Προς το περιεχόμενο

Η Apple κερδίζει και τη δεύτερη δική με τη Samsung η οποία καλείται να πληρώσει 119.6 εκ. δολάρια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statue.j

 

 

Η mosanto θέλει να πατεντάρει τον δικό της σπόρο γενετικά τροποποιημένης πατάτας...

 

Και καλά κάνει έχει δώσει δισεκατομμύρια στην γεννετική έρευνα για να βγει ο βλάχος ο αγρότης που ψώνησε έναν σπόρο και να τον διαδίδει παντού?

Ναι αλλά ξέχασες να πεις ότι απαγορεύεται δια νόμου στους αγρότες των ΗΠΑ η συλλογή σπόρων... και πλέον είναι υποχρεωμένοι να αγοράζουν και να σπέρνουν μόνο τους σπόρους που πωλούνται και είναι γενετικά τροποποιημένοι και στείροι φυσικά.

 

Αν οι εταιρείες τεχνολογίας και μη είχαν ρίξει στην έρευνα τα λεφτά που έχουν ρίξει στους μεγαλοδικηγόρους και τα δικαστήρια, θα είχαμε και μεγαλύτερη ανάπτυξη και καλύτερα προϊόντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η apple δεν ειναι οτι δεν βγαζει καλα κηνητα , και ειδικα σε μουσηκες εφαρμογες το iphone και το ipad ειναι μπροστα μιας και ατασκευαστηκαν συσκευες που σηνεργαζωντε μονω με αυτα( πεταλιερες , midi keyboards) , τα κλειδωματα ειναι αυτα που διωχνουν των κοσμο . Το κακο θα ηταν να γηνουν και οι αλλες εταιριες ετσι (πχ windows 8 ) .

 

TA MATIA MOY!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

After roughly a full month of testimony, the jury deliberated for 2 days and reached the following conclusion: Apple is to be rewarded $119.6 million while Samsung has been rewarded $158,400.

........

Apple originally sought an absurd $2.2 billion for Samsung’s “patent infringements.” Luckily the jury decided that these claims were grossly exaggerated.

 

 

Link.png Site: Samsung vs. Apple verdict: Samsung to pay $120 million, Apple $160,000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κανει κ λιγα πληρωνει αυτος που κλεβει τον αλλον..

για να αναπτυξει καποιος μια λειτουργια απαιτειται χρονος κ πολλα λεφτα...δεν γινεται ο οποιοσδηποτε να εχει επενδυση κ ο αλλος να το περνει τσαμπα..το ιδιο ισχυε κ με την σονυ κ την lgμε το blueray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ουσία είναι οτι η apple πήρε 5% απο αυτά που ζήταγε και αυτά απο αμερικάνικο δικαστήριο που προφανώς έκανε μεγάλη προσπάθεια για να της τα δώσει.

 

Με το μερίδιο της να κατρακυλάει σε όλες τις αγορές τόσο σε tablet όσο και σε κινητά και την ανυπαρξία νέων προιόντων εδώ και χρόνια σίγουρα θα δούμε ακόμα περισσότερο patent trolling απο την apple στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσες φορές έχει κερδίσει δίκη η apple εναντίον της samsung εντός Ηνωμένων πολιτειών και πόσες σε άλλη χώρα; και από τόσες μα τόσες εταιρείες μόνο από στη συγκεκριμένη φίρμα βρίσκει ομοιότητες που βαπτίστηκαν πατέντες; θυμίζω παστέντα για σχήμα εικονιδιών (!!!!!)

να μου έλεγαν για σοβαρές πατέντες τεχνολογίας να το δεχόμουν αλλά για "σύρε για ξεκλείδωμα " ή "τετράγωνα εικονίδια με στρογγυλεμένες γωνίες" ή το " ορθογώνιο του τηλεφώνου" είναι λίγο βλακεία. και το λέω αυτό γιατί όπως κυκλοφορούν repliceς των galaxy s και note έτσι κυκλοφορούν ρέπλικες των i-... σε αυτές γιατί δεν κάνει μήνυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statue.j

 

 

Η mosanto θέλει να πατεντάρει τον δικό της σπόρο γενετικά τροποποιημένης πατάτας...

 

Και καλά κάνει έχει δώσει δισεκατομμύρια στην γεννετική έρευνα για να βγει ο βλάχος ο αγρότης που ψώνησε έναν σπόρο και να τον διαδίδει παντού?

στις ηνωμένες πολιτείες ξηλώσαν πατάτες, λαχανικά και φρούτα σε κήπους επειδή μία εταιρεία πατένταρε την καλλιέργεια γενικώς. απαγορεύετε πλέον να καλλιεργήσεις γη λόγω του ότι παραβιάζεις την πατέντα της καλλιέργειας γης.προς το παρόν οι ιδιώτες κερδίζουν αλλά το μέλλον είναι δυσοίωνο. http://www.ftiaxno.gr/2013/01/blog-post_31.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά... πόσοι από αυτούς που λένε για την στάση των εταιριών στις πατέντες έχουν μπει έστω και λίγο στον κόπο να κατοχυρώσουν μία πατέντα; Πόσοι, βασικά, έχουν βρει ή σκεφτεί κάτι άξιο για να αρχίσει να σκέφτεται κανείς για πατέντα; Είμαι πεπεισμένος ότι το 99.9% των posters σε αυτό το thread δεν ξέρει καν την διαδικασία για μία πατέντα μόνο ακούει από εδώ και από εκεί και έτσι βγάζει γνώμη και άποψη. 

 

Επίσης, πόσοι από αυτούς που είναι αντί-Apple σε αυτό το thread έχουν ή είχαν δικό τους κάτι της Apple και έχουν μπει στην διαδικασία να ασχοληθούν με δική τους πατέντα; 

 

 

Εάν η πιθανότητα να έχει ασχοληθεί κανείς με την διαδικασία της πατέντας σε αυτό το thread είναι ήδη μικρή (να μην πω μηδαμινή) τρομάζω στην ιδέα της δεσμευμένης πιθανότητας να έχει και στην ιδιοκτησία του προϊόν της Apple. 

 

 

Τρομάζω γιατί η ευκολία που κάποιος εκφέρει τόσο σθεναρά άποψη για αυτά που δεν ξέρει δείχνει την βαρύτητα των λόγων του, της άποψής του και της ύπαρξής του εν τέλει. Και αυτοί οι άνθρωποι ψηφίζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμιζεις κατι γνωστους μου που νομιζουν οτι βλεπουν ολα τα πραγματα ενα επιπεδο πανω απο τους αλλους. 

 

ατομα που συγκρινουν iphone με κινεζικο κινητο-android των 60 ευρω.

 

ατομα που κλαιγονται για τα οικονομικα τους και η οικογενεια τους εχουν 3 σπιτια και αλλα τοσα αμαξια. 

 

και ανθρωποι που εχουν επισης δικαιωμα ψηφου και ψηφιζουν τα σκ@τα που εκραζαν τοσο καιρο. 

 

Οσο για την δυσκολια για την κατοχυρωση την πατεντας, μιλαμε για εταιρια 200 ΔΙΣ που πατενταρει lock screen . Αν το θεωρεις απολυτως λογικο αν οχι ηλιθιο τοτε τι να πω? 

 

η αποψη και ο λογος του καθενος ειναι εκει ΕΞΩ και ολα αυτα σου τα λεω εντελως φιλικα και χωρις να εχω κατι απεναντι σου μονο και μονο για να σου πω οτι εισαι υπερβολικος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TA MATIA MOY!

πραγματικά τι έγραψε το παλικάρι ιδέα δεν έχω. Μου έκαψε κάθε εγκέφαλο. Μπέρδεψε ipod ipad, με μουσικά όργανα  και στο τέλος τα windows είναι εταιρία.BRAIN MELT  :fear: 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμιζεις κατι γνωστους μου που νομιζουν οτι βλεπουν ολα τα πραγματα ενα επιπεδο πανω απο τους αλλους. 

 

ατομα που συγκρινουν iphone με κινεζικο κινητο-android των 60 ευρω.

 

ατομα που κλαιγονται για τα οικονομικα τους και η οικογενεια τους εχουν 3 σπιτια και αλλα τοσα αμαξια. 

 

και ανθρωποι που εχουν επισης δικαιωμα ψηφου και ψηφιζουν τα σκ@τα που εκραζαν τοσο καιρο. 

 

Οσο για την δυσκολια για την κατοχυρωση την πατεντας, μιλαμε για εταιρια 200 ΔΙΣ που πατενταρει lock screen . Αν το θεωρεις απολυτως λογικο αν οχι ηλιθιο τοτε τι να πω? 

 

η αποψη και ο λογος του καθενος ειναι εκει ΕΞΩ και ολα αυτα σου τα λεω εντελως φιλικα και χωρις να εχω κατι απεναντι σου μονο και μονο για να σου πω οτι εισαι υπερβολικος. 

 

 

 

Είμαι υπερβολικός που κρίνω ως αναξιόπιστα τα άτομα που χωρίς να έχουν καμία γνώση γύρω από ένα αντικείμενο παθιάζονται με διάφορες κινήσεις μόνο και μόνο επειδή είναι από συγκεκριμένες εταιρίες; 

 

Μά'ιστα. 

 

 

Ένα ακόμα καρφί στο φέρετρο της κοινής λογικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ηνωμένες πολιτείες ξηλώσαν πατάτες, λαχανικά και φρούτα σε κήπους επειδή μία εταιρεία πατένταρε την καλλιέργεια γενικώς. απαγορεύετε πλέον να καλλιεργήσεις γη λόγω του ότι παραβιάζεις την πατέντα της καλλιέργειας γης.προς το παρόν οι ιδιώτες κερδίζουν αλλά το μέλλον είναι δυσοίωνο. http://www.ftiaxno.gr/2013/01/blog-post_31.html

 

πόσο τραγικό...:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...