Προς το περιεχόμενο

Dell UltraSharp U2412M vs Dell UltraSharp U2414H


salmp7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

τι 100% ρε συ, αν ρίξεις σωστό calibration παίζεις στο 35% πάνω κάτω...

 

τώρα για το σκοτεινές, τόσα reviews και τόσοι χρήστες που τις έχουν προτιμήσει από εδώ και δεν έχει αναφέρει κανείς πρόβλημα brightness μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι 100% ρε συ, αν ρίξεις σωστό calibration παίζεις στο 35% πάνω κάτω...

 

τώρα για το σκοτεινές, τόσα reviews και τόσοι χρήστες που τις έχουν προτιμήσει από εδώ και δεν έχει αναφέρει κανείς πρόβλημα brightness μέχρι στιγμής...

 

ο καθένας κρίνει διαφορετικά & το σημαντικότερο βλέπει διαφορετικά. τα reviews δεν μου λένε τίποτα, γιατί κ το cnet αν δεις τις προτεινόμενες είναι για "αμερικανάκια"...αυτό δε σημαίνει οτι είναι κ σωστό να προτείνεις μόνιτορς των 1000$ avg για ένα οικιακό pc.

 

*υποτίθεται προ-καλιμπραρισμένη έρχεται...anyway, εγώ τις ρύθμισα με το μάτι μου σε κάθε δυνατό συνδιασμό κ το λευκό/μαύρο + φωτεινότητα δεν ήταν τα αναμενόμενα...μέχρι dell των 500€/τιμή ελλάδος. αν ανέβουμε κατηγορία/τιμή, δε γνωρίζω.

 

Μήπως έτυχες σε προβληματικές; Και 2 στα 2..;

 

7/7 θα έλεγα, αν μετράμε όσες είδα/πείραξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ασφαλώς ο καθένας κρίνει διαφορετικά τι του αρέσει/βολεύει, αλλά πρώτον υπάρχουν και "αντικειμενικά" κριτήρια για το ποιες ρυθμίσεις είναι σωστές και δεύτερον δεν μπορεί να είσαι ο ΜΟΝΟΣ που έχει παραπονεθεί για την φωτεινότητα τόσους μήνες, του πούστη άλλος ένας τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχει...

 

να μου έλεγες για backlight bleeding να το καταλάβω, αλλά brightness? δεν έχω ακούσει ούτε ένα άτομο να παραπονιέται για αυτή, όχι μόνο για Dell, ΓΕΝΙΚΑ!

 

καλά μιλάμε για reviews της προκοπής, βλέπε prad.de, όχι cnet που είναι λες και γράφουν εντυπώσεις με το μάτι...

 

αν πάντως σου φαίνονται σκοτεινές αυτές, δεν θέλω να δω πόσο φωτεινή είναι η τωρινή σου οθόνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφαλώς ο καθένας κρίνει διαφορετικά τι του αρέσει/βολεύει, αλλά πρώτον υπάρχουν και "αντικειμενικά" κριτήρια για το ποιες ρυθμίσεις είναι σωστές και δεύτερον δεν μπορεί να είσαι ο ΜΟΝΟΣ που έχει παραπονεθεί για την φωτεινότητα τόσους μήνες, του πούστη άλλος ένας τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχει...

 

να μου έλεγες για backlight bleeding να το καταλάβω, αλλά brightness? δεν έχω ακούσει ούτε ένα άτομο να παραπονιέται για αυτή, όχι μόνο για Dell, ΓΕΝΙΚΑ!

 

καλά μιλάμε για reviews της προκοπής, βλέπε prad.de, όχι cnet που είναι λες και γράφουν εντυπώσεις με το μάτι...

 

αν πάντως σου φαίνονται σκοτεινές αυτές, δεν θέλω να δω πόσο φωτεινή είναι η τωρινή σου οθόνη...

 

α) μπορεί να φταίνε τα μάτια μου.

 

β) τα μόνιτορ της dell μέχρι 300€, συνήθως τα αγοράζουν χρήστες που συνήθως το προηγούμενο monitor που είχαν ήταν αρκετά κατώτερης ποιότητας απ'το νέο. (κυρίως λόγω προμόσιον κλπ ενώ πχ η Asus, AOC, HP έχουν καλύτερη απόδοση ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ MOY --η asus συνολικά, κ aoc/hp σε contrast/brightness..αν κ σε χρώματα προτιμώ dell σε σχέση με τις 2 τελευταίες--).

 

γ) bleeding, ghosting κ άλλα trendy χαρακτηριστικά πέτυχα σε 2/7 και πάλι όχι τραγικές καταστάσεις απ'αυτές που είδα εδώ κ σε άλλα φόρουμ...τουλάχιστον ανεκτές καταστάσεις.

 

δ) η βασική μου οθόνη είναι προσωρινά της apple. γενικώς πάντως δεν είμαι της υπερβολής στο φως/κοντραστ,. θεωρώ πάραυτα οτι η dell υστερεί σε φωτεινότητα/λευκότητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αξιζει να δωσεις 250 ευρω για dell η υπαρχουν αλλες λυσεις φτηνοτερες και ποιοτικες?

 

καλύτερα να τις δεις ζωντανά τις όποιες επιλογές σου. θεωρώ ότι μέχρι τα 300€ η dell πουλάει όνομα.

 

ακόμη κ LG / Samsung που είναι μαζικής κατανάλωσης, για κάποιους προσφέρουν πολύ καλά χρώματα, αντιθέσεις, φωτεινότητα σε προσιτή τιμή ή καλύτερα, σε πιο προσιτή τιμή από τις dell.

 

βέβαια στην τιμή της τελευταίας, βάλε κ τη συνήθως +1 χρόνο εγγύηση. (3 έτη σε αντίθεση με το 2 του ανταγωνισμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα να τις δεις ζωντανά τις όποιες επιλογές σου. θεωρώ ότι μέχρι τα 300€ η dell πουλάει όνομα.

 

ακόμη κ LG / Samsung που είναι μαζικής κατανάλωσης, για κάποιους προσφέρουν πολύ καλά χρώματα, αντιθέσεις, φωτεινότητα σε προσιτή τιμή ή καλύτερα, σε πιο προσιτή τιμή από τις dell.

 

βέβαια στην τιμή της τελευταίας, βάλε κ τη συνήθως +1 χρόνο εγγύηση. (3 έτη σε αντίθεση με το 2 του ανταγωνισμού).

 

που μπορω να τις βρω μαζεμενες για να τις δω ολες μαζι? και εσυ ποια προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που μπορω να τις βρω μαζεμενες για να τις δω ολες μαζι? και εσυ ποια προτεινεις?

 

αμφιβάλλω αν μπορείς να τις δεις όλες μαζί. με λίγο ψάξιμο, θα βρεις (φυσικά) καταστήματα που έχουν στοκ.

 

κάποιοι φέρνουν samsung & lg. κάποιοι dell & benq & κάποιες φορές asus.

 

τηλεφωνάκι σε όλα τα σκρουτζομάγαζα για αρχή (που έχουν φυσική έδρα) κ ρωτάς αν μπορείς να δεις κ κατόπιν ψάχνεις μαγαζιά της γειτονιάς.

 

δε θα προτείνω τίποτα, γιατί δε βλέπουμε το ίδιο (κ δεν τα παίρνω από καμιά εταιρεία). την άποψή μου τη διάβασες, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δεις ΖΩΝΤΑΝΑ. (καλό είναι να διαβάζεις αλλά μην πιστεύεις ούτε reviews, previews κ ιστορίες...ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.).

 

με εκτίμηση, ο παθών.  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...