Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά θέλω μονο Phantom διότι θα το χρησιμοποιήσω σε φωτογραμμετρικές αποτυπώσεις με ειδικά λογισμικά αυτόνομων πτήσεων που υποστηρίζουν μονο το Phantom (για αρχή).

Το xiaomi δεν υποστηρίζεται οποτε είναι εκτός επιλογών.

Σε σχεση με τα μεταχειρισμένα τι λέτε; Βρίσκω phantom 3 advanced και pro κοντά στα 500 αλλά φοβάμαι να κάνω τέτοια αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχουν ομαδες με αγγελις μονο για phantom στο facebook

πολλα παιδια πουλανε advance & pro σε πολυ καλες τιμες κ μπορεις να τα δοκιμασεις πριν αγορασεις

 

https://www.facebook.com/groups/1097238666988577/

 

μια απο αυτες - τυχαια διαλεξα μια 

 

Πωλείται DJI Phantom 3 Advanced + εξτρα αξεσουαρ
450 €
Κεντρο Πατρα

Πωλείται DJI Phantom 3 Advanced σε άριστη κατάσταση και φυσικα χωρις καμια πτωση η καποιο θεμα και πληρως τσεκαρισμενο,φυσικα δεκτος οποιοσδηποτε ελεγχος του drone και πτηση επιδειξης πριν την αγορα του το οποιο το εχω φτασει στα 2ΚΜ χωρις να εχει χασει την εικονα,γενικα οτι πρεπει για καποιον που ασχολειται με drone και θελει να τραβαει βιντεο με 2.7Κ.

Χαρακτηριστικα : https://www.dji.com/phantom-3-adv

Το πακέτο αποτελείται από συνολικά 1 μπαταρίa 2 φίλτρα (ND 16 & CPL) , 16gb sd card, Telesin discτharger για σωστή συντήρηση - αποθήκευση μπαταριας, έξτρα σετ έλικες, σκιαστρο hood, βαση στηριξης gimbal (carbon) ,βαση καμερα,ποιο σταθερη (για την μεραφορα του drone) ,καλωδιο usb, φορτιστης του χειριστηριου και της τηλεκατευθυνσης ,μανταλακι για τα μοτερ να βγαζετε τους ελικες .

Δινεται και η αρχική συσκευασία αγοράς μαζι με την αποδειξη αγορας του drone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω μονο Phantom διότι θα το χρησιμοποιήσω σε φωτογραμμετρικές αποτυπώσεις με ειδικά λογισμικά αυτόνομων πτήσεων που υποστηρίζουν μονο το Phantom (για αρχή).

Το xiaomi δεν υποστηρίζεται οποτε είναι εκτός επιλογών.

Σε σχεση με τα μεταχειρισμένα τι λέτε; Βρίσκω phantom 3 advanced και pro κοντά στα 500 αλλά φοβάμαι να κάνω τέτοια αγορά.

παρε καποιον μαζι σου εμπειρο αν δεν εχεις ο ιδιος εμπειρια να το πεταξει και να το τσεκαρει

 

οσα εχω δει με φιλους που ενδιαφερονταν εχουν πτωσεις μικρες μεγαλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω μονο Phantom διότι θα το χρησιμοποιήσω σε φωτογραμμετρικές αποτυπώσεις με ειδικά λογισμικά αυτόνομων πτήσεων που υποστηρίζουν μονο το Phantom (για αρχή).

Το xiaomi δεν υποστηρίζεται οποτε είναι εκτός επιλογών.

Σε σχεση με τα μεταχειρισμένα τι λέτε; Βρίσκω phantom 3 advanced και pro κοντά στα 500 αλλά φοβάμαι να κάνω τέτοια αγορά.

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε μεταχειρισμένο από τι στιγμή που μπορείς να το πάρεις με τιμολόγιο και να το βάλεις στα έξοδα σου (τοπογράφος να φανταστώ  :) ).

Αγοράζοντας καινούριο (με τιμολόγιο) μόνο από τον συμψηφισμό του ΦΠΑ θα σου έρθει κοντά όσο και το μεταχειρισμένο. Έχεις την εγγύηση σου (βασικό). Αν υπολογίσεις και το ότι παρουσιάζοντας έξοδα, μειώνονται τα έσοδα, και έχεις και μικρότερη φορολογία, τότε το κέρδος είναι ακόμα μεγαλύτερο αν πας σε καινούριο. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να το κρατήσεις και να μην το πουλήσεις μέχρι να το κάνεις απόσβεση (μάλλον στα 5 χρόνια).

Πράγματα που τα χρησιμοποιείς στη δουλειά σου δεν υπάρχει λόγος να τα πάρεις μεταχειρισμένα. Συμφέρει καλύτερα καινούρια (με εγγύηση) και με τιμολόγιο.

Αν επιτρέπετε, τι προγράμματα σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις (πτήση, απόδοση); Αν τελικά το προχωρήσεις, προσωπικά θα ήθελα να μάθω τι αποτελέσματα είχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου vasilk έπεσες διάνα σε όλα. Τοπογράφος που θέλω να χρησιμοποιήσω το drone αποκλειστικά για την δουλειά.

Κι εγώ για καινούργιο λέω απλά θα πάω σε κατώτερο μοντέλο (standard) ενώ μεταχειρισμένο παίρνω το καλύτερο (advanced-pro) με περίπου τα ίδια χρήματα. Αλλά με αυτά που διαβάζω γενικά μάλλον για καινούργιο με βλέπω. Ούτως ή άλλως στην φωτογραφία το ίδιο είναι όλα τα phantom 3.

Λογισμικά αυτόνομων πτήσεων υπάρχουν πολλά (pix4d,dronedeploy,altizure,map pilot) θα τεστάρω και θα δω. Λογισμικό επεξεργασίας θα δοκιμάσω τα κλασσικα pix4d, photoscan αλλά υπάρχουν και ά9λλα που θέλω να τεστάρω (photomod, contextcapture, 3dsurvey).

Έχω κάνει τέτοια δουλειά με συνάδελφο και οι ακρίβειες που είδα είναι κοντά στα 5-10cm οριζοντιογραφικά-υψομετρικά οι οποίες είναι ικανοποιητικές για κάποιες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει τέτοια δουλειά με συνάδελφο και οι ακρίβειες που είδα είναι κοντά στα 5-10cm οριζοντιογραφικά-υψομετρικά οι οποίες είναι ικανοποιητικές για κάποιες δουλειές.

Το είχα σκεφτεί για μια σχετικά μεγάλη δουλειά αλλά τελικά δεν έγινε. Βλέπω εσύ το έχεις ψάξει καλύτερα.

Από τα λίγα που είχα ρωτήσει, κατάλαβα πως χρειάζεται καλύτερη κάμερα από αυτή του phantom 3 για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα (ίσως του phantom 4 pro). Αλλιώς πας σε χαμηλότερη πτήση με περισσότερες φωτογραφίες.

Ένα άλλο πράγμα που έμαθα είναι πως χρειάζεται πολύ δυνατός υπολογιστής για να επεξεργαστείς τις εικόνες. Ισχυρός επεξεργαστής, πολύ ram, καλή κάρτα γραφικών.

Ένα άλλο θέμα είναι πως διαχειρίζετε κάθε πρόγραμμα το σύννεφο σημείων ώστε να ακυρώσεις όλα αυτά που δεν θέλεις να συμμετέχουν στο DTM (βλάστηση, κατασκευές κτλ). Στη δουλειά που κάνατε είχατε τέτοια θέματα; Είχατε βλάστηση; Πως βγήκε το DTM; Ήταν εύκολο, δύσκολο; Πόσο χρόνο σας πήρε για τις εργασίες γραφείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το phantom 4 pro είναι πολύ καλό για αυτή τη δουλειά. Έχει καλή κάμερα 20mp και κάποια άλλα χαρακτηριστικά που βοηθάνε αρκετά. Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία λέω να ξεκινήσω με ένα "φτηνό" και στην πορεία βλέπουμε. Ούτως ή άλλως το θέλω για μικρές σχετικά αποτυπώσεις.

Ο Η/Υ πρέπει να είναι δυνατός αλλά όχι και extreme. Έχω κάνει επεξεργασία με xeon E5450 και 4GB ram χωρίς πρόβλημα απλά κάνει περισσότερη ώρα από έναν i7. Βέβαια έχει τύχει και πρόγραμμα demo να μην δουλεύει καν (μάλλον λόγω μνήμης).

Στην δουλειά που έκανα όχι δεν είχα βλάστηση στο βασικό κομμάτι αλλά κάποια σημεία που είχαν αφαιρέθηκαν απο το μοντέλο. Η δουλειά έγινε με το agisoft photoscan αλλά απο συνάδελφο οπότε δεν ξέρω τις λεπτομέρειες. Γενικά για μια μέτρια δουλειά θέλει σίγουρα 3 ώρες+ η αρχική επεξεργασία. Μετά ανάλογα πόσο λεπτομερής θες να είσαι κάθεσαι και κάνεις βελτιώσεις στο μοντέλο.

Αυτά προς το παρόν, αν θέλεις κάτι άλλο στείλε pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι τελειως ασχετος και θελω να μπω σιγα σιγα στο χωρο.... :-)

σκεφτομαι να παρω ενα μικρο και φθηνο για να εξοικειωθω και να μην κλαιω τα λεφτα μου. 

βρηκα για παραδειγμα αυτο απο gearbest στα 15ευρω με 3 μπαταριες https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_1131446.html?wid=21

πως σας φαινεται? λετε να εχω θεμα με το τελωνειο ασχετα με το μικρο κοστος?

εχετε να προτεινετε κατι αλλο παρομοιο σε κατηγορια ή κοστος?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι τελειως ασχετος και θελω να μπω σιγα σιγα στο χωρο.... 
σκεφτομαι να παρω ενα μικρο και φθηνο για να εξοικειωθω και να μην κλαιω τα λεφτα μου. 
βρηκα για παραδειγμα αυτο απο gearbest στα 15ευρω με 3 μπαταριες https://www.gearbest...446.html?wid=21
πως σας φαινεται? λετε να εχω θεμα με το τελωνειο ασχετα με το μικρο κοστος?
εχετε να προτεινετε κατι αλλο παρομοιο σε κατηγορια ή κοστος?
ευχαριστω!

 

Η αληθεια ειναι οτι αυτα τα μικρα ειναι 10 φορες πιο δυσκολα στο πεταγμα απο ενα phantom πχ η ενα φτιαχτο με σωστο flight controller..
Και εγω με τετοιο ξεκινησα και μολις περασε τις πολυκατοικιες σε υψος δεν ξαναγυρισε πισω :))))
Νευριασα και εφτιαξα ενα f450 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αν μαθω στα δυσκολα μετα θα ειμαι ετοιμος για μεγαλυτερα σχεδια  :devil:

αυτα που λετε εσεις σε τι τιμες ειναι και δωστε κανενα παραδειγμα σε λινκ  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που αναφερθηκα εγω ειναι drone για φωτογραφιες και βιντεο...Κοιτας την dji σαν εταιρεια .Εχει μοντελα απο 350-400€ μεχρι .......Πολλα...
Μετα πας στα φτιαχτα που αν δεν γνωριζεις δεν θα στο προτεινα.
Και τελος τα racing drones που δεν εχω ασχοληθει καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α Καλά...Για τώρα τουλάχιστον δεν παίζει να δώσω τόσα λεφτά. Την έχω ακούσει την μάρκα. Μελλοντικά κι εγώ για βίντεο σκέφτομαι. Για την πάρτη μου αλλά λέω να ξεκινήσω πρώτα με κάτι φθηνό και αν μου αρέσει βλέπουμε. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α Καλά...Για τώρα τουλάχιστον δεν παίζει να δώσω τόσα λεφτά. Την έχω ακούσει την μάρκα. Μελλοντικά κι εγώ για βίντεο σκέφτομαι. Για την πάρτη μου αλλά λέω να ξεκινήσω πρώτα με κάτι φθηνό και αν μου αρέσει βλέπουμε. Ευχαριστώ!

 

Οτι θες εδω ειμαστε!!
Αλλα και εγω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια ελεγα...Θα εχω αυτην την μ@@ να παιζω κτλ...
Ειχε ενα φιλο που ειχε και ενα dji f550 και μεσα σε 1 χρονο αλλαξα 3 project :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι τελειως ασχετος και θελω να μπω σιγα σιγα στο χωρο.... :-)

σκεφτομαι να παρω ενα μικρο και φθηνο για να εξοικειωθω και να μην κλαιω τα λεφτα μου. 

βρηκα για παραδειγμα αυτο απο gearbest στα 15ευρω με 3 μπαταριες https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_1131446.html?wid=21

πως σας φαινεται? λετε να εχω θεμα με το τελωνειο ασχετα με το μικρο κοστος?

εχετε να προτεινετε κατι αλλο παρομοιο σε κατηγορια ή κοστος?

ευχαριστω!

Παραείναι μικρό, μόνο για να το πετάς μέσα στο σπίτι κάνει. Δεν αξίζει γιατί δεν θα μάθεις τίποτα με αυτό. Αν θες στα ίδια λεφτά καλύτερα πάρε αυτό:

https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_186259.html?wid=21

Μικρό κι αυτό, πιο μεγάλο από το άλλο που έβαλες και μπορείς να το πετάς και έξω σε μια πλατεία ας πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...