Προς το περιεχόμενο

H εξέλιξη του σύμπαντος σε 2 λεπτά, από τον καλύτερο οπτικό προσομοιωτή που φτιάχτηκε ποτέ


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

έχεις σκεφτεί ότι τα μυρμήγκια λένε τι κοιτάει ο μ....;

Κάνε το upscale τώρα

Γεια σου ρε χαβαλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σου ρε χαβαλέ!

ε μα τώρα μας απασχολείς με ταυτολογίες. Τα έχει πει ο Σπινόζα αυτά από το 1600. Δεν υπάρχει δημιουργός χωρίς δημιούργημα και δεν υπάρχει δημιούργημα χωρίς δημιουργό. Τι θες να μας πείς δηλαδή τώρα. Την επιστήμη τι την ανακατεύεται σε αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ε μα τώρα μας απασχολείς με ταυτολογίες. Τα έχει πει ο Σπινόζα αυτά από το 1600. Δεν υπάρχει δημιουργός χωρίς δημιούργημα και δεν υπάρχει δημιουργημα χωρίς δημιουργό. Τι θες να μας πείς δηλαδή τώρα.

Τίποτα δεν θελω να σου πω αγορι μου. Σχολιαζουμε θεωρειες εδω. Μια είναι και αυτη.

 

Για δημιουργό μιλάω και εγώ. Μπορεί να μην είναι ΕΝΑΣ. Μπορεί να είναι πολιτισμός ολόκληρος. Ο οποίος και αυτός με την σειρά του έχει δημιουργηθεί από κάτι άλλο.

 

που διαφωνούμε δεν καταλαβαίνω.

 

Συμφωνώ με τον Σπινόζα. Που είδες οτι διαφωνώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας λίγο τα παραπάνω θεωρώ ότι ανέξοδα αφήνουμε την ημιμάθειά μας σε όλα τα θέματα να μας παρασύρει (και φυσικά βάζω μέσα και τον εαυτό μου).

η ύπαρξη του θεού είναι προσωπικό θέμα και πιστέψτε με όπως υπάρχουν επιστήμονες που πιστεύουν υπάρχουν και αυτοί που δεν...

για μένα τουλάχιστον όλη η εξέλιξη εμπεριέχει μέσα το θείο, αλλά όπως προείπα είναι η δική μου αλήθεια και μόνο αυτή. 

η εξέλιξη είναι μία μεγάλη κουβέντα που δεν περιορίζεται στην θεωρεία του big bang (γιατί δεν υπάρχει η εύκολη απάντηση της συγκέντρωσης απλά ενέργειας, καθώς το βασικό ερώτημα είναι το γιατί), αλλά ούτε στου Δαρβίνου (γιατί όποιος την έχει διαβάσει ξέρει ότι όσον αφορά τον άνθρωπο σταματά κάπου - ο χαμένος κρίκος - γιατί δεν μπορεί να προχωρήσει παραπέρα. εξάλλου ως μορφή ζωής το dna μας είναι πανομοιότυπο με των αγελάδων και των γουρουνιών και όχι των πιθήκων. εδώ εξηγείτε γιατί οι γυναίκες μας λένε γουρούνια και εμείς μοσχάρες).

σε κάθε περίπτωση νοιώθω εντυπωσιασμένος με την πρόοδο και την εκ γενετής ανάγκη του ανθρώπου να καταλάβει να εξηγήσει και εν τέλει να ηγηθεί όλων των μυστηρίων του σύμπαντος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν θελω να σου πω αγορι μου. Σχολιαζουμε θεωρειες εδω. Μια είναι και αυτη.

 

Για δημιουργό μιλάω και εγώ. Μπορεί να μην είναι ΕΝΑΣ. Μπορεί να είναι πολιτισμός ολόκληρος. Ο οποίος και αυτός με την σειρά του έχει δημιουργηθεί από κάτι άλλο.

 

που διαφωνούμε δεν καταλαβαίνω.

 

Συμφωνώ με τον Σπινόζα. Που είδες οτι διαφωνώ;

Ότι αυτές όλες οι απόψεις βασίζονται στη πίστη. Πάντα τον δημιουργό θα μπορεί να τον ΄χει φτιάξει ένας δημιουργός κτλπ. Η επιστήμη όμως δεν βασίζεται στη πίστη βασίζεται στη παρατήρηση και στην επιβεβαίωση. Το βίντεο αυτό είναι αποτέλεσμα επιστημονικής δουλειάς και κάποια πράγματα έχουν επαληθευτεί άν όχι όλα. Είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στο πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος (από το Bing Bang και μετά). Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα σε τέτοια θέματα να συζητάμε για θεούς και κουραφέξαλα. Έχω βαρεθεί γιαυτό είμαι λίγο απότομος. Σορρυ για το ύφος.

 

Π.Σ. και η βαρύτητα θεωρεία είναι αλλά δεν τους βλέπω να πηδάνε από το παράθυρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τόσο δύσκολο είναι να δεχτείς πως πιθανόν εκεί έξω υπάρχει κάτι πολύ ,μα πάρα πολύ, πιο εξελιγμένο από εμάς;

 

Kάτι τόσο εξελιγμένο που η νοημοσύνη μας και οι 5 αισθήσεις μας δεν θα ήταν αρκετές να το αντιληφθούμε;

 

Εκτός αν πιστεύετε πως είμαστε μόνοι μας.

 

Δεν λέω πως αυτό το κάτι δημιούργησε το σύμπαν. Ούτε καν.

Αλλά για εμάς, αυτό το κάτι άνετα θα μπορούσε να θεωρηθεί "Θεός".

 

Σαν ανθρώπινο είδος μπορεί και να είμαστε τόσο πρωτόγονοι όσο ένα έντομο σε σύγκριση με κάποιον άλλο πολιτισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ότι αυτές όλες οι απόψεις βασίζονται στη πίστη. Πάντα τον δημιουργό θα μπορεί να τον ΄χει φτιάξει ένας δημιουργός κτλπ. Η επιστήμη όμως δεν βασίζεται στη πίστη βασίζεται στη παρατήρηση και στην επιβεβαίωση. Το βίντεο αυτό είναι αποτέλεσμα επιστημονικής δουλειάς και κάποια πράγματα έχουν επαληθευτεί άν όχι όλα. Είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στο πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος (από το Bing Bang και μετά). Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα σε τέτοια θέματα να συζητάμε για θεούς και κουραφέξαλα. Έχω βαρεθεί γιαυτό είμαι λίγο απότομος. Σορρυ για το ύφος.

 

Π.Σ. και η βαρύτητα θεωρεία είναι αλλά δεν τους βλέπω να πηδάνε από το παράθυρο

Εγώ φίλε πιστεύω στο Big Bang το οποίο είναι η πιο αποδεχτή θεωρεία έως τώρα.

Δεν πιστεύω σε Αδάμ και Εύα.

 

Όμως ταυτόχρονα πιστεύω (χωρίς αποδείξεις φυσικά) πως δεν είμαστε μόνοι μας.

 

So simple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβαίνεις, μπορεί να πιστεύεις και να υπάρχει όντως ότι θέλεις. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να μου το αποδείξεις, μπορείς μόνο να το πιστεύεις. Αυτό είναι μια φιλοσοφική αν θες συζήτηση ή μεταφυσική αν θες. Το θέμα είναι ότι σε επιστημονικά θέματα (όπως το βίντεο αυτο) δεν υπάρχουν τέτοια διλήμματα. Είναι αποδεδειγμένα στη βάση της παρατήρησης. Αυτό είναι και το σαγηνευτικό για μένα στην επιστήμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας λίγο τα παραπάνω θεωρώ ότι ανέξοδα αφήνουμε την ημιμάθειά μας σε όλα τα θέματα να μας παρασύρει (και φυσικά βάζω μέσα και τον εαυτό μου).

η ύπαρξη του θεού είναι προσωπικό θέμα και πιστέψτε με όπως υπάρχουν επιστήμονες που πιστεύουν υπάρχουν και αυτοί που δεν...

για μένα τουλάχιστον όλη η εξέλιξη εμπεριέχει μέσα το θείο, αλλά όπως προείπα είναι η δική μου αλήθεια και μόνο αυτή. 

η εξέλιξη είναι μία μεγάλη κουβέντα που δεν περιορίζεται στην θεωρεία του big bang (γιατί δεν υπάρχει η εύκολη απάντηση της συγκέντρωσης απλά ενέργειας, καθώς το βασικό ερώτημα είναι το γιατί), αλλά ούτε στου Δαρβίνου (γιατί όποιος την έχει διαβάσει ξέρει ότι όσον αφορά τον άνθρωπο σταματά κάπου - ο χαμένος κρίκος - γιατί δεν μπορεί να προχωρήσει παραπέρα. εξάλλου ως μορφή ζωής το dna μας είναι πανομοιότυπο με των αγελάδων και των γουρουνιών και όχι των πιθήκων. εδώ εξηγείτε γιατί οι γυναίκες μας λένε γουρούνια και εμείς μοσχάρες).

σε κάθε περίπτωση νοιώθω εντυπωσιασμένος με την πρόοδο και την εκ γενετής ανάγκη του ανθρώπου να καταλάβει να εξηγήσει και εν τέλει να ηγηθεί όλων των μυστηρίων του σύμπαντος.  

Δεν ξέρω για ποια ημιμάθεια μιλάς και ποιους χαμένους προγόνους ακριβώς, αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις στο παρακάτω link για missunderstandings και missing links.

http://en.wikipedia.org/wiki/Transitional_fossil#Missing_links

 

Αν δεν εμπιστεύεσαι την wikipedia μπορείς να ανατρέξεις  στις αναφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απλά ρε παιδιά... λιγότερο μίσος προς τις αντίθετες απόψεις.

Μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε απλα σαν ορθόδοξος χριστιανός δεν μπορο ρε παιδια να φανταστώ τον κόσμο να δημιουργείται μονο τ απο μια μεγάλη έκρηξη κλπ κλπ.. Υπάρχει κ δημιουργός .. Κ όσο για τους επιστήμονες , ναι οι περισσότεροι ειναι που πιστεύουν στην εξέλιξη κ οχι στο οτι ΟΛΑ ειναι έργο θεού .. Όλη η δημιουργία .. Ρε παιδια μπορει ο δημιουργός να σύμφωνησει στην θεωρία αυτή ;;; Της έκρηξης κ της εξέλιξης απο την στιγμή που ο γιος του ο Ιησούς δίδασκε για τα έργα του ... ;;;; Παει αλλού ρε σεις ... Οποία θρησκεία κ να ρωτήσεις που πιστεύει στον θεό , όπως κ να τον λεει ...αυτα θα σ τα πει κ οχι αυτα π λένε εδω ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Σας εχουν κανει κανονικη πλυση εγκεφαλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχουν κανει κανονικη πλυση εγκεφαλου.

+1

Και όταν υπερασπίζεσαι την επιστημονικά αποδεδειγμένη γνώση, σου την πέφτουν και από πάνω ότι είσαι και μισαλλόδοξος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Και όταν υπερασπίζεσαι την επιστημονικά αποδεδειγμένη γνώση, σου την πέφτουν και από πάνω ότι είσαι και μισαλλόδοξος...

Εκκλησια =  Μια απο τις μεγαλυτερες επιχειρησεις.

Χριστος =  Καποιος "επαναστατης" του τοτε, που το τοσο το κανανε τοσο οπως συνηθιζαν, γραψανε και ενα καρο ανοησιες, και αλλοι πιστευουν οτι ηταν γιος του θεου και αναστηθηκε κλπ.

Θεος = Δεν υπαρχει. Αν υπηρχε. Θα εμφανιζοταν. Θα. Θα. Θα. Θα. Δεν τον εχουν δει ποτε, και ακομα πιστευουν.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "θεός" είναι το παραλογα λογικό άλμα.

 

Γιατί εξηγείται πραγματα με την εις άτοπο επαγωγή; βέβαια, η πίστη εν αναγνωρίζει και την επιστημονική μέθοδο, οποτε, τι λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...