Προς το περιεχόμενο

FIFA 15 [PC]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια μέρα θα το δούμε κι αυτό...

 

Θυμάμαι πως μόλις πριν 25 χρόνια, έπαιζα ποδοσφαιράκια σαν τούτο εδώ. Και πως είχε τύχει να αγοράσω ένα βιβλίο που επιχειρούσε να προβλέψει την εξέλιξη των βιντεοπαιχνιδιών, οπότε για τα ποδοσφαιράκια έγραφε χαρακτηριστικά πως "στο μέλλον θα έχουν αρκετά αληθοφανή γραφικά, οι κινήσεις των ψηφιακών παικτών θα πλησιάζουν αυτές των πραγματικών, θα υπάρχει πραγματική περιγραφή του αγώνα και ο διαιτητής θα μας λέει πότε είναι φάουλ ή πέναλτι" (αυτό το τελευταίο δεν θα το ξεχάσω ποτέ). Όλα τα παραπάνω φάνταζαν με σενάριο επιστημονικής φαντασίας εκείνη την εποχή.

 

Σκεφτείτε λοιπόν πως θα είναι το... Fifa35.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάει ο κόσμος. Το φετινό PES θα κυκλοφορήσει λέει στις 13 Νοέμβρη. Μέχρι τότε το Fifa θα έχει κλείσει ήδη ενάμιση μήνα κυκλοφορίας, ενώ θα έχουν βγει ακόμα και τα αθλητικά παιχνίδια που παραδοσιακά αργούν (NBA 2k, Manager κλπ). Όμως η Konami είναι πονηρή και σου λέει θα βγάλουν το demo στις 17/9, ώστε να προλάβουν τις εξελίξεις και να έχει ο κόσμος να παίζει PES πριν κυκλοφορήσει το Fifa.

 

Και μετά από 2 μήνες θα βγάλουν και το κανονικό παιχνίδι. Τι ωραία. Κάθε φορά που λέω ότι το βαρέλι δεν έχει πάτο, συνεχίζουν να με δικαιώνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάει ο κόσμος. Το φετινό PES θα κυκλοφορήσει λέει στις 13 Νοέμβρη. Μέχρι τότε το Fifa θα έχει κλείσει ήδη ενάμιση μήνα κυκλοφορίας, ενώ θα έχουν βγει ακόμα και τα αθλητικά παιχνίδια που παραδοσιακά αργούν (NBA 2k, Manager κλπ). Όμως η Konami είναι πονηρή και σου λέει θα βγάλουν το demo στις 17/9, ώστε να προλάβουν τις εξελίξεις και να έχει ο κόσμος να παίζει PES πριν κυκλοφορήσει το Fifa.

 

Και μετά από 2 μήνες θα βγάλουν και το κανονικό παιχνίδι. Τι ωραία. Κάθε φορά που λέω ότι το βαρέλι δεν έχει πάτο, συνεχίζουν να με δικαιώνουν.

 

Μπορει να ειναι "δραστικες" οι αλλαγες στο φετινο gameplay για αυτο, δεν προλαβαινουν.. λολ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το demo για το pc θα κυκλοφορισει περιπου μια εβδομαδα πριν την κυκλοφορια του παιχνιδιου που ειναι στις 17 νοεμβρη!

Δεν θα βγει 17 Νοέμβρη το fifa, πολύ νωρίτερα, γύρω στις 25 Σεπτέμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θέλω να ρωτήσω πιστεύετε οτι θα πέσει η τιμή στο φιφα στο pc 4-5 μέρες πρίν τη κυκλοφορία. Ρωτάω γιατί δε θυμάμαι τι έιχε γίνει περισυ. Περισυ το πήρα 4 μέρες πρίν τη κυκλοφορία του και το πήρα 34,91 ευρώ με 35αρα paysafe τώρα το παίρνω 37,33 στη καλύτερη του τιμή αλλα λογω οτι αγοράζω με paysafe πρέπει να πάρω 40αρα. Σιγα τη διαφορα τα 5 ευρώ αλλα δεν είναι τα 5 ευρω είναι τα περίπου 2μιση που θα μείνουν στη paysafe αχρησιμοποίητα και δε μπορώ να τα κάνω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To demo για τις κονσόλες έχει ανακοινωθεί για μεθαύριο Τρίτη 9/9. Φαντάζομαι ότι την ίδια μέρα θα κυκλοφορήσει και για PC (δεν το έχω επιβεβαιώσει).

 

@padelis: κατ' αρχάς κάπου είχα ακούσει ότι η τιμή για PC θα έπεφτε λίγο φέτος και μου φάνηκε περίεργο. Μάλλον όμως ήταν ράδιο αρβύλα, αφού η ΕΑ κάθε χρόνο κάνει το αντίθετο (ελλείψει και σοβαρού ανταγωνισμού, ο νοών νοείτω). Συγκριτικά τα Fifa 11 και 12 τα είχα πάρει κάτω από 20 ευρώ (εννοείται digital edition από CD key site), ενώ τα 13 και 14 είχαν πάει γύρω στα 29-30. Για την ακρίβεια το περσινό το είχα πάρει στα 29,80 ευρώ από G2A (με paypal), την ημέρα κυκλοφορίας του παιχνιδιού.

 

Απ' ότι βλέπω η φετινή έκδοση ίσως τιμολογηθεί ακριβότερα, αφού αυτή τη στιγμή το ρώσικο έχει κάπου 29 ευρώ και το "κανονικό" γύρω στα 35. Πέρσι όμως θυμάμαι πως η τιμή του preorder ήταν γενικά υψηλότερη από αυτή της release day, οπότε ίσως την τελευταία στιγμή πάμε τελικά γύρω στα... παραδοσιακά 30 ευρώ. Προσωπικά όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει σοβαρή ελπίδα για μεγαλύτερη έκπτωση, τουλάχιστον στις πρώτες μέρες του παιχνιδιού. Δεν νομίζω όμως να να ανέβει κιόλας, οπότε δεν έχω λόγο να κάνω preorder (αν και ίσως με την προπαραγγελία να παίρνουμε τίποτα έξτρα στο UT, ποιος ξέρει).

 

Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να έχουμε τα καραγκιοζιλίκια του Fifa10/console. Επειδή η ιστορία είναι διδακτική, θα την επαναλάβω για όσους δεν τη θυμούνται /γνωρίζουν: η Amazon πουλούσε αρχικά το preorder στα 50-55 ευρώ με price guarantee. Αν δηλαδή από τη μέρα προπαραγγελίας (πχ. Ιούλιος) μέχρι τη μέρα κυκλοφορίας η τιμή έπεφτε ή γενικά ανεβοκατέβαινε, τότε θα το αγόραζα τελικά με τη χαμηλότερη τιμή του ενδιάμεσου διαστήματος. Όλα καλά κι ωραία, 2 μέρες πριν βγει το παιχνίδι στα μαγαζιά, η Amazon κάνει τη χρέωση και αποστέλλει το παιχνίδι χρεώνοντας με ~47 ευρώ (χωρίς τα μεταφορικά).

 

Τη μέρα κυκλοφορίας όμως (και ενώ προφανώς το price guarantee έχει πλέον λήξει), ένα μεγάλο σούπερ μάρκετ (ή αλυσίδα ή κάτι τέτοιο), έβαλε μια απίστευτη προσφορά στο Fifa10, γύρω στα 35 ευρώ! Η Amazon ανταπάντησε κατεβάζοντας την τιμή στα 31 ευρώ για αυτή τη μέρα και μόνο! Και όοολοι εμείς που είχαμε κάνει το preorder πριν 1-2-3 μήνες, μείναμε οι μαλάκες της υπόθεσης. Το είχαμε συζητήσει και στο σχετικό νήμα του insomnia. Τελικά μετά από μαζικά email διαμαρτυρίας προς την Amazon , η τελευταία (γνωστή για το απίστευτο support της) αποφάσισε να κάνει refund όλη τη διαφορά, επιστρέφοντάς μου ~15 ευρώ...

 

Για να επανέλθουμε στην αρχική συζήτησή μας, σε τελική ανάλυση τα 3-5 ευρώ της διαφοράς είναι μάλλον λίγα για όποιον έχει σκοπό να παίξει κάμποσες χιλιάδες αγώνες μέσα σε ένα χρόνο. Οπότε αγορά την Day One και τέρμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...