Προς το περιεχόμενο

Απορρίφθηκε η προσφυγή της Intel, και τώρα είναι υποχρεωμένη να πληρώσει το πρόστιμο των 1.4 δισ. δολαρίων για μονοπωλιακές τακτικές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

http://speech.ilsp.gr/greeklish/

 

Όλα καλά και όλα ωραία δεν μας είπαν όμως πόσες μετοχές έχει η intel από την Amd και το ανάποδο...όλα αυτά γίνονται απλά για να παίξουν οι μπάρες τους στα χρηματιστήρια ανά το κόσμο και πλάι να γεμίσουν οι δικες τους τσέπες..Αυτά να τα βλέπουμε εμείς που τρέχουμε ανά 3 μήνες να αλλάξουμε cpu και όχι socket στην motherboard και όλα αυτά τα αγγούρια...για κανε εμπάργκο και μην κανεις αναβάθμιση για μείνε με το ίδιο hardware 3 χρονια και έλα να σε πω κάθε ποτε θα αλλάζουν τεχνολογία και ποσο θα στην πουλάν στο τέλος ....Με έναν επεξεργαστή θα σε δίνουν δώρο και ένα πλυντήριο ....αλλα όσο υπάρχουν αφελείς που τρέχουν και τα χώνουν εις υγείαν των κορόιδων......περαστικά μας...και σε καλή τους μεριά

 

καλο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι προϊόν είχε AMD επεξεργαστή από 2005 και μετά δεν άξιζε. Στους laptops εξακολουθούσες να ψήνεις ομελέτα, με μειωμένη απόδοση. Τουλάχιστον ο παλιός μου K6 στα 2/3 της τιμής ενός PIII ήταν πιό γρήγορος, και ας μην ακουμπούσες χέρια επάνω μετά από καμμιά ώρα...

 

Η AMD έχει την εύνοια της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας γιατί ένα από τα κέντρα  επιχειρήσεών τους είναι στη Βαυαρία, λογικό είναι να έχει και την αντίστοιχη υποστήριξη. Ας κάνει όμως τέτοια "κουνήματα" στο παράρτημα της Μαλαισίας πχ. Ανταγωνισμός δεν γίνεται έτσι.

 

Intel all the way σε αυτό.

 

Απλά για να διορθώσω σωρεία ανακριβιών.

 

Α. Ο K6 με τον PIII δεν έκαναν overlap ποτέ. Την εποχή του Κ6 κυκλοφορούσε ο PII , και αν εξαιρέσεις ελάχιστες εφαρμογές που χρησιμοποιούσαν την ταχύτητα του FSB (στο μοναδικό τομέα που ο K6 - μαζί με τον αντίστοιχο 686 της Cyrix που υπερτερούσε έναντι του intel) οπουδήποτε αλλού έτρωγε ξύλο. Το ίδιο και ο K6-2 (με τις τεχνολογίες 3D Now που δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ - εκτός απο κάτι demos-) έναντι του P-III.

Eκεί που πραγματικά έγινε ανταγωνιστική η amd (εκτός απο τότε που έβγαζε τον am386 στα 40Mhz) ήταν με την έλευση του Athlon - τόσο σε Slot A όσο και σε socket A αργότερα- όπου ακόμα και με λιγότερα Mhz "πάταγαν" P4 με υψηλότερους χρονισμούς.

 

B. H "εύνοια" της Ευρωπαικής Νομοθεσίας, δεν έχει να κάνει με την ύπαρξη ή όχι γραφείων της μίας ή της άλλης εταιρείας. Τόσο η AMD όσο και η Intel έχουν έντονη παρουσία εντός E.E (τσέκαρε Braunschweig, επειδή ανέφερες Βαυαρία, να δεις οτι και η intel έχει έντονη παρουσία εκεί). Αλίμονο λοιπόν αν η απόδοση δικαιοσύνης εξαρτιόταν απο το αν οι αντίδικοι έχουν (ή δεν έχουν) ευρωπαική παρουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η καναδέζικη εταιρεία μας σέβεται περισσότερο και αυτό φαίνεται ότι αν έχεις ένα παλιό επεξεργαστή ας πούμε ΑΜ2 socket τότε μια χαρά τον τοποθετείς σε μια μητρική με socket ΑΜ3 ή ΑΜ3+. Αυτό που έχει γίνει με την intel και τα sockets της είναι πλέον ανέκδοτο.

το εχεις δοκιμάσει αυτο που λες; am2 cpu σε am3 mobo?

αν ο επεξεργαστης ο am2 παιζει μονο με ddr2 μνημες πως θα μπει σε μητρηκη με ddr3 μνημες;; εκτος εαν ειναι σαν το ahtlon μου, να παιζει σε am2+ και am3 για να μπορει να παιξει και σε ddr2 και σε drr3

 

αυτο που ειχα κανει εγω και επαιζε ηταν να βαλω τον athlon x4 635 οταν το πηρα σε am2+ μητρηκη που ειχα τοτε, και μετα σε am3.

και τωρα αυτο που θελω να δοκιμάσω ειναι να δανειστώ ton 8350 απο εναν φιλο και να τον βαλω στην am3 μητρηκη μου, εχω διαβασει πως με το beta bios που λεει το site οτι παιζει μεχρι FX-8150 μπορει να παρει και 8350

 

καινουριο cpu σε παλια μητρηκη παιζει ναι, πολλες φορε απλα δεν σου λειτουργουν καποια πραγματα, οπως το turbo core πχ

το αναποδο, δηλαδη εναν παλιο cpu σε καινουρια μητρηκη δεν νομιζω να παιζει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παράνοια του καπιταλισμού... «Έβλαψε τους καταναλωτές μέσω παράνομων εκπτώσεων»...

 

Δηλαδή τους καταναλωτές τους βλάπτει η Intel κι όχι ο χρηματιστηριακός καρκίνος που βγάζουν λεφτά οι τζογαδόροι χωρίς να παράγουν πλούτο αλλά κι ούτε υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας/αξιοποίησης του πλούτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αλλα δεν θελει να ειναι και χαϊβάνι που πληρώνει... Οπως δεν θα ηθελες και συ να σου παρουν φραγκα και ας ειχες αρκετα!

Ειναι ολα θεμα κύρους...

Ναι αν έσφαλα να πληρώσω... εφόσον το δικαστήριο έκρινε ότι είχε όντως μονοπωλιακή πολιτική τότε να πληρώσει....δεν είναι θέμα κύρους πλέον με αυτά τα ποσά...καθαρά θέμα ποσού είναι. Αν τους έβαζαν πρόστιμο 10.000€ δεν θα έκαναν καμία έφεση θα τα πλήρωναν και δεν θα διαβάζαμε καν την είδηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά για να διορθώσω σωρεία ανακριβιών.

 

Α. Ο K6 με τον PIII δεν έκαναν overlap ποτέ. Την εποχή του Κ6 κυκλοφορούσε ο PII , και αν εξαιρέσεις ελάχιστες εφαρμογές που χρησιμοποιούσαν την ταχύτητα του FSB (στο μοναδικό τομέα που ο K6 - μαζί με τον αντίστοιχο 686 της Cyrix που υπερτερούσε έναντι του intel) οπουδήποτε αλλού έτρωγε ξύλο. Το ίδιο και ο K6-2 (με τις τεχνολογίες 3D Now που δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ - εκτός απο κάτι demos-) έναντι του P-III.

 

Τώρα που το είδα ήταν ο K6-2, πάνε και χρόνια. Εννοούσα ότι υπήρχε πραγματικό value for money, γιατί ο αντίστοιχος PIII είχε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες δραχμές παραπάνω για λίγο κέρδος. Το λάπτοπ λέω. 6 χρόνια ασπροπρόσωπος.

 

Γιατί δεν ισχύει το περί εύνοιας στην συγκεκριμένη περίπτωση; Ένα εύκολο cash in από την AMD είναι, τίποτα παραπάνω. Άλωστε το difusing γίνεται στην Γερμανία

Επεξ/σία από scha13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή αυτή η μονοπωλιακή τακτική της Intel. Εφαρμόζεται και στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια.

 

Πολλοί φίλοι μου, άσχετοι με υπολογιστές, ακόμη και σήμερα έρχονται και μου λένε «να πάρω AMD; έχω ακούσει ότι καίγονται εύκολα»   :shock:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκαω στα γελια οταν διαβαζω κατι προσεγγισεις του τυπου λες και η amd ειναι η εταιρεια του λαου και χρηματοδοτει το κομμα του Περισσου, αγαπαει τον εργατη και τη τσεπη του καταναλωτη και ενω βλεπεις τον φανμποισμο να εχει πιασει τον αποπατο για να δικαιολογησουν τα λεφτα που εδωσαν για ενα τσιπακι πριν 5-6 χρονια! διαβαζεις στο καπακι και τις κατηγοριες εναντι των αλλων για φανμποισμο!

 

 

*ενθούζιαστ: αυτός που έχει πολλά λεφτά και δεν ξέρει που να χαλάσει / αυτός που δεν ξέρει ότι δεν έχει πολλά λέφτα και δεν ξέρει που να τα χαλάσει.

 

κλασσικη περιπτωση "καμμενου ελληνα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι μονοπωλιακη τακτικη να δινεις εκπτωσεις σε οσους αγοραζουν μαζικα απο εσενα?

 

χωρις καμια διαθεση να υπερασπιστω την intel αλλα τωρα ανακαλυπτουν πως δουλευει η αγορα εκει στην εε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι προϊόν είχε AMD επεξεργαστή από 2005 και μετά δεν άξιζε. Στους laptops εξακολουθούσες να ψήνεις ομελέτα, με μειωμένη απόδοση. Τουλάχιστον ο παλιός μου K6 στα 2/3 της τιμής ενός PIII ήταν πιό γρήγορος, και ας μην ακουμπούσες χέρια επάνω μετά από καμμιά ώρα...

 

Η AMD έχει την εύνοια της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας γιατί ένα από τα κέντρα  επιχειρήσεών τους είναι στη Βαυαρία, λογικό είναι να έχει και την αντίστοιχη υποστήριξη. Ας κάνει όμως τέτοια "κουνήματα" στο παράρτημα της Μαλαισίας πχ. Ανταγωνισμός δεν γίνεται έτσι.

 

Intel all the way σε αυτό.

 

Athlon 64 X2 δεν άξιζε; Phenom II X4 δεν άξιζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ψυγειάκια της coca-cola και της pepsi. Σου δίνω το ψυγειάκι τσάμπα ή με έκπτωση αλλά θα βάζεις μόνο δικά μου προϊόντα μέσα.

:-D just kidding

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοι προτιμουν την λειτουργικοτητα , ή το να μην εχουνε προβληματα. Δεν με ενδιαφερει "ο υπολογιστης να ψηνει μεχρι και καφε" Για τους καφεδες υπαρχουν και τα μπρικια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής: οκ η intel καλά έκανε και έφαγε το πρόστιμο για αντιμονοπωλιακές τακτικές (έδινε παραπάνω εκπτώσεις από ότι έπρεπε). Τα μονοπώλια δεν είναι καλά για κανένα.

 

Το google και το Facebook που παρέχουν υπηρεσίες δωρεάν δεν θα έπρεπε να τρώνε συνέχεια πρόστιμα και πολύ μεγάλα; Αυτοί και αν είναι μονοπώλια και όλο και γίνονται δυνατότερα.

 

Για μένα δωρεάν δεν θα έπρεπε κάν να επιτρέπεται να υπάρχει γιατί σκοτώνει τον υγιή ανταγωνισμό. Φαίνεται καλό το δωρεάν πχ email αλλά το χρυσοπληρώνεις τελικά.

 

Φανταζομαι εχεις mail provider επι πληρωμη, στους χαρτες και στο youtube δεν μπαινεις ποτε και εχεις πληρωσει καμαια 100ρια ευρώ για εφαρμογες στο κινητο, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχεις δοκιμάσει αυτο που λες; am2 cpu σε am3 mobo?

αν ο επεξεργαστης ο am2 παιζει μονο με ddr2 μνημες πως θα μπει σε μητρηκη με ddr3 μνημες;; εκτος εαν ειναι σαν το ahtlon μου, να παιζει σε am2+ και am3 για να μπορει να παιξει και σε ddr2 και σε drr3

 

αυτο που ειχα κανει εγω και επαιζε ηταν να βαλω τον athlon x4 635 οταν το πηρα σε am2+ μητρηκη που ειχα τοτε, και μετα σε am3.

και τωρα αυτο που θελω να δοκιμάσω ειναι να δανειστώ ton 8350 απο εναν φιλο και να τον βαλω στην am3 μητρηκη μου, εχω διαβασει πως με το beta bios που λεει το site οτι παιζει μεχρι FX-8150 μπορει να παρει και 8350

 

καινουριο cpu σε παλια μητρηκη παιζει ναι, πολλες φορε απλα δεν σου λειτουργουν καποια πραγματα, οπως το turbo core πχ

το αναποδο, δηλαδη εναν παλιο cpu σε καινουρια μητρηκη δεν νομιζω να παιζει,

Σόρυ παιδιά για την ανακρίβεια στα λεγόμενά μου. Αυτό εννοούσα, ότι μπορείς να βάλεις νεότερο επεξεργαστή σε παλαιότερη μητρική, χωρίς να χρειάζεται να ξηλώνεσαι παραπάνω για μια αναβάθμιση. Αυτό συνοδεύεται με μία αναβάθμιση στο Bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...