Προς το περιεχόμενο

σπουδες στην αμερικη


aggelos00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Ειμαι 16 και σκευτομαι για μεταναστευση στην αμερικη...μεχρι τωρα ηθελα να παω αξιωματικος στον στρατο...αλλα αν το κανω αυτο δεν θα μπορεσω να παω να ζησω στην αμερικη...οποτε λεω να παω για Τ.Ε.Φ.Α...(Γυμναστης...)θα ηθελα να μου πει καποιος ακριβως τι πρεπει να εχω ωστε να παω και να κανω τις σπουδες μου εκει...προτιμω να παω σε ενα ελληνοαμερικανικο πανεπιστημιο ωστε να μην μου βγει ο κουκος αϊδονη με τα εξοδα...δηλαδη με το που δοσω τις πανελινιες πως θα μπορεσω να κανω μια αιτηση σε ενα αμερικανικο ή ελληνοαμερικανικο πανεπιστημιο...ξερω οτι πρεπει να βγαλω μια student visa..ξερω οτι θα χρειαστω 1000 για το εισητιριο...ξερω οτι χρειαστω λευτα για ενοικια κτλ...

 

Και μια αλλη απορια ειναι το πως και αν μπορω με την ιδια βιζα να παω μονος του χρονου ή του παραχρονου και να κανω κανονικα τα σχολεικα μου χρονια και τις σπουδες εκει...δηλαδη δεν δινω παννεληνιες...κτλ..

 

Το θεμα αυτο το μελεταω 2χρονια τωρα...εχω παρακολουθισει βιντεακια,αποψεις κι συνεντευξεις για την ζωη στην αμερικη και ατομα που εκαναν σπουδες εκει...οποτε μην εχετε στο μυαλο σας μια εικονα οτι..ααα αλλος ενας μα...νομιζει ειναι ευκολα να μεταναστευσεις ή να πας στην αμερικη..γνωριζω ολες τις δυσκολιες του..απλα δεν ξερω το πως και τι χρειαζομαι για να με δεχτουν τωρα....

 

Παρακαλω να μου δωσετε οτι συμβουλη.απαντηση ή αποψη που εχετε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κάθε πανεπιστήμιο λέει τις προϋποθέσεις για να σε δεχτεί.

Κάνα 30.000€ το χρόνο θα θέλει πιστεύω. Για παράδειγμα το M.I.T. που κοίταξα θέλει 43.000€/χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ξερω πολλα για εκει αλλα το μονο που ξερω οτι οι σχολες εκει γενικα ειναι πανακριβες!! εγω σκεψου οτι φευγω για μεταπτυχιακο στην Κινα και ειναι 2000 ο χρονος οταν στην Αμερικη ηθελαν 10.000-15000 τον χρονο μπορει και παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι 16, γουσταρεις να γινεις αξιωματικος στο στρατο αλλα εγκαταλειπεις αυτο το ονειρο επειδη απλα θελεις να ζησεις στην Αμερικη. Της οποιας τον τροπο ζωης μελετας αναλυτικοτατα και σοβαροτατα απο την ηλικια των 14. Και ολα αυτα για να γινεις γυμναστης. 

Εγω θα σου πω να μη βιαζεσαι να μεγαλωσεις και να κανεις υπομονη 2-3 χρονια γιατι μπορει να σου εχει περασει. Αν οχι, η Αμερικη εκει θα ειναι δεν φευγει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδάζω ψυχολογία σε κολέγιο που συνεργάζεται με αμερικάνικο πανεπιστήμιο. Για σπουδές θα σου λεγα να δεις σε άλλη χώρα εκτός κι αν θες να κάνεις για δυο χρόνια μαθήματα γενικής παιδείας τα οποία δεν εμβαθύνουν πουθενά και είναι σε επίπεδο καθυστερημένων (no offense). Αν θες τόσο πολύ αμερικάνικο πτυχίο τουλάχιστον πήγαινε σε ένα κολέγιο που να συνεργάζεται με αμερικάνικο πανεπιστήμιο εδώ πέρα καθώς θα σου έρθει φτηνότερα σε σύγκριση με αυτά που θα δώσεις στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο στην Αμερική. Η άποψη μου πάντως είναι να περάσεις στις πανελλήνιες, να πάρεις πτυχίο και μετά έχοντας ωριμάσει περισσότερο,βλέπεις τι κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γιατί;

Γιατί μου φαίνεται για τρολια από άγνοια ή σκοπιμότητα. Περισσότερο τον ενδιαφέρει το που θα σπουδασει, παρά το τι.

 

Η λέξη "αμερικη" εχει περαση σε αυτές τις ηλικιες. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει να μπει σε μια επίπονη συναισθηματικά διαδικασία, με μεγάλο οικονομικό κόστος. Και όλα αυτά, όχι για το αντικείμενο αλλά για να λέει ότι σπούδασε εκεί;

 

Είναι μέχρι να μας δειξει ότι μας τρολαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ειμαι 16 και σκευτομαι για μεταναστευση στην αμερικη...μεχρι τωρα ηθελα να παω αξιωματικος στον στρατο...αλλα αν το κανω αυτο δεν θα μπορεσω να παω να ζησω στην αμερικη...οποτε λεω να παω για Τ.Ε.Φ.Α...(Γυμναστης...)θα ηθελα να μου πει καποιος ακριβως τι πρεπει να εχω ωστε να παω και να κανω τις σπουδες μου εκει...προτιμω να παω σε ενα ελληνοαμερικανικο πανεπιστημιο ωστε να μην μου βγει ο κουκος αϊδονη με τα εξοδα...δηλαδη με το που δοσω τις πανελινιες πως θα μπορεσω να κανω μια αιτηση σε ενα αμερικανικο ή ελληνοαμερικανικο πανεπιστημιο...ξερω οτι πρεπει να βγαλω μια student visa..ξερω οτι θα χρειαστω 1000 για το εισητιριο...ξερω οτι χρειαστω λευτα για ενοικια κτλ...

Και μια αλλη απορια ειναι το πως και αν μπορω με την ιδια βιζα να παω μονος του χρονου ή του παραχρονου και να κανω κανονικα τα σχολεικα μου χρονια και τις σπουδες εκει...δηλαδη δεν δινω παννεληνιες...κτλ..

Το θεμα αυτο το μελεταω 2χρονια τωρα...εχω παρακολουθισει βιντεακια,αποψεις κι συνεντευξεις για την ζωη στην αμερικη και ατομα που εκαναν σπουδες εκει...οποτε μην εχετε στο μυαλο σας μια εικονα οτι..ααα αλλος ενας μα...νομιζει ειναι ευκολα να μεταναστευσεις ή να πας στην αμερικη..γνωριζω ολες τις δυσκολιες του..απλα δεν ξερω το πως και τι χρειαζομαι για να με δεχτουν τωρα....

Παρακαλω να μου δωσετε οτι συμβουλη.απαντηση ή αποψη που εχετε... :)

Καλά, αφού το μελετάς το θέμα 2 χρόνια τώρα, μελέτα άλλα 4-5 ακόμα ορθογραφία και μην ανησυχείς, εδώ θα είμαστε το 2019 να σου λύσουμε τις όποιες απορίες θα έχεις τότε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου φαίνεται για τρολια από άγνοια ή σκοπιμότητα. Περισσότερο τον ενδιαφέρει το που θα σπουδασει, παρά το τι.

 

Η λέξη "αμερικη" εχει περαση σε αυτές τις ηλικιες. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει να μπει σε μια επίπονη συναισθηματικά διαδικασία, με μεγάλο οικονομικό κόστος. Και όλα αυτά, όχι για το αντικείμενο αλλά για να λέει ότι σπούδασε εκεί;

 

Είναι μέχρι να μας δειξει ότι μας τρολαρει

φιλε...νομιζω γραφω τι θελω να σπουδασω...σκευτομαι και για τιποτα δραματικη σχολη..αλλα το σκευτομαι ακομα...

Γιατί μου φαίνεται για τρολια από άγνοια ή σκοπιμότητα. Περισσότερο τον ενδιαφέρει το που θα σπουδασει, παρά το τι.

 

Η λέξη "αμερικη" εχει περαση σε αυτές τις ηλικιες. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει να μπει σε μια επίπονη συναισθηματικά διαδικασία, με μεγάλο οικονομικό κόστος. Και όλα αυτά, όχι για το αντικείμενο αλλά για να λέει ότι σπούδασε εκεί;

 

Είναι μέχρι να μας δειξει ότι μας τρολαρει

φιλε...νομιζω γραφω τι θελω να σπουδασω...σκευτομαι και για τιποτα δραματικη σχολη..αλλα το σκευτομαι ακομα...

Γιατί μου φαίνεται για τρολια από άγνοια ή σκοπιμότητα. Περισσότερο τον ενδιαφέρει το που θα σπουδασει, παρά το τι.

 

Η λέξη "αμερικη" εχει περαση σε αυτές τις ηλικιες. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει να μπει σε μια επίπονη συναισθηματικά διαδικασία, με μεγάλο οικονομικό κόστος. Και όλα αυτά, όχι για το αντικείμενο αλλά για να λέει ότι σπούδασε εκεί;

 

Είναι μέχρι να μας δειξει ότι μας τρολαρει

φιλε...νομιζω γραφω τι θελω να σπουδασω...σκευτομαι και για τιποτα δραματικη σχολη..αλλα το σκευτομαι ακομα...

Σπουδάζω ψυχολογία σε κολέγιο που συνεργάζεται με αμερικάνικο πανεπιστήμιο. Για σπουδές θα σου λεγα να δεις σε άλλη χώρα εκτός κι αν θες να κάνεις για δυο χρόνια μαθήματα γενικής παιδείας τα οποία δεν εμβαθύνουν πουθενά και είναι σε επίπεδο καθυστερημένων (no offense). Αν θες τόσο πολύ αμερικάνικο πτυχίο τουλάχιστον πήγαινε σε ένα κολέγιο που να συνεργάζεται με αμερικάνικο πανεπιστήμιο εδώ πέρα καθώς θα σου έρθει φτηνότερα σε σύγκριση με αυτά που θα δώσεις στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο στην Αμερική. Η άποψη μου πάντως είναι να περάσεις στις πανελλήνιες, να πάρεις πτυχίο και μετά έχοντας ωριμάσει περισσότερο,βλέπεις τι κάνεις.

Δηλαδη να παω σε ενα κολεγιο στην ελλαδα καλυτερα?οπου θα ειναι ελληνοαμερικανικο?

Σπουδάζω ψυχολογία σε κολέγιο που συνεργάζεται με αμερικάνικο πανεπιστήμιο. Για σπουδές θα σου λεγα να δεις σε άλλη χώρα εκτός κι αν θες να κάνεις για δυο χρόνια μαθήματα γενικής παιδείας τα οποία δεν εμβαθύνουν πουθενά και είναι σε επίπεδο καθυστερημένων (no offense). Αν θες τόσο πολύ αμερικάνικο πτυχίο τουλάχιστον πήγαινε σε ένα κολέγιο που να συνεργάζεται με αμερικάνικο πανεπιστήμιο εδώ πέρα καθώς θα σου έρθει φτηνότερα σε σύγκριση με αυτά που θα δώσεις στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο στην Αμερική. Η άποψη μου πάντως είναι να περάσεις στις πανελλήνιες, να πάρεις πτυχίο και μετά έχοντας ωριμάσει περισσότερο,βλέπεις τι κάνεις.

ξερεις κανενα σχετικα φθηνο?5-10 χιλιαδες τον χρονο ας πουμε?εγω σκευτομουν το deree...γνωριζεις τιποτα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερικάνικα προγράμματα προσφέρουν στην Ελλάδα το New York College,το Deree και το City Unity College όπου σπουδάζω. Στο City για bachelor είναι πάνω κάτω 3500 χιλιάρικα τον χρόνο. Για το New York δεν ξέρω τίποτα ενώ το Deree το οποίο είναι το πιο ακριβό(αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει ότι θελαν 3000 το τρίμηνο) περιέχει και τα περισσότερα προγράμματα σπουδών, αν και δεν ξέρω αν προσφέρουν αυτό που θες να σπουδάσεις. Γενικά αν έχεις τα λεφτά πήγαινε στο Deree. Έχει τις καλύτερες εγκαταστάσεις και το πιο πιθανό είναι να σου βρούνε δουλειά όταν θα αποφοιτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σπουδες αμερικη, πηγαμε στο Deree?

Γνωμη μου, δωσε πανελληνιες κανε αυτο που θες και μετα κανεις μεταπτυχιακο στην Αμερικη και βρισκεις δουλεια εκει. Αν εχεις τα φραγκα γινεται. Ασε που θα το αντιμετωπισεις και πιο ωριμα το θεμα.

 

Επισης, "σκέφτομαι". Ματωνουν τα ματια μου καθε φορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...