Προς το περιεχόμενο

Η Google θα φτιάξει αυτοκίνητα, χωρίς οδηγό, τιμόνι και φρένα


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κοινη λογικη τι λεει ? βαλε στο μυαλο σου και χρονομετρα  το 1.5 δευτερο !

μετα σκεψου καθως οδηγεις ενα ξαφνικο εμποδιο , θα χρειαστεις τοσο χρονο πιστευεις για να αντιδρασεις ?

αν ναι τοτε διαφωνουμε ! ειμαι σιγουρος ομως οτι συμφωνουμε στο οτι απο μελετες και διαφορετικες ερευνες στο νετ , που μπορει η μια να λεει ασπρο και η αλλη μαυρο ,  οσες θελεις ..  να φανε και οι κοτες ...


Μπορει να σου φαινεται προσωπικα, αλλα απ οτι φαινεται ο γενικος κανονας ειναι αλλος. Δεν ξερω εαν εισαι η εξαιρεση, εαν υπολογισες σωστα το χρονο ή απλα εκανες λαθος, το σιγουρο ειναι πως ο τυπικος οδηγος δεν εχει την αντιδραση που πιστευεις.
 

αν ισχυει το ''νους υγιής εν σώματι υγιεί'' τοτε σιγουρα ειμαι η εξερεση απο τον γενικο κανονα, μιας και δοκιμαζω καθημερινα τα αντανακλαστικα μου λογο δουλειας ! ομως το 1.5 δευτερο εξακολουθει να μου φανεται πολυς χρονος για  τον οποιονδηποτε υγιη ανθρωπο ..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Maus-Maus,επειδή το σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή και το αναπαράγεις το σκηνικό της αντίδρασής σου

δε σημαίνει ότι αυτό to playback που κάνεις είναι και ό,τι έγινε στην πραγματικότητα.

Ξέρεις γιατί; γιατί ειναι μια αναμνηση.Νομίζεις-κάνεις μια υπόθεση ότι ο χρόνος αντίδρασης σου ήταν πχ 0,5 sec.

 

κάνοντας από την μία τη σκέψη : εγώ στο τιμόνι-γατάκι μπροστά στο δρόμο...φρένο..επιβράδυνση σε 0 ταχύτητα

και από την άλλη (παράλληλα) προσπαθείς να μετρήσεις τον χρόνο.

ε, να σου πω κάτι; μπορείς να ρίξεις τον υποτιθέμενο χρόνο αντίδρασης σου εύκολα στο μισό έτσι.μέχρι το σημείο που θα σκεφτείς

ότι "δε θα μπορούσα να αντιδράσω πιο γρήγορα σε εκεινες τις συνθήκες"

και να το πιστέψεις κιόλας ότι όντως τόσο ήταν.

 

 Σκέψου και το εξής: σε περίεργες καταστάσεις πχ άμεσος κίνδυνος, ο χρόνος "κυλάει" πιο αργά (ή πιο γρήγορα)

για το άτομο που βιώνει τον κίνδυνο (η κάτι άλλο).

 

Σίγουρα θα μπορούσε όντως ο χρόνος αντιδρασή σου να ήταν μικρός ,αλλά αν δε χρονομετρήσεις την αντίδραση σου

όπως κάναν και οι τύποι που ανακοίνωσαν τους αριθμούς 0.70 - 1.5 απλά δε μπορείς να υποστηρίξεις ότι αντέδρασες σε χρόνο, πχ 0.3 sec.

 

Τσέκαρε και αυτό (just for fun) : http://www.brainmetrix.com/brain-reflection/  

(απλή απόφαση ξέροντας όλες τις παραμέτρους και χωρίς να υπάρχει κινδυνος για να σε αναγκάσει να (προσπαθήσεις να) σκεφτείς τη

βέλτιστη λύση-αντίδραση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ για το λινκ αυτα μου βγαζει  (just for fun) δυο - τρεις φορες δοκιμασα ολες γυρω στο 3.5 ειναι..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cool και λίγο πιο κάτω μπορείς αν το προσπαθήσεις,

 

κι όλα αυτά τα 0,3 για ένα κλικ + όταν είσαι πανέτοιμος.

 

σκέψου τώρα να χρειστεί να αφήσεις γκάζι + μετακινήσεις το πόδι στο φρένο (κάποια cm  κίνηση)

κλπ κλπ

μέχρι τη στιγμή που θα αρχίσεις να ασκείς πίεση στο  φρένο.

 

μιλάμε για άνετα κοντά στο sec (ανάλογα πόσο έτοιμος είσαι-μπορεί και πιο πάνω), δε νομίζεις;

 

δοκίμασε πχ με το χέρι σου διπλα στο ποντίκι (ώστε να κάνεις  κάποια cm κίνηση)

 

Anyway, έχω την εντύπωση ότι βγαίνουμε off-topic . :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η κοινη λογικη τι λεει ? βαλε στο μυαλο σου και χρονομετρα  το 1.5 δευτερο !

μετα σκεψου καθως οδηγεις ενα ξαφνικο εμποδιο , θα χρειαστεις τοσο χρονο πιστευεις για να αντιδρασεις ?

αν ναι τοτε διαφωνουμε ! ειμαι σιγουρος ομως οτι συμφωνουμε στο οτι απο μελετες και διαφορετικες ερευνες στο νετ , που μπορει η μια να λεει ασπρο και η αλλη μαυρο ,  οσες θελεις ..  να φανε και οι κοτες ...

No offence, αλλα εαν αναιρεις την ερευνα που σου παρεθεσα λογω "κοινης λογικης", διαφωνουμε καθετα. 1.5 δευτερολεπτο δεν ειναι οσο τεραστιος χρονος νομιζεις και τηρω επισης το "νους υγιής εν σωματι υγιει". Αλλα δεν αρκει. Οταν θα σκασει μυτη κατι πολυ σοβαρο, εαν δεν το εχεις αντιμετωπισει ξανα και δεν εισαι προετοιμασμενος, σου υποσχομαι πως θα κοκκαλωσεις ή θα χασεις πολυτιμα δεκατα/δευτερολεπτα. Δυστυχως.

Νωριτερα ειπες πως θες να δεις ερευνα επι του θεματος για να γελασεις. Σου παραθετω το πλεον αξιοπιστο paper στο οποιο εχει βασιστει αρκετος κοσμος και το επομενο επιχειρημα σου ειναι "απο ερευνες να φανε και οι κοτες". Παρατηρεις καποιο pattern?

αν ισχυει το ''νους υγιής εν σώματι υγιεί'' τοτε σιγουρα ειμαι η εξερεση απο τον γενικο κανονα, μιας και δοκιμαζω καθημερινα τα αντανακλαστικα μου λογο δουλειας ! ομως το 1.5 δευτερο εξακολουθει να μου φανεται πολυς χρονος για  τον οποιονδηποτε υγιη ανθρωπο ..

Ευχομαι να εχεις τα αντανακλαστικα που λες οτι εχεις. Ευχομαι ολοι σ αυτο το thread να εχουν την παιδεια που δηλωνουν πως εχουν οταν οδηγουν. Ευχομαι να ισχυει οτι κανεις εδω μεσα δεν κανει μλκιες στο δρομο. Δεν εχω προβλημα με κανεναν απο σας, μακαρι να ειναι ολοι εκει εξω ετσι. ΔΕΝ ειναι ομως. Εμπρακτα και αποδεδειγμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1.5 είναι πάρα πολύ αργά. Μοιραία αργά.

Αυτο λεμε απο την αρχη.

Κάπου στο 1 είναι και πρέπει να είναι το όριο.

Και η παρατηρηση σου βασιζεται..?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεμε απο την αρχη.

 

Kewl, απλά να θυμίσω στον κύριο που είπε προηγουμένως περί ηλικιωμένων, πως γνωρίζω ανθρώπους που έχουν περάσει τεστ στο υπουργείο είναι πάνω από 80 και οδηγούν αξιοπρεπέστατα. Εξάλλου όταν περάσει κανείς το 80ο έτος υποχρεώνεται να περνάει από εξετάσεις κάθε χρόνο. Υπάρχουν μπάρμπες που ξεχνάν μέχρι και τη πόρτα τους μισόκλειστη, για τα γατάκια όμως δεν γίνεται κουβέντα...

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ενεργητική οδήγηση, μόνο επιθετική και αυτό πρέπει να το βάλουμε καλά στο μυαλό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φανταζομαι πως οι περισσοτεροι απο σας θα την εχετε δει την συγκεκριμενη ομιλια του Ιαβερη, αλλα για οσους δεν την ξερουν παραθετω ενα 5λεπτο αποσπασμα της:

 

 

Στο 3.40 αναφερεται στους χρονους αποκρισης. Για οσους εχουν το χρονο και τη διαθεση, αξιζει να την δειτε ολοκληρη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχιζω απο το τελος , την ομιλια την εχω δει και ειναι πραγματι απιθανη - αξιζει ολοι να δειτε το βιντεο !

δεν αναιρω την ερευνα λογο κοινης λογικης αλλα λογο οτι ειμαι σιγουρος πως θα υπαρχουν αλλες ερευνες που θα λενε εντελως διαφορετικα πραγματα ! παντου γινεται αυτο στο νετ ! στο τομεα το δικο μου πχ θα σου φερω ενα παραδειγμα υπαρχουν ερευνες που λενε οτι μπορεις να κανεις κοιλιακους καθε μερα χωρις να εχουν καννα θεμα οι συγκεκριμενοι μυες υπαρχουν αλλες ερευνες που λενε οτι και οι κοιλιακοι οπως ολοι οι αλλοι μυες χρειαζονται χρονο αποκαταστασης και πρεπει να ξεκουραζονται 48 ωρες ! αυτος ειναι κ ο λογος που ειμαι επιφυλακτικος στις τοσες ερευνες εδω μεσα - γι αυτο και παιζει τεραστιο ρολο η πηγη της ερευνας !

και κλεινω με το πιο σημαντικο και συγνωμη που δε το εκανα απο το πρωτο μηνυμα που ανταλαξαμε , γιατι αυτα ειναι που εχουν σημασια .. σου ευχομαι περαστικα αν δεν εχεις ξεπερασει 100% το οποιο θεμα υγειας μπορει να ειχες και δε ξερω τι εγινε με την κοπελα ευχομαι ειλικρινα τα καλυτερα ...  ειχες οντως απιστευτα τραγικες εμπειριες , εχεις δικιο σε οσα λες , κυκλοφορανε δολοφονοι αναμεσα μας και δυστυχως οο ''νομοι'' τους προστατευουν ! εδω στην γειτονια εχουμε εναν 50αρη ζωτανο νεκρο τα τελευταια 10 χρονια ! μονο με ψυχοφαρμακα σπιτι - νεκροταφειο ειναι ! ο λογος ? πριν μια 10 ετια του θερισε ενας μεθισμενος τον γιο του 20 χρονων στα καλα καθουμεν εννω περπατουσε πεζος ..  και χιλιαδες αλλα τετοια ...  λυπαμαι φιλε ειλικρινα ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι πως οι περισσοτεροι απο σας θα την εχετε δει την συγκεκριμενη ομιλια του Ιαβερη, αλλα για οσους δεν την ξερουν παραθετω ενα 5λεπτο αποσπασμα της:

 

 

Στο 3.40 αναφερεται στους χρονους αποκρισης. Για οσους εχουν το χρονο και τη διαθεση, αξιζει να την δειτε ολοκληρη.

 

Απιστευτος... (κι οπως παντα καυστικοτατος).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

 

Και στο κάτω-κάτω, έχουμε δει τόσες εκατοντάδες ταινίες επιστημονικής φαντασίας και σε ΟΛΕΣ υπάρχουν τέτοια οχήματα, αλλά σε ΟΛΕΣ υπάρχουν χειριστήρια για ανθρώπινη παρέμβαση. Δεν είμαι ενάντια στην τεχνολογία (Μηχανικός Η/Υ είμαι) ούτε στις ευκολίες που σου παρέχει, αλλά είμαι ενάντια σε κάθε τι που μου αφαιρεί δυνατότητες, ελευθερίες και επιλογές.

Eγω ειμαι εναντια σε οτιδηποτε σου δινει τη δυνατοτητα, την ελευθερια και την επιλογη να παιξεις τη ζωη μου κορωνα γραμματα, στερωντας τις δικιες μου ελευθεριες , δυνατοτητες και επιλογες. Και αν αυτα που λες τα πιστευεις, οτι θα πρεπει να θες να καταργηθει το προστιμο σε οσους οδηγουν μεθυσμενοι ετσι? Σου αφαιρει δυνατοτητες, ελευθεριες και επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ειμαι εναντια σε οτιδηποτε σου δινει τη δυνατοτητα, την ελευθερια και την επιλογη να παιξεις τη ζωη μου κορωνα γραμματα, στερωντας τις δικιες μου ελευθεριες , δυνατοτητες και επιλογες. Και αν αυτα που λες τα πιστευεις, οτι θα πρεπει να θες να καταργηθει το προστιμο σε οσους οδηγουν μεθυσμενοι ετσι? Σου αφαιρει δυνατοτητες, ελευθεριες και επιλογες

 

Πρέπει να είναι η πιο άκυρη λογική (??) επαγωγή που έχω δει ποτέ μου....από το ότι δεν θέλω να καταργηθεί το τιμόνι και να μην μπορώ να ελέγξω το όχημα στο οποίο επιβαίνω, εσύ καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι θέλω να καταργηθεί το πρόστιμο σε όποιον οδηγεί μεθυσμένος...εντελώς WTF αυτό που λες....

 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα της λογικής (??) σου, επειδή δεν θέλω να κινδυνέψω στο δρόμο, θα πρέπει να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα όχι μόνο να οδηγείς, αλλά και να βγεις έξω από το σπίτι σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπα! Εγώ λέω να κάνω το άλλο! Να μείνω εδώ που είμαι, να απολαμβάνω την πρόοδο τής τεχνολογίας στους τομείς που κρίνω ότι με εξυπηρετεί χωρίς να με περιορίζει, να εξαντλώ την ενασχόλησή μου με τις εξελίξεις που θεωρώ γελοίες, στο να τις γράφω στο δεξί μου και να το λέω δημοσίως, για να διασκεδάζω με τις τρίχες που θα ακούω και θα διαβάζω απ' όσους ...αγανακτούν!

 

Kαι αν χασεις καποιον δικο σου ανθρωπο σε τροχαιο επειδη ο αλλος ηταν μεθυσμενος / παραβιασε το κοκκινο / κοιμηθηκε στο τιμονι κλπα κλπα, μεινε εσυεκει να απολαυσεις την προοδο της τεχνολογιας στους τομεις που σε ενδιαφερουν

Πρέπει να είναι η πιο άκυρη λογική (??) επαγωγή που έχω δει ποτέ μου....από το ότι δεν θέλω να καταργηθεί το τιμόνι και να μην μπορώ να ελέγξω το όχημα στο οποίο επιβαίνω, εσύ καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι θέλω να καταργηθεί το πρόστιμο σε όποιον οδηγεί μεθυσμένος...εντελώς WTF αυτό που λες....

 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα της λογικής (??) σου, επειδή δεν θέλω να κινδυνέψω στο δρόμο, θα πρέπει να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα όχι μόνο να οδηγείς, αλλά και να βγεις έξω από το σπίτι σου....

Eιπες οτι εισαι εναντια σε οτιδηποτε σου αφαιρει ελευθεριες / δυνατοτητες / επιλογες. Το να οδηγεις μεθυσμενος ειναι δυνατοτητα / ελευθερια / επιλογη. Αρα?

Εν τελει, ποσοι πρεπει να πεθανουν για να καταλαβουμε οτι ο ανθρωπος ΔΕΝ κανει για μερικα πραγματα. Οτιδηποτε εχει τη δυνατοτητα να παει στραβα, ο ανθρωπος θα το κανει να παει στραβα, και αν αυτο το στραβα σκοτωνει τοτε αντιλαμβανεσαι οτι θα πρεπει να το αποτρεψουμε? Τωρα βγηκατε 5-10 ατομα να μας πειτε οτι τα παντα τα κανετε στην εντελεια, δεν οδηγειται μεθυσμενοι / κουρασμενοι , υπακουετε τα ορια ταχυτητας και τον Κοκ και δεν εχετε κανει ποτε οδηγικο λαθος. Καλως. Οι υπολοιποι ομως δεν τα κανουν ολα αυτα.

Παιδιά το βασικό που λέει ο φίλος είναι ότι η αφαίρεση αυτή δεν αντανακλά μόνο στην προσπάθεια μείωσης ατυχημάτων ή οτιδήποτε άλλο, αλλά και σε θεμελιώδεις αρχές της ανθρώπινης υπόστασης. Μπορεί να σας φαίνεται τραβηγμένο, αστείο, "παπουλίστικο" (για τους πιο μικρούς από εσάς) ή δεν ξερω γω τι άλλο, αλλά σκεφτείτε το λίγο περισσότερο....

 

Για να σας δώσω μερικά παραδείγματα: αφαίρεση δυνατότητας ψήφου "για να μην κάνεις λάθος επιλογή", αφαίρεση δυνατότητας επιλογής συντρόφου "για καλύτερα αποτελέσματα", αφαίρεση δυνατότητας επιλογής διαμονής/εργασίας "για καλύτερη αποδοτικότητα" και άλλα πολλά...τα περισσότερα τα έχετε ήδη δει ή διαβάσει, απλώς σας φαίνονται σαν σενάρια επιστημονικής φαντασίας....life imitates art μερικές φορές όμως, και όχι πάντα για καλό....

Μονο που η λανθασμενη επιλογη συντροφου δεν σκοτωνει. Τουλαχιστον οχι τους γυρω σου. Και η θεμελιωδη ςδιαφορα με ολα αυτα που συγκρινεις, ειναι οτι σε αντιθεση με τιν οδηγηση, τα υπολοιπα "φτιαχτηκαν" για να ΕΧΕΙΣ επιλογη. Η οδηγηση ειναι ετσι οπως ειναι (οδηγει ανθρωπος) γιατι δεν υπαρχει / υπηρχε η δυνατοτητα να την χειριζεται υπολογιστης.

 

Αν το πρωτο αμαξι εβγαινε σημερα, δεν θα υπηρχε καν η επιλογη να οδηγει ανθρωπος, και κανεις σας δεν θα εκανε παραπονα. Γιαυτο την αποκαλουμε παπουδιστικη λογικη. Ειναι σαν να παραπονιεσε που τα πλυντηρια ρουχων ειναι αυτοματα, και σου αφαιρει τη δυνατοτητα να βαζεις μπουγαδα. Μα γιαυτον ακριβως το λογο φτιαχτηκαν ολα αυτα τα πραγματα. Απλα πριν 120 χρονια που βγηκε το πρωτο αμαξι, δεν υπηρχε η δυνατοτητα χειρισμου απο AI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπες οτι εισαι εναντια σε οτιδηποτε σου αφαιρει ελευθεριες / δυνατοτητες / επιλογες. Το να οδηγεις μεθυσμενος ειναι δυνατοτητα / ελευθερια / επιλογη. Αρα?

Εν τελει, ποσοι πρεπει να πεθανουν για να καταλαβουμε οτι ο ανθρωπος ΔΕΝ κανει για μερικα πραγματα. Οτιδηποτε εχει τη δυνατοτητα να παει στραβα, ο ανθρωπος θα το κανει να παει στραβα, και αν αυτο το στραβα σκοτωνει τοτε αντιλαμβανεσαι οτι θα πρεπει να το αποτρεψουμε? Τωρα βγηκατε 5-10 ατομα να μας πειτε οτι τα παντα τα κανετε στην εντελεια, δεν οδηγειται μεθυσμενοι / κουρασμενοι , υπακουετε τα ορια ταχυτητας και τον Κοκ και δεν εχετε κανει ποτε οδηγικο λαθος. Καλως. Οι υπολοιποι ομως δεν τα κανουν ολα αυτα.

 

Ξαναχρησιμοποιείς το ίδιο -λάθος- τρόπο για να βγάλεις συμπεράσματα. Ή απλώς θέλεις να πεις το δικό σου no matter what, ή δεν γνωρίζεις να χρησιμοποιείς σωστά την λογική της επαγωγής (αφού χρησιμοποιείς ένα τραβηγμένο παράδειγμα για να καταλήξεις σε ένα σαφώς λανθασμένο, γενικευμένο και άστοχο συμπέρασμα).

 

Για να οδηγήσω ένα αυτοκίνητο, σήμερα χρειάζομαι τιμόνι, το οποίο είναι απαραίτητο "συστατικό" των σημερινών αυτοκινήτων. Άρα είμαι υπεύθυνος για την κατεύθυνση του. Βάσει νόμων και κανόνων, ορίζεται το πλαίσιο, οι ελευθερίες, οι παραβάσεις και οι ποινές, μέσα στο οποίο πρέπει και μπορώ να κινηθώ. Αν λοιπόν οδηγώ μεθυσμένος, δεν έχει να κάνει με τις ελευθερίες μου/σου, αλλά ακριβώς με αυτό το πλαίσιο νόμων και κανόνων, το οποίο έχει δημιουργηθεί για να ορίσει και προστατεύσει ακριβώς αυτές τις ελευθερίες.

 

Αν αφαιρεθεί το τιμόνι, μου αφαιρείται η δυνατότητα να ελέγξω εγώ -και μόνον εγώ- την κατεύθυνση του αυτοκινήτου μου. Ακόμα και στα drive-by-wire συστήματα, το αρχικό σήμα/ερέθισμα το δίνω εγώ. Στην περίπτωση αφαίρεσης του τιμονιού, η πορεία του αυτοκινήτου ελέγχεται από τρίτα συστήματα, στα οποία έχω λίγη ή καθόλου επίδραση.

 

Το αν οδηγώ μεθυσμένος ή όχι, είναι θέμα νόμων και κανόνων, και δεν έχει καμία σχέση με τις ελευθερίες μου ΕΝΩ οδηγώ (είσαι ελεύθερος να πιεις όσο θες όταν ΔΕΝ οδηγείς). Το αν έχω τιμόνι ή όχι, καθορίζει αν ορίζω εγώ την πορεία του οχήματος ή κάποιο τρίτο σύστημα βάσει κάποιας γενικής εντολής που έχει λάβει (πιωμένος ή μη, δεν μπορώ να επηρεάσω την πορεία του οχήματος). Νομίζω είναι λίγο πιο ξεκάθαρο τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...