Προς το περιεχόμενο

Huawei Ascend P7 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε ένα iPhone για κανένα μήνα και θα καταλάβεις. Και μην αρχίσεις ότι είμαι fanboy, 2 κινητά έχω, το ένα galaxy nexus και το άλλο moto g. Ασε που τα android μετά από κανένα χρόνο αρχίζουν και σέρνονται σιγά σιγά.

Nokia+3210.jpg

Και αυτό δε σέρνεται... Για την ακρίβεια ποιο smooth πεθαίνεις.

Sorry για την υπερβολή, αλλά κάποιοι από εμάς το smartphone το συνδυάζουμε με την ελευθερία (file manager, αποστολή-λήψη με bluetooth κτλ). Το να είναι smooth γιατί δεν είναι smartphone είναι εύκολο, το αντίθετο είναι πραγματικό επίτευγμα και το android το έχει κατακτήσει στο μεγαλύτερο βαθμό σήμερα. Με την δικαιολογία της "ασφάλειας" η Μηλαρού έχει κλειδώσει και ελέγχει τα πάντα στο τηλέφωνό της και όλα πάνε "smooth".

Όπως είπε και κάποιος σοφός άνδρας :

"Όποιος θυσιάζει την ελευθερία για την ασφάλεια δεν του αξίζει τίποτα από τα δύο"

(Abraham Lincoln, σε ελεύθερη μετάφραση)

 

Τέλος το android δε σέρνεται με την πάροδο του χρόνου, απλα ο χρήστης το γεμίζει με ολοένα και περισσότερη "σαβούρα" και μετά αναρωτιέται : "γιατί κολλάει; Εγώ μονο 15.439 προγράμματα του έχω φορτώσει εκ των οποίων το 90% είναι malware, που δε χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά μου φάνηκε καλή ιδέα να το κατεβάσω τότε και στην πορεία δεν μπήκα καν στον κόπο να το σβήσω... Όταν όμως πήρα iphone όλα είναι "smooth",αφού ουσιαστικά το λειτουργικό δεν κάνει πραγματικό multitasking και απενεργοποιεί τις εφαρμογές στο παρασκήνιο, άρα : το android κολλάει, αγοράστε iphone γιατί πολύ απλά δε σε αφήνει να κάνεις αρκετά πράγματα ώστε να κολλήσει... Ανθρώπινη λογική...Τί να πεις;

 

Τελοσπάντων, για την παρουσίαση : είναι πολύ καλή, αλλά θα ήθελα και τη εμπειρία του συντάκτη στο θέμα της θερμοκρασίας μετά από βαριά χρήση, γιατί είναι κι αυτό ένα πρόβλημα με τα σημερινά High end SOC.

 

Σέντ φρόμ μάι Blackberry Z10 (προς αποφυγή παρεξηγήσεως)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρά κολλήματα είναι feature του λειτουργικού και όχι πρόβλημα. Δεν υπάρχει android κινητό χωρίς αυτά τα μικρά κολλήματα, όσο high end και να είναι, απορώ που συνεχίζεται να πιστεύεται ότι είναι κάποιου είδους πρόβλημα. Για να μην λαγκάρει το android απαιτείται επανασχεδιασμός του από το 0 και αυτό πλέον δεν πρόκειται να γίνει. Γίνονται απλά μπαλώματα που διορθώσουν σιγά σιγά το πρόβλημα αλλά δεν θα το εξαλείψουν ποτέ λόγω του ότι είναι by design. Τέλος οποίος λέει ότι έχει κινητό android που δεν λαγκάρει απλά δεν ξέρει τι σημαίνει lag free. Έχει συνηθίσει το λίγο lag που βλέπει να το θεωρεί εφέ του λειτουργικού.

Πες τα ρε φιλε. Ετσι ακριβως. Κι εγω LG G2 εχω αλλα λαγκαρει εστω μια στο τοσο. Ετσι ειναι το android guys. Και στο Nexus 7 2013 που εχω γινεται.Εντωμεταξυ εχω και το Lumia 630 WP8.1 (το οποιο δειτε τι χαρακτηριστικα και video στο Youtube) και ΔΕΝ καταβαινει τιποτα. Αυτο λεει πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλος οποίος λέει ότι έχει κινητό android που δεν λαγκάρει απλά δεν ξέρει τι σημαίνει lag free. Έχει συνηθίσει το λίγο lag που βλέπει να το θεωρεί εφέ του λειτουργικού.

 

Και τι έγινε.. Μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου καθυστέρηση όταν και αν, για να έχει τόσα πράγματα...

Χίλιες φορές android από το να έχω "κλειδωμένα" "κλειστά", "περιορισμένα", "λιτά" λειτουργικά όπως IOS, WP.

 

Έχει και άλλα επίθετα που χαρακτηρίζουν τα "αλλα" λειτουργικά εκτός του android. Για το android μπορείς να πεί κάποιος και υπό συνθήκες μόνο το "lagάρει".. (το οποίο σηκώνει και αυτό κουβέντα).

 

Ας είναι.. Κανείς δεν είναι τέλειος.

το αστειο με τους περισσοτερους (γενικα μιλαω) ειναι οτι κατηγορουν τα "κλειστα" λειτουργικα, αλλα δεν χρησιμοποιουν τιποτα που να μην υπαρχει δωρεαν και σε εκεινα τα "κλειστα" λειτουργικα. Και Δε θα μιλησω για jailbreak κτλ. ΑυταSent from my iPhone 5 using Insomnia App...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jailbreak δεν σου χαλαει την εγγύηση? Παντα ειχα αυτην την απορία, επισης και με το root στο android?

Το αλλο που λες ισχύει, λιγοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιούν το android στο επακρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jailbreak δεν σου χαλαει την εγγύηση? Παντα ειχα αυτην την απορία, επισης και με το root στο android?

 

Το αλλο που λες ισχύει, λιγοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιούν το android στο επακρο

Ή το κάνουν με τον μη αποδοτικό τρόπο, γεμίζοντας δηλαδή τη συσκευή τους σκουπίδια.

ENNOEITAI ότι χαλάει την εγγύηση. Ακόμα και το όνομά του δεν είναι τυχαίο... Αν "αποδράσεις" δεν προστατεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε φιλε. Ετσι ακριβως. Κι εγω LG G2 εχω αλλα λαγκαρει εστω μια στο τοσο. Ετσι ειναι το android guys. Και στο Nexus 7 2013 που εχω γινεται.Εντωμεταξυ εχω και το Lumia 630 WP8.1 (το οποιο δειτε τι χαρακτηριστικα και video στο Youtube) και ΔΕΝ καταβαινει τιποτα. Αυτο λεει πολλα.

...πράγματι, δεν καταλαβαίνει τίποτα και αυτό λέει πάρα πολλά...

Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν φίλε μου, αν θες το λειτουργικό να κάνει πολλά, αυτό σημαίνει ότι θα τρέχουν πολλά στο παρασκήνιο, άρα κάποιες φορές μπορεί και να lagάρει στιγμιαία, αυτό δε θεωρείται (τεχνικά) πρόβλημα. Αν από την άλλη κάνει λιγότερα στο παρασκήνιο, ή βάλεις περιορισμό στον αριθμό των εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο, προφανώς δε θα lagάρει. Ακόμα και desktop pc με επεξεργαστές i7 lagάρουν καμιά φορά, αλλά εκεί δεν έχουμε πρόβλημα, στα κινητά μας βγαίνει όλη η γκρίνια. Στο galaxy s3 LTE που είχα πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα ταχύτητας ή lag, οπότε, φαντάζομαι, στα πιο καινούρια δε θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε φιλε. Ετσι ακριβως. Κι εγω LG G2 εχω αλλα λαγκαρει εστω μια στο τοσο. Ετσι ειναι το android guys. Και στο Nexus 7 2013 που εχω γινεται.Εντωμεταξυ εχω και το Lumia 630 WP8.1 (το οποιο δειτε τι χαρακτηριστικα και video στο Youtube) και ΔΕΝ καταβαινει τιποτα. Αυτο λεει πολλα.

 

το 630 και γενικός wp δεν κολανε για δύο λόγους

 

1. ανύπαρκτο UI (επίπεδου windows 3.1) ετσι δεν εχει

καποιο βαρύ γραφικό να επεξεργαστεί στα transitions κλπ

 

2, απουσία services και δυνατότητα στης εφαρμογές (πέρα από κάποιες του συστήματος) να τρέχουν πάντα (μια δυνατότητα την οποία πρέπει να έχει ενα os το οποίο θέλει να λέγετε smart os η pc wannable os....

 

αυτά τα διο τπτ περισσότερο τπτ το λιγότερο

 

 

για αυτό  και όταν επιλέγεις καποια συσκευη και λειτουργικό επιλέγεις βαση το τι θελεις

 

 θέλεις να είναι πολύ γρήγορο στο ui (σφαίρα) αλλα να υπολείπεται από πολλές δυνατότητες? επιλεγείς wp/ios, θέλεις να εχεις ενα μικρο "υπολογιστή τσέπης" επιλεγείς καποιο high end android device (οτιδιποτε με 2 και ram)

 

αν θέλεις μια android συσκευη να μην λαγαρή μια πάνε βάλε στο build prop να μην τρέχουν πχ πάνω από μια εφαρμογή στο παρακινιο (το Ui ουσιαστικά)

να δεις πως πει λες και του βάλανε Nitro στο ποπό........ αλλα χάνεις ολα τα καλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το 630 και γενικός wp δεν κολανε για δύο λόγους

 

1. ανύπαρκτο UI (επίπεδου windows 3.1) ετσι δεν εχει

καποιο βαρύ γραφικό να επεξεργαστεί στα transitions κλπ

 

2, απουσία services και δυνατότητα στης εφαρμογές (πέρα από κάποιες του συστήματος) να τρέχουν πάντα (μια δυνατότητα την οποία πρέπει να έχει ενα os το οποίο θέλει να λέγετε smart os η pc wannable os....

...και όλα αυτά για να τρέχει, χωρίς κολλήματα, σε υποδεέστερο hardware, το οποίο στο πουλάνε για χρυσάφι. Για παράδειγμα 290€ το lumia 920 με SOC 2ετίας και οθόνη 720p στο skroutz, αν είναι δυνατόν...

Με λίγα λιγότερα παίρνεις πχ το xperia Z και με λίγα περισσότερα το ascend P7 του άρθρου ή το nexus 5 και ένα σωρό άλλα, κλάσης ανώτερα, κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΟ ΚΟΛΑΕΙ ΒΡΕ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΑΙ;ΑΝ ΕΧΕΙΣ SAMSUNG ME TO ΣΑΠΙΟ ΤΟ TOUTCHWIZ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΚΟΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ NOTE 3!ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ANDROID ΣΕ NEXUS KAI HTC ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ iphone!ΓΙΑ ΤΑ WP ΝΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ANDROID!ΤΟ ANDROID ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ DESTOP OS ΣΤΟ SMARTPHONE ME TA FEUTURES ΠΟΥ ΕΧΕΙ!!ΚΑΙ ΤΑ LAG ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΤΡΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!!ΕΔΩ ΤΑ PC ΚΟΛΛΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ;ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΣΕΠΗΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΙΑ ΣΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!ΚΑΙ ΝΑΙ ΟΙ HUAWEI ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΚΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΤΕ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΟ ΚΟΛΑΕΙ ΒΡΕ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΑΙ;ΑΝ ΕΧΕΙΣ SAMSUNG ME TO ΣΑΠΙΟ ΤΟ TOUTCHWIZ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΚΟΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ NOTE 3!ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ANDROID ΣΕ NEXUS KAI HTC ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ iphone!ΓΙΑ ΤΑ WP ΝΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ANDROID!ΤΟ ANDROID ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ DESTOP OS ΣΤΟ SMARTPHONE ME TA FEUTURES ΠΟΥ ΕΧΕΙ!!ΚΑΙ ΤΑ LAG ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΤΡΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!!ΕΔΩ ΤΑ PC ΚΟΛΛΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ;ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΣΕΠΗΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΙΑ ΣΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!ΚΑΙ ΝΑΙ ΟΙ HUAWEI ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΚΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΤΕ!!!

αδελφέ δεν διαφωνώ σε όσα λες αλλα μην φωνάζεις(μεγαλα γράμματα) μεγαλη άνθρωποι είμαστε ήρεμα συζητάμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και αυτό δε σέρνεται... Για την ακρίβεια ποιο smooth πεθαίνεις.

Sorry για την υπερβολή, αλλά κάποιοι από εμάς το smartphone το συνδυάζουμε με την ελευθερία (file manager, αποστολή-λήψη με bluetooth κτλ). Το να είναι smooth γιατί δεν είναι smartphone είναι εύκολο, το αντίθετο είναι πραγματικό επίτευγμα και το android το έχει κατακτήσει στο μεγαλύτερο βαθμό σήμερα. Με την δικαιολογία της "ασφάλειας" η Μηλαρού έχει κλειδώσει και ελέγχει τα πάντα στο τηλέφωνό της και όλα πάνε "smooth".

Όπως είπε και κάποιος σοφός άνδρας :

"Όποιος θυσιάζει την ελευθερία για την ασφάλεια δεν του αξίζει τίποτα από τα δύο"

(Abraham Lincoln, σε ελεύθερη μετάφραση)

 

Τέλος το android δε σέρνεται με την πάροδο του χρόνου, απλα ο χρήστης το γεμίζει με ολοένα και περισσότερη "σαβούρα" και μετά αναρωτιέται : "γιατί κολλάει; Εγώ μονο 15.439 προγράμματα του έχω φορτώσει εκ των οποίων το 90% είναι malware, που δε χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά μου φάνηκε καλή ιδέα να το κατεβάσω τότε και στην πορεία δεν μπήκα καν στον κόπο να το σβήσω... Όταν όμως πήρα iphone όλα είναι "smooth",αφού ουσιαστικά το λειτουργικό δεν κάνει πραγματικό multitasking και απενεργοποιεί τις εφαρμογές στο παρασκήνιο, άρα : το android κολλάει, αγοράστε iphone γιατί πολύ απλά δε σε αφήνει να κάνεις αρκετά πράγματα ώστε να κολλήσει... Ανθρώπινη λογική...Τί να πεις;

 

Τελοσπάντων, για την παρουσίαση : είναι πολύ καλή, αλλά θα ήθελα και τη εμπειρία του συντάκτη στο θέμα της θερμοκρασίας μετά από βαριά χρήση, γιατί είναι κι αυτό ένα πρόβλημα με τα σημερινά High end SOC.

 

Σέντ φρόμ μάι Blackberry Z10 (προς αποφυγή παρεξηγήσεως)

 

__________________________________________

 

Καλά χρησιμοποίησε εσύ το κινητό σου λες και είναι υπολογιστής. Εμείς έχουμε άλλα πράγματα, το καθένα για διαφορετικές δουλειές. Στην οθόνη του κινητού η παραγωγικότητά μας πέφτει στο 95% αλλά φαίνεται ο δικός σου ψυχαναγκασμός επίδειξης και απόδειξης ότι έχεις το super duper Android σε κάνει να νομίζεις ότι αγόρασες την συσκευή για όλες τις δουλειές. 

 

Το κινητό είναι για συγκεκριμένα πράγματα, είτε το θέλετε είτε όχι. Και έτσι θα είναι πάντα εκτός αν η ανατομία του ανθρώπου αλλάξει. Επομένως από αυτά που λες ότι κάνεις, το 80% είναι για να λες ότι μπορείς να τα κάνεις. Και εγώ κάνω remote desktop από το κινητό, απλά για να κάνω κάτι πολύ συγκεκριμένο (και για να το κάνω κάνω 3-4 λεπτά ενώ στο PC μου θα έκανα μερικά δευτερόλεπτα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...