Προς το περιεχόμενο

αποψεις για amd fx-6300??


gerrybezhani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι σοβαρά να αγοράσω τον amd fx-6300...εχει κανεις προσωπικη εμπειρια με τον εω λογο επεξεργαση ή θα μου προτεινατε καποιον αλλο στα ιδια περιπου λεφτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εχω τον i5-650....ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και δεν θα τον αλαζα αλλα καηκε η μητρικη και δεν βρηκα αξιολογη socket 1156 μεταχειρησμενη...κενουργια φυσικα δεν υπαρχει ουτε για δειγμα οποτε παω για mb+cpu...το pc κυριως το χρεισημοποιο για gaming(cod watch dogs κτλ) και για προγραμματα οπως office,eclipse,matlab,microsoft expresion web  δηλαδη για προγραμματησμο και photoshop λογω του οτι ειμαι φητητης πληροφορηκης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξε αν θες και στις αγγελιες του φορουμ αν δεν το εχεις κανει ηδη.

 

Τωρα για την αναβαθμιση που θες,δεν ξερω κατα ποσο θα δεις διαφορα σε αυτα που θα κανεις.Αν τα προγραμματα σου ειναι για multi core επεξεργαστες θα δεις βελτιωση μιας και ο i5 που εχεις ειναι dual core.

 

απο την αλλη αν ειναι single core οι εφαγμογες σου μπορει να τρεχουν το ιδιο μπορει και χειροτερα. Σε παιχνιδια κλπ πιστευω θα δεις βελτιωση,ειδιαιτερα δε σε αυτα που χρειαζονται 4πυρηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να κανω συκριση απλος θελω να ακουσω μερικες αποψεις χρηστων για τον fx.....εσυ Xristaras12 βλεπω οτι τον εχεις...εισαι ευχαριστημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα προερχομαι απο core 2 duo E6600 @ 3GHz και ειδα το ΧΑΟΣ σε επεξεργαστικη ισχυ σε σχεση με πριν.

Βεβαια το συστημα δεν ειναι το βασικο μου, ειναι μονο για παιχνιδια.

 

Για ολα τα υπολοιπα(εργασιες σχολης,surfing κλπ χρησιμοποιω το λαπτοπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιστοιχη λυση σε intel ειναι ο i3 4130

Θα σου ελεγα να βασισεις την επιλογη σου αναλογα με το αν θελεις overclocking. Αν ναι, ο 6300 ειναι μονοδρομος και αποδεδειγμενα καλο overclocking chip με ψυκτρα των 30€ (θα σου προτεινα να την αγορασεις μαζι, μιας και η εργοστασιακη μαλλον θα κανει θορυβο τωρα το καλοκαιρι). Διαφορετικα, 4130 και, αφου ησουν ευχαριστημενος με τον i5 650, δεν θα σε απογοητευσει.

 

Οποιαδηποτε συγκριση γενικοτερα δεν θα εχει πολυ νοημα, μιας και εικαζω οτι η καρτα σου θα ειναι αντιστοιχα παλια με τον i5 σου, οποτε στα παιχνιδια δεν θα κανει την διαφορα ο επεξεργαστης. Στα προγραμματα που χρησιμοποιεις δεν γνωριζω ποιος τα παει καλυτερα αλλα και εκει πιστευω οτι δεν θα γινεται αντιληπτη οποιαδηποτε διαφορα. 

 

Last, but not least, το τροφοδοτικο σου γραψε μας και ποσο καιρο το εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν θα μπορουσα να παω σε i3 απο την στιγμη που θα ειχα i5 και ας ειναι πιο καινουργια γενια ο i3, θα τσιμπουσα τον 6300 με μια after market ψυκρα των 20-25 ευρω, και μια μητρικη που θα μου προτειναν τα παιδια εδω περα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν θα μπορουσα να παω σε i3 απο την στιγμη που θα ειχα i5 και ας ειναι πιο καινουργια γενια ο i3, θα τσιμπουσα τον 6300 με μια after market ψυκρα των 20-25 ευρω, και μια μητρικη που θα μου προτειναν τα παιδια εδω περα..

 

Ο i5 που ειχε ειναι σαν τους τωρινους i3: 2core+HT. 

 

Ashmadia...εχω ενα solytech 500watt και το εχω 4 χρονια...αλλα που κολλαει αυτο?

 

http://www.e-gate.gr/solytech-500w-12cm-fan-b-psu-solytech-500.html

Αυτο εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακριβες μοντελο ειναι solytech dr8500btx.....ειχε ερθει μαζι με το pc μου....τελευτεα ειχα πανω i5 650 sapphire 7770 ghz edition 6gb ram 4 120cm ανεμηστιρακια kai 1 σκληρο 7200 rpm....δεν μου εχει εμφανησει ποτε προβλημα το τροφοδοτικο....λετε να παω για αλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...