Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σειρα δεν ειναι φτιαγμενες οι ταινίες led? ΑΝ δεν υπαρχει θεμα παντως ολα οκ;

 

TL;DR: Παράλληλα είναι, δε θα 'χεις πρόβλημα.

 

The long(er) story:

 

 

Σε σειρά είναι εσωτερικά οι τριάδες. Δηλαδή τα 3 LED σε κάθε "μπλοκ" είναι συνδεδεμένα σε σειρά μεταξύ τους.

 

Τα ίδια τα "μπλοκ" των 3 LED, από 'κει και έπειτα, είναι συνδεδεμένα παράλληλα μεταξύ τους.

 

Εάν ήταν όλη η ταινία σε σειρά δε θα γινόταν να κοπεί σε διαφορετικά μήκη. Κάθε LED έχει μία χαρακτηριστική τάση (VF) που θέλει για να ανάψει. Αυτή είναι ταυτόχρονα και η πτώση τάσης που δημιουργεί το LED σαν δίοδος. Τώρα, εάν βάλουμε 10 LED x 2.2V σε σειρά, θέλουμε >22V. Αν τα LED είναι 30, θέλουμε >66V. Τι τάση θα δώσει το τροφοδοτικό, εάν δε ξέρεις από πριν πόσα LED θα έχει η ταινία;

 

Έτσι οι ταινίες χωρίζονται σε μπλοκ των 3 LED, ενώ τα τροφοδοτικά είναι -τυπικά- 12V. Οπότε σε όποια τριάδα και να κόψεις, οι απαιτήσεις σε τάση δεν αλλάζουν, μόνο σε ένταση.

 

:P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτοχος δελτίου αιτούντος διεθνή προστασία μπορεί να συνάψει σύμφωνο συμβίωσης στην Ελλάδα με ημεδαπό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπαρχει καποιο σαιτ στην Ελλαδα να κανω αναζητηση αεροπορικα εισιτηρια απο Σαλονικα σε ολους τους προορισμους με κριτηριο την τιμη;

δοκιμασε skyscanner. Βαζεις Θεσσαλονικη σαν αναχωρηση και το αλλο κενο και σου βγαζει τις φτηνοτερες πτησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο σαιτ στην Ελλαδα να κανω αναζητηση αεροπορικα εισιτηρια απο Σαλονικα σε ολους τους προορισμους με κριτηριο την τιμη;

Skyscanner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
πριν κανα μήνα είχα επιστρέψει στο eshop ένα προϊόν για εγγύηση. Μου έστειλαν SMS ότι "το προιόν πιστώθηκε στα ΧΧ ευρώ ποσό που μπορείτε να συμψηφίσετε με νέα παραγγελία".

Απλά κάνω μία παραγγελία ηλεκτρονικά και όταν πάω να παραλάβω αναφέρω το πιστωτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάνεις ηλεκτρονικά και κάτω κάτω στις παρατηρήσεις γράψε έχω πιστωτικό με το τάδε πόσο. (Έτσι έχω κάνει 4 φορές και όλα πήγαν οκ)

 

Όταν πας να παραλλαβεις θα το δει και θα γίνει η ανάλογη μείωση τιμης

Επίσεις μην ξεχάσεις να έχεις μαζί ταυτότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ψάχνω στο gsis και δεν βρίσκω. :)

άλλαξα την διεύθυνση κατοικίας και την δου που υπάγομαι , δυστυχώς δεν κράτησα την βεβαίωση αλλαγής στοιχείων.

οταν εκτυπώνω τον πρόσφατο εκκαθαριστικό ή ένφια φαίνεται (προφανώς) η παλιά διεύθυνση. υπάρχει κάποια επιλογή στο gsis που να εκδίδει πιστοποιητικό ή βεβαίωση με τα τρέχοντα στοιχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας συνάδελφός θέλει να μου κάνει μεταβίβαση μία επιταγή του ώστε να την πληρωθω εγώ.

 

Ποιος είναι ο νόμιμος τρόπος ώστε να μην γίνει καμία στραβη; Υπογραφή από πίσω με ονοματεπώνυμο και υπογραφή από εμένα που θα την παραλλαβω;

 

Όποιος γνωρίζει τον ασφαλή τρόπο ας μου πει.θα ρωταγα τράπεζα αλλά πριν λίγο έκλεισαν δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...