Προς το περιεχόμενο

Dell UltraSharp U2412M vs Dell UltraSharp U2414H


salmp7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι κάτοχος της U2414h και είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχει πολύ όμορφο design και μηδαμινά bezel πλην του κάτω μέρους. Τα bezel παίζουν ρόλο αν θες να έχεις 2 οθόνες μελλοντικά.

 

Στην δουλεία μου είμαι με 2 2412Μ και είναι όντως πολύ ποιοτικές και τα εξτρα 120pixel είναι μικρή αλλά υπολογίσιμη διαφορά, όπως και το bezel είναι μεγάλο αλλά επειδή είναι για εργασία δεν με ενοχλεί εκτός αν την ήθελε κάποιος για gaming.

 

Η 2414h έχει 4 usb3.0 από τα οποία τα 3 είναι κρυμμένα και το 1 που θεωρητικά για άμεση χρήση είναι στο πίσω μέρος όπου το καθιστά εξίσου δύσκολο. Από την άλλη η 2412m έχει 4 usb2.0 με τις 2 κρυμμένες και τις 2 στα πλάγια της οθόνης που τις κάνει άμεσα προσβάσιμες.

 

Έχουν επίσης και διαφορά στις εισόδους καθώς η 2414h έχει μόνο hdmi και displayport ενώ η 2412m έχει vga, dvi-d και displayport.

 

Τέλος όπως έχω γράψει και εδώ η 2414h έχει κάποιο πρόβλημα με την displayport όπου η nvidia card την αναγνωρίζουν ως τηλεόραση αντί για monitort κάτι το οποίο ήαν γνωστό μόνο με τα hdmi στο οποίο υπάρχει και workaround.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω και εγώ μια ερώτηση που ήθελα να κάνω εδώ και καιρό σχετικά με το θέμα. Γιατί κάποιος θα έπρεπε να προτιμήσει την DELL U2414H η οποία έχει σχεδόν 240€ ενάντι της LG 24MP55HQ η οποία έχει 160€, 5.000.000 αντίθεση και λιγότερο response time από την DELL? Οι μόνες άλλες ουσιαστικές διαφορές είναι στις παραπάνω υποδοχές της DELL και στο καλύτερο design. Αλλά στο πάνελ αν δεν κάνω λάθος είναι ίδιες γιατί και τα panels της DELL η LG τα κατασκευάζει. Ρωτάω γιατί η διαφορά στα χρήματα είναι τεράστια (80€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Dell είναι precalibrated (τουλάχιστον σε ένα βαθμό),με μεγαλύτερη εγγύηση,καλύτερη βάση και βραχίονα στήριξης,έχει usb 3,displayport 1.2,VESA υποστήριξη και σε μετρήσεις (και όχι σε νούμερα που δίνουν οι εταιρίες) έχει πολύ χαμηλό lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Displayport 1.2 τι παραπάνω προσφέρει από το DVI? Και VESA τι ακριβώς είναι? Το είδα σε αρκετές οθόνες αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Το Vesa ειναι προτυπο για βασεις για την οθονη απο οσο ξερω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω και εγώ μια ερώτηση που ήθελα να κάνω εδώ και καιρό σχετικά με το θέμα. Γιατί κάποιος θα έπρεπε να προτιμήσει την DELL U2414H η οποία έχει σχεδόν 240€ ενάντι της LG 24MP55HQ η οποία έχει 160€, 5.000.000 αντίθεση και λιγότερο response time από την DELL? Οι μόνες άλλες ουσιαστικές διαφορές είναι στις παραπάνω υποδοχές της DELL και στο καλύτερο design. Αλλά στο πάνελ αν δεν κάνω λάθος είναι ίδιες γιατί και τα panels της DELL η LG τα κατασκευάζει. Ρωτάω γιατί η διαφορά στα χρήματα είναι τεράστια (80€).

 

Πάντως τα 5Μ αντίθεση είναι για την δυναμική αντίθεση αλλιώς έχει 1000:1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 5Μ αντίθεση είναι για την δυναμική αντίθεση αλλιώς έχει 1000:1

Νομίζω στο official site είχα δει 5. Και το display port 1.2 τι παραπάνω προσφέρει από το dvi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα στην εικόνα δεν βλέπω να έχει διαφορές για τις αναλύσεις που μιλάμε (1080p). Άρα κάνει περίπου την ίδια δουλειά με το DVI. Ακόμα πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προτιμάτε τόσο τις Dell όταν είναι τόσο ακριβότερες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ποια απο τις δυο για gaming και διάβασμα ?

 

ελαφρώς σκοτεινές ΚΑΙ οι δύο.

 

ωραία χρώματα & έντονα αλλά ακόμη κ στο τέρμα να βάλεις φωτεινότητες/κοντραστ/κλπ ρυθμίσεις....πάλι σκοτεινές είναι με βάση τον ανταγωνισμό. ο καθένας βέβαια βλέπει διαφορετικά. 

 

αν με το ζόρι έπρεπε να ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΩ dell, θα προτιμούσα u2414h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...