Προς το περιεχόμενο

[TV] Samsung UE55F6400 Κωτσόβολος 799€ [ΤΕΛΟΣ]


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμία ουσιαστική διαφορά δηλαδή.

Και προλαβαίνω αυτούς που θα σχολιάσουν για το δορυφορικό δέκτη ότι τα ελεύθερα δορυφορικά κανάλια δεν έχουν καμία αξία εκτός και αν θέλει κάποιος να μελετήσει το κοράνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την 6500 τι διαφορές έχουν?

 

Η 6500 έχει και δορυφορικό δέκτη. Αυτή είναι η βασική τους διαφορά.

 

Επίσης, η 6500 έχει διαφορετικό bezel, και 400 software Hz έναντι 200. Κάποιοι λένε, τέλος, ότι η 6500 έχει led σε 2 πλευρές ενώ η 6400 σε μία.

 

Ωστόσο, νομίζω ότι η εικόνα τους είναι ακριβώς η ίδια. Τ

ον καιρό που ψώνιζα εγώ, η 6400 μου φαινόταν περισσότερο "πλαστικουριά" σχεδιαστικά. Η 6500, τουλάχιστον στα μάτια μου, έχει ανώτερο design και γι' αυτό την επέλεξα.

 

Θα συμφωνήσω ότι η τιμή της είναι πολύ τίμια στα 799. 

 

Και μία παρατήρηση, χωρίς να γνωρίζω τα φετινά μοντέλα, η Lg νομίζω θα κάνει ένα promotion 9-14 Ιουνίου προσφέροντας κάποια μοντέλα 55 ιντσών στις τιμές των αντίστοιχων 47. Ψάξτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ουσιαστική διαφορά δηλαδή.

Και προλαβαίνω αυτούς που θα σχολιάσουν για το δορυφορικό δέκτη ότι τα ελεύθερα δορυφορικά κανάλια δεν έχουν καμία αξία εκτός και αν θέλει κάποιος να μελετήσει το κοράνι.

 

 

Δεν ξέρω τί δυνατότητες λήψης έχουν οι δέκτες των TV, αλλά ένας δορυφορικός δέκτης πιάνει χαλαρά 3000-4000 ελέυθερα κανάλια τα οποία δεν είναι όλα για το κοράνι, αρκετά εκ των οποίων HD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεια είναι στα 2-3 μέτρα .. κι εγώ είχα τέτοια απόσταση και πήρα 40άρα (ηταν και ακριβές τότε που έψαχνα οι 50άρες )και το μετάνιωσα πικρά.


Μια χαρά η απόσταση ειδικά για hd υλικό.

και για παιχνίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ουσιαστική διαφορά δηλαδή.

Και προλαβαίνω αυτούς που θα σχολιάσουν για το δορυφορικό δέκτη ότι τα ελεύθερα δορυφορικά κανάλια δεν έχουν καμία αξία εκτός και αν θέλει κάποιος να μελετήσει το κοράνι.

 

Τελείως λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί δυνατότητες λήψης έχουν οι δέκτες των TV, αλλά ένας δορυφορικός δέκτης πιάνει χαλαρά 3000-4000 ελέυθερα κανάλια τα οποία δεν είναι όλα για το κοράνι, αρκετά εκ των οποίων HD.

 

Ποια FTA κανάλια είναι HD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια FTA κανάλια είναι HD?

 

Τα πρώτα που σκέπτομαι είναι τα Γερμανικά κανάλια. Στις 19.2 εκτός από HD (νομίζω και στο Ιταλικό δοκιμαστικά του astra) έχεις και demo εκπομπή 3D.

Το συνδυάζεις με ένα μοτέρ και έχεις πολύ παραπάνω από 3000-4000 FTA με αρκετά πχ. μουσικά κανάλια. Στην περίοδο μεγάλων αγώνων μπορείς να στρέψεις το μοτέρ στον Αγγλικό και να κάνεις λήψεις των ελεύθερων μεταδόσεων σε HD (με ένα αξιοπρεπές πιάτο πάντα). Σε κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο και μεράκι για να ασχοληθείς.

Αν ηταν τοσο μεγαλο προβλημα οι γωνιες θεασης θα παιρναμε ολοι μας LG(αλλα και panasonic-sony που υπαρχουν μερικα μοντελα) με ips panel ωστε να μπορουν να βλεπουν ολοι ακομη κι ο αλλος καθεται σε γωνια 360 μοιρων(που λεει ο λογος).

Βεβαια θα επεφταν πολλα μπινελικια οταν θα καθοσουν να δεις ταινια γιατι η εικονα μονο εντυπωσιακη δεν θα ηταν αν το μαυρο θα ηταν σε χρωμα γκρι αλλα απ'οτι φαινεται αυτο δεν παιζει και πολυ ρολο για μερικους.

 

Συγνώμη βρε herthan αλλά έχεις εσύ τηλεόραση σπίτι σου σωστά ρυθμισμένη και αντί για μαύρο βλέπεις γκρι? Σε ρωτάω γιατί εγώ έχω τέτοιο panel και πραγματικά εαν είχε τέτοιο πρόβλημα όπως λες θα την είχα επιστρέψει αμέσως αλλά επέτρεψέ μου να σου πω ότι δεν συμβαίνει τέτοιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την UE55F6500 κανα χρόνο. Γενικά δεν έχω παράπονα, αν έπρεπε να βρω κάτι αρνητικό είναι μια λειτουργία που χει και είναι κάτι σαν αυτόματη ρύθμιση αντίθεσης (δεν ξέρω πώς λέγεται επιστημονικά) που δεν απενεργοποιείται. Το μόνο που μπορείς να κάνεις γι αυτό είναι να παίξεις με τις ρυθμίσεις χρώματος/φωτεινότητας ώστε να το μειώσεις αρκετά. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να δω 3d υλικό, οπότε δε μπορώ να πω κάτι γι αυτό.

 

Οι διαφορές με την 6400, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, είναι τα Hz (κλάιν) και το bezel.

 

edit: Άλλο ένα μείον είναι πως οι 4 γωνίες (στην άκρη) είναι ελαφρώς πιο σκοτεινές. Αλλά δε μ ενόχλησε ιδιαίτερα και δεν ξέρω αν είναι γενικότερο κουσούρι της σειράς ή πρόβλημα της δικιάς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις:

 

+Χρώματα ,μαύρο ,κίνηση (100Hz πραγματικά),ήχος

 

-Ίσως ο φωτισμός να μην είναι 100% ομοιόμορφος(clouding?)

 

Και εγώ για την 6500 έψαχνα,αλλά σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι είναι μονόδρομος η προσφορά.

Όποιος θέλει κοιτάζει και για UE55f6470, την οποία  φέρνουν παραεισαγωγή από Γερμανία γύρω στο 1000αρικο...

Για 2ο ζευγάρι γυαλία δε ρώτησα,ας μας ενημερώσει αν τα πάρει κάποιος!

 

 

Υ.Γ.Στον Κώτσο της Αγ.Παρασκευής έχει ακόμα 6 κομμάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσεις που εχετε την 6500 ποιος μπορει να μου πει τι δορυφορικο δεκτη εχει(εννοω μαρκα μοντελο)??? ερωτω γιατι με ενδιαφερει να δω αν μπορει καποιος να παρεμβει σε καποια σημεια του λογισμικου του για εγκυκλοπαιδικους λογους παντα

επισης αν εχει υποδοχη για pcmci module γιατι ειδα οτι και η νοβα θα εχει καποια καναλια στα ψηφιακα επιγεια που σημαινει οτι θα μπορουμε να προμηθευτυμε καποια καρτα απο τη νοβα για αποκωδικοποιηση(χωρις αυτο να ειναι εγκυρο οτι θα γινει ...αλλα αν γινει γιατι να φορτωνεσαι εξτρα κουτια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσεις που εχετε την 6500 ποιος μπορει να μου πει τι δορυφορικο δεκτη εχει(εννοω μαρκα μοντελο)??? ερωτω γιατι με ενδιαφερει να δω αν μπορει καποιος να παρεμβει σε καποια σημεια του λογισμικου του για εγκυκλοπαιδικους λογους παντα

επισης αν εχει υποδοχη για pcmci module γιατι ειδα οτι και η νοβα θα εχει καποια καναλια στα ψηφιακα επιγεια που σημαινει οτι θα μπορουμε να προμηθευτυμε καποια καρτα απο τη νοβα για αποκωδικοποιηση(χωρις αυτο να ειναι εγκυρο οτι θα γινει ...αλλα αν γινει γιατι να φορτωνεσαι εξτρα κουτια) 

Δεν έχω την ίδια αλλά σε αυτή που έχω δεν είναι κάτι ξεχωριστό το μοντέλο της τηλεόρασης και του αποκωδικοποιητή. Όπως επίσης και ότι δεν βγάζουν ξεχωριστές αναβαθμίσεις λογισμικού για το μεν και τα δε της τηλεόρασης. "Σημεία" του λογισμικού δεν μπορείς να πειράξεις ώστε να βάλεις κλειδιά. Υποδοχή για pcmcia κάρτα συνήθως παίρνουν για νόμιμη αποκωδικοποίηση ξένων μπουκέτων ΑΛΛΑ δεν είσαι ποτέ σίγουρος ότι η κάρτα μπορεί να δουλέψει με το "συγκεκριμένο" μοντέλο της τηλεόρασής σου. Όσο για την nova δεν παίζει αυτό που λες μιας και οι κάρτες της nova  είναι "παντρεμένες" με τους αποκωδικοποιητές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...