Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο κανονας λεει ποτε δεν αναβαθμιζουμε οταν δεν εχουμε προβλημα...και οταν βγει η μεθεπομενη εκδοση εξεταζεις τι προσφερει η καινουργια που ηθελες να βαλεις........το προβλημα με ολα της dji τα μικρα ειναι οτι και να κανουν ενας επαγγελαματιας που θελει να εχει καμερα με ζοομ και αλλα καλουδια πρεπει να παει σε ακριβοτερα μοντελα...ειναι μονοδρομος....επειδη χρισιμοποιω πραγματα της dji αρκετα χρονια μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλα.....εχει και αριστα αλλα ενας εγκεφαλος παει στο 500 οποτε οταν μας πεσει το λαχειο............

 

ναι ότι ειπα και εγω με αλλα λογια περιμενεις και βλέπεις (και εγω με το προηγουμενο firmware ειμαι) ότι πληρωνεις περνεις και επιδη κάθε γραμμαριο στον αερα κοστιζει (και σε χρημα και σε flight time) κανεις τους συμβιβασμούς σου.. επαγγελματιας είναι και αυτος που κανει το διαφημηστικο/ταινια επαγγελματιας και αυτος που κανει το γαμο (ο δευτερος δεν χρειαζεται zoom) το phantom 4 pro με τον αισθητηρα μιας ιντσας είναι χρυση τομη για μενα σε ποιοτητα χωρις να χρειαζεσαι να κουβαλας 20 κιλα εξοπλισμο μαζι σου (its no joke και οπωσδήποτε όχι "μικρο" στο αποτέλεσμα) αν κανεις ταινια η διαφημιστηκα υψηλου budget πας και σκας 7 χιλιαρικα για inspire (που και παλι δεν σου κανει γιατι no redundancy) η πας σε οκτα με κανα 10χιλιαρο... ότι πληρωνεις παιρνεις... για 1μιση χιλιαρικο όμως ιπταμενη καμερα επιπεδου p4 pro είναι τουλάχιστον εντυπωσιακο!  https://www.youtube.com/watch?v=d9Vi1ICw0R4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειδα ανακοινωση εταιρειας οτι χορηγει αδειες να πεταμε τα πετουμενα μας

 

δεν εχω δει  για ποιους ισχυει η αν ισχυει για ολους αλλα με 680 ευρω παιρνεις ενα χαρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα.Για phantom 4 pro ποια καρτα μνημης προτείνετε σε 32GB χωρητικότητα; Πιστευω σε 32gb να ειναι υπερ αρκετη.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

samsung evo pro+ χρησιμοποιω

 

το πηρες τελικα ...ειχες με το τελωνειο θεματα??

Κώστα ακόμα περιμένω. Έχει έρθει Ελλάδα από 16/9 και δεν έχει προφανώς ανοιχτεί ο σάκος ακόμα για να δω και τι θα με χρεώσουν τελωνείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, παιδιά μία ερώτηση θέλω να κάνω.Υπαρχει κάποιο quadcopter(οικονομικό σχετικά) που να μπορώ να προσαρμόσω πάνω του με κάποια βάση την gopro?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας. Νεος κατοχος πλεον ενός phantom 4 pro απο σημερα. Το πηρα ελαφρως μεταχ/νο απο USA (τελωνειο πληρωσα τελικα 165 ευρω) με 3 μπαταριες αλλα χωρις καρτα μνημης.Ειχα πριν 1 χρονο ενα tarot 810 και απο phantom δε ξερω πολλα πραματα...Εαν μπορει καποιος φιλος που τα ξερει να μου δωσει καποιες συμβουλες τι να προσεχω στις μπαταριες,προγραμμα πτησης κτλ. Ψαχνομαι και για μία καρτα μνημης βεβαια αλλα βλεπω οτι υπαρχουν πολλες επιλογες. Δε ξερω τι να κοιταξω σε αξιοπιστια.Σε 16GB η σε 32GB και να ειναι U3 οπωςδηποτε; Για οθονη θα χρησιμοποιησω προς το παρον το κινητο μου,ενα Samsung 7 edge που απ οτι διαβασα στο σαιτ της εταιρειας, συνεργαζεται αψογα με το προγραμμα της DJI.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας κοιτας τις μπαταριες γιατι ειναι  ακριβες

 

https://forum.dji.com/thread-36544-1-1.html

 

μελετησε γιατι αποτι λενε αν καθονται 24 ωρες και φορτωμενες να ηταν εχουν χασει το 10%

 

μετα κοιτας τα υπολοιπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχας κοιτας τις μπαταριες γιατι ειναι  ακριβες

 

https://forum.dji.com/thread-36544-1-1.html

 

μελετησε γιατι αποτι λενε αν καθονται 24 ωρες και φορτωμενες να ηταν εχουν χασει το 10%

 

μετα κοιτας τα υπολοιπα....

Eυχαριστω το ειδα για τις μπαταριες. Σημερα πηγα το μεσημερι και εκανα την παρθενικη μου πτηση. Ολα μια χαρα πηγαν. Για τις μπαταριες να πω: τις φορτισα στο full και πηγα για πτηση.Οταν γυρισα σπιτι δεν τις πειραξα καθολου.Ισυει οτι προτου κανουμε πτηση τις φορτιζουμε και μετα τις αφηνουμε; Και μετα απο 10 μερες περιπου "κοιμουνται" αυτοματα ωσπου να ξαναφορτιστουν για νεα πτηση; Ενα αλλο που ειδα ηταν: το μηχανημα ηρθε απο Αμερικη ελαφρως μεταχειρισμενο. Οταν το ανοιξα για πρωτη φορα επιασε αμεσως 12-14 δορυφορους... Προσπαθησα να το καλιμπραρω εγω αλλα ματαια. Δεν θα επρεπε να ζηταει νεο καλιμπραρισμα αφου ξεπερναει τα 100 χιλιομετρα αποσταση απ οτι τελευταια πεταξε; Το αφηνω ως εχει; Αν ομως χρειαζεται οπωσδηποτε, πως θα το κανω (παντα σε ανοιχτο χωρο) αφου η εφαρμογη δε μου δειχνει κατι;

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις δεν σε αφηνει ??

 

 το να πιανει 14 δορυφορους δε λεει κατι....σημασια εχει να οριζει στιγμα απογειωσης να ξερει απο που σηκωθηκε

 

γιατι καποια στιγμη ισως χρειαστεις να κανεις RTL h RTH

 

προσεχε το και ρωτησε μη το χασεις..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι εννοεις δεν σε αφηνει ??

 

 το να πιανει 14 δορυφορους δε λεει κατι....σημασια εχει να οριζει στιγμα απογειωσης να ξερει απο που σηκωθηκε

 

γιατι καποια στιγμη ισως χρειαστεις να κανεις RTL h RTH

 

προσεχε το και ρωτησε μη το χασεις..............

Το πεταξα οπως ειπα χθες και αργοτερα εβαλα την επιλογη να γυρισει μονο του. Εκανε ενα σηκωμα προς τα πανω και μετα ηρθε στο αρχικο σημειο εκινησης.Αρα ειναι ενταξει;

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανει αυτο ναι ..  θα ειναι ρυθμισμενο στα 20μ υψος πριν την προσγειωση γιαυτο και σηκωθηκε

 

πηγαινε στα settings στο application της ναζα και κοιταξε σε τι υψος ειναι σεταρισμενο

 

ομως για να εισαι 100% ψαχτο μην βρεθεις προ απροοπτου στο θεμα καλιμπραρισματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν κανει αυτο ναι ..  θα ειναι ρυθμισμενο στα 20μ υψος πριν την προσγειωση γιαυτο και σηκωθηκε

 

πηγαινε στα settings στο application της ναζα και κοιταξε σε τι υψος ειναι σεταρισμενο

 

ομως για να εισαι 100% ψαχτο μην βρεθεις προ απροοπτου στο θεμα καλιμπραρισματος

To naza που λες ειναι μεσα στο προγραμμα DJI στην οθόνη; Η κατεβαζω καποιο προγραμμα;

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...