Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για των Core i7 4790k??


PCstas007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανές δεν είναι οτι από την στιγμή που είναι +500MHz από τον 4770k, θα είναι και αντίστοιχα πιο γρήγορος;

Σε όλα τα reviews έχει φανεί δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν αυτός ο επεξεργαστής τρέχει σε άλλες ταχύτητες περιμένω καλύτερη απόδοση από τον 4770κ γιατί λένε ότι είναι σχεδόν τα ει δια,

 

Απο διαφορα reviews που εχω διαβασει λενε οτι ο 4790κ εχει 10-15% περισσοτερο perfomance.. Επισης ειναι πιο δροσερος σε σχεση με τον 4770κ.

Για μενα δεν αξιζει παντως, απο 4770κ να πας σε 4790κ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ουσιαστική διαφορά (και δυστυχώς, η μόνη σε όλη την γκάμα των refresh) είναι ότι ο 4790Κ έρχεται εργοστασιακά κουρδισμένος με πολλαπλασιαστή 40 και turbo 4.4GHz. Από αυτό και μόνο υπάρχει 10-15% αύξηση της απόδοσης από την μαμά. Οι θερμοκρασίες όμως είναι αντίστοιχα υψηλότερες. Δεν έγινε καμιά θεαματική βελτίωση στο θέμα αυτό. Άλλά reviews λένε ότι στα ίδια ρολόγια οι Haswell refresh έχουν περίπου 2° διαφορά. Στο 4.4 σε σχέση με τον 4770Κ υπάρχει διαφορά μέχρι και 4-5°. Κάτι είναι σίγουρα, αλλά όχι εντυπωσιακό. Επίσης, παρ' όλη την θερμική βελτίωση, το overclockability του 4970Κ δεν βελτιώθηκε. Από 4.4 που είναι το turbo με άνεση μόνο μέχρι 4.7GHz φτάνουν όπως διαβάζω στα reviews που έγιναν.

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι από όλη την γκάμα, αυτός που αξίζει περισσότερο είναι ο 4790Κ ακόμα και αν δεν υπερχρονιστεί. Το 4.4 είναι γενναία αύξηση σε σχέση με το 4.0 του 4770Κ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο διαφορα reviews που εχω διαβασει λενε οτι ο 4790κ εχει 10-15% περισσοτερο perfomance.. Επισης ειναι πιο δροσερος σε σχεση με τον 4770κ.

Για μενα δεν αξιζει παντως, απο 4770κ να πας σε 4790κ...

Δεν έχω τον 4770κ είμαι στο να αγοράσω έναν από τους 2  επεξεργαστές.

 

Η μόνη ουσιαστική διαφορά (και δυστυχώς, η μόνη σε όλη την γκάμα των refresh) είναι ότι ο 4790Κ έρχεται εργοστασιακά κουρδισμένος με πολλαπλασιαστή 40 και turbo 4.4GHz. Από αυτό και μόνο υπάρχει 10-15% αύξηση της απόδοσης από την μαμά. Οι θερμοκρασίες όμως είναι αντίστοιχα υψηλότερες. Δεν έγινε καμιά θεαματική βελτίωση στο θέμα αυτό. Άλλά reviews λένε ότι στα ίδια ρολόγια οι Haswell refresh έχουν περίπου 2° διαφορά. Στο 4.4 σε σχέση με τον 4770Κ υπάρχει διαφορά μέχρι και 4-5°. Κάτι είναι σίγουρα, αλλά όχι εντυπωσιακό. Επίσης, παρ' όλη την θερμική βελτίωση, το overclockability του 4970Κ δεν βελτιώθηκε. Από 4.4 που είναι το turbo με άνεση μόνο μέχρι 4.7GHz φτάνουν όπως διαβάζω στα reviews που έγιναν.

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι από όλη την γκάμα, αυτός που αξίζει περισσότερο είναι ο 4790Κ ακόμα και αν δεν υπερχρονιστεί. Το 4.4 είναι γενναία αύξηση σε σχέση με το 4.0 του 4770Κ.  

Οπότε ένας 4790κ είναι καλύτερα για τα σημερινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ένας 4790κ είναι καλύτερα για τα σημερινά δεδομένα.

Αν πάς για ξεκλείδωτο, ναι. Για κλειδωμένο επεξεργαστή και με την προηγούμενη σειρά δεν θα έχανες κάτι ιδιαίτερο. Από μητρικές μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας για ξεκλείδωτο, ναι. Για κλειδωμένο επεξεργαστή και με την προηγούμενη σειρά δεν θα έχανες κάτι ιδιαίτερο. Από μητρικές μόνο.

Μπα είναι το τελευταίο που με νοιάζει γιατί περιμένω κάτι καινούργιες μητρικές της asus με τσιπάκι z97 αλλά περιμένω την σειρά της Formula.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα είναι το τελευταίο που με νοιάζει γιατί περιμένω κάτι καινούργιες μητρικές της asus με τσιπάκι z97 αλλά περιμένω την σειρά της Formula.

Ελπιζω μονο να εχεις καλη καρτα γραφικων :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα!ειμαι και γω στο ιδιο περιπου σταδιο με τον φιλο!Περιμενω τον 4790κ και την formula vii της asus!το θεμα μου ειναι πως η μητρικη θα αργησει ακομα 1-2 μηνες και τα μονο κομματια που μου λειπουν ειναι αυτα!Αξιζει να περιμενω η να παω σε 4770κ + formula VI?Αν παω στην Z87 με τον 4790κ ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα!ειμαι και γω στο ιδιο περιπου σταδιο με τον φιλο!Περιμενω τον 4790κ και την formula vii της asus!το θεμα μου ειναι πως η μητρικη θα αργησει ακομα 1-2 μηνες και τα μονο κομματια που μου λειπουν ειναι αυτα!Αξιζει να περιμενω η να παω σε 4770κ + formula VI?Αν παω στην Z87 με τον 4790κ ?

Τι καρτα γραφικων εχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αφου εισαι μια χαρα απο καρτα γραφικων, στην κριση σου ειναι πιο απο τα παραπανω θα αγορασεις.Αυτο και το οτι ο 4770κ ειναι λιγο φθηνοτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το θεμα μου εχει να κανει με την υπομονη!Ετοιμαζω το pc απο τον Μαρτιο και τωρα που εχω τα περισσοτερα δεν ξερω αν μπορω να περιμενω το release της Formula VII ! Ο 4790κ βγαινει την αλλη βδομαδα και σκεφτομουν να παρω την Formula VI που απ οτι διαβασα χρειαζεται Bios update!Αυτο με φοβιζει λιγο!Απο την αλλη υπαρχει προσφορα της Intel για 4770Κ + Asus m/b με 45Ε cashback!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο μεγάλη ανάγκη είναι η formula 7; Δεν σε καλύπτει μια Hero ή Ranger ;

 

Που βρήκες την προσφορά που λες;

 

Aναγκη δεν ειναι απλα ειμαι λιγο κολλημενος με την εμφανιση και την ομορφια του pc που θελω να χτισω!Η προσφορα τρεχει εδω στη Γερμανια με την αγορα του 4770κ ειτε 4670κ + z97 m-b της asus εχεις 35-45 ευρω!Νομιζω θα παω με formula VI + 4770k !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν ήθελα να ανοίξω νέα θέμα.

Αξίζει μία αναβάθμιση από ι5 2500 (non K) -  σε ι7 4790Κ?

Κάρτα γραφικών gtx 770

Χρήση του υπολογιστή (εκτός από γενική χρήση) : αποκλειστικά για  flight simulations (fsx, dcs, falcon bms)

 Κυρίως για το fsx που είναι cpu intensive).

Το θέμα   είναι    αν αξίζει σε σχέση με τα χρήματα γιατί πρέπει να αλλαχθεί και το mb (και δεύτερη ερώτηση, πρέπει να γίνει

επανεγακτάσταση των windοws σε αυτή την περίπτωση; Έχω τα επτάρια σε retail έκδοση).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...