Προς το περιεχόμενο

Ψυχοτρόπα


Thinart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο χαζό επιχείρημα που χρησιμοποιείται είναι ότι η μαριχουάνα οδηγεί σε άλλα ναρκωτικά.

 

Αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει κάτι θα το κάνει. Σίγουρα δεν πρόκειται να δοκιμάσει κάποιος απευθείας ηρωίνη. Το σύνηθες όμως είναι ότι πρώτα θα έχει περάσει από αλκοόλ-τσιγάρο-μαριχουάνα.

 

 

Το τσιγαρο παντως φαινεται υποπτα χαμηλο στην πρωτη λιστα...

 

Το τσιγάρο βλάπτει περισσότερο μακροπρόθεσμα και συμβάλει περισσότερο στην κακή υγεία του χρήστη. Νομίζω ότι είναι σωστή η θέση του, δεν είναι και πολύ χαμηλή η 6η θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ιδιο γραφημα ειναι, απλα στο 2ο εξηγει πιο πολλα σχετικα με τα harms.

 

 

http://www.drugscience.org.uk/drugs-info/cannabis/εδω η ερευνα απο το ιδιο group σχετικα με την κανναβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο γραφημα ειναι, απλα στο 2ο εξηγει πιο πολλα σχετικα με τα harms.

 

http://www.drugscience.org.uk/drugs-info/cannabis/εδω η ερευνα απο το ιδιο group σχετικα με την κανναβη.

Δεν νομιζω οτι απαντας εσυ η το link σε καποια απο τις ερωτησεις μου. (Ελαχιστα ισως η διαφορα crack-meth)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι απαντας εσυ η το link σε καποια απο τις ερωτησεις μου. (Ελαχιστα ισως η διαφορα crack-meth)

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140673607604644/abstract

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η πληρης και εμπεριστατωμενη αποψη σου για τα ναρκωτικα βασιζεται 2 πινακακια και το link απο το οποιο προηλθαν. Fair enough.

 

Εγω ας πουμε λεω, οτι οποιος εχει τα anabolic drugs σε υψηλοτερο harm to others, απο τις κακοψημενες μπριζολες και την χρηση crocs, κατι παιρνει (για να ειμαι και on topic).

 

Κι αν με το harm to others βαλουμε το extreme aggression, jealousy και διαφθορα των νεων που ανεφερες riko, κοψτε σε κανα 14χρονο το facebook να δειτε harm to others και aggressiveness.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν με το harm to others βαλουμε το extreme aggression, jealousy και διαφθορα των νεων που ανεφερες riko, κοψτε σε κανα 14χρονο το facebook να δειτε harm to others και aggressiveness.

 

Δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι η εξάρτηση από τα δίκτυα προκαλεί εθισμό.

 

Αν επιλέγει κανείς το channeling της επιθετικότητάς του μέσω κάποιας πλατφόρμας, θα πρέπει ν'αναλάβει ο ίδιος την ευθύνη της πρακτικής του.

 

Ομοίως και αν επιλέγει να την απορροφήσει μέσω κατάχρησης ουσιών.

 

Δεν θα πρέπει η κυβέρνηση να του υπαγορεύει τι είναι ωφέλιμο και τι όχι, ας το ψάξει μόνος του  και ας αποφασίσει αυτοβούλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι η εξάρτηση από τα δίκτυα προκαλεί εθισμό.

 

 

 

 

Δεν θελεις να μαθεις τι εγινε οταν μου καηκε το ρουτερ ξημερωματα κυριακής....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρέπει η κυβέρνηση να του υπαγορεύει τι είναι ωφέλιμο και τι όχι, ας το ψάξει μόνος του και ας αποφασίσει αυτοβούλως.

Δεν εχω αντιρρηση σε αυτο. Αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι ομως, αν σε πιασει μαστουρωμενο στο δρομο να σου κοβει τον κωλο, κι αν ψαχνεις για απεξαρτηση, να βαλεις λεφτα απο την τσεπη σου.

 

Οχι αυτοδιαθεση οπου μας βολευει, και κοινωνικο κρατος μολις τα βρουμε σκουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέγει κανείς το channeling της επιθετικότητάς του μέσω κάποιας πλατφόρμας, θα πρέπει ν'αναλάβει ο ίδιος την ευθύνη της πρακτικής του.

 

Ομοίως και αν επιλέγει να την απορροφήσει μέσω κατάχρησης ουσιών.

 

Δεν θα πρέπει η κυβέρνηση να του υπαγορεύει τι είναι ωφέλιμο και τι όχι, ας το ψάξει μόνος του  και ας αποφασίσει αυτοβούλως.

Μιλάμε πάντα για ένα παιδί ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΩΝ (14) ΕΤΩΝ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αντιρρηση σε αυτο. Αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι ομως, αν σε πιασει μαστουρωμενο στο δρομο να σου κοβει τον κωλο, κι αν ψαχνεις για απεξαρτηση, να βαλεις λεφτα απο την τσεπη σου.

 

Οχι αυτοδιαθεση οπου μας βολευει, και κοινωνικο κρατος μολις τα βρουμε σκουρα.

 

Δεν θα με πιάσει, μην ανησυχείς. Εσένα πάλι ποιος σε έχρισε αντιπρόσωπο του "κοινωνικού κράτους";

Μιλάμε πάντα για ένα παιδί ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΩΝ (14) ΕΤΩΝ;;;

 

 Λάθος η παράθεση, το μήνυμα νομίζω σαφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα με πιάσει, μην ανησυχείς. Εσένα πάλι ποιος σε έχρισε αντιπρόσωπο του "κοινωνικού κράτους";

 

 Λάθος η παράθεση, το μήνυμα νομίζω σαφές.

 

Αυτος που θα του ζητησει χρηματα (κρατος), οταν εσυ ζητησεις απεξαρτηση. Αν τα βαεις απ' την τσεπη σου, κανεναν δε νοιαζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος η παράθεση, το μήνυμα νομίζω σαφές.

Οπότε μιλάς για ενήλικες. Το δέχομαι τότε.

 

Δεν θα με πιάσει, μην ανησυχείς.

Φαντάζομαι εδώ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν κάποιος άλλος ενήλικας (που τύχει να σε δει) πάει και σε 'ρουφιανέψει' ανεξαρτήτως κινήτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που θα του ζητησει χρηματα (κρατος), οταν εσυ ζητησεις απεξαρτηση. Αν τα βαεις απ' την τσεπη σου, κανεναν δε νοιαζει.

 

Ακόμα και τότε δεν μπορεί να μιλάει εκ μέρους της κοινωνίας, δεν μπορεί να επικαλείται πλήρη κοινωνική συνείδηση για να κατακρίνει τους άλλους.

 

 Φαντάζομαι εδώ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν κάποιος άλλος ενήλικας (που τύχει να σε δει) πάει και σε 'ρουφιανέψει' ανεξαρτήτως κινήτρου.

 

Σαρκαστικό ήταν το σχόλιο, δεν με αφορά η πρόβλεψη της συμπεριφοράς. Η ελευθερία δε συνεπάγεται ανηθικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τότε δεν μπορεί να μιλάει εκ μέρους της κοινωνίας, δεν μπορεί να επικαλείται πλήρη κοινωνική συνείδηση για να κατακρίνει τους άλλους.

 

 

Δεν επικαλειται αυτος την κοινωνικη συνειδηση. Κατακρινει, αυτους που εκ των υστερων θα επικαλεστουν την κοινωνικη συνειδηση, ενω στην αρχη επικαλουνταν την αυτοδιαθεση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η μαριχουάνα δεν προκαλεί οργανική εξάρτηση.

2) Το υποσυνείδητο (και επαγωγικά το "άνοιγμά του") δεν είναι επιστημονικός όρος. Δεν υπάρχει υποσυνείδητο. Είναι όρος για κουβεντούλα, όχι για επιχειρήματα.

3) Δεν έχει αποδειχτεί βλάβη στα εγκεφαλικά κύτταρα από χρήση μαριχουάνας. Για την ακρίβεια, δεν έχει βρεθεί καμία (μηδέν) παρενέργεια από μαριχουάνα, με εξαίρεση σε όσους έχουν κάποιον βαθμό ψύχωσης.

 

Για όλα τα υπόλοιπα φαντάζομαι θα έχεις πηγές, ενδιαφέρομαι για τα "κέντρα των αισθήσεων" κυρίως.

 

Καλησπέρα. Η μακροχρόνια χρήση μαριχουάνας προκαλεί καθυστέρηση στα αντανακλαστικά, αρα φθορά στο νευρικό σύστημα.

Και πολλά άλλα που δεν θα μπουμε σε αυτή την συζήτηση.

 

Το χειρότερο που κάνει είναι : Απόσπαση της προσοχής και έλειψη αυτοσυγκέντρωσης. Θεωρώ οτι οι παρανέργειες τέτοιων νακρωτικών αρχίζουν ΜΕΤΑ την επήρεια.

 

Και καμια φορά λειτουργεί και σαν πέρασμα στα σκληρά νακρωτικά γιατί και αυτό μετά απο καιρό το συνηθίζεις. 

 

Πάρτε μέχρι και επινεφρίνη και ότι άλλο θέλετε δεν με ενδιαφέρει. Μην τα διαφιμίζεται μόνο σαν άκακα γιατί δεν είναι.

Εδώ στο τσιγάρο επέβαλαν όρους για να πωλείται (αναγραφή βλάπτει σοβαρά κτλ), που τα κέρδη απο την φορολογία είναι τεράστια.

 

Τέτοιου τύπου επειχειρήματα τα ακούμε απο χρήστες ή απο αυτούς που θέλουν να τα πλασάρουν. "Έλα μωρε, πιες ένα τσιγάρο τίποτα δεν κάνει, αύριο θα είσαι εντάξει" "τίποτα δεν σου κάνει, λιγότερο κακό απ το τσιγάρο είναι" "απο αυτό δεν πέθανε κανείς" κτλ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...