Προς το περιεχόμενο

Πως θα αποφύγουμε μία νέα Φουκουσίμα; Με πλωτά πυρηνικά εργοστάσια λένε ερευνητές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry και όλας, όχι οτι διαφωνώ πλήρως, αλλά τι κάνει τον καθηγητάκο από το ΜΙΤ αναμφισβήτητο; Επειδή έχει ένα πτυχίο; Αλάνθαστος κτλ;

Κανείς δεν είπε οτι ειναι αναμφισβήτητός. Αυτός που θα τον αμφισβητήσει δεν θα ειναι από εδώ μέσα. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τι είναι θερμική μόλυνση συμφωνούμε. Στα υπόλοιπα, με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, νομίζω ότι, η άμεση ψύξη του αντιδραστήρα γίνεται με βαρύ ύδωρ όπως ανέφερες παραπάνω, αλλά αυτή η θερμότητα που αφαιρείται από τον αντιδραστήρα κάπου πρέπει να μεταφερθεί. Που; Στο περιβάλον. Ίσως με θαλασσινό νερο/νερό λίμνης/ποτάμι κλπ ψύχεται το βαρύ ύδωρ; Συνεπώς έχουμε αρκετά μεγάλη μεταφορά θερμότητας στην γύρω περιοχή.

 

Επίσης αν δεν κάνω λάθος, μια μεταβολή της τάξης των 2-3 βαθμών κελσίου στο συνολικό ετήσιο μέσο όρο στη θερμοκρασία του νερού έχει πολύ μεγαλύτερες συνέπειες από ότι παρουσιάζεις. Γενικά είναι πολύ ευαίσθητο το θαλάσσιο περιβάλον στις μεταβολές της θερμοκρασίας. Δεν είμαι κατά της πυρηνικής ενέργειας. Είναι πολύ πιο καθαρή από λιγνίτι, πετρέλαιο κλπ, αλλά θέλει πολύ προσοχή...

το θεωρω αδυνατο να υπαρξει μια τοσο μεγαλη μεταβολη της θερμοκρασιας του ωκεανου απο ενα πυρηνικο εργοστασιο. σκεψου οτι 2-3 βαθμοι ειναι η αλλαγη της θερμοκρασιας αναμεσα σε μια συνεφιασμενη και σε μια ηλιολουστη μερα. και εκει ΟΛΟΣ ο ωκεανος δεχεται την ακτινοβολια του ηλιου, που προφανως εχει πολυ περισσοτερη ενεργεια απο ενα πυρηνικο εργοστασιο.

η ψυξη (και μιλαω παντα υποθετικα) λογικα θα γινεται με εναλλακτες θερμοτητας (intercoolers για τους αυτοκινητοφιλους). ενα "ψυγειο" στην ουσια που στο εσωτερικο του κυκλοφορει το ψυκτικο υγρο και στο εξωτερικο του ρεει θαλασσινο νερο που απορροφα θερμοτητα και την διαχεει στον ωκεανο.

αρα δεν υπαρχει και επαφη του θαλασσινου νερου με ραδιενεργο υλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry και όλας, όχι οτι διαφωνώ πλήρως, αλλά τι κάνει τον καθηγητάκο από το ΜΙΤ αναμφισβήτητο; Επειδή έχει ένα πτυχίο; Αλάνθαστος κτλ;

1379773178391.jpg

 

Ο "καθηγητάκος" πριν προβεί στο ενγείρημα επένδυσε χρόνια εμπειρίας και γνώσης από της πιο έγκυρες πηγές, συμβουλευόμενος τους κορυφαίους ειδικούς του πλανήτη πριν ξεκινήσει το project.

 

Εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι σπέρνουμε τρομολαγνεία γνωρίζοντας πάνω κάτω τι είπε ο Χατζηνικολάου στις ειδήσεις των 8 για την Φουκοσήμα. Οι άνθρωποι που συμμετέχουν στην έρευνα θα ξέρουν και τι σφουγγαρίστρα είχε μέσα στο πυρηνικό εργοστάσιο.

 

Οπότε ίσως να αφήσουμε το παραλήρημα "ελληναριάς" και να μείνουμε σκεπτικοί απλά? 

 

Είναι κωμικοτραγικό να βλέπεις σε ΤΕΧΝΟ-F*ing-ΛΟΓΙΚΟ site τέτοια τεχνοφοβία. Για να δημιουργηθεί το πυρηνικό εργοστάσιο σημαίνει πως υπάρχει ενεργειακή ανάγκη.

 

Fact 1: Υποθαλάσια εξόρυξη πετρελαίου. Γίνεται χρόνια και δεν μπορείς να το σταματήσεις. Ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στην θάλασσα....ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΗΔΗ.

 

Fact 2: Η πυρηνική ενέργεια μαζί με ΌΛΑ τα πιθανά κακά της, στο ποσοστό αποτυχίας που έχει είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ πήγη ενέργειας από τον ληγνίτη και τόσες άλλες πηγες που χρησιμοποιούμε για χρόνια.

 

Fact 3: Μας τσούζει και το πέζουμε περιβαντολλόγοι γιατί θα γίνει στην Αμερική οπότε να πάνε να πνιγούν. Αν έκαν την πλατφόρμα στο Αιγαίο και σου έλεγε η ΔΕΗ "Ή την κάνω η θα έχεις 150% αύξηση στο λογαριασμό σου, ή θα μπορείς να χρησιμοποιηείς Χ κιλοβατόρες την ημέρα" αυτή την στιγμή οι ίδιοι που κράζανε θα έφτιαχναν πολυεστερικό κόκκινο χαλί για τον Γκοτζίλα της Μεσογείου.

 

Super mega bonus fact (Consider Critical Hit)

 

Χμμ...έχουμε σκεφτεί αν οι φόβοι που εκφράζουμε..υπάρχουν ήδη?

 

Severodvinsk-5.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας καθηγητάκος ή καθηγηταράς δεν μπορεί πια να πείσει οποιονδήποτε για την ασφάλεια των πυρηνικών.

Χωρίς να έχεις καμία ειδική γνώση, χωρίς να αρνείσαι τα facts του προηγούμενου σχολιαστή και μόνο με ενημέρωση από τον Χατζηνικολάου ξέρεις πολύ καλά ότι όλα τα πυρηνικά εργοστάσια τα έφτιαξαν ομάδες καθηγηταράδων κι όμως έχουμε ατυχήματα που μας κοστίζουν παρά, μα πάρα πολύ.

 

Το θέμα είναι ότι θα είμαστε χειρότεροι από ουρακοτάγκοι αν εγκαταλείψουμε την πυρηνική ενέργεια.

 

Η ανθρωπότητα είχε την ευφυΐα να ανακαλύψει αυτή την πανίσχυρη πηγή ενέργειας και ταυτόχρονα την ανευθυνότητα στον να κατορθώσει να τη διαχειριστεί.

 

Συνεπώς, προσωπικά δεν λέω όχι στα πυρηνικά.

Αλλά περιμένω να βρεθεί ένας απόλυτα ασφαλής τρόπος για την αξιοποίησή της. Απόλυτα! Και μην ακούσω δεν υπάρχει απόλυτα. Μπορεί να μην υπάρχει τώρα, αλλά κάποια στιγμή θα (πρέπει να) υπάρξει.

 

PS1. Ίσως να είναι αυτή η απόλυτα ασφαλής λύση. Δεν το ξέρω. Και φυσικά μετά από τόσα ατυχήματα που έγιναν έχω κάθε δικαίωμα (καλύτερα υποχρέωση) να είμαι δύσπιστος.

 

PS2. Έχει σημασία «ποιος» εφαρμόζει κάθε φορά την όποια λύση. Άλλο να διαχειρίζεται πυρηνικά η κυβέρνηση της Ελβετίας και άλλο ο στρατηγός της Χ αφρικανικής χώρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνεπώς, προσωπικά δεν λέω όχι στα πυρηνικά.

Αλλά περιμένω να βρεθεί ένας απόλυτα ασφαλής τρόπος για την αξιοποίησή της.

 

Φίλε μου δες το τελευταίο point...συμφωνείς με το να μην χρησιμοποιηούμε υποθαλάσσιους πυρηνικούς σταθμούς την στιγμή που από το '54 στη θάλασσα υπάρχει μια ντουζίνα πυρηνικών μικροεργοστασίων??

 

Ασε με να σου θυμήσω πως η κύρια λειτουργία τους είναι ΠΟΛΕΜΙΚΗ... Δηλαδή είναι στόχος καταστροφής...στο ίδιο μεταλικό κυλινδράκι 90 μέτρων αυτή την στιγμή συνυπάρχουν ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΑΣ+ΠΥΡΑΥΛΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω όχι στα πυρηνικά για παραγωγή ενέργειας ΟΤΑΝ αυτά καταστούν ασφαλή. Ουσιαστικά λέω ναι στην έρευνα για την πυρηνική ενέργεια και μόνο.

 

Φυσικά ούτε λόγος για τα πυρηνικά όπλα. Θεώρησα ότι αυτό εξάγεται ως συμπέρασμα από τα υπόλοιπα λεγόμενά μου.

Και βέβαια το ότι υπάρχουν πυρηνικά όπλα δεν δικαιολογεί την αλόγιστη χρήση πυρηνικών ακόμη και για ειρηνικούς σκοπούς. Τα πυρηνικά όπλα (μαζί με κάθε είδους όπλο) πρέπει να καταστραφούν.

 

Κι αν θες να το πάμε ακόμη παρά πέρα: η ύπαρξη και μόνο των όπλων (οποιουδήποτε είδους) μας καθιστά εκ των προτέρων ανεύθυνους να διαχειριστούμε την πυρηνική ενέργεια. Είναι σαν να δίνεις χειροβομβίδες σε μωρά για να παίζουν και να προσπαθείς να τους εξηγήσεις του κινδύνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα δεν θα έπρεπε να είναι πως να φτιάξουμε πιο ασφαλή πυρηνικά εργοστάσια, αλλα πως να εκμεταλευτούμε περισσότερο ήπιες πηγές ενέργειας όπως ήλιο,αέρα,κύματα κτλ.

Η απάντηση βέβαια είναι απλή, ο ήλιος, ο αέρας κτλ είναι δωρεάν και για πάντα, τα πυρηνικά πληρώνονται και είναι γνωστό το λόμπυ που υπάρχει πίσω τους...Και όποιος πιστεύει οτι δεν είναι αρκετός ο ήλιος, ο αέρας κτλ απλά κάνει λάθος...Βοήθειά μας(μιας και είναι γιορτινες μέρες) με αυτούς που μπλέξαμε!

Οταν λυθεί το σοβαρότατο πρόβλημα της ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ αποθήκευσης της ενέργειας τοτε θα συμφωνήσω μαζί σου. Μέχρι τότε ήλιος και αέρας δεν μπορούν να καλύψουν τις ενεργειακές μας ανάγκες λόγω της αστάθειας τους. Εσύ θα έμπαινες σε ένα ασανσερ ή θα χρησιμοποιούσες ένα ιατρικό αναπνευστήρα (ή έστω ένα desktop pc) αν ήξερες οτι τροφοδορείται ΜΟΝΟ από αιολική ενέργεια;

 

Η λύση ειναι η σύντηξη και μέχρι τότε οι βέλτιστες εναλλακτικές πυρηνικά, κάρβουνο και φυσικό αεριο (για όσους το εχουν φθηνά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι η επίδραση της αυξημένης θερμοκρασίας του νερού. Απ' ότι θυμάμαι σε κάποιες εγκαταστάσεις της Google που ψύχουν τους server με θαλασσινό νερό είχαν προβλέψει μήπως αυξηθεί το πλακτόν λόγο της θερμοκρασίας και έτσι μειώση τα ποσοστά οξυγόνου και καταστρέψει στο τέλος όλο το οικοσύστημα. Εγώ αυτό έχω να πω με τις φτωχές μου γνώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ενεργεια που ειναι πιο ισχυρη και καθαρη απο ολες ειναι μια και την κοιταμε καθε μερα στον ουρανο... αντι να ασχολουνται με μαμακιες να ριξουν καμια επενδυση σε πρασινη ενεργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ενεργεια που ειναι πιο ισχυρη και καθαρη απο ολες ειναι μια και την κοιταμε καθε μερα στον ουρανο... αντι να ασχολουνται με μαμακιες να ριξουν καμια επενδυση σε πρασινη ενεργεια...

Δες τι έγραψα 2 μηνυματα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση της φουκουσίμα και πολλών ακόμα πυρηνικών εργοστασίων είναι το εξής. Ότι είναι πολύ παλιά εργοστάσια. Θα έπρεπε να είχαν αντικατασταθεί χρόνια τώρα αλλά (υποθέτω πως) στο όνομα του κέρδους συνεχίζουν να λειτουργούν. Είναι αρκετά τέτοια εργοστάσια στον κόσμο που είναι σε τέτοια κατάσταση.

 

Για την πυρηνική ενέργεια αυτή καθ' αυτή, το μεγαλύτερο πρόβλημα της είναι τα απόβλητα. Λογικά στο μέλλον θα βρεθεί κάποιος τρόπος επεξεργασίας τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχει μέλλον για την πυρηνική ενέργεια. Στο διάστημα. Εδώ καλό θα είναι να τελειώνουμε σιγά-σιγά. Δυστυχώς όμως δεν το βλέπω να γίνεται αυτό, τουλάχιστον άμεσα. Όσο για τον Jiacopo? Θα τον κλάψουν και οι...ρέγγες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η πυρινική ενέργεια δεν είναι η μοναδική πιθανή λύση, θα προτιμούσα να πάρω τα βουνά απ'το να συνεχιστεί αυτό:

http://www.naturalnews.com/043380_fukushima_radiation_ocean_life.html


Επίσης, οι διαχειριστές αυτής της πανίσχυρης μορφής ενέργειας έχουν επιδείξη ακραία ανευθυνότητα ως προς τη χρήση της --βομβαρδιμοί, δοκιμές, ατυχήματα... Όπως δεν θα' δινες ένα Μ16 σ'έναν μπαμπουίνο, έτσι και εγώ δεν θα εμπιστευόμουν σε τέτοια άτομα το μέλλον του πλανήτη.

Δυστυχώς, μερικοί αν δεν πάθουν δεν μαθαίνουν. Το πρόβλημα με αυτό είναι πως αν πάθουμε, η γνώση αυτή δεν θα μας είναι χρήσιμη καθώς θα έχουμε καεί ή κάτι τέτοιο. Από την άλλη, τι κακά θα πάθουμε αν καταργηθεί η πυρινική ενέργεια; Χωρίς την πυρινική ενέργεια θα ήμασταν βάρβαροι πάνω σε δέντρα; Έτσι ήταν ο κόσμος πριν τον Β' Παγκόσμιο, ή έτσι θα γινόταν; Οι μόνοι που χάνουν είναι οι τύποι που ξέρουν πως κρατούν τον πλανήτη από εκεί που ξέρετε επειδή μπορούν ανά πάσα στιγμή να τον κάψουν. Όσο καλά και αν είναι τα μελλοντικά εργοστάσια, οι πιθανότητες για ατυχήματα δεν θα είναι 0. Μπορεί να πέσει μετεορίτης, μπορεί να μπουν τρομοκράτες και να το κανουν μπουμ, μπορεί 1002 πράγματα. Το ρίσκο (που μέχρι τώρα δεν ήταν μόνο ρίσκο αλλά και πάθημα) πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοσμος θα μπει σε ταξη οταν θα βρουν το αγιο δισκοποτηρο αυτοι που το ψαχνουν

Μεχρι τοτε .......... καλα κρασα

Και γκοτζιλες θα δημιουργησουν και βασεις τυπου "umbrella"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...