Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η σωστή φράση είναι "αν επιτρέπεται" ή "αν επιτρέπετε"; Ήξερα ότι το σωστό είναι το δεύτερο (πληθυντικός ευγενείας), αλλά βλέπω συχνότερα το πρώτο και μου κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και τα δύο σωστά είναι. "Αν επιτρέπεται" (από τους όρους χρήσης ενός ιστότοπου, λ.χ.) και "αν επιτρέπετε" (εσείς, πολλοί ή πληθυντικός ευγενείας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοίγω θέμα.

στο παρακάτω ρουμπινέτο βενζίνης απο μηχανάκι:

όταν είναι γυρισμένο πάνω τραβάει και απο τη ρεζέρβα, σωστά;

όταν είναι όπως στη φωτό, πλάγια κάνει κάτι;

 

post-340121-0-68994100-1434359850_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη μεση μαλλον ειναι το "κλειστό"

 

υπαρχει μια μικρη περιπτωση να ειναι το "prime". Μερικα μηχανακια εχουν ρουμπινετο υποπιεσης, που στελνει βενζινη μονο οταν δουλευει το μοτερ. Η θεση "prime" στελνει κανονικα με την βαρυτητα, ωστε να μην ξελιγωσεις την μπαταρια μεχρι να ξαναγεμισουν τα φλοτερ. (σε περιπτωση που εχει σβησει απο βενζινη)

 

απο τι μηχανακι ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνα χρόνο μας είχαν φέρει μια ανθοδέσμη, η οποία, μεταξύ άλλων, είχε και κάτι κλωναράκια με κάτι μικρά μωβ (αν θυμάμαι καλά) μπιλάκια, που έμοιαζαν με blueberry. Έβγαλα σπόρο από ένα από αυτά τα μπιλάκια και τον φύτεψα σε μία γλάστρα, νομίζοντας ότι είναι blueberry. Εχθές άνθισε για πρώτη φορά, και είμαι πλέον σίγουρος ότι δεν είναι blueberry. Μπορεί κανείς να καταλάβει από τις φωτό τι διάλο είναι;

post-226709-0-88307300-1434363759_thumb.jpg

post-226709-0-06666900-1434363768_thumb.jpg

post-226709-0-34635000-1434363780_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!! Δηλαδής έχω psidium guajava; Ποιος είμαι τελοσπάντων;

 

Στις φωτογραφίες τα άνθη φαίνεται να μοιάζουν, αλλά οι καρποί είναι πράσινοι. Αυτό που είχα κόψει εγώ, είχε ένα μωβ χρώμα ή κάτι σκούρο τελοσπάντων.

 

Θενκς για το χρόνο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνα χρόνο μας είχαν φέρει μια ανθοδέσμη, η οποία, μεταξύ άλλων, είχε και κάτι κλωναράκια με κάτι μικρά μωβ (αν θυμάμαι καλά) μπιλάκια, που έμοιαζαν με blueberry. Έβγαλα σπόρο από ένα από αυτά τα μπιλάκια και τον φύτεψα σε μία γλάστρα, νομίζοντας ότι είναι blueberry. Εχθές άνθισε για πρώτη φορά, και είμαι πλέον σίγουρος ότι δεν είναι blueberry. Μπορεί κανείς να καταλάβει από τις φωτό τι διάλο είναι;

 

καπου ειχα πετυχει μια εφαρμογη για android που εβγαζες φωτογραφια το φυτο και σου ελεγε ποιο ειναι.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.plantnet&hl=el

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχα πετυχει μια εφαρμογη για android που εβγαζες φωτογραφια το φυτο και σου ελεγε ποιο ειναι.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.plantnet&hl=el

 

Καλή φάση. Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοια εφαρμογή. Μόλις την εγκατέστησα. Όταν γυρίσω σπίτι θα τη δοκιμάσω.

 

Ντάνκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα κάποιο νήμα για καρέκλες γραφείου;

Ή κάποιο/α καταστήματα απ'όπου αξίζει αγορά;

Ριξε μια ματια εδω, εδώ ή εδώ.

 

Προσωπικα θα προτεινα homemarkt. Οτι εχουμε παρει εχει βγει πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχα πετυχει μια εφαρμογη για android που εβγαζες φωτογραφια το φυτο και σου ελεγε ποιο ειναι.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.plantnet&hl=el

 

Τη δοκίμασα την εφαρμογή τελικά εχθές το βράδυ και το πόρισμα είναι ότι το φυτό μου είναι μυρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...