Προς το περιεχόμενο

Πιο υγιεινο καπνισμα; Γινεται;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και γω συμφωνω δεν εναι ευκολο ! υπαρχουν ομως πολυ πιο δυσκολες καταστασεις απ' τις οποιες  μπορει να χρειαστει να απεξαρτηθει καποιος ! το ρεζουμε στην προκείμενη περίπτωση εχει να κανει με την συμβουλη ! συμβουλευουμε ειδικα κεντρα , η να προσπαθησει ο καθενας να το ξεπερασει με την δυναμη του ?? εκει ειναι το θεμα μου , με τις συμβουλες που πεταμε εχει να κανει ! τιποτα δεν ειναι ευκολο - τα παντα ομως δειχνουν ποσο δυνατοι η αδυναμοι σαν ανθρωποι ειμαστε εμεις ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mau-Maus συμφωνώ, το ίδιο λέω και γω σε όσους καπνίζουν. Μου απαντάνε ότι δεν καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι επειδή δεν καπνίζω ο ίδιος...δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. Πιο πολύ πιστεύω ότι είναι δικαιολογίες και έλλειψη αποφασιστικότητας, αφού έχω δει κι άλλες περιπτώσεις να το κόβουν μαχαίρι χωρίς προσπάθεια, απλά το πήραν απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ακυρο αφου !!!

 

να πας εσυ σε ειδικο κεντρο αν δε μπορεις να το κοψεις , σε λιγο θα προτεινετε να παει ο κοσμος σε  ψυχολογους και ψυχιατρους για να κοψει το καπνισμα , ελεος τι συμβουλες ειναι αυτες ?

πολυ απλο ειναι να το κοψουμε φτανει να εχουμε θεληση και λιγο  μυαλο να καταλαβουμε ποσο κακο κανουμε στον εαυτο μας ! βαζουμε σαν στοχο μια κοντινη ημερομηνια και οταν αυτη ερθει , τοτε δε το ξαναβαζουμε στο στομα μας ποτε!

ολα τα αλλα που αναφερεις για στρες κτλ  ειναι δικαιολογιες ανθρωπων που δεν θελουν πραγματικα να το κοψουν  ..

δεν υπαρχει δε μπορω - υπαρχει μονο δε θελω !

Καμία επαφή με την πραγματικότητα.

Mau-Maus συμφωνώ, το ίδιο λέω και γω σε όσους καπνίζουν. Μου απαντάνε ότι δεν καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι επειδή δεν καπνίζω ο ίδιος...δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. Πιο πολύ πιστεύω ότι είναι δικαιολογίες και έλλειψη αποφασιστικότητας, αφού έχω δει κι άλλες περιπτώσεις να το κόβουν μαχαίρι χωρίς προσπάθεια, απλά το πήραν απόφαση.

Εσυ μπορεί να το κόψεις επειδή είσαι δυνατός χαρακτήρας. Μπράβο σου, ειλικρινά. Εγώ μπορεί να δυσκολεύομαι επειδή είμαι αδύναμος χαρακτήρας. Ή μπορεί να είμαι δυνατός χαρακτήρας και να αντιμετωπίζω διάφορα άλλα προβλήματα που συντελούν στο να ξανακυλάω. Ή μπορεί να έχω θεματα με την αυτοεικόνα μου και να έχω υποσυνείδητα ταυτίσει το κάπνισμα με την - προσωρινή -  εξομάλυνση των συναισθημάτων μου.

 

Γενικότερα η όλη συμπεριφορά μας αντανακλάται στις πράξεις μας. Έτσι, μπορεί - και εδώ συμφωνούμε - κάποιοι να είναι τεμπέληδες και να ψάχνουν για δικαιολογίες, αλλά πάρα πολλοί θέλουν πραγματικά να το κόψουν και δεν μπορούν. Για διάφορους λόγους, οι οποίοι είναι ενίοτε και πολύ σοβαροί.

 

Επομένως, όταν κάποιος δε μπορεί να κόψει το τσιγάρο, και έχει προσπαθήσει μόνος του, καλό θα ήταν να επισκεφθεί κάποιον ειδικό. Γιατί, απο ιατρικής σκοπιάς, ο εξαρτημένος θεωρείται ασθενής.

 

Και για του λόγου το αληθές, για όποιον ενδιαφέρεται ενα λινκ με τα Δημόσια Ιατρεία Διακοπής Καπνίσματος, ανά την Ελλάδα (ίσως όμως δεν λειτουργούν όλα). http://www.vita.gr/agenda/article/14010/dhmosia-iatreia-diakophs-kapnismatos-sthn-ellada/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που προσωπικά, τους ειδικούς «€παγγελματίες» (τύπου Μπεχράκη) στα κέντρα απεξάρτησης δε θα τους εμπιστευόμουν. Αυτό καθαρά και μόνο από την αντίδραση τους στο θέμα του ηλεκτρονικού, και στην προσπάθεια καταπολέμησης (προσοχή, καταπολέμησης, όχι επιστημονικής αμφισβήτησης) του. Γιατί βέβαια τους έπαιρνε πελατεία από τα NRT που πουλούσαν στα κέντρα τους. Έχω μάλιστα προσωπική εμπειρία από γνωστό που προσπάθησαν να του πασάρουν το ηλεκτρονικό ως πιο καρκινογόνο από το κανονικό και του έκαναν πλύση εγκεφάλου για τσιρότα, τσίχλες και υπόθετα νικοτίνης.

 

Ντάξει, το βαποράκι της γειτονιάς θα επέμενε λιγότερο. Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει στα ιδιωτικά, στα δημόσια, αν υπάρχει ψυχολογική υποστήριξη, αν, αν, αν. Απλά θεωρώ πως με την κατάλληλη υποστήριξη στο σπίτι και στην παρέα, με τα σωστά κίνητρα, με θέληση, με τη συμβουλή του γιατρού σου τον οποίο εμπιστεύεσαι, και βέβαια με την «αυτοθυσία» συγγενών και φίλων (δεν καπνίζουν σαν φουγάρα γύρω σου) τα κέντρα αυτά είναι στην καλύτερη περίπτωση άχρηστα.

 

Εννοείται ο συγκεκριμένος είναι καθαρός από τσιγάρο και από η.τ. εδώ και ένα χρόνο, κάτι που κατάφερε δύσκολα μεν, μόνος του δε.

 

Σε καμία περίπτωση δεν απορρίπτω την ιατρική συμβουλή, έτσι; Απορρίπτω τα συγκεκριμένα κέντρα. Για εμένα τη καλύτερη συμβουλή (για διακοπή ή για παραπομπή σε συνάδελφο) μπορεί να τη δώσει ο γιατρός σου, ή σε περίπτωση που πιστεύεις ότι αδυνατείς καθαρά ψυχολογικά να το κόψεις, η λύση της ψυχοθεραπείας ακούγεται κλισέ και χαμένος χρόνος, αλλά δεν είναι.

 

Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε. Και είμαι αρκετά δύσκολος χαρακτήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αφού δεν έχεις εμπειρία απο τα συγκεκριμένα δημόσια κέντρα, πώς τα απορρίπτεις? Και γιατί γενικεύεις?

 

Πάρα πολλά παρόμοια κέντρα εξειδικεύονται σε απεξαρτήσεις από αλκοόλ, ναρκωτικά, καταπολέμηση διατροφικών διαταραχών.. Άχρηστα και αυτά? Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν είμαστε όλοι παντογνώστες και όλοι οι άλλοι λαμόγια και απατεώνες.

 

Εννοείται πως αν ο γνωστός σου έπεσε σε απατεώνα, καλά έκανε και έκοψε πέρα. Πάντως τα πατς νικοτίνης κτλ ενδείκνυνται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο θεωρείται από πολλούς, αρκετά επιβλαβές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chris έχεις δίκιο, mea culpa, μια δυο περιπτώσεις σίγουρα δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν το σύνολο των κέντρων διακοπής. Still, εξηγώ στη δεύτερη παράγραφο το γιατί τα θεωρώ άχρηστα, όχι επειδή όλα διοικούνται από απατεώνες, αλλά γιατί υπό ιδανικές συνθήκες δε σου προσφέρουν κάτι παραπάνω από αυτά που μπορεί να σου προσφέρει το οικογενειακό και το φιλικό σου περιβάλλον. Αν υπάρχει βέβαια θέληση από εσένα. Αυτή είναι η άποψη μου τουλάχιστον.

 

Όσο για τους τελευταίους, οι μέχρι τώρα επιστημονικές έρευνες διαφωνούν μαζί τους (πάντα σε σύγκριση με το κανονικό ε). Οπότε όποιος επαγγελματίας στο χώρο της υγείας το πάει στο άλλο άκρο είτε είναι απλά ανενημέρωτος, είτε εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα (*γκουχ*Μπεχράκης*γκουχ*).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Να σου πω,επειδη σε εχει χτυπησει εσενα η ζεστη του καλοκαιριου,θα λες για πολλες φορες ακομα τις μαλαγιανιες -για να μην το θεσω αλλιως- που λες? Γιατι το καπνισμα το κρεας και τα κοπρανα των ποντικιων,δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που γραφεις..

 

Και να σου πω,για ποσταρε μας μια ερευνα που να αναφερει τους θανατους απο το τσιγαρο απο τα 15χρονια τους,και ποσοι πεθαναν απο το κρεας το γαλα κτλ ανεκδιηγητα πραγματα που λες..

 

Υ.Γ Ελπιζω να μην εχεις παιδια,γιατι αν εχεις,τα λυπαμαι πολυ...

 

Εγω λυπαμαι εσενα. Εχεις μυαλο; Σκεφτεσαι; Ειναι δυνατον ποτε να κατηγορησουν το γαλα και το κρεας οτι κανουν κακο; Σε τι κοσμο νομιζεις πως ζεις; Σε ονειρικα πλασμενο; Ο καρκινος που εμφανιζεται; Τυχαια; Τα αυτοανοσα; Ολα το τσιγαρο τα προκαλει; Και οι μη καπνιστες πως εχουν τετοιες ασθενειες; Ατομα που κανουν "διατροφη" ( ετσι νομιζουν δλδ.. ) και δε πινουν, πως εχουν τετοιες ασθενειες; Μηπως επειδη τρωνε φουλ γαλακτοκομικα ( τα οποια δεν προοριζονται για τον ανθρωπο, αλλα για τα νεογεννητα ζωακια [ για το ανθρωπο ειναι το μητρικο γαλα μεχρι καποια ηλικια. ] ) και κρεας; ( πτωματα βασικα.. [ Αν μπορουσαμε να φαμε κρεας και ηταν στη φυση μας, θα το τρωγαμε ωμο.. δε θα το ψηναμε ουτε θα βαζαμε ολα αυτα τα μπαχαρικα για να μη βρωμαει πτωμαϊνη ) ]

 

Κλεινω 2 μηνες χωρις κρεας και γαλακτοκομικα, δεν εχω καποια παρενεργεια μεχρι στιγμης, αντιθετως θα ελεγα.. Και ψαχνω και μια λυση για το τσιγαρο. Το οποιο δε θεωρω τοσο βλαβερο οσο το κρεας και το γαλα..

 

Για να μη μιλησω για τα διαφορα καλλυντικα που χρησιμοποιουμε και ειδη υγιεινης.. Εκει ο καρκινος κανει παρτυ!

 

Τεσπα.. Αυτα που λεω ειναι ιστοριες για τρελους.. Αλλα αμα ξυπνησεις και εσυ μια ημερα με καρκινο μην αναρωτηθεις τι φταιει.. Ισως να ησουν κακος ανθρωπος και να σε τιμωρει ο θεουλης.. λολ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού οι "αυτοάνοσες ασθένειες προκαλούνται από το κρέας" γιατί τις απο καλείς αυτοάνοσες;

 

Σε αυτό με το βύζαγμα, συμφωνώ πάντως. Όντως ειναι μέχρι την ηλικία που το στήθος αντιστέκεται της βαρύτητας. Μετά αλλάζεις γυναίκα.

 

Το ψάρι προκαλεί τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια συμφωνούμε. Σε άλλα όχι. Σε αυτό όμως είσαι εκτός τόπου και χρόνου:

 

[...] για το τσιγαρο. Το οποιο δε θεωρω τοσο βλαβερο οσο το κρεας και το γαλα..

 

Όσα δίκια και να έχεις, δε μπορείς να περιμένεις κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά λέγοντας κάτι τέτοιο.

 

Επίσης μια χαρά μπορούσαμε να τρώμε και τρώγαμε κρέας. Και ωμό μάλιστα. Επειδή καλομάθαμε και η εξέλιξη kept up with us δε σημαίνει τίποτε.

 

Πρωτεϊνη από πού παίρνεις;

Δες την υπογραφή του... Και μετά μιλάει για καρκίνους από γάλα και κρέας, oh the irony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, καταντάει προσωπικό το θέμα και δε θέλω κάτι τέτοιο. Απλά απορώ ρε Λουξ, δε βλέπεις την ειρωνία;

 

Τουλάχιστον ψάξου για τα συμπληρώματα γιατί εντελώς τυχαία το μεσημέρι έπεσα πάνω σε αυτό:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπορείς να αναπληρώσεις τα πάντα αλλά θέλει προσοχή και ψάξιμο. Αν απλά κόψεις το κρέας και τα γαλακτοκομικά θα έχεις θέματα αργά ή γρήγορα. Αν τα κόψεις αλλά τα αντικαταστήσεις σωστά και προσθέσεις άλλα τρόφιμα στη διατροφή σου δεν θα έχεις πρόβλημα (δεν θα έχεις κάποια έλλειψη δηλαδή). Luxx, πρόσεχε να παίρνεις όλα όσα χρειάζεσαι, υπάρχουν πολλές τροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενε οτι στο τσιγαρο υπαρχουν χιλιαδες ουσιες, πολλες ειναι επικινδυνες και καρκινογονες. Τι γινεται ομως με το καπνο που μπορει να φτιαξει καποιος στο χωραφι του; Τι ουσιες μπορει να υπαρχουν εκει;

 

Επισης ποια η αποψη σας για το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Μαλιστα υπαρχουν και με μηδεν νικοτινη.

 

Ολα βλαπτουν, και τωρα που σας γραφω, κανω κακο στον εαυτο μου. Το να βλεπουμε τηλεοραση με τις ωρες το ιδιο. Το να τρωμε σε εστιατορια ειναι χειροτερο απο το καπνισμα. Ακομα και το νερο και ο αερας ειναι επικινδυνα..

 

Οποτε δε θελω να μου πειτε οτι ειναι βλαβερα, ακομα και χωρις νικοτινη. Εννοειται αυτο. Μιλαμε για πιο υγιεινο καπνισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...