Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής. Το παιχνίδι κάνει τρελά σπασίματα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Τρέχω με τις βέλτιστες ρυθμίσεις που κάνει το nvidia experience . Έχω κατεβάσει και μόνος μου αρκετά από τα γραφικά αλλά πάλι το ίδιο....

 

Δώσε αναλυτικά τις ρυθμίσεις με τις οποίες τρέχεις το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δώσε αναλυτικά τις ρυθμίσεις με τις οποίες τρέχεις το παιχνίδι.

https://www.dropbox.com/s/u24kzclip3racvs/1gta.JPG

 

https://www.dropbox.com/s/65z7wx90lvfmq9d/2gta.JPG

 

https://www.dropbox.com/s/w0ifl1ba5ldg1lf/3gta.JPG

 

Αλλά τρέχω σε πλήρη οθόνη (1920x1080).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οκ δυο πράγματα.

 

Το Vsync για να δουλέψει σωστά πρέπει κάθε φορά που ανοίγεις το παιχνίδι , είτε να το βάζεις στο off και μετά στο on , είτε απλά να κάνεις ένα alt-tab. Αλλιώς αν δε μπορεί να σου δώσει 60 fps σε κάποιο σημείο , θα σε πετάει αμέσως στα 30. Επίσης εάν δε σε ενοχλεί να το tearing κλείσε το τελείως ή βάλε το σε adaptive mode από το control panel της nvidia.

 

Δεύτερον , δε μας δείχνεις τα advanced graphics. Σε περίπτωση που έχει ανοικτό το "High resolution shadows" σε συνδυασμό με το "Very high" , τότε οι σκιές θα κοστίζουν πάρα πολλά fps. Βάλτες στο High θα σου έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ δυο πράγματα.

 

Το Vsync για να δουλέψει σωστά πρέπει κάθε φορά που ανοίγεις το παιχνίδι , είτε να το βάζεις στο off και μετά στο on , είτε απλά να κάνεις ένα alt-tab. Αλλιώς αν δε μπορεί να σου δώσει 60 fps σε κάποιο σημείο , θα σε πετάει αμέσως στα 30. Επίσης εάν δε σε ενοχλεί να το tearing κλείσε το τελείως ή βάλε το σε adaptive mode από το control panel της nvidia.

 

Δεύτερον , δε μας δείχνεις τα advanced graphics. Σε περίπτωση που έχει ανοικτό το "High resolution shadows" σε συνδυασμό με το "Very high" , τότε οι σκιές θα κοστίζουν πάρα πολλά fps. Βάλτες στο High θα σου έλεγα.

Το έκανα αλλά τα σπασίματα παραμένουν...

 

Δες και τα advanced : https://www.dropbox.com/s/x8q6ftc4rwfmkcw/4gta.JPG

 

Παίζει να φταίει που έχω 8gb ram;

Επεξ/σία από @ngelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 GB Ram είναι μια χαρά.

 

Στο κάνει και σε άλλα παιχνίδια αυτό? Δοκίμασε να κλείσεις προγράμματα που τρέχουν στο background, μήπως φταίει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως αλλιώς να τα περιγράψω... "κλοτσάει" η εικόνα και ο ήχος (μαζί)....

Φιλε μου ειχα αρκετα τετοια προβληματα με αρκετα παιχνιδια πριν τρεις μερες!!Με το που εβγαλα τους 2 μηχανικους δισκους ολα εστρωσαν γιατι το τροφοδοτικο δεν σηκωνε το μηχανημα!Σημερα αγορασα ενα corsair c750!Βεβαια δεν ξερω τι τροφοδοτικο φορας αλλα για δοκιμασε το!

παιδια καποιος που να εχει παρομοιο συστημα με το δικο μου για να ρυθμισω τα settings γιατι δεν τα παω πολυ καλα με τα fxaa msaa και τα σχετικα!Θα ηθελα την βοηθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής. Το παιχνίδι κάνει τρελά σπασίματα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Τρέχω με τις βέλτιστες ρυθμίσεις που κάνει το nvidia experience . Έχω κατεβάσει και μόνος μου αρκετά από τα γραφικά αλλά πάλι το ίδιο....

 

Πολυ παραξενο νε εχεις κολληματα σε αυτο το συστημα. Σιγουρα δεν φταιει το hardware σου.

Σε 1080p με FXAA που παιζεις θα επρεπε να τρεχει νερο σε Max settings + Max Advanced Graphics.

 

Το παιχνιδι και τα nvidia drivers ειναι αναβαθμισμενα??

Κανε και ενα file verification στο παιχνιδι.

 

Βαλτο Full Screen (στο Screen Type).

Κλεισε το Vsync απο τα settings του παιχνιδιου, και βαλε Adaptive Vsync απο Nvidia CP.

 

Αν δεν αλλαξει κατι με τα παραπανω, δες το RAM και HDD Usage σου οταν παιζεις το παιχνιδι. Μηπως φτανουν 100%?

Οι αρχικες εκδοσεις του παιχνιδιου ειχαν καποιο memory leak, και συστηματα με HDD (virtual memory) ειχαν θεματα μερικες φορες μετα απο λιγη ωρα gameplay οταν γεμιζε η RAM τους. ΑΛΛΑ τα leaks αυτα τα εχουν φτιαξει πλεον. Γι αυτο σε ρωτησα, ειναι up-to-date το παιχνιδι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής. Το παιχνίδι κάνει τρελά σπασίματα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Τρέχω με τις βέλτιστες ρυθμίσεις που κάνει το nvidia experience . Έχω κατεβάσει και μόνος μου αρκετά από τα γραφικά αλλά πάλι το ίδιο....

Φιλε ξηλωσε οτι εχεις απο nvidia.

Μετα κατεβασε latest nvidia driver και εγκατεστησε μονο τον driver.

Tιποτα αλλο. Ουτε hd audio ουτε experience, βαρυα αμα θες βαλε το physX, εγω ουτε αυτο βαζω.

Mην πειραξεις κατι στον driver, ασε default τα settings.

Επειτα τρεξε το παιχνιδι και βαλε vsync off.

Κανε restart το παιχνιδι αφου παρει την επιλογη στο off.

 

Αν εξακολουθησεις να εχεις framedrops, φταιει κατι αλλο που τρεχει παραλληλα.

Μπορει fraps ή γενικα οτι εχει OSD ή ακομα και τυχων antivirus.

 

Edit: τωρα ειδα οτι στην υπογραφη σου δεν εχεις SSD. Δεν πιστευω να το τρεχεις το παιχνιδι απο κανεναν εξωτερικο δισκο ή κανεναν εσωτερικο Green 5400 rpm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα συστήματα το θέλουν το physx driver και ati και amd....

Κανενα συστημα δεν θελει physX.

Καποια ελαχιστα παιχνιδια το υποστηριζουν και ακομα και αυτα, μονο με παρουσια nvidia καρτας γραφικων.

 Μαλλον το μπερδευεις με κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...