Προς το περιεχόμενο

Πιο υγιεινο καπνισμα; Γινεται;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά μπορείς να αναπληρώσεις τα πάντα αλλά θέλει προσοχή και ψάξιμο. Αν απλά κόψεις το κρέας και τα γαλακτοκομικά θα έχεις θέματα αργά ή γρήγορα.

 

 

Μην μπερδευεις τον κοσμο με facts η μια και μοναδικη αληθεια ειναι:

 

 

Ολα βλαπτουν, και τωρα που σας γραφω, κανω κακο στον εαυτο μου. Το να βλεπουμε τηλεοραση με τις ωρες το ιδιο. Το να τρωμε σε εστιατορια ειναι χειροτερο απο το καπνισμα. Ακομα και το νερο και ο αερας ειναι επικινδυνα..

 

 

 

Ο φιλος ψηφιζει και θα κανει και παιδια αν δεν εχει ηδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην μπερδευεις τον κοσμο με facts η μια και μοναδικη αληθεια ειναι:

 

 

 

 

Ο φιλος ψηφιζει και θα κανει και παιδια αν δεν εχει ηδη...

δίκαιο έχει ίσως απλά να διαφωνείτε στις αναλογίες αλλά νομίζω πως έχει δίκαιο...ο θάνατος ειναι μέσα στην ζωή και τούμπαλιν κάθε δευτερόλεπτο που περνάει νεκρώνουν κυτταρά σου για τον έναν ή τον άλλο εξωτερικό/εσωτερικό παράγοντα και αντικαθίστανται με άλλα εισαι κατα βάση άλλος άνθρωπος απο αυτόν που ήσουν πχ 3 χρόνια πριν.. δεν έχετε ούτε ένα κοινό κύτταρο με εκείνων απλά λόγω DNA (που βρίσκεται μέσα σε κάθε κύτταρο σου) το νέο που δημιουργήθηκε μοιάζει λιγο με το παλιό γιαυτό και μοιάζεις και εσύ λίγο με αυτό που ήσουν πριν 3 χρόνια πρακτικά εισαι άλλος άνθρωπος... 

 

Τα πάντα κάνουν κακό... αλλά ουδέν κακό αμιγές καλού που λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και το να φάς σε εστιατόριο θα σου κάνει κακό και το να φάς σπίτι το θέμα ειναι ότι πρέπει να ζυγίσεις τι καλό θα σου κάνει αν επιλέξεις εστιατόριο συγκριτικά με το αν φας σπίτι...  και με τέτοιες αποφάσεις διαγράφεις την πορεία σου... και το κινητό που έχεις κακό σου κάνει(όχι μόνο στην υγεία λόγω ακτινοβολίας) ... αλλά σου κάνει και καλο και αποφάσισες να να έχεις ή να μην έχεις κινητό κρίνοντας αν τελικά το καλό που σου κάνει ειναι πιο ωφέλιμο απο το κακό που θα υποστείς σαν αντάλλαγμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κόψεις το κρέας, αργά η γρήγορα θα καταλήξεις με deficiencies, οπότε θα χρειαστείς και κάποια συμπληρώματα (σίδηρο, βιταμίνες β κλπ). Μια διατροφή που έχει ανάγκη απο συμπληρώματα, γίνεται να είναι optimal? Ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν ξέρω κανένα είδους άγριο πλάσμα να καπνίζει χρησιμοποιώντας φωτιά για να καίει τα φύλα καπνου . Επειδή αυτό είναι τεχντητό μέσο ( ξέρεις τωρα...φωτιά...αναπτήρες...ποσες χιλιάδες χημικά έχει το υγρό του αναπτήρα...ξερεις τωρα ..) γιατί καπνίζεις και απλά δεν μασουλάς τα φύλλα του καπνού ; 

Ίσως μπορέσεις να λες και χρησμούς σαν την Πυθία στους Δελφούς , κάποτε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα κάνουν κακό... αλλά ουδέν κακό αμιγές καλού που λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και το να φάς σε εστιατόριο θα σου κάνει κακό και το να φάς σπίτι

 

 

Το να γραφεις στο ινσομνια οχι δεν υπαρχει καμια ενδειξη οτι κανει κακο...Το να τρως κρεας και γαλα σε λογικες ποσοστητες

επισης οχι απλα δεν κανει κακο αλλα εχει ωφελη προς τον οργανισμο.

 

Πισω απ`ολες τις παπαριες που γραφτηκαν ανωθεν βρισκεται μια μεγαλη, τερραστια δυναμη που ξεπερνα σε ισχυ ακομη

και την πυρηνικη ενεργεια, μιλαμε για μια απο τις μεγαλυτερες δυναμεις σε ολο το συμπαν: DENIAL. Αρνηση οτι το

τσιγαρο κανει κακο, αν κανεις ειναι και ημιμαθης φτιαχνει ομορφες θεωριες συνομοσιας και καταληγουμε οτι δεν υπαρχει

καμια μα καμια ελπιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτεϊνη πλεον παιρνω μια φυτικη απο αρακα, για καποιους που ρωτησαν. Και τα συμπληρωματα που παιρνω απο Αμερικη πλεον ειναι πολυβιταμινη, β12, ωμεγα-3, αμινοξεα και κρεατινη. Δλδ τιποτα το ζωϊκο.

 

Σιγουρα το τσιγαρο δεν ανηκει στην vegan φιλοσοφια, για αυτο και καποια στιγμη θα το κοψω τελειως.

 

Και επιμενω πως με το κρεας και το γαλα δημιουργουνται περισσοτερες ασθενειες απ'οτι με το τσιγαρο. Και υπαρχουν περισσοτεροι θανατοι εξαιτιας αυτων.

 

Πως γινεται καποιος να εχει καρκινο στο πνευμονα χωρις να καπνιζει και να κανει ατασθαλιες; Και ομως γινεται..

 

Χαιρομαι που ανηκω στη μειοψηφια και δεν ειμαι μια μαζα.

 

Μπορειτε να το παιξετε φιλοζωοι και να κανετε καταγγελιες για καημενα σκυλακια τα οποια βασανιζονται και μετα να πατε να φατε το γουρουνακι, που παρεμπιπτοντως ανηκει στα πιο εξυπνα ζωα του κοσμου. Σε σχετικες λιστες δε βρισκεται πουθενα ο σκυλος ή η γατα. Ειναι γεγονος..

 

Ο απο πανω κυριος, αν ξερει ας μου πει μερικα θετικα που του προσφερει το γαλα ενος αλλου ζωου, που προοριζεται για το μωρο του ( εδω μπαινει και το ηθικο κομματι ). Και μη μου πει οτι περιεχει ασβεστιο, γιατι ειναι μυθος.. Αντιθετως απορροφα τον φωσφορο απο τα κοκκαλα και προκαλει οστεοπορωση. Εχω να πιω γαλα πανω απο 4 μηνες και νιωθω τελεια!

 

Τελος εγω δε λεω κατι προσβλητικο για εσας, ο καθενας πρεπει να σεβεται τα πιστευω του αλλου, απλα συμβουλευω. Οποιος θελει ακολουθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτεϊνη πλεον παιρνω μια φυτικη απο αρακα, για καποιους που ρωτησαν. Και τα συμπληρωματα που παιρνω απο Αμερικη πλεον ειναι πολυβιταμινη, β12, ωμεγα-3, αμινοξεα και κρεατινη. Δλδ τιποτα το ζωϊκο.

 

Σιγουρα το τσιγαρο δεν ανηκει στην vegan φιλοσοφια, για αυτο και καποια στιγμη θα το κοψω τελειως.

 

Και επιμενω πως με το κρεας και το γαλα δημιουργουνται περισσοτερες ασθενειες απ'οτι με το τσιγαρο. Και υπαρχουν περισσοτεροι θανατοι εξαιτιας αυτων.

 

Πως γινεται καποιος να εχει καρκινο στο πνευμονα χωρις να καπνιζει και να κανει ατασθαλιες; Και ομως γινεται..

Luxx η κρεατίνη δεν είναι ζωική? Αυτή την εντύπωση είχα αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luxx η κρεατίνη δεν είναι ζωική? Αυτή την εντύπωση είχα αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.

Η κρεατίνη είναι μία ενδογενής ουσία (παράγεται από το σώμα μας) η οποία δημιουργείται στο συκώτι, το πάγκρεας και τα νεφρά από διάφορα αμινοξέα. Στη συνέχεια μεταφέρεται στους μύες με την κυκλοφορία του αίματος. Κρεατίνη βρίσκουμε και σε τροφές κυρίως ζωικής προέλευσης.

 

Περίπου το 95% της συνολικης κρεατίνης του ανθρώπινου σώματος βρίσκεται στους σκελετικούς μυς ενώ το υπόλοιπο ποσοστό βρίσκεται σε διάφορους ιστούς. Η κρεατίνη έχει το χαρακτηριστικό να ενώνεται με φώσφορο και να σχηματίζει μια ουσία πολύ σημαντική για την ενεργειακή απόδοση τη φωσφοκρεατίνη, η οποία συμβάλει τα μέγιστα στην επιπλέον παραγωγή ενεργείας, παρατείνοντας το χρόνο που μπορεί ο μυς να παράγει έργο.

Τελος εγω δε λεω κατι προσβλητικο για εσας, ο καθενας πρεπει να σεβεται τα πιστευω του αλλου, απλα συμβουλευω.

απο οσα ειπες εγω κραταω αυτο με το οποιο συμφωνω 100%

 

υγ

το χρονικο διαστημα των 4μηνων χωρις γαλα που αναφερεις ειναι απολυτος ΤΙΠΟΤΑ !

μπορω να σου αντιπαραθεσω μια 10ετια σερι που επινα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ  απο 2εως3 λιτρα γαλα την ημερα και οχι μονο δεν επαθα τιποτα αλλα ενιωθα τελεια ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρεατίνη είναι μία ενδογενής ουσία (παράγεται από το σώμα μας) η οποία δημιουργείται στο συκώτι, το πάγκρεας και τα νεφρά από διάφορα αμινοξέα. Στη συνέχεια μεταφέρεται στους μύες με την κυκλοφορία του αίματος. Κρεατίνη βρίσκουμε και σε τροφές κυρίως ζωικής προέλευσης.

 

Περίπου το 95% της συνολικης κρεατίνης του ανθρώπινου σώματος βρίσκεται στους σκελετικούς μυς ενώ το υπόλοιπο ποσοστό βρίσκεται σε διάφορους ιστούς. Η κρεατίνη έχει το χαρακτηριστικό να ενώνεται με φώσφορο και να σχηματίζει μια ουσία πολύ σημαντική για την ενεργειακή απόδοση τη φωσφοκρεατίνη, η οποία συμβάλει τα μέγιστα στην επιπλέον παραγωγή ενεργείας, παρατείνοντας το χρόνο που μπορεί ο μυς να παράγει έργο.

απο οσα ειπες εγω κραταω αυτο με το οποιο συμφωνω 100%

Thanks, πολύ χρήσιμα! :-)  Άρα το συμπλήρωμα κρεατίνης είναι ζωικό προϊόν κατά βάση? Από τι παράγεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οργανισμος μας την παραγει αν δε βαριεσαι  διαβασε αυτο ειναι πολυ χρησιμο και εξηγει τα παντα

οσοι παιρνουν σε συμπληρωμα να διαβασουν οποσδηποτε το κεφαλαιο που λεει '' ΔΙΑΚΟΠΤΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ''

http://www.fitnesslogic.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=38:kreatini&catid=10:sympliromata&Itemid=23

 

 φυσικη κρεατινη  μπορουμε να την παρουμε απο το κρεας (30 γρ περίπου ωμού κρέατος περιλαμβάνουν περιπου  2 γραμμάρια κρεατίνης) τα ψαρια  κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 φυσικη κρεατινη  μπορουμε να την παρουμε απο το κρεας (30 γρ περίπου ωμού κρέατος περιλαμβάνουν περιπου  2 γραμμάρια κρεατίνης) τα ψαρια  κτλ κτλ

Σόρυ που σε ζαλίζω, μου έκανε εντύπωση αυτό που λέει ο luxx όμως, υπάρχει κρεατίνη σε συμπλήρωμα που δεν είναι ζωικής προέλευσης ή σε κάποιο τρόφιμο που δεν είναι ζωικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με ζαλιζεις φιλε , οι  μονες τροφες που περιέχουν κρεατινη είναι οσες περιεχουν μυϊκούς ιστούς,

δηλαδη όλα τα κρέατα κι ειδικά το μοσχαρίσιο κρέας το οποιο είναι και  από τις ανώτατες πηγές

(4-5 γρ κρεατινης  στο κιλο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει το ζωϊκο προϊον, το φυτικο, και το συνθετικο. Η κρεατινη σε συμπληρωμα ειναι συνθετικη πλεον.

 

 

Η παρασκευή συνθετικής κρεατίνης γίνεται συνήθως από σαρκοσίνη και κυαναμίδη μέσα σε αντιδραστήρα. Ο αντιδραστήρας θερμαίνει και συμπιέζει, προκαλώντας το σχηματισμό κρυστάλλων κρεατίνης. Η κρυσταλλική κρεατίνη στη συνέχεια καθαρίζεται με φυγοκέντριση και ξηραίνεται στο κενό. Η ξηρά κρεατίνη αλέθεται σε λεπτή σκόνη για καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Οι τεχνικές φρεζαρίσματος διαφέρουν ανάλογα με το εργαστήριο, με αποτέλεσμα τα τελικά προϊόντα να διαφέρουν ως προς τη διαλυτότητα και τη βιοδιαθεσιμότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει το ζωϊκο προϊον, το φυτικο, και το συνθετικο. Η κρεατινη σε συμπληρωμα ειναι συνθετικη πλεον.

Δεν υπαρχει ενα συμπληρωμα κρεατινης μονο !

και ετσι οπως το θετεις ΔΕΝ  ειναι φυτικο προιον αλλα συνθετικο ! ελπιζω να ξερεις τι σημαινει η λεξη συνθετικο..

 

εν τέλει ξαναδιαβασε αυτο

''οι  μονες τροφες που περιέχουν κρεατινη είναι οσες περιεχουν μυϊκούς ιστούς''

 

Γιατι  ? γιατι η φυση ετσι αποφασισε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...