεις.

οι οποιες μπαίνουν στα free apps του καθε developer.

ο χρήστης ειναι πιο πιθανό να πατήσει μια στοχευμενη διαφιμιση

profit για τον developer και την google - πιο πηθανο να κανει ο dev free το app και οχι paid.

*πιανει ενα κουβα κουτοχορτο*

 

εμενα παντος δεν με ενοχλεί που το google και οι διαφημίσεις ξέρουν οτι ψαχνω συχνά games και hardware

 

Δεν σε κατασκοπεύει....ΣΕ ΠΟΥΛΑΕΙ...όπως ακριβώς τα λέω. Χωρίς να σε ρωτήσει και εν αγνοία σου. Το προϊόν της Google δεν είναι το search engine της και το android κτλπ. κτλπ, το προϊόν της είναι οι ίδιοι οι χρήστες που "γεύονται τα free of charge αγαθά της"...

 

Αυτό που ξέρω εγώ ότι ακόμα και στη φύση ο τζάμπας δεν υπαρχει....για πάρεις κάτι πρέπει να δώσεις κατι άλλο, από τον ηλεκτρισμό και την μηχανική μεχρι την χημεία και την...οικονομία, και εγώ προτιμάω να το κάνω εις γνώση μου εκει που επιλέγω εγώ και όχι εν αγνοία μου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το android το υπέρτατο λειτουργικό ,ε; Που σας το ΄"φυτέψανε" τσάμπα και μετα οι Google πουλάει εσάς τους ίδιους ενώ έχετε πλήρη μεσάνυχτα;

 

Μισο για να καταλάβω....

 

Μια διαφημιστική εταιρεία βγάζει υποτίθεται στο τζάμπα ένα λειτουργικό που βασίζεται σχεδόν όλο (μην πώ βασικα ολόκληρο ακόμα και τα proprietary κομμάτια) σε open source κώδικά, το οποίο είναι γεμάτο με διάσπαρτο κώδικα που μαζέυει τις δικές σας πληροφορίες για δικό της όφελος και κέρδος της... και την υπερασπίζεστε και από πάνω;

 

Ενώ μια εταιρεία που είναι καθάρα software business και με δικα της sources βγάζει ένα λειτουργικό το οποίο υπο προυποθέσεις δίνει τζάμπα με σκόπο να βγάλει παραπλεύρα κέρδη από την επικράτηση του ονοματός της και εσεις την θάβετε;

 

 

Μπράβο πρόβατα...συνεχίστε να βοσκάτε κουτόχορτο...α και μην ξεχάσετε να στείλετε και τα usage data σας στην google...μην πεθάνει φτωχή στο κλαρί....

 

 

Ε ναι γιατί η Microsoft-Apple-Βάλε ότι θες νομίζεις δεν σε "κατασκοπεύει"... keep chewing!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα WP8 είναι αρκετά καλό λειτουργικό αλλά για να φτάσει το android θέλει ακόμα πολύυυυυ δρόμο.

Βέβαια δύσκολο να το δείς με τέτοιο nick...

 

Σε οποίο μαγαζί και να πας εχουν φθηνιαρικα τιποτένια ταμπλετ.

Η wind, το πλαίσιο όπως είπες, και αλλα πολλά.

Τουλάχιστον τωρα θα τρέχουν ένα σοβαρό λογισμικό, να γινουν όντως λειτουργικά, όχι απλα για temple run.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι χτυπάει το android στη καρδιά του. Σε κανα χρόνο θα αγοράζουμε κινηταρες απο κίνα χωρίς τα σκαλωματα του android. Περιμένω απάντηση από την google γιατι η μπαλωθιά από την ms ήταν χτύπημα στη καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψψψψψ η microsoft αποφασισε να βαλει μυαλο!! Λιγο πιο παραμετροποιησημο να κανει το mobile λειτουργικο της και να ανεβει το market της θα τους φαει λαχανο με την σταθεροτητα του...δεν ειναι τυχαιοι...ουτε ειναι τυχαιο που ανοιξα insomnia και 9 στις 10 στην πρωτη σελιδα ελεγαν για microsoft και windows!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί άργησε τόσο πολύ η MS να το κάνει. Θα αρχίσει να διευρύνει το ποσοστό της και έχοντας τη Nokia θα ξεκινήσει αντεπίθεση σε iPhone και κορυφαία Android. 

 

Θετικότατη εξέλιξη και για εμάς ως καταναλωτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σε κατασκοπεύει....ΣΕ ΠΟΥΛΑΕΙ...όπως ακριβώς τα λέω. Χωρίς να σε ρωτήσει και εν αγνοία σου. Το προϊόν της Google δεν είναι το search engine της και το android κτλπ. κτλπ, το προϊόν της είναι οι ίδιοι οι χρήστες που "γεύονται τα free of charge αγαθά της"...

 

Αυτό που ξέρω εγώ ότι ακόμα και στη φύση ο τζάμπας δεν υπαρχει....για πάρεις κάτι πρέπει να δώσεις κατι άλλο, από τον ηλεκτρισμό και την μηχανική μεχρι την χημεία και την...οικονομία

και; το οτι με πουλαει τι επιπτώσεις εχει αυτο σε εμενα ή οποιονδήποτε χρήστη; εφόσον χάρης αυτην τωρα πια δεν χρειαζεται να εχω ενα λαπτοπ στο κρεβατι μου και να μην βολεύομαι λογο της μικρης μου κοιλιάς, δεν με χαλαει. (μηλαω παντα για low budget tablet)

και δεν θαβω την microsoft αυτην την στιγμη, δεν ξερω αν πριν το ελεγες για μενα ή κατι αλλα ποστ, μακαρι να το προχωρισει και να εχει ο χρηστης και αλλες επιλογες ή ακομα καλύτερα dual boot.

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα WP8 είναι αρκετά καλό λειτουργικό αλλά για να φτάσει το android θέλει ακόμα πολύυυυυ δρόμο.

Βέβαια δύσκολο να το δείς με τέτοιο nick...

μόλις καταλάβεις τις διαφορες windows 8.1 που ειναι ενα λογισμικό που κανει κυριολεκτικά τα πάντα, με το αντροιντ που ειναι ένα λογισμικό για κινητά τηλέφωνα θα τα πούμε. Προς το παρόν, ζήσε στην ουτοπία σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος android κινητού από την εποχή του πρώτου Galaxy S, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και WP. Νομίζω οτι η MS έχει κάνει πολύ δρόμο τα τελευταία 2 χρόνια και σε συνδιασμό με τις τελευταίες πολύ θετικές κατά τη γνώμη μου κινήσεις πιστεύω πως θα μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι στους επόμενους 12-18 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί άργησε τόσο πολύ η MS να το κάνει. Θα αρχίσει να διευρύνει το ποσοστό της και έχοντας τη Nokia θα ξεκινήσει αντεπίθεση σε iPhone και κορυφαία Android. 

 

Θετικότατη εξέλιξη και για εμάς ως καταναλωτές. 

Μηπως γιατι ανοιξε "100 μετωπα" τα τελευταια χρονια???:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...