Προς το περιεχόμενο

Ψυχοτρόπα


Thinart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Η μαριχουάνα δεν προκαλεί οργανική εξάρτηση.

2) Το υποσυνείδητο (και επαγωγικά το "άνοιγμά του") δεν είναι επιστημονικός όρος. Δεν υπάρχει υποσυνείδητο. Είναι όρος για κουβεντούλα, όχι για επιχειρήματα.

3) Δεν έχει αποδειχτεί βλάβη στα εγκεφαλικά κύτταρα από χρήση μαριχουάνας. Για την ακρίβεια, δεν έχει βρεθεί καμία (μηδέν) παρενέργεια από μαριχουάνα, με εξαίρεση σε όσους έχουν κάποιον βαθμό ψύχωσης.

 

Για όλα τα υπόλοιπα φαντάζομαι θα έχεις πηγές, ενδιαφέρομαι για τα "κέντρα των αισθήσεων" κυρίως.

Προκαλεί μαθησιακές δυσκολίες όπως και δυσκολία στην λήψη αποφάσεων (εξου και το χάσιμο στο μάτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σεξ το προκαλεί αυτό. Ρώτα με ποιος ξεκίνησε τον Β Παγκόσμιο πάνω στο μπιφτέκι να σου πω "ο Γαλιλαίος".

Για αποφάσεις δε το συζητάω. Νομίζω και το φαγητό το κάνει αυτό.

 

Το πόηντ μου είναι ότι προφανώς οτιδήποτε δεν είναι διεγερτικό (όπως ο καφές και εν μέρει το τσιγάρο) και μονοπωλεί το σώμα σου τη δεδομένη στιγμή, θα σε εμποδίζει στη νοητική λειτουργία. Αλλά αυτό ακριβώς είναι το νόημα των ναρκωτικών εν γένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σεξ το προκαλεί αυτό. Ρώτα με ποιος ξεκίνησε τον Β Παγκόσμιο πάνω στο μπιφτέκι να σου πω "ο Γαλιλαίος".

Για αποφάσεις δε το συζητάω. Νομίζω και το φαγητό το κάνει αυτό.

 

Το πόηντ μου είναι ότι προφανώς οτιδήποτε δεν είναι διεγερτικό (όπως ο καφές και εν μέρει το τσιγάρο) και μονοπωλεί το σώμα σου τη δεδομένη στιγμή, θα σε εμποδίζει στη νοητική λειτουργία. Αλλά αυτό ακριβώς είναι το νόημα των ναρκωτικών εν γένει.

True.Αλλά μιλάω μακροπρόθεσμα για μόνιμες γνωσιακές ανεπάρκειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

True.Αλλά μιλάω μακροπρόθεσμα για μόνιμες γνωσιακές ανεπάρκειες.

δεν πειραζει , και το καυσαέριο/Ατμοσφαιρική ρύπανση χειρότερη ζημιά κάνει απο την κάνναβη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζει , και το καυσαέριο/Ατμοσφαιρική ρύπανση χειρότερη ζημιά κάνει απο την κάνναβη

Αυτήν τη λογική ποτέ δεν την κατάλαβα(ανεξάρτητα απο το θέμα μας),επειδή μας κατακλύζουν χίλιοι κίνδυνοι ένας ακόμα δεν τρέχει και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν τη λογική ποτέ δεν την κατάλαβα(ανεξάρτητα απο το θέμα μας),επειδή μας κατακλύζουν χίλιοι κίνδυνοι ένας ακόμα δεν τρέχει και τίποτα.

 

Δεν έχει να κάνει με τον κίνδυνο. Έχει να κάνει με το πόσο θέτεις μόνο τον εαυτό σου σε αυτόν.

Άμα εγώ πίνω 200 τσιγάρα σπίτι μου, εσένα δε σε θέτω σε κίνδυνο, δε σε ενοχλώ.

Άμα καπνίζω το νόμιμο μάλμπορο μέσα στη μούρη σου όμως, σου γαμάω λίγο τον πνεύμονα.

Άμα οδηγώ σα μαλάκας, δεν θέτω μόνο εμένα σε κίνδυνο, θέτω κι εσένα και τον παραδίπλα και όλους.

 

Οπότε, κάτι που είναι βλαβερό μόνο για πάρτη μου, δεν ξέρω γιατί είναι κανενός δουλειά να μου το απαγορεύσει.

Σιγά μην πουλάμε και τη ζάχαρη με δελτίο. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κάνναβη που, ό,τι και να λέμε εμπειρικά και με "κοινή λογική" με επιστημονικές συνθήκες δεν βλάπτει το μέσο άνθρωπο.

 

 

Πάω να πιω βλαβερές μπύρες με ινσόμνιαξ. Καλή συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με τον κίνδυνο. Έχει να κάνει με το πόσο θέτεις μόνο τον εαυτό σου σε αυτόν.

Άμα εγώ πίνω 200 τσιγάρα σπίτι μου, εσένα δε σε θέτω σε κίνδυνο, δε σε ενοχλώ.

Άμα καπνίζω το νόμιμο μάλμπορο μέσα στη μούρη σου όμως, σου γαμάω λίγο τον πνεύμονα.

Άμα οδηγώ σα μαλάκας, δεν θέτω μόνο εμένα σε κίνδυνο, θέτω κι εσένα και τον παραδίπλα και όλους.

 

Οπότε, κάτι που είναι βλαβερό μόνο για πάρτη μου, δεν ξέρω γιατί είναι κανενός δουλειά να μου το απαγορεύσει.

Σιγά μην πουλάμε και τη ζάχαρη με δελτίο. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κάνναβη που, ό,τι και να λέμε εμπειρικά και με "κοινή λογική" με επιστημονικές συνθήκες δεν βλάπτει το μέσο άνθρωπο.

 

 

Πάω να πιω βλαβερές μπύρες με ινσόμνιαξ. Καλή συνέχεια.

Συμφωνώ σε όλα.Μπορείς να πιεις όσες μπύρες γουστάρεις αρκεί μετά να μην οδηγήσεις και με πετύχεις πουθενά στον δρόμο :-D !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωμα και πνευμα του καθε ανθρωπου ανηκουν στον ιδιο τον ανθρωπο και ο καθενας πρεπει να ειναι ελευθερος να τα διαχειριστει οπως ο ιδιος επιθυμει,  κατα συνεπεια η οποια απαγορευση καταναλωσης ουσιων ειναι παραβιαση των ατομικων μας δικαιωματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σεξ το προκαλεί αυτό. Ρώτα με ποιος ξεκίνησε τον Β Παγκόσμιο πάνω στο μπιφτέκι να σου πω "ο Γαλιλαίος".

Για αποφάσεις δε το συζητάω. Νομίζω και το φαγητό το κάνει αυτό.

 

Το πόηντ μου είναι ότι προφανώς οτιδήποτε δεν είναι διεγερτικό (όπως ο καφές και εν μέρει το τσιγάρο) και μονοπωλεί το σώμα σου τη δεδομένη στιγμή, θα σε εμποδίζει στη νοητική λειτουργία. Αλλά αυτό ακριβώς είναι το νόημα των ναρκωτικών εν γένει.

Λάθος.

Ό,τι εξωγενής παράγοντας σε κάνει να θες να είσαι καλά,είναι μαστούρα.

Είτε κοντοσούβλι είναι,είτε κοκορέτσι,είτε μπομπάρι.

Παλιός έφα.Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωμα και πνευμα του καθε ανθρωπου ανηκουν στον ιδιο τον ανθρωπο και ο καθενας πρεπει να ειναι ελευθερος να τα διαχειριστει οπως ο ιδιος επιθυμει,  κατα συνεπεια η οποια απαγορευση καταναλωσης ουσιων ειναι παραβιαση των ατομικων μας δικαιωματων.

Επίσης, απαγορεύεται να οδηγούμε μηχανή χωρίς κράνος και αυτοκίνητο χωρίς ζώνη έστω και αν μόνο τον εαυτό μας βλάπτουμε...Τώρα για αυτό που λέτε ότι η μαριχουάνα δεν έχει παρενέργειες δε νομίζω ότι ισχύει! Είναι ευδιάκριτη μια καθυστέρηση ας πούμε σε αντιδράσεις, ομιλία κλπ σε κάποιον που έχει κάνει χρήση η οποία με τη συστηματική χρήση γίνεται σχεδόν μόνιμη...(δεν ξέρω τι αναφέρουν οι έρευνες αν και μου φαίνεται δύσκολο να λένε ότι δεν προκαλεί τίποτα, λέω αυτό που έχω δει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η κάνναβη και η οδήγηση όντως δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν μελέτες και έρευνες, δεν υπάρχει καταγεγραμμένο θανατηφόρο ατύχημα με οδηγό ΜΟΝΟ high (έχουν υπάρξει με μεθυσμένους και μαστουρωμένους ταυτόχρονα) και το consensus είναι πως γενικά ενώ το αλκοόλ σε κάνει να λες "καλά είμαι μωρέ, το 'χω ακόμα να οδηγήσω, κρατς, μπαμ, μπουμ" το χόρτο το καταλαβαίνεις και πας σα την κότα γιατί ξέρεις ότι δεν είσαι νηφάλιος.

 

Εγώ πάθαινα κάτι μικρά black out πάντως και βρισκόμουν μερικά μέτρα πιο κάτω απ' ότι θυμόμουν. Όχι μόνο ευθεία αλλά και στροφές, κανονικά. 10 λεπτά διαδρομή την έκανα σε 5 (που να θυμάμαι). Never again.

 

Α, επίσης, είναι εξαρτησιογόνες ουσίες, μην αρχίσουμε να λέμε την κόκα ναρκωτικό και γελάει ο Mick Jagger...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω ξαναπεί σε ανύποπτο χρόνο...LSD,Kεταμίνες και έκστασυ δεν είναι επικίνδυνα και το ίδιο το κράτος οφείλει να τα νομιμοποιήσει και να διανέμονται σε μορφή φαρμάκου με ιατρική συνταγή σαν παραισθησιογόνα και σε μικρή δόση....αλλά όχι εκεί να είμαστε μαμούχαλοι με όλα.

Μια λίστα από uk

 

 

The list not only includes danger to the user (health,family breakdown ect) but also its impact on society.

1. Alcohol- According to the ONS there were 8724 deaths in the UK. Other sources claim the figure is much higher as this number does not include drink driving,suicide or murder whilst intoxicated.

2. Heroin- Class A drug. Originally used as a painkiller and derived from the opium poppy. Costs the country billions in crime,as well as having a devastating impact on the family unit. There were 897 recorded deaths in 2010 and over 13000 hospitalizations.

3. Tobacco- A stimulant that is highly addictive. More than 100000 deaths per annum.

4. Cocaine (including crack) - Class A drug. A stimulant produced from the South American coca leaf. Accounted for 235 deaths and 25000 hospitalizations.

5. Methadone- Class A drug. A synthetic opioid,commonly used for treating heroin addicts. 378 deaths and 4793 hospitalizations.

6. Benodiazepines- Class C drug. A hyponotic relaxant used to treat anxiety and insomnia. Includes diazepam,temazepam and nitrazepam. Caused 230 deaths and 4000 hospitalizations.

7. Amphetamine- Class B drug. A psychostimulant that combats fatigue and suppresses hunger. Associated with 99 deaths and 8317 hospitalizations since 1996.

8. Ketamine- Class C drug. A hallucingenic dance drug used by clubbers. 23 deaths and 1266 hospitalizations.

9. Solvents- Fumes inhaled to produce a feeling of intoxication. A round 50 deaths a year

10. GHB- Class C drug. A clear liquid dance drug- also used as a date rape drug. Cause 120 deaths and 47 hospitalizations.

11. Ecstasy- Class A drug. Psychoactive stimulant used by clubbers. Has caused 44 deaths and over 5000 hospitalizations.

12. Buprenorphine- An opiate that has caused 49 deaths since 1980.

13. Anabolic steroids- Class C drug. Used to develop muscles,also induces aggression. Has been blamed for causing 86 deaths in bodybuilders. 749 hospitalizations

14. Barbituates- Class B drug. Synthetic sedatives used for anaesthetic purposes. Blamed for 13 deaths

15. Methylphenidate- Class B drug. Brand name of Ritalin. 4 deaths and 564 hospitalizations.

16. 4-MTA- Class A drug. Originally designed for lab research. Releases serotonin. 4 deaths since 1994.

17. L.S.D- Class A drug. Hallucigenic drug synthesized by a German chemist. Very few deaths.

18. Khat- Class C drug. A Psychoactive plant,the leaves are chewed. Originates from East Africa. No direct deaths recorded

19. Cannabis- Class B drug. A Psychoactive drug. No reported deaths,although controversy rages over long term health issues.

20. Caffeine- Mild stimulant,no deaths recorded

This was the kind of list that got the former goverment drugs advisor,Professor David Nutt the sack. The bloke made the mistake of telling the truth. Not just telling them what they wanted to hear.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με μερικες κουβεντες στο insomnia ειναι οτι μιλανε μεταξυ τους ατομα που ξερουν τι λενε. Οι αλλοι, απλα διαβαζουν και ρωτανε τιποτα.

Αλλα εδω, ολοι λενε τι ακουσανε και τι τους ειπανε, ενω λενε αρλουμπες.

 

 

Α και:

 

 

n1KVec0.gif

 

 

LG15DqO.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufa (η οποιος) θες να μου εξηγησεις απο το πρωτο πινακακι τη διαφορα Meth-crack Cocaine στο "harm to others"?

Επισης βλεπω την "επικινδυνοτητα" της καναβης στο τοπ 50%?

Επισης anabolic drug "harm to others" και μαλιστα πιο πανω απο ecstasy/lsd??!! But, how?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγαρο παντως φαινεται υποπτα χαμηλο στην πρωτη λιστα...Τα αναβολικα φανταζομαι θα μπορουσαν να κανουν κακο σε τριτους μονο μεσω του life style του φουσκωμενου με τα τατουαζ που προβαλλουν και μπορουν να παρασυρουν τον 15χρονο ή τον ευκολοπιστο να κανει εναν κυκλο για να φαινεται και αυτος γραμμωμενος το καλοκαιρακι. Στην ιδια λογικη θα εβαζα και το harm to others της κανναβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...