Προς το περιεχόμενο

[USB Flash] 2x Lexar Jumpdrive S23 32GB USB 3.0 @ Mymemory ~ 22€ [Updated]


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να οργανωθούμε λίγο.

 

Προσωπικά παράγγειλα. Μπορώ να παραγγείλω για όλους αλλά θα πρέπει να βάλτε τα χρήματα στη τράπεζα πρώτα. Και τώρα πια μιλάμε από Τρίτη και ίσως έχουν αλλάξει οι τιμές.

 

Αν ενδιαφέρεστε για ομαδική επειδή δεν έχετε το τρόπο να τα παραγγείλετε ή θέλετε μόνο ένα, δηλώστε το όνομα σας και τη ποσότητα που θέλετε. Ταυτόχρονα να κάνετε ένα copy paste τα στοιχεία από το προηγούμενο post ώστε η λίστα να ανανεώνετε "αυτόματα".

 

Να δούμε πόσοι θα μαζευτούν, και αν συμφωνείτε να προχωρήσουμε τη παραγγελία σας στέλνω με pm τα στοιχεία μου για την κατάθεση από Τρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ισοτιμία λίρας/ευρώ αυτές τις ημέρες βρίσκεται περίπου στο 1.215.

 

Εσείς που έχετε ήδη κάνει αγορές από το mymemory, μπορείτε να επιβεβαιώσετε εάν στο αγγλικό site επιλέξουμε από τη λίστα αλλαγής συναλλάγματος "€ EUR" αντί για "£ GBP", ισχύει ότι η τελική χρέωση γίνεται απευθείας σε ευρώ, χωρίς έξοδα μετατροπής από την τράπεζα ή το PayPal; Ή μήπως η τιμή σε ευρώ είναι ενδεικτική και η χρέωση από το αγγλικό site γίνεται πάντα σε λίρες; Πράγμα που δεν το νομίζω, αφού στο checkout φαίνεται η τιμή να μετατρέπεται σε ευρώ.

 

Χθες, το αγγλικό, γαλλικό, ιρλανδικό και γερμανικό site χρησιμοποιούσαν ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.20, πολύ καλύτερη από αυτή της τράπεζας/PayPal, αλλά σήμερα το αγγλικό, γαλλικό και ιρλανδικό site χρησιμοποιούν ισοτιμία 1.35, ενώ το γερμανικό site χρησιμοποιεί ακόμα ισοτιμία 1.20.

 

Περίεργα πράγματα. Σήμερα συμφέρει να παραγγείλεις από το γερμανικό site σε κάθε περίπτωση. Δεν νομίζω να επιτύχεις μέσω τράπεζας/PayPal καλύτερη τελική χρέωση. Συμφωνείτε, ή κάνω κάπου λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πάντα αγοράζουμε στο ξένο νόμισμα που πουλάει το κατάστημα και αφήνουμε τη μετατροπή στην τράπεζα μας

 

2) Όσοι ενδιαφερεστε να το αγορασετε ρίξτε μία ματιά και στα σχόλια στο Άμαζον για το αντίστοιχο στικάκι (τόσο από ποιότητα κατασκευής, δυλειτουργίες και ταχύτητες). Απλά για να έχετε την πλήρη εικόνα υπόψη σας.

 

http://www.amazon.co.uk/Lexar-LJDS23-32GABEU-Media-JumpDrive-Drive/dp/B00B0YW9SQ/

 

Αν κάποιον τον νοιάζει η ταχύτητα πάντως θα πρότεινα εναλλακτικά το Integral 32GB Courier usb 3.0

 

http://www.mymemory.co.uk/USB-Flash-Drives/Integral/Integral-32GB-USB-3.0-Courier-Flash-Drive

 

Το έχει στις 17 λίρες (δεν ξέρω αν ισχύει το κουπόνι βέβαια).

 

Το συγκεκριμένο το έχω 1 χρόνο και είμαι υπερευχαριστημένος από τις ταχύτητες (σε usb 2.0 σχεδόν 40αρίζει σε read/write - σε usb 3.0 πάει πολύ πιο πάνω, γυρω στα 80/90 read και 30/40 write).

 

Και σχόλια από Άμαζον

 

www.amazon.co.uk/gp/product/B007ZSLZ5E/

 

Για όποιον θέλει την ταχύτητα έναντι της ποσότητας στην ίδια τιμή. Το λέω με τη λογική ότι για να εκμεταλλευτείς πραγματικά ένα τέτοιο στικάκι και να το γεμίσεις θες υψηλές ταχύτητες για να μην περιμένεις πολύ ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πάντα αγοράζουμε στο ξένο νόμισμα που πουλάει το κατάστημα και αφήνουμε τη μετατροπή στην τράπεζα μας

 

2) Όσοι ενδιαφερεστε να το αγορασετε ρίξτε μία ματιά και στα σχόλια στο Άμαζον για το αντίστοιχο στικάκι (τόσο από ποιότητα κατασκευής, δυλειτουργίες και ταχύτητες). Απλά για να έχετε την πλήρη εικόνα υπόψη σας.

 

http://www.amazon.co.uk/Lexar-LJDS23-32GABEU-Media-JumpDrive-Drive/dp/B00B0YW9SQ/

 

Αν κάποιον τον νοιάζει η ταχύτητα πάντως θα πρότεινα εναλλακτικά το Integral 32GB Courier usb 3.0

 

http://www.mymemory.co.uk/USB-Flash-Drives/Integral/Integral-32GB-USB-3.0-Courier-Flash-Drive

 

Το έχει στις 17 λίρες (δεν ξέρω αν ισχύει το κουπόνι βέβαια).

 

Το συγκεκριμένο το έχω 1 χρόνο και είμαι υπερευχαριστημένος από τις ταχύτητες (σε usb 2.0 σχεδόν 40αρίζει σε read/write - σε usb 3.0 πάει πολύ πιο πάνω, γυρω στα 80/90 read και 30/40 write).

 

Και σχόλια από Άμαζον

 

www.amazon.co.uk/gp/product/B007ZSLZ5E/

 

Για όποιον θέλει την ταχύτητα έναντι της ποσότητας στην ίδια τιμή. Το λέω με τη λογική ότι για να εκμεταλλευτείς πραγματικά ένα τέτοιο στικάκι και να το γεμίσεις θες υψηλές ταχύτητες για να μην περιμένεις πολύ ώρα.

 

 

Μακρυά από τα Integral. Δε συγκρίνεται η αξιοπιστία ενός Sandisk με ενός Integral.

Ομοίως και με μνήμες Komputerbay έναντι οποιασήποτε επώνυμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πάντα αγοράζουμε στο ξένο νόμισμα που πουλάει το κατάστημα και αφήνουμε τη μετατροπή στην τράπεζα μας

 

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποια αντιπαράθεση, αλλά επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική, μπορείς να μου δικαιολογήσεις για ποιο λόγο πρέπει να αγοράσω σε λίρες και η τράπεζα να τις μετατρέψει σε ευρώ με ισοτιμία 1.215 συν την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, και όχι να επιλέξω την αγορά σε ευρώ με ισοτιμία 1.20 χωρίς προμήθειες;

 

Στην πρώτη περίπτωση η 1 λίρα θα μου κοστίσει περίπου 1.24 ευρώ ενώ στη δεύτερη περίπτωση η 1 λίρα θα μου κοστίσει ακριβώς 1.20 ευρώ.

 

Γιατί προτείνεις την πρώτη περίπτωση; Με ποιον τρόπο εξοικονομώ έτσι χρήματα σε μια αγορά από ένα κατάστημα που παρέχει δυνατότητα επιλογής νομίσματος;

 

Ο λόγος για τον οποίο θέτω την ερώτηση, είναι γιατί η όποια άποψη εκτίθεται δημόσια συμπαρασύρει και συμπολίτες μας σε αντίστοιχες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν σχετικα θεματα στο ινσομνια για αγορες απο το εξωτερικο, χρηση Paypal και πληρωμων. Κανε ενα κοπο να τα αναζητησεις γιατι δεν εχω τα λινκς ευκαιρα.

 

Προσωπικα οσες φορες εχω αγορασει (κατα λαθος κατα τη δημιουργια νεου λογαριασμου) απο το εξωτερικο με Paypal και εχω αφησει το Paypal να κανει τη μετατροπη, χρεωνει μια πολυ μεγαλη προμηθεια (υπερ του).

Οσες φορες εχω αφησει το ξενο νομισμα και εχει κανει τη μετατροπη η τραπεζα μου (μιλαω για χρηση πιστωτικης καρτας μεσω Paypal ή απευθειας πχ Αμαζον) η τραπεζα εχει χρησιμοποιησει την ισοτιμια της ημερας χωρις επιπλεον χρεωσεις μετατροπης συναλλαγματος. Τουλαχιστον με τις τραπεζες που συνεργαζομαι.

 

Το ιδιο ισχυει και για το Αμαζον Αγγλιας.

 

Αυτη τη στιγμη η ισοτιμια δολλαριου ειναι στο 1,38 περιπου (1 ευρω = 1,38 δολλαρια) και τις λιρας στο 0,82 (1 ευρω = 0,82 λιρες) (ισοτιμιες απο ECB - οι ισοτιμιες της τραπεζας θα διαφερουν ελαχιστα).


Μακρυά από τα Integral. Δε συγκρίνεται η αξιοπιστία ενός Sandisk με ενός Integral.

Ομοίως και με μνήμες Komputerbay έναντι οποιασήποτε επώνυμης.

 

Οταν δεν εχεις επιχειρηματα να το στηριξεις δεν ειναι και τοση "αξιοπιστη" τοποθετηση.

Δεν μιλαμε για Ferrari εναντι Zastava.

Μιλαμε για ενα συγκεκριμενο στικακι της Integral το οποιο εχει αριστες κριτικες στο Αμαζον 1+ χρονο τωρα και το οποιο εχω προσωπικα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την αποδοση του (μετρησεις τοσο με μετροπρογραμματα ταχυτητας οσο και πραγματικης χρησης).

Εσυ αναφερεσαι γενικα στη Sandisk οταν το συγκεκριμενο στικακι τρωει θαψιμο απο τους αγοραστες του/χρηστες του στο Αμαζον τοσο απο ποιοτητα κατασκευης οσο και ταχυτητα/αποδοση.

 

I rest my case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν σχετικα θεματα στο ινσομνια για αγορες απο το εξωτερικο, χρηση Paypal και πληρωμων. Κανε ενα κοπο να τα αναζητησεις γιατι δεν εχω τα λινκς ευκαιρα.

 

Προσωπικα οσες φορες εχω αγορασει (κατα λαθος κατα τη δημιουργια νεου λογαριασμου) απο το εξωτερικο με Paypal και εχω αφησει το Paypal να κανει τη μετατροπη, χρεωνει μια πολυ μεγαλη προμηθεια (υπερ του).

Οσες φορες εχω αφησει το ξενο νομισμα και εχει κανει τη μετατροπη η τραπεζα μου (μιλαω για χρηση πιστωτικης καρτας μεσω Paypal ή απευθειας πχ Αμαζον) η τραπεζα εχει χρησιμοποιησει την ισοτιμια της ημερας χωρις επιπλεον χρεωσεις μετατροπης συναλλαγματος. Τουλαχιστον με τις τραπεζες που συνεργαζομαι.

 

Το ιδιο ισχυει και για το Αμαζον Αγγλιας.

 

Αυτη τη στιγμη η ισοτιμια δολλαριου ειναι στο 1,38 περιπου (1 ευρω = 1,38 δολλαρια) και τις λιρας στο 0,82 (1 ευρω = 0,82 λιρες) (ισοτιμιες απο ECB - οι ισοτιμιες της τραπεζας θα διαφερουν ελαχιστα).

 

Συνεχίζω τη συζήτηση, γιατί αφορά όλους όσοι σκοπεύουν να αγοράσουν από το mymemory.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω βάσει ποιων μαθηματικών η ισοτιμία (1 ευρώ = 0.82 λίρες) και μάλιστα περεταίρω απομειωμένες μετά την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από την τράπεζα είναι καλύτερη από την ισοτιμία (1 ευρώ = 0.8333 λίρες) χωρίς περεταίρω έξοδα.

 

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω και είμαι βέβαιος ότι κάνεις λάθος. Το έχω πει ήδη δύο φορές, ας δοκιμάσω και τρίτη.

 

Αγοράζω εδώ και 10 χρόνια μέσω internet, και προφανώς όλα αυτά που λες ήδη τα γνωρίζω, μαζί με πολλά περισσότερα.

 

Το PayPal υποτίθεται ότι δεν χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, αλλά η ισοτιμία που χρησιμοποιεί δεν είναι ποτέ η τραπεζική ισοτιμία της ECB, οπότε περιέχει κρυφές χρεώσεις. Στην πραγματικότητα ενσωματώνει την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος μέσα στην ισοτιμία του. Αυτό φαίνεται καθαρά εάν ζητήσεις μετατροπή από ευρώ σε δολάρια και σημειώσεις την ισοτιμία, και μετά ζητήσεις μετατροπή από δολάρια σε ευρώ και συγκρίνεις τις ισοτιμίες μεταξύ τους, όπου θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι αντίστοιχες.

 

Δεν προτείνω να επιλέξεις μετατροπή συναλλάγματος από το PayPal αντί της τράπεζας. Τις περισσότερες φορές συμφέρει να επιλέξεις μετατροπή συναλλάγματος από την τράπεζα, που θα χρεώσει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, αλλά πάνω στην τραπεζική ισοτιμία της ECB, οπότε τελικά η μετατροπή συναλλάγματος γίνεται ευνοϊκότερα σε σχέση με το PayPal. Όχι όμως πάντα.

 

ΟΜΩΣ, μερικά καταστήματα προσφέρουν τη δυνατότητα μετατροπής από το ίδιο το κατάστημα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, θέλει μόνο προσοχή, και διπλό έλεγχο της ισοτιμίας που χρησιμοποιεί το κατάστημα, γιατί μπορεί να είναι ασύμφορη σε σχέση με την τραπεζική ισοτιμία της ECB μαζί με την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, όπως και στην περίπτωση του PayPal.

 

Το mymemory χρησιμοποιεί ισοτιμία (1 ευρώ = 0.8333 λίρες) ή (1 λίρα = 1.20 ευρώ).

 

Επανειλημμένως προτείνεις στον κόσμο να αγοράσει με δυσμενέστερη ισοτιμία, και μετά να χρεωθεί επιπρόσθετα και την όποια προμήθεια μετατροπής.

 

Πως είναι δυνατόν να συμβουλεύεις τον κόσμο στη συγκεκριμένη περίπτωση να επιλέξει τραπεζική μετατροπή και να επιμένεις;

 

Να επαναλάβω ότι μέχρι την Πέμπτη, και τα 4 καταστήματα mymemory είχαν ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.20, από την Παρασκευή στο αγγλικό, γαλλικό και ιρλανδικό site αυξήθηκε στην ασύμφορη ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.35, αλλά στο γερμανικό site παραμένει ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.20.

 

Το ίδιο ισχύει και στο AliExpress, όπου κατά την πληρωμή εάν πατήσεις στην τιμή USD, μπορείς να επιλέξεις πληρωμή σε άλλο νόμισμα, χωρίς προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, και πολλές φορές με ισοτιμία ασιατικών αγορών που είναι πολύ καλύτερη από αυτή της ECB.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οταν δεν εχεις επιχειρηματα να το στηριξεις δεν ειναι και τοση "αξιοπιστη" τοποθετηση.

 

Αυτό το λές εσύ.

Οι διάφορες αξιολογήσεις γενικά για τα Integral και για τις μνήμες Komputerbay όπως προανέφερα, μιλούν κατά τη συντρηπτική πλειοψηφία τους για υποδεέστερες κατασκευές ποιοτικά και σε θέματα αξιοπιστίας.

 

Ένα παράδειγμα που μπορώ να σου αναφέρω είναι τα αλλεπάλληλα θέματα στο Hot UK Deals με στικάκια Integral και μνήμες Komputerbay.

 

Το οτι εσένα σου βγήκε εντάξει δε σημαίνει και κάτι. Και το Zastava για κάποιους εντάξει ήταν, ενώ αρκετοί άλλοι το σπρώχνανε σε κάθε φανάρι...

 

Ούτε η Integral και η Komputerbay έχουν το support της Sandisk. Επέτρεψέ μου να γνωρίζω πολύ περισσότερα σε αυτό το κομμάτι από την αγορά της Αγγλίας και με προφανώς συντρηπτικά μεγαλύτερα δείγματα απο το δικό σου (1).

 

Επίσης από το Amazon από το link που έστειλες:

 

http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B007ZSLZ5E/ref=cm_cr_pr_hist_1/275-9983879-9505363?ie=UTF8&filterBy=addOneStar&showViewpoints=0&sortBy=bySubmissionDateDescending

 

Επίσης παροτρύνεις τον κόσμο να δώσει 25 σχεδόν ευρώ να αγοράσει ένα φλασάκι που οι ταχύτητες του στο write είναι χαμηλότερες κι από το bandwidth του USB2 και μάλιστα τη στιγμη που 1-2 εβδομάδες πρίν, είχε βγάλει σε crazy sundays φλασάκι USB3 32GB Corsair το EShop που απλά ήταν κατά πολύ ανώτερο και στα ίδια λεφτά !!!

 

 

-

Συνεχίζω τη συζήτηση, γιατί αφορά όλους όσοι σκοπεύουν να αγοράσουν από το mymemory.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω βάσει ποιων μαθηματικών η ισοτιμία (1 ευρώ = 0.82 λίρες) και μάλιστα περεταίρω απομειωμένες μετά την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από την τράπεζα είναι καλύτερη από την ισοτιμία (1 ευρώ = 0.8333 λίρες) χωρίς περεταίρω έξοδα.

 

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω και είμαι βέβαιος ότι κάνεις λάθος. Το έχω πει ήδη δύο φορές, ας δοκιμάσω και τρίτη.

 

Αγοράζω εδώ και 10 χρόνια μέσω internet, και προφανώς όλα αυτά που λες ήδη τα γνωρίζω, μαζί με πολλά περισσότερα.

 

Το PayPal υποτίθεται ότι δεν χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, αλλά η ισοτιμία που χρησιμοποιεί δεν είναι ποτέ η τραπεζική ισοτιμία της ECB, οπότε περιέχει κρυφές χρεώσεις. Στην πραγματικότητα ενσωματώνει την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος μέσα στην ισοτιμία του. Αυτό φαίνεται καθαρά εάν ζητήσεις μετατροπή από ευρώ σε δολάρια και σημειώσεις την ισοτιμία, και μετά ζητήσεις μετατροπή από δολάρια σε ευρώ και συγκρίνεις τις ισοτιμίες μεταξύ τους, όπου θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι αντίστοιχες.

 

Δεν προτείνω να επιλέξεις μετατροπή συναλλάγματος από το PayPal αντί της τράπεζας. Τις περισσότερες φορές συμφέρει να επιλέξεις μετατροπή συναλλάγματος από την τράπεζα, που θα χρεώσει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, αλλά πάνω στην τραπεζική ισοτιμία της ECB, οπότε τελικά η μετατροπή συναλλάγματος γίνεται ευνοϊκότερα σε σχέση με το PayPal. Όχι όμως πάντα.

 

ΟΜΩΣ, μερικά καταστήματα προσφέρουν τη δυνατότητα μετατροπής από το ίδιο το κατάστημα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, θέλει μόνο προσοχή, και διπλό έλεγχο της ισοτιμίας που χρησιμοποιεί το κατάστημα, γιατί μπορεί να είναι ασύμφορη σε σχέση με την τραπεζική ισοτιμία της ECB μαζί με την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, όπως και στην περίπτωση του PayPal.

 

Το mymemory χρησιμοποιεί ισοτιμία (1 ευρώ = 0.8333 λίρες) ή (1 λίρα = 1.20 ευρώ).

 

Επανειλημμένως προτείνεις στον κόσμο να αγοράσει με δυσμενέστερη ισοτιμία, και μετά να χρεωθεί επιπρόσθετα και την όποια προμήθεια μετατροπής.

 

Πως είναι δυνατόν να συμβουλεύεις τον κόσμο στη συγκεκριμένη περίπτωση να επιλέξει τραπεζική μετατροπή και να επιμένεις;

 

Να επαναλάβω ότι μέχρι την Πέμπτη, και τα 4 καταστήματα mymemory είχαν ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.20, από την Παρασκευή στο αγγλικό, γαλλικό και ιρλανδικό site αυξήθηκε στην ασύμφορη ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.35, αλλά στο γερμανικό site παραμένει ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.20.

 

Το ίδιο ισχύει και στο AliExpress, όπου κατά την πληρωμή εάν πατήσεις στην τιμή USD, μπορείς να επιλέξεις πληρωμή σε άλλο νόμισμα, χωρίς προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, και πολλές φορές με ισοτιμία ασιατικών αγορών που είναι πολύ καλύτερη από αυτή της ECB.

 

Άψογος και σωστά κι αναλυτικά τοποθετημένος.

Ευχαριστώ, γιατί ορισμένα πράγματα σε αυτό το κομμάτι (αυτό για μερικά καταστήματα) προσωπικά τα είχα ασαφή.

 

 

Όσο για τα posts του sebu, θα μιλήσω με δικά του λεγόμενα: "I rest my case".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sebu

 

Έχει δίκιο ο rnd σε αυτά που γράφει γενικότερα, υπάρχουν αρκετά sites που προσφέρουν επιλογή νομίσματος και έχουν ουδέτερη ή ακόμα και ελάχιστα ευνοϊκή ισοτιμία. Σε αυτά σε συμφέρει να πληρώνεις σε ευρώ και να μη γίνεται καμία μετατροπή απο το paypal ή την τράπεζα. Κάθε site πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά. Δυστυχώς κάποιοι απο αυτούς τους οδηγούς που αναφέρεις ειναι γεμάτοι ανακρίβειες ή είναι γραμμένοι απο άτομα χωρίς αρκετή εμπειρία αγορών.

 

Edit:Να συμπληρώσω όμως οτι τουλαχιστον το αγγλικό mymemory δεν φαίνεται να ακολουθεί αυτή τη λογική. Έχει πολύ κακή ισοτιμία και συμφερουν οι λίρες. Για γερμανικό κτλ δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τον rnd, δεν μπορώ να μπώ,βγαίνει down απο το κινητό.

 

Edit 2:Μπήκα στο γερμανικό τελικά και έχει δίκιο ο rnd,έχει καλύτερη ισοτιμία και συμφέρει έστω και ελάχιστα για αγορά.Πάντως το mymemory τελικά εχει καλή ισοτιμία μεταξύ των τοπικών του site και όχι στην επιλογή νομίσματος του αγγλικού. Λίγο διαφορετική περιπτωση απο αυτή που ανέφερα παραπάνω, αλλά η ουσία τελικά ίδια. Δεν είναι πανάκεια να πληρώνουμε στο ξένο νόμισμα παρόλο που με βάση μόνο το αγγλικό site,έχει δίκιο και ο sebu.

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mymemory έχει δύο διαφορετικές εκδόσεις, μια στην αγγλική γλώσσα και μια στη γερμανική, οι οποίες προσφέρουν τα ίδια προϊόντα.

 

Η αγγλική έκδοση, παρουσιάζεται σε τρία site, το αγγλικό site, το γαλλικό site και το ιρλανδικό site.

 

Η γερμανική έκδοση παρουσιάζεται στο γερμανικό site.

 

Και τα τέσσερα site του mymemory έχουν δυνατότητα επιλογής του νομίσματος συναλλαγής, είτε σε λίρες είτε σε ευρώ.

 

Η μόνη διαφορά μεταξύ των τριών site στην αγγλική γλώσσα, είναι ότι στο αγγλικό site είναι προεπιλεγμένες σαν νόμισμα συναλλαγής οι λίρες, ενώ στο γαλλικό και στο ιρλανδικό site είναι προεπιλεγμένα τα ευρώ. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει καμία άλλη διαφορά, τα τρία site είναι πανομοιότυπα. Δηλαδή έχουν πάντα ακριβώς τις ίδιες σελίδες, με τα ίδια περιεχόμενα. Άρα, εάν σε ένα link του αγγλικού site αντικατασταθεί το "co.uk" με το "fr" ή το "ie", προκύπτει η αντίστοιχη σελίδα του γαλλικού ή του ιρλανδικού site. Αφού όπως προαναφέρθηκε όλες οι σελίδες είναι ακριβώς οι ίδιες, οι πληροφορίες για τα μεταφορικά και στα τρία αυτά site παρουσιάζονται σε λίρες, παρά το ότι έχουν διαφορετικό προεπιλεγμένο νόμισμα συναλλαγής.

 

Προσοχή, γιατί αυτές τις ημέρες η αυτόματη μετατροπή από λίρες σε ευρώ γίνεται με την πάρα πολύ κακή ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.35. Οπότε εάν αγοράσετε από το γαλλικό ή το ιρλανδικό site, πρέπει να επιλέξετε συναλλαγή σε λίρες, αλλιώς θα πληρώσετε αρκετά μεγαλύτερο ποσό.

 

Να σημειωθεί όμως ότι προχθές, τα τρία πανομοιότυπα site στην αγγλική γλώσσα είχαν την πάρα πολύ καλή ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.20. Άρα σε κάθε περίπτωση, έπρεπε να επιλέξετε συναλλαγή σε ευρώ, αφού η αυτόματη μετατροπή από λίρες σε ευρώ γινόταν με την πάρα πολύ καλή ισοτιμία και χωρίς την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από το PayPal ή την τράπεζα.

 

Το γερμανικό site προσφέρει τα ίδια προϊόντα, ίσως και από την ίδια αποθήκη, αλλά διαφέρει από τα τρία άλλα site, αφού οι σελίδες του είναι εντελώς διαφορετικές επεδή είναι γραμμένες στα γερμανικά. Επίσης, στο γερμανικό site τα link είναι διαφορετικά, αφού είναι και αυτά γραμμένα στα γερμανικά. Στο γερμανικό site είναι προεπιλεγμένα τα ευρώ.

 

Η αυτόματη μετατροπή από λίρες σε ευρώ στο γερμανικό site γίνεται ακόμα με την πάρα πολύ καλή ισοτιμία λίρας/ευρώ 1.20. Οπότε εάν αγοράσετε από το γερμανικό site, πρέπει να επιλέξετε συναλλαγή σε ευρώ.

 

Επειδή και τα 4 site προσφέρουν τα ίδια προϊόντα, παρά τις διαφορετικές σελίδες του γερμανικού site, συμφέρει να αγοράσετε από το γερμανικό site.

 

αγγλικό site - Lexar 32GB Jumpdrive S23 USB 3.0 Flash Drive 100MB/s - Twin Pack

γαλλικό site - Lexar 32GB Jumpdrive S23 USB 3.0 Flash Drive 100MB/s - Twin Pack

ιρλανδικό site - Lexar 32GB Jumpdrive S23 USB 3.0 Flash Drive 100MB/s - Twin Pack

γερμανικό site - Lexar 32GB Jumpdrive S23 USB 3.0 Flash Drive 100MB/s - Twin Pack

 

Προσοχή, να ελέγχετε εάν οι προσφορές στη γερμανική έκδοση είναι οι ίδιες με αυτές στην αγγλική έκδοση, αφού οι σελίδες είναι διαφορετικές και θεωρητικά μπορεί να υπάρχει κάποια διαφορά. Επίσης, να ελέγχετε πάντα τις ισοτιμίες και στις δύο διαφορετικές εκδόσεις του mymemory.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν θέλουν twinpack και θέλουν ένα 64άρι (προτιμότερο κατά την ταπεινή μου άποψη) έχει το Jumpdrive S23 64gb στα 21.24€ το γερμανικό

 

XwkeAs7.png

 

http://www.mymemory.de/USB-Sticks/Lexar/Lexar-64GB-Jumpdrive-S23-3.0-USB-Stick---Lila

 

 

και στα 22€ το αγγλικό

 

z2HB7UM.png

 

http://www.mymemory.co.uk/USB-Flash-Drives/Lexar/Lexar-64GB-Jumpdrive-S23-USB-3.0-Flash-Drive-100MB_s---Purple

 

 

Skroutz

 

http://www.skroutz.gr/s/2810068/Lexar-JumpDrive-S23-64GB.html

 

 

Review και benchmarks για το 64άρι

 

http://www.canbike.ca/information-technology/2013/06/02/review-lexar-jumpdrive-s23-64gb.html

 

http://www.youtube.com/watch?v=vUq1I2keBJY

 

 

Αν πιστεύετε πως αξίζει να ανοίξω νέο θέμα το ανοίγω ευχαρίστως.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή παρήγγειλα κι εγώ ένα πακέτο των 2 στις 14 του μήνα, να ρωτήσω.. έχει παραλάβει κανείς ακόμα ή βιάζομαι?
ευχαριστώ και τον TS για το θέμα (εκτός από τα φλασάκια μάθαμε και για τις αγορές σε συνάλλαγμα στο τόπικ αυτό  :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα! Όλα μια χαρά. Σε λίγο θα ανεβάσω screenshot από speed test.

 

Fun fact: Στο φάκελο πάνω φαίνεται να έχει έρθει από NL- Ολλανδία με σημείωση ότι περιέχει αξίας 6,02€ και ότι είναι δώρο, για το τελωνείο. Μέσα είχε ένα "τιμολόγιο και καλά" με διεύθυνση εταιρίας στην Ελβετία !!!!

 

Αυτά σε USB2.0 σε μητρική μιας ηλικίας. USB3.0 δεν έχω ... :-(

 

gallery_65151_1055_59305.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω σημερα...

Ενταξει δεν πιανει τις ταχυτητες που υποσχεται σε πραγματικες συνθηκες, αλλα και παλι για 10 ευρω 32αρι ειναι μια χαρα!

 

σε USB 2.0 :

rhtnMEI.png

 

σε USB 3.0 :

d2CILG8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...