Προς το περιεχόμενο

H εξέλιξη του σύμπαντος σε 2 λεπτά, από τον καλύτερο οπτικό προσομοιωτή που φτιάχτηκε ποτέ


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μοίρα, μάτι, μαγεία, φαντάσματα, εξωγήινοι, 

Βρειτε πρωτα τη λυση σε αυτα και αφηστε τον Θεό..

την βρηκα !!!!

 

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέλος πάντων, υπαρχουν άνθρωποι που πραγματικα έχουν αφιερώσει ΧΡΟΝΟ για να απαντήσουν με σοβαρά επιχειρήματα απαντήσεις που μπορούν να κάμψουν θρησκευτικές αντιλήψεις, και εσείς λέτε οτι το μπιγκ Μπανγκ το έκανε ο θεός, ππυ ΠΑ ρε καραμητρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκλησια =  Μια απο τις μεγαλυτερες επιχειρησεις.

 

Και όχι μόνο...

 

Χριστος =  Καποιος "επαναστατης" του τοτε, που το τοσο το κανανε τοσο οπως συνηθιζαν, γραψανε και ενα καρο ανοησιες, και αλλοι πιστευουν οτι ηταν γιος του θεου και αναστηθηκε κλπ.

 

Εδώ η μόνη επιφύλαξη που έχω είναι ότι όντως μπορεί ο άνθρωπος να ήταν επαναστάτης της εποχής του ενάντια στη Ρωμαϊκή κατοχή, αλλά τα κόψανε και τα ράψανε όπως θέλανε και φέρανε την ιστορία στα μέτρα τους διαστρέφοντας τελείως αυτά που πρέσβευε.

 

Θεος = Δεν υπαρχει. Αν υπηρχε. Θα εμφανιζοταν. Θα. Θα. Θα. Θα. Δεν τον εχουν δει ποτε, και ακομα πιστευουν.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αν προσεγγίσει κανείς επιστημονικά (με την ευρύτερη έννοια) την ιστορία και τον κόσμο θα το καταλάβει από μόνος του. Ή τουλάχιστον, δεν θα πιστεύει στους μύθους της Βίβλου κυριολεκτικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ανωτερη δυναμη (δεν την εντασσω σε κατι έμβιο, για εμενα και η βαρυτητα δυναμη ειναι) να δημιουργησε το συμπαν, σιγουρα δεν εχει να κανει με το ανθρωπινο δημιουργημα που αποκαλουμε Θεο. Δεν δημιουργηθηκε ολο αυτο το μεγαλειο  για να εναν οργανισμο που καταφερε να το αντιληφθει. Απλα ετυχε, οπως ετυχε να υπαρξουμε και εμεις. Η Γη που παταμε υπηρξε πριν απο εμας και θα υπαρχει και μετα απο εμας. Μια ζωη εχουμε και ειμαστε τυχεροι που η επιστημη δινει απαντησεις στις μερες μας και λυπαμε τους ανθρωπους που εζησαν στο σκοταδι τους προηγουμενους αιωνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Αν η γη προερχοταν απο το Big Bang, δεν θα υπηρχαν ζωντανοι οργανισμοι μετα απο μια τετοια εκρηξη.

 

Τρολέρνεις άγρια τώρα, ετσι?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beltfed, on 10 May 2014 - 02:16 AM, said:snapback.png

2. Αν η γη προερχοταν απο το Big Bang, δεν θα υπηρχαν ζωντανοι οργανισμοι μετα απο μια τετοια εκρηξη.

Τρολέρνεις άγρια τώρα, ετσι?

 

Όχι, ήταν η χιουμοριστική λάθος απάντηση που έχουν συνήθως τα κουίζ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποια ημιμάθεια μιλάς και ποιους χαμένους προγόνους ακριβώς, αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις στο παρακάτω link για missunderstandings και missing links.

http://en.wikipedia....l#Missing_links

 

Αν δεν εμπιστεύεσαι την wikipedia μπορείς να ανατρέξεις  στις αναφορές

 

stathi02 από όλο το κείμενό μου έπιασες μόνο το missing link και το googlares για να μου βρεις απάντηση στο Wikipedia. δεν αμφισβητεί κανείς την θεωρεία της εξέλιξης των ειδών. σίγουρα το ανθρώπινο είδος έχει υποστεί αλλαγές, όχι μόνο σε πορεία χιλιάδων ετών αλλά και τα τελευταία 200 χρόνια. αλλαγές που έχουν να κάνουν με τον τρόπο ζωής μας και την προσαρμοστικότητά μας ως είδος.  

 

παρόλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν μπαίνω στην λογική ότι θα είσαι επιστήμονας ή θεούσα. τα άκρα δεν ήταν ποτέ η επιλογή μου ούτε ως επιστήμονας ούτε ως πιστός μίας θρησκείας.

εξάλλου η ίδια η ζωή μας δείχνει ότι μπορείς να πιστεύεις ότι θες αρκεί αν μπορείς να το αποδείξεις στον εαυτό σου.

όσο για τις θεωρείες ότι αν είσαι άνθρωπος της επιστήμης θα είσαι και άθεος είναι τόσο αστείες όσο το αν είσαι καλιτέχνης πρέπει να είσαι και gay.

εξάλλου μην ξεχνάμε ότι ο 'super star΄ σε δημοφιλία της επιστήμης, ο einstein, ήταν πιστός σε θρησκεία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2. Αν η γη προερχοταν απο το Big Bang, δεν θα υπηρχαν ζωντανοι οργανισμοι μετα απο μια τετοια εκρηξη.

 

 

 

Πάντως αν το εννοείς σοβαρά, δεν στέκει. Φαντάσου ότι το Big Bang δεν ήταν μια έκρηξη όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς. Ήταν μια τρομακτικά απότομη διόγκωση του χώρου, της διάστασης που ήταν παγιδευμένη στο αρχικό υπερ-άτομο που "κάτι" (ο Ζεύς θέλεις; μαζί σου) την απελευθέρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποια ημιμάθεια μιλάς και ποιους χαμένους προγόνους ακριβώς, αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις στο παρακάτω link για missunderstandings και missing links.

http://en.wikipedia....l#Missing_links

 

Αν δεν εμπιστεύεσαι την wikipedia μπορείς να ανατρέξεις  στις αναφορές

 

stathi02 από όλο το κείμενό μου έπιασες μόνο το missing link και το googlares για να μου βρεις απάντηση στο Wikipedia. δεν αμφισβητεί κανείς την θεωρεία της εξέλιξης των ειδών. σίγουρα το ανθρώπινο είδος έχει υποστεί αλλαγές, όχι μόνο σε πορεία χιλιάδων ετών αλλά και τα τελευταία 200 χρόνια. αλλαγές που έχουν να κάνουν με τον τρόπο ζωής μας και την προσαρμοστικότητά μας ως είδος.  

 

παρόλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν μπαίνω στην λογική ότι θα είσαι επιστήμονας ή θεούσα. τα άκρα δεν ήταν ποτέ η επιλογή μου ούτε ως επιστήμονας ούτε ως πιστός μίας θρησκείας.

εξάλλου η ίδια η ζωή μας δείχνει ότι μπορείς να πιστεύεις ότι θες αρκεί αν μπορείς να το αποδείξεις στον εαυτό σου.

όσο για τις θεωρείες ότι αν είσαι άνθρωπος της επιστήμης θα είσαι και άθεος είναι τόσο αστείες όσο το αν είσαι καλιτέχνης πρέπει να είσαι και gay.

εξάλλου μην ξεχνάμε ότι ο 'super star΄ σε δημοφιλία της επιστήμης, ο einstein, ήταν πιστός σε θρησκεία.  

Όχι φίλε μου, ο Αϊνστάιν δεν πίστευε σε καμία θρησκεία. Αγνωστικιστής δήλωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...