Προς το περιεχόμενο

Dell UltraSharp U2412M vs Dell UltraSharp U2414H


salmp7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

αν έχεις ισχυρό φωτισμό να βαράει ακριβώς πάνω στην οθόνη λογικό, αλλά κυρίως το αποφεύγουμε αυτό...

 

βέβαια η gloss οθόνη της Apple λογικά πρέπει να έχει μεγαλύτερα προβλήματα σε τέτοιες συνθήκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις ισχυρό φωτισμό να βαράει ακριβώς πάνω στην οθόνη λογικό, αλλά κυρίως το αποφεύγουμε αυτό...

 

βέβαια η gloss οθόνη της Apple λογικά πρέπει να έχει μεγαλύτερα προβλήματα σε τέτοιες συνθήκες...

 

ευτυχώς με τα led κ/ή με ροοστάτες....διορθώνουμε τα προβλήματα...:P

 

τίμια μιλώντας πάντα, το μόνιτορ της άπλ για μένα δεν έπρεπε να ξεφεύγει απ'τα 600-700 ευρώ.

 

με βάση τα όσα έγραψα για την ντελλ...κ όσα έχω δει από νεκ κλπ επαγγελματικο εξοπλισμο γραφειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμφιβάλλω αν μπορείς να τις δεις όλες μαζί. με λίγο ψάξιμο, θα βρεις (φυσικά) καταστήματα που έχουν στοκ.

 

κάποιοι φέρνουν samsung & lg. κάποιοι dell & benq & κάποιες φορές asus.

 

τηλεφωνάκι σε όλα τα σκρουτζομάγαζα για αρχή (που έχουν φυσική έδρα) κ ρωτάς αν μπορείς να δεις κ κατόπιν ψάχνεις μαγαζιά της γειτονιάς.

 

δε θα προτείνω τίποτα, γιατί δε βλέπουμε το ίδιο (κ δεν τα παίρνω από καμιά εταιρεία). την άποψή μου τη διάβασες, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δεις ΖΩΝΤΑΝΑ. (καλό είναι να διαβάζεις αλλά μην πιστεύεις ούτε reviews, previews κ ιστορίες...ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.).

 

με εκτίμηση, ο παθών.  :X

Δώσε μου μια πρόταση εσύ ποια θα αγορασες εώς 250€.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό παίζει πολύ Asus, ειδικά σε επαγγελματίες εικόνας. Γιατί αυτό; Θέλω να πώ, τί διαφορές υπάρχουν σε χρωματική πιστότητα κ.λπ.; Να πώ ότι κι εγώ την U2414H πήρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα χρώματα δεν είναι και απόλυτα ακριβή. Οι άνθρωποι μου φαίνονται κάπως... πώς να το πώ, ηλιοκαμμένοι!  :shock:  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα το sRGB, κατέβασα την φωτεινότητα 40, ανέβασα λίγο το sharpness σύμφωνα με οδηγίες ανθρώπων που έχουν κάνει και δοκιμές στην συγκεκριμένη οθόνη. Τί μπορώ ακόμα να βελτιώσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό παίζει πολύ Asus, ειδικά σε επαγγελματίες εικόνας. Γιατί αυτό; Θέλω να πώ, τί διαφορές υπάρχουν σε χρωματική πιστότητα κ.λπ.; Να πώ ότι κι εγώ την U2414H πήρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα χρώματα δεν είναι και απόλυτα ακριβή. Οι άνθρωποι μου φαίνονται κάπως... πώς να το πώ, ηλιοκαμμένοι!  :shock:  :-D

 

1.γιατί στο εξωτερικό η υποστήριξη (σερβις κλπ) της ασους ειναι μακραν καλυτερη.

2.για τη συνδεσιμότητα, μιας κ τα περισσοτερα μοντελα τις ασους εχουν dvi, vga, dp, hdmi

3.χρωματικη πιστοτητα εχουν παρομοια κ θα εδινα εναν ποντο στη ντελλ.

4.οι ανθρωποι φαινονται ηλιοκαμμενοι γιατι η ντελλ εχει μια αγαπη στο σκοτάδι & το κόκκινο. :P

 

 

Επέλεξα το sRGB, κατέβασα την φωτεινότητα 40, ανέβασα λίγο το sharpness σύμφωνα με οδηγίες ανθρώπων που έχουν κάνει και δοκιμές στην συγκεκριμένη οθόνη. Τί μπορώ ακόμα να βελτιώσω; 

 

αν κ εγώ δεν έβλεπα με κάτω από 60 στη φωτεινότητα. να ρωτήσω με τι contrast ?

 

το sRGB ίσως είναι η αιτία των ηλιοκαμμένων...δοκίμασε color temp - 60~75 bright + 65~80 contrast. (6500K)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παντως εγω που πηγα και τις ειδα και τις 2 απο κοντά πιο πολυ με εντυπωσίασε η 2412, δείχνει σαν να είναι 2" μεγαλύτερη απο την άλλη!

Και αφού τώρα έχω 19" 4:3 η 2414 μου φάνηκε πολύ στενή!

Από χρώματα δεν κατάλαβα διαφορά, βέβαια δεν ήταν και καταλληλο το περιβάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...