Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν η άδεια χρήσης των Windows σε smartphones και tablets με οθόνη έως 9 ίντσες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με κατασκοπευει για να εχει στοχευμενες διαφημίσεις.

οι οποιες μπαίνουν στα free apps του καθε developer.

ο χρήστης ειναι πιο πιθανό να πατήσει μια στοχευμενη διαφιμιση

profit για τον developer και την google - πιο πηθανο να κανει ο dev free το app και οχι paid.

*πιανει ενα κουβα κουτοχορτο*

 

εμενα παντος δεν με ενοχλεί που το google και οι διαφημίσεις ξέρουν οτι ψαχνω συχνά games και hardware

 

Δεν είναι οι στοχευμένες διαφημίσεις από την ιδια προς τον χρήστη των υπηρεσιών της που ενοχλούν ηθικά, αλλα η πώληση προς τρίτους των στοιχείων αυτών.  Οι προτιμήσεις μας δηλαδή. Από τις σελίδες που μπαίνουμε, από τις υπηρεσίες που χρησιμοποιούμε μέχρι και τις αναζητήσεις που κάνουμε (πχ. πολιτικές αναζητήσεις ή και θέματα υγείας) ...και ναι προσωπικά εγώ δεν θεωρώ ηθικό να παραπέφτουν τα στοιχειά αυτά σε οποιαδήποτε εταιρεία γουστάρει η google για να βγαζεί κέρδος εκείνη και οι τρίτοι που αγοράζουν τα στοιχεία αυτά.

 

Ε ναι γιατί η Microsoft-Apple-Βάλε ότι θες νομίζεις δεν σε "κατασκοπεύει"... keep chewing!

 

Για την apple δεν ξέρω επ'ακριβώς δεν εχω ασχοληθεί και δεν χρησιμοποιώ προϊόντα της,

 

Για την Microsoft όμως που έχω ασχοληθεί, σε μεγάλο ποσοστό τα στοιχεία που φεύγουν από τα προϊόντα της είναι ανώνυμα στατιστικά (στην google δεν είναι εντελώς ανώνυμα, ψάξτο...) και συνήθως προορίζονται αν όχι για εσωτερική της χρήση το πολύ για εταιρείες πληροφορικής.

 

Και το να πουλήσει η microsoft σε ένα software house τα στατιστικά πχ. πόσες φορές άνοιξε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα (winzip ή firefox ή ότι άλλο θες) από windows 7 ας πούμε, το πρώτο τρίμηνο του '13 στις χώρες της Ευρώπης είναι απείρος προτιμότερο από το να πουλήσει η google  τις αναζητήσεις για αφροδίσια νοσήματα στην Αθήνα την περίοδο Απριλιος-Μαϊος 2012 (τότε που εγιναν οι πολλές συλλήψεις με τις ιεροδουλες που είχαν HIV)...και φυσικά για να σε προσγειώσω λίγο ανώμαλα, τα στοιχειά αυτά όντως αγοράστηκαν από μεγάλα δημοσιογραφικά πρακτορεία του εξωτερικού και σερβιριστικαν με μεγαλοπρεπείς τίτλους "What the average 30 year old Greek is searching"... που στο δ****ο ξέρουν μέχρι και τις ηλικίες με τόσο ανάλυση;

 

WTF που λεν και τα Αμερικανάκια....Google; Ανώνυμα; Η πρωταπριλιά ήταν πριν μερικές μέρες.

 

Α, και για να σου θυμίσω μπας και το ξέχασες τι είναι η google.......είναι μια ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, και το μεγαλύτερο μέρος του budget για ερευνα πάει για αυτό τον σκοπο γιατί από εκεί έχει κέρδος!!!

 

Την apple πχ. μπορεί να μην είμαι fan της αλλα τουλάχιστον έχει ένα σοβαρο τμήμα έρευνας το οποίο βγάζει και μερικές σοβαρές τεχνολογίες και όχι πρακτικές διαφήμισης.

 

και; το οτι με πουλαει τι επιπτώσεις εχει αυτο σε εμενα ή οποιονδήποτε χρήστη; εφόσον χάρης αυτην τωρα πια δεν χρειαζεται να εχω ενα λαπτοπ στο κρεβατι μου και να μην βολεύομαι λογο της μικρης μου κοιλιάς, δεν με χαλαει. (μηλαω παντα για low budget tablet)

και δεν θαβω την microsoft αυτην την στιγμη, δεν ξερω αν πριν το ελεγες για μενα ή κατι αλλα ποστ, μακαρι να το προχωρισει και να εχει ο χρηστης και αλλες επιλογες ή ακομα καλύτερα dual boot.

 

Πραγματικά έχετε χάσει την μπάλα, και δεν το λέω προσωπικά για εσένα. Το ότι οι περισσότεροι κάτω των 30, έχετε παραδοθεί πλήρως σε τέτοιες τακτικές/πρακτικές απλά και μόνο για να έχετε στο "τζαμπα" ένα λογισμικό, χωρίς να βλέπετε που οδηγεί αυτό πραγματικά με φοβίζει για το μέλλον....για το τι έρχεται και τι είστε ικανοί να δεχθείτε εσείς και η επόμενη γενιά απλά για να γλυτώσετε μερικά ευρώ...

 

Και για να μην εχεις απορεία αν αρχίσει να κινήται  και η Microsoft με το τρόπο που το κάνει η Google μια χαρα θα βγάλω τον εκσκαφέα και γι'αυτήν :P...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α, και για να σου θυμίσω μπας και το ξέχασες τι είναι η google.......είναι μια ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, και το μεγαλύτερο μέρος του budget για ερευνα πάει για αυτό τον σκοπο γιατί από εκεί έχει κέρδος!!!

 

Την apple πχ. μπορεί να μην είμαι fan της αλλα τουλάχιστον έχει ένα σοβαρο τμήμα έρευνας το οποίο βγάζει και μερικές σοβαρές τεχνολογίες και όχι πρακτικές διαφήμισης.

 

 

 

Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά βλέπω να δίνει αρκετά λεφτά σε διάφορους τομείς.

Έχεις κάποια σελίδα να δούμε για αυτό που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχετε χάσει την μπάλα, και δεν το λέω προσωπικά για εσένα. Το ότι οι περισσότεροι κάτω των 30, έχετε παραδοθεί πλήρως σε τέτοιες τακτικές/πρακτικές απλά και μόνο για να έχετε στο "τζαμπα" ένα λογισμικό, χωρίς να βλέπετε που οδηγεί αυτό πραγματικά με φοβίζει για το μέλλον....για το τι έρχεται και τι είστε ικανοί να δεχθείτε εσείς και η επόμενη γενιά απλά για να γλυτώσετε μερικά ευρώ...

 

Και για να μην εχεις απορεία αν αρχίσει να κινήται  και η Microsoft με το τρόπο που το κάνει η Google μια χαρα θα βγάλω τον εκσκαφέα και γι'αυτήν :P...

μιας και δεν βλεπω που οδηγεί ολο αυτο, για φώτισε με παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποίο μαγαζί και να πας εχουν φθηνιαρικα τιποτένια ταμπλετ.

 

Η wind, το πλαίσιο όπως είπες, και αλλα πολλά.

 

Τουλάχιστον τωρα θα τρέχουν ένα σοβαρό λογισμικό, να γινουν όντως λειτουργικά, όχι απλα για temple run.

Nαι για σοβαρες δουλειες. Οπως τοτε που ελεγες οτι πρεπει να πας σπιτι για να απαντησεις στο post μου γιατι εισαι απο τα μαματα wphone. Α ρε βουρδουλα που θελετε

Δεν σε κατασκοπεύει....ΣΕ ΠΟΥΛΑΕΙ...όπως ακριβώς τα λέω. Χωρίς να σε ρωτήσει και εν αγνοία σου. Το προϊόν της Google δεν είναι το search engine της και το android κτλπ. κτλπ, το προϊόν της είναι οι ίδιοι οι χρήστες που "γεύονται τα free of charge αγαθά της"...

 

Αυτό που ξέρω εγώ ότι ακόμα και στη φύση ο τζάμπας δεν υπαρχει....για πάρεις κάτι πρέπει να δώσεις κατι άλλο, από τον ηλεκτρισμό και την μηχανική μεχρι την χημεία και την...οικονομία, και εγώ προτιμάω να το κάνω εις γνώση μου εκει που επιλέγω εγώ και όχι εν αγνοία μου.

Αφου λοιπον δεν υπαρχει ο τζαμπας, πως λες οτι η microsoft τα δινει τζαμπα? Μπεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...