Προς το περιεχόμενο

Huawei Ascend P7 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω ειχα την εντυπωση οτι ΟΛΑ τα android αλλα μετα το xperia l που δεν ειναι και τερας ουτε καν υψηλων επιδοσεων αλλαξα γνωμη. Μονο τη στιγμη που κατεβαζεις εφαρμογες μπορει να κολλησει αλλα αυτο πιστευω το εχουν ολα τα κινητα και ειναι θεμα ταχυτητας μνημης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Και αυτό δε σέρνεται... Για την ακρίβεια ποιο smooth πεθαίνεις.

Sorry για την υπερβολή, αλλά κάποιοι από εμάς το smartphone το συνδυάζουμε με την ελευθερία (file manager, αποστολή-λήψη με bluetooth κτλ). Το να είναι smooth γιατί δεν είναι smartphone είναι εύκολο, το αντίθετο είναι πραγματικό επίτευγμα και το android το έχει κατακτήσει στο μεγαλύτερο βαθμό σήμερα. Με την δικαιολογία της "ασφάλειας" η Μηλαρού έχει κλειδώσει και ελέγχει τα πάντα στο τηλέφωνό της και όλα πάνε "smooth".

Όπως είπε και κάποιος σοφός άνδρας :

"Όποιος θυσιάζει την ελευθερία για την ασφάλεια δεν του αξίζει τίποτα από τα δύο"

(Abraham Lincoln, σε ελεύθερη μετάφραση)

 

Τέλος το android δε σέρνεται με την πάροδο του χρόνου, απλα ο χρήστης το γεμίζει με ολοένα και περισσότερη "σαβούρα" και μετά αναρωτιέται : "γιατί κολλάει; Εγώ μονο 15.439 προγράμματα του έχω φορτώσει εκ των οποίων το 90% είναι malware, που δε χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά μου φάνηκε καλή ιδέα να το κατεβάσω τότε και στην πορεία δεν μπήκα καν στον κόπο να το σβήσω... Όταν όμως πήρα iphone όλα είναι "smooth",αφού ουσιαστικά το λειτουργικό δεν κάνει πραγματικό multitasking και απενεργοποιεί τις εφαρμογές στο παρασκήνιο, άρα : το android κολλάει, αγοράστε iphone γιατί πολύ απλά δε σε αφήνει να κάνεις αρκετά πράγματα ώστε να κολλήσει... Ανθρώπινη λογική...Τί να πεις;

 

Τελοσπάντων, για την παρουσίαση : είναι πολύ καλή, αλλά θα ήθελα και τη εμπειρία του συντάκτη στο θέμα της θερμοκρασίας μετά από βαριά χρήση, γιατί είναι κι αυτό ένα πρόβλημα με τα σημερινά High end SOC.

 

Σέντ φρόμ μάι Blackberry Z10 (προς αποφυγή παρεξηγήσεως)

 

__________________________________________

 

Καλά χρησιμοποίησε εσύ το κινητό σου λες και είναι υπολογιστής. Εμείς έχουμε άλλα πράγματα, το καθένα για διαφορετικές δουλειές. Στην οθόνη του κινητού η παραγωγικότητά μας πέφτει στο 95% αλλά φαίνεται ο δικός σου ψυχαναγκασμός επίδειξης και απόδειξης ότι έχεις το super duper Android σε κάνει να νομίζεις ότι αγόρασες την συσκευή για όλες τις δουλειές. 

 

Το κινητό είναι για συγκεκριμένα πράγματα, είτε το θέλετε είτε όχι. Και έτσι θα είναι πάντα εκτός αν η ανατομία του ανθρώπου αλλάξει. Επομένως από αυτά που λες ότι κάνεις, το 80% είναι για να λες ότι μπορείς να τα κάνεις. Και εγώ κάνω remote desktop από το κινητό, απλά για να κάνω κάτι πολύ συγκεκριμένο (και για να το κάνω κάνω 3-4 λεπτά ενώ στο PC μου θα έκανα μερικά δευτερόλεπτα).

 

Μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία (<25) ή νέος στην τεχνολογία, αλλιώς θα ήξερες ότι η φιλοσοφία των smartphones ήταν να εξομοιώσoυν, στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, τα pc.

Επιπλέον είμαι επαγγελματίας και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με το κινητό μου.

Τέλος, το κινητό μου είναι το Blackberry Z10, ποιο android μου τσαμπουνάς; Ορίστε και σε φωτό :

http://www.gsmarena.com/blackberry_z10-5251.php

 

Συγνώμη που δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω 2000-3000€ για να αγοράσω " άλλα πράγματα, το καθένα για διαφορετικές δουλειές". Αν χρειαστεί να κάνω μια δουλειά πιο εξειδικευμένα, τότε θα αγοράσω και πιο εξειδικευμένη συσκευή.

Αν το κινητό το χρησιμοποιείς μόνο για τα απλά πράγματα που πρέπει να κάνει, τότε είσαι αφελής που έδωσες 300-700€ να πάρεις smartphone. Ένα απλό κινητό των 15€ κάνει μια χαρά τη δουλειά σου.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ειχα την εντυπωση οτι ΟΛΑ τα android αλλα μετα το xperia l που δεν ειναι και τερας ουτε καν υψηλων επιδοσεων αλλαξα γνωμη. Μονο τη στιγμη που κατεβαζεις εφαρμογες μπορει να κολλησει αλλα αυτο πιστευω το εχουν ολα τα κινητα και ειναι θεμα ταχυτητας μνημης.

εκει είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα κατανάλωση ram στης εφαρμογές ειναι τεραστεια .............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία (<25) ή νέος στην τεχνολογία, αλλιώς θα ήξερες ότι η φιλοσοφία των smartphones ήταν να εξομοιώσoυν, στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, τα pc.

Επιπλέον είμαι επαγγελματίας και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με το κινητό μου.

Τέλος, το κινητό μου είναι το Blackberry Z10, ποιο android μου τσαμπουνάς; Ορίστε και σε φωτό :

http://www.gsmarena.com/blackberry_z10-5251.php

 

Συγνώμη που δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω 2000-3000€ για να αγοράσω " άλλα πράγματα, το καθένα για διαφορετικές δουλειές". Αν χρειαστεί να κάνω μια δουλειά πιο εξειδικευμένα, τότε θα αγοράσω και πιο εξειδικευμένη συσκευή.

Αν το κινητό το χρησιμοποιείς μόνο για τα απλά πράγματα που πρέπει να κάνει, τότε είσαι αφελής που έδωσες 300-700€ να πάρεις smartphone. Ένα απλό κινητό των 15€ κάνει μια χαρά τη δουλειά σου.

Το πέτυχες, είμαι μικρός και νέος στην τεχνολογία. Γύρισε πλευρό τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πέτυχες, είμαι μικρός και νέος στην τεχνολογία. Γύρισε πλευρό τώρα.

Αφού δεν ήξερες ότι το κινητό μου δεν είναι android, αλλά blackberry τί έπρεπε να υποθέσω; Η blackberry είναι μια εταιρεία που παράγει smartphones από το 1999. Όσοι είναι αρκετά μεγάλοι και ασχολούνται με την τεχνολογία τη γνωρίζουν.

Δεν το είπα προσβλητικά, αλλά η άποψή σου, σεβαστή μεν, αλλά δε θυμίζει άνθρωπο εξοικιωμένο με την τεχνολογία. Άσε που πρώτος ξεκίνησες να γράφεις σε απαξιωτικό τόνο, πράγμα το οποίο συνεχίζεις. Δεν απάντησες σε κανένα από τα ζητήματα που έθεσα στο προηγούμενο post μου από άγνοια ή εσκεμμένα. Καλοπροαίρετα, λοιπόν, θεώρησα ότι το έκανες από άγνοια... Θα απαντήσω όμως σε μερικά δικά σου, χάριν διαλόγου:

 

...ο δικός σου ψυχαναγκασμός επίδειξης και απόδειξης ότι έχεις το super duper Android σε κάνει να νομίζεις ότι αγόρασες την συσκευή για όλες τις δουλειές...

Όπως έγραψα το κινητό μου δεν είναι android και κοστίζει 215€ μετρητοις.Άρα εκτός τόπου και χρόνου το επιχείρημα. Ούτε android συσκευή, ούτε ακριβή για να κάνω επίδειξη.

 

Καλά χρησιμοποίησε εσύ το κινητό σου λες και είναι υπολογιστής. Εμείς έχουμε άλλα πράγματα, το καθένα για διαφορετικές δουλειές.

Δηλαδή είμαι εγώ εναντίον μιας ομάδας ανθρώπων που σε εξέλεξε αρχηγό, υποθέτω... Κάποιος μίλησε για ψυχαναγκασμό;...

 

Το κινητό είναι για συγκεκριμένα πράγματα, είτε το θέλετε είτε όχι.

Σύμφωνοι, αυτό όμως το ξέραμε. Είναι γενική αλήθεια. Όμως τα " πράγματα " αυτά δεν είναι τα ίδια για τον κάθε χρήστη... ;)

 

Και έτσι θα είναι πάντα εκτός αν η ανατομία του ανθρώπου αλλάξει. Επομένως από αυτά που λες ότι κάνεις, το 80% είναι για να λες ότι μπορείς να τα κάνεις.

Τί θέλει να πει ο ποιητής; Ότι η ανατομία του ανθρώπου είναι ακατάλληλη για χρήση κινητου κάτω από κάποιες συνθηκες; Αν εννοείς το μέγεθος οθόνης ή το interface, δε θα ήταν πιθανότερο να υποστήριζες την άλλαγη της μορφής του smartphone, ώστε να προσεγγίζει περισσότερο αυτό που είχες στο μυαλό σου; Η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους θα έπαιρνε εκατομμύρια χρόνια... :-)

Το 80% πώς το υπολόγισες; Το είδες κάπου;

Επιχείρημα άνευ λογικής...

 

Και εγώ κάνω remote desktop από το κινητό, απλά για να κάνω κάτι πολύ συγκεκριμένο (και για να το κάνω κάνω 3-4 λεπτά ενώ στο PC μου θα έκανα μερικά δευτερόλεπτα).

Προφανώς το κάνεις όμως από το κινητό, γιατί δεν μπορείς να κουβαλάς το pc σου όπου πας... Αν όμως η δουλειά που ήθελες να κάνεις είχε τον παράγοντα χρόνο ως προαπαιτούμενο θα αγόραζες μια πιο εξειδικευμένη συσκευή, ενώ τώρα βολεύεσαι με το smartphone. Δηλαδή αυτό που έγραψα :

 

Αν χρειαστεί να κάνω μια δουλειά πιο εξειδικευμένα, τότε θα αγοράσω και πιο εξειδικευμένη συσκευή.

 

Όπως διαπίστωσες, πιστεύω, δε σε πρόσβαλα και δεν έγραψα απαξιωτικά για σένα. Αντιθέτως σου απάντησα και επιχειρηματολόγησα, κάτι που δεν έκανες εσύ εξαρχής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σχολιάσει κανένας το p7? Λατρεύω τη Huawei!!!! οι συσκευές τις είναι καλύτερες και καλύτερες κάθε εξάμηνο!

ωραίο, ποιοτικό κινητό, αλλά πάσχει από την ασθένεια των κινητών την τελευταία 3-ετία. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ! διαστάσεις 139.8×68.8×6.5 χλστ. Πριν μερικά χρόνια θα άνηκε στην κατηγορία phablets, ενώ σήμερα αναφερόμαστε σε αυτά λες και είναι (κανονικά) κινητά.  :ph34r:

 

Προσωπικά με ενδιαφέρουν κινητά σε διαστάσεις όχι μεγαλύτερες του s4 mini. Ακόμα και σε mini να βγεί στις 4.5/4.7 (τι ειρωνεία να λες mini ένα 4.7'' κινητό) θα συνεχίσει να είναι τεράστιο.  :-( 

 

Δυστυχώς για μας ακόμα και η κατηγορία 4-4.3 (κάποτε τόσο ήταν τα μεγαλύτερα κινητά) τείνει να εκλείψει.. 

 

Σημεία των καιρών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σχολιάσει κανένας το p7? Λατρεύω τη Huawei!!!! οι συσκευές τις είναι καλύτερες και καλύτερες κάθε εξάμηνο!

 

Ναι εγώ εγώ...είδα την πλαινή φωτογραφία και νόμιζα πως ήταν μεταλαγμένο iPhone...

 

Σκίζει η πρωτοτυπία στο design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σίγουρα δεν ειναι κατι πρωτοτυπο το design, κλεμμένο απο iphone

 

τι αλλον να σχολιασουμε, νομιζω πως το review στο βιντεο τα ελεγε ολα,

εμενα προσωπικά δεν  θα με ενδιεφερε ποτε να παρω high end smartphone, το βρισκω πεταμενα λεφτα,

θα μείνω με το u8150 μεχρι να τα τινάξει και μετα θα παρω κανα παρομιο με directional pad και κοκκινο-πρασινο κουμπι, μεταχειρισμενο παλι.. μιας και δεν τα βγαζουν πια με κουμπια..

 

για ολα τα υπολοιπα ενα 7" ταμπλετ, δεν θελω να τα εχω ολα σε ενα, θελω το κινητό για κινητο-mp3 και το ταμπλετ για ολα τα υπολοιπα. (gaming, multimedia, internet, και λοιπα. κυρίως gaming η εμπειρία που μου εχει προσφερει αυτο το ταμπλετ στο κρεβατι-πισω στο αμαξι-τουαλετα δεν θα μπορουσε να μου την προσφερει κανενα phablet)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν ήξερες ότι το κινητό μου δεν είναι android, αλλά blackberry τί έπρεπε να υποθέσω; Η blackberry είναι μια εταιρεία που παράγει smartphones από το 1999. Όσοι είναι αρκετά μεγάλοι και ασχολούνται με την τεχνολογία τη γνωρίζουν.

Δεν το είπα προσβλητικά, αλλά η άποψή σου, σεβαστή μεν, αλλά δε θυμίζει άνθρωπο εξοικιωμένο με την τεχνολογία. Άσε που πρώτος ξεκίνησες να γράφεις σε απαξιωτικό τόνο, πράγμα το οποίο συνεχίζεις. Δεν απάντησες σε κανένα από τα ζητήματα που έθεσα στο προηγούμενο post μου από άγνοια ή εσκεμμένα. Καλοπροαίρετα, λοιπόν, θεώρησα ότι το έκανες από άγνοια... Θα απαντήσω όμως σε μερικά δικά σου, χάριν διαλόγου:

 

Όπως έγραψα το κινητό μου δεν είναι android και κοστίζει 215€ μετρητοις.Άρα εκτός τόπου και χρόνου το επιχείρημα. Ούτε android συσκευή, ούτε ακριβή για να κάνω επίδειξη.

 

Δηλαδή είμαι εγώ εναντίον μιας ομάδας ανθρώπων που σε εξέλεξε αρχηγό, υποθέτω... Κάποιος μίλησε για ψυχαναγκασμό;...

 

Σύμφωνοι, αυτό όμως το ξέραμε. Είναι γενική αλήθεια. Όμως τα " πράγματα " αυτά δεν είναι τα ίδια για τον κάθε χρήστη... ;)

 

Τί θέλει να πει ο ποιητής; Ότι η ανατομία του ανθρώπου είναι ακατάλληλη για χρήση κινητου κάτω από κάποιες συνθηκες; Αν εννοείς το μέγεθος οθόνης ή το interface, δε θα ήταν πιθανότερο να υποστήριζες την άλλαγη της μορφής του smartphone, ώστε να προσεγγίζει περισσότερο αυτό που είχες στο μυαλό σου; Η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους θα έπαιρνε εκατομμύρια χρόνια... :-)

Το 80% πώς το υπολόγισες; Το είδες κάπου;

Επιχείρημα άνευ λογικής...

 

Προφανώς το κάνεις όμως από το κινητό, γιατί δεν μπορείς να κουβαλάς το pc σου όπου πας... Αν όμως η δουλειά που ήθελες να κάνεις είχε τον παράγοντα χρόνο ως προαπαιτούμενο θα αγόραζες μια πιο εξειδικευμένη συσκευή, ενώ τώρα βολεύεσαι με το smartphone. Δηλαδή αυτό που έγραψα :

 

 

Όπως διαπίστωσες, πιστεύω, δε σε πρόσβαλα και δεν έγραψα απαξιωτικά για σένα. Αντιθέτως σου απάντησα και επιχειρηματολόγησα, κάτι που δεν έκανες εσύ εξαρχής...

Φίλε και είμαι μάλλον μεγαλύτερος απο σένα και η δουλειά μου ειναι στο core της τεχνολογίας. Δεν χρησιμοποιώ απλά την τεχνολογία αυτής της μορφής σαν απλός χρήστης αλλά φτιάχνω και πάνω της πράγματα.

 

Οι απόψεις ειναι καθαρά δικές μου, δεν αντιπροσωπεύω καμία ομάδα και ειναι αποτέλεσμα της εμπειρίας που έχω χρησιμοποιώντας την τεχνολογία που υπάρχει σπο το 1984 κσι μετά σε καθημερινή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και όλα αυτά για να τρέχει, χωρίς κολλήματα, σε υποδεέστερο hardware, το οποίο στο πουλάνε για χρυσάφι. Για παράδειγμα 290€ το lumia 920 με SOC 2ετίας και οθόνη 720p στο skroutz, αν είναι δυνατόν...

Με λίγα λιγότερα παίρνεις πχ το xperia Z και με λίγα περισσότερα το ascend P7 του άρθρου ή το nexus 5 και ένα σωρό άλλα, κλάσης ανώτερα, κινητά.

Φιλε μου εχει 290 γιατι το εχει ΜΟΝΟ ένα μαγαζι και εχει ξεμεινει στοκ ... να ΜΗΝ κατογορουμε την Microsoft ΚΑΙ για αυτό ... ελεος.

Πριν κανα χρονο και κατι η συσκευη ειχε 230 ευρω.

Φιλικα αλλα δεν αντεχω τις αβασιμες κατηγοριες .

ΥΓ :αν πειτε ότι δεν κατηγορείται την Microsoft τοτε ... οποιον κατηγορείται για την ακριβη τιμη του 920.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και είμαι μάλλον μεγαλύτερος απο σένα και η δουλειά μου ειναι στο core της τεχνολογίας. Δεν χρησιμοποιώ απλά την τεχνολογία αυτής της μορφής σαν απλός χρήστης αλλά φτιάχνω και πάνω της πράγματα.

 

Οι απόψεις ειναι καθαρά δικές μου, δεν αντιπροσωπεύω καμία ομάδα και ειναι αποτέλεσμα της εμπειρίας που έχω χρησιμοποιώντας την τεχνολογία που υπάρχει σπο το 1984 κσι μετά σε καθημερινή βάση.

Η γνώση δεν έρχεται από την ηλικία, αλλιως οι ηλικιωμένοι θα ήταν παντογνώστες, πράγμα που ξέρεις πολύ καλά ότι δεν ισχύει. Οπότε σαν επιχείρημα είναι σαθρό, από τη στιγμή που δεν ξέρεις πόσο χρονών είμαι είναι ακόμα πιο σαθρό.

Οι απόψεις είναι δικές σου και σου απάντησα παραθέτοντας τις δικές μου πάνω στις δικές σου και όχι γενικά κι αόριστα, όπως κάνεις εσύ ακόμα και τώρα.

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου: δεν παίζω το παιχνίδι των εντυπώσεων. Εδώ δεν είναι καφενείο. Σου απάντησα στον ίδιο τόνο που μου έγραψες αρχικά, όχι για να σου την πω, αλλά για να δεις πόσο ενοχλητικό είναι να γράφεις σε απαξιωτικό τόνο, όπως έκανες στο πρώτο σου post και χωρίς κανένα ουσιαστικό επιχείρημα. Δεν σε αντιπαθώ και δεν σε μισώ, γιατί δεν σε ξέρω, δε μου είσαι αδιάφορος γιατί είσαι ο συνομιλητής μου σε αυτό το thread. Ας συνεχίσουμε, αν θες, τη συζήτηση επί του θέματος και σε πιο πολιτισμένο τόνο. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχει 290 γιατι το εχει ΜΟΝΟ ένα μαγαζι και εχει ξεμεινει στοκ ... να ΜΗΝ κατογορουμε την Microsoft ΚΑΙ για αυτό ... ελεος.

Πριν κανα χρονο και κατι η συσκευη ειχε 230 ευρω.

Φιλικα αλλα δεν αντεχω τις αβασιμες κατηγοριες .

ΥΓ :αν πειτε ότι δεν κατηγορείται την Microsoft τοτε ... οποιον κατηγορείται για την ακριβη τιμη του 920.

Ας μιλήσουμε τότε για την επίσημη τιμή του στην Ελλάδα, η οποία ήταν αρχικά όσο και τον άλλων ναυαρχίδων, μόνο που είχε τα μισά τεχνικά χαρακτηριστικά. Χρησιμοποίησα, την χαμηλότερη της επίσημης τιμής, του skroutz γιατί δεν είχα ως στόχο να χρησιμοποιήσω την τιμή ως το βασικό μου επιχείρημα. Είναι όμως ένα ακριβό τηλέφωνο για τα σημερινά δεδομένα. Αυτό δεν αλλάζει, είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο. ;)

Η τιμή ήταν χαμηλότερη, γιατί το αγόραζαν λιγότεροι απ' ότι σήμερα. Σκέψου να ανέβουν κι άλλο τα ποσοστά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...