Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το PC σέρνεται σε βαριά apps, αλλά όχι σε σημείο να πετάω κλωτσιές στο tower (ακόμα).

 

Είμαι ανάμεσα στην ηδονή του format με την αγγαρεία των επανεγκαταστάσεων και σε dual boot δίδυμου λειτουργικού για να τρέχω εκεί τα βαριά (FLstudio, autocad κτλ) που έτσι κι αλλιώς τρέχω αραιότερα και που είναι και τα μόνα που σκαλώνουν αν τα φορτώσω, κρατώντας το υπάρχον για browsing και γενικά γεροντοχρήση.

 

Θεωρείτε πως έχει νόημα ή ξεκινάω την κάθαρση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρίς να το κατέχω εις βάθος (ούτε στα ρηχά tbh), στο πως δουλεύουν τα πράγματα σε σχέση με κατανάλωση πόρων, παράλληλες εργασίες κλπ... σκέφτομαι δυνατά, extended ερωτήματα στην ουσία, παρά απάντηση:

 

Σκέφτομαι, κάθαρση. Διότι,

 

α. αν σέρνονται λόγω hardware -να θέλει πιο δυνατή cpu, +ram κλπ- το dual boot με το ίδιο λειτουργικό δεν θα παίξει ρόλο, θα σέρνονται το ίδιο αφού παραμένει το ίδιο hardware.

 

β. Aν είναι θέμα καθαρού λειτουργικού, πας σε φορματ κι ότι βελτίωση είναι να έρθει, θα έρθει. Το να βάλεις και να μπαίνεις σε φρέσκο αλλά δίδυμο λειτουργικό και να τρέχεις μόνο αυτά, δεν είναι το ίδιο με το... να το έχεις ένα, φρέσκο από φορμάτ και απλά να κλείνεις τα πάντα για να μην τρώνε πόρους άλλες εργασίες και να τρέχεις μόνο αυτά, όταν είναι να τα δουλέψεις;

 

γ. Aν είναι θέμα διαχείρισης πόρων, υπάρχει άλλο λειτουργικό που να διαχειρίζεται καλύτερα τις συγκεκριμένες εφαρμογές, ώστε ένα dual boot με 2ο αλλά διαφορετικό, να έχει πραγματικά νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα μαγαζί στην Πάτρα με μπιχλιμπίδια heavy metal κ έτσι ?

 

Tι θες να παρεις? Σε εκεινο το μαγαζακι (αν υπαρχει ακομα) επι της Αρατου, πανω ακριβως απο την πλ.ολγας στο δεξι σου χερι κοιταξες?

 

Το PC σέρνεται σε βαριά apps, αλλά όχι σε σημείο να πετάω κλωτσιές στο tower (ακόμα).

 

Είμαι ανάμεσα στην ηδονή του format με την αγγαρεία των επανεγκαταστάσεων και σε dual boot δίδυμου λειτουργικού για να τρέχω εκεί τα βαριά (FLstudio, autocad κτλ) που έτσι κι αλλιώς τρέχω αραιότερα και που είναι και τα μόνα που σκαλώνουν αν τα φορτώσω, κρατώντας το υπάρχον για browsing και γενικά γεροντοχρήση.

 

Θεωρείτε πως έχει νόημα ή ξεκινάω την κάθαρση;

 

Για αρχη, τι cpu,ram, gpu εχεις?? Αμα εχεις παλιο pc, οτι φορματ και να κανεις, με τα προγραμματα που τρεχεις, παλι αργο θα ειναι. ssd εχεις??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC σέρνεται σε βαριά apps, αλλά όχι σε σημείο να πετάω κλωτσιές στο tower (ακόμα).

 

Είμαι ανάμεσα στην ηδονή του format με την αγγαρεία των επανεγκαταστάσεων και σε dual boot δίδυμου λειτουργικού για να τρέχω εκεί τα βαριά (FLstudio, autocad κτλ) που έτσι κι αλλιώς τρέχω αραιότερα και που είναι και τα μόνα που σκαλώνουν αν τα φορτώσω, κρατώντας το υπάρχον για browsing και γενικά γεροντοχρήση.

 

Θεωρείτε πως έχει νόημα ή ξεκινάω την κάθαρση;

 

Το autocad είναι βαρύ πρόγραμμα , ποια έκδοση έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβαίνω να κάνω τώρα υποβολή αίτησης ετεροδημότη για αυτές τις εκλογές;

μην αρχίσετε τις τρολιές και μου σβήσουν την ερώτηση.

Απευθύνομαι σε όσους έχουν κάνει αίτηση και ξέρουν τα χρονικά περιθώρια.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβαίνω να κάνω τώρα υποβολή αίτησης ετεροδημότη για αυτές τις εκλογές;

μην αρχίσετε τις τρολιές και μου σβήσουν την ερώτηση.

Απευθύνομαι σε όσους έχουν κάνει αίτηση και ξέρουν τα χρονικά περιθώρια.

Ευχαριστώ :)

Μάλλον όχι. Ρώτησα χθες στο κεπ και μου είπαν ότι έχουν στείλει τους καταλόγους γιατί τους κλείνουν ανά δίμηνο και ότι κατά 99% δεν προλαβαίνω για αυτές τις εκλογές. Το ίδιο είπαν και στην αδερφή μου που έκανε αίτηση σε άλλη περιοχή. Της είπαν να μην περιμένει ότι θα ψηφίσει σε αυτές τις εκλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, τι cpu,ram, gpu εχεις?? Αμα εχεις παλιο pc, οτι φορματ και να κανεις, με τα προγραμματα που τρεχεις, παλι αργο θα ειναι. ssd εχεις??

 

Παλιό είναι, (Τετραπύρηνο [email protected], 4GB RAM και μια GeForce 8400GS) αλλά μέχρι και πρόσφατα δεν έτρωγε σκαλώματα, είναι το κλασσικό αλτσχάημερ λόγω χρήσης. Θέλω να πω, αν το καθαρίσω και περάσω ακριβώς τα ίδια πράγματα που 'χει πάνω, θα πηγαίνει τραίνο, δοκιμασμένο. SSD δεν έχω, για την ακρίβεια παίζω με έναν 5400 SATA προσωρινά (ναι ξέρω, αλλά αυτό που έγραψα πιο πάνω).

 

Xωρίς να το κατέχω εις βάθος (ούτε στα ρηχά tbh), στο πως δουλεύουν τα πράγματα σε σχέση με κατανάλωση πόρων, παράλληλες εργασίες κλπ... σκέφτομαι δυνατά, extended ερωτήματα στην ουσία, παρά απάντηση:

 

Σκέφτομαι, κάθαρση. Διότι,

 

α. αν σέρνονται λόγω hardware -να θέλει πιο δυνατή cpu, +ram κλπ- το dual boot με το ίδιο λειτουργικό δεν θα παίξει ρόλο, θα σέρνονται το ίδιο αφού παραμένει το ίδιο hardware.

 

β. Aν είναι θέμα καθαρού λειτουργικού, πας σε φορματ κι ότι βελτίωση είναι να έρθει, θα έρθει. Το να βάλεις και να μπαίνεις σε φρέσκο αλλά δίδυμο λειτουργικό και να τρέχεις μόνο αυτά, δεν είναι το ίδιο με το... να το έχεις ένα, φρέσκο από φορμάτ και απλά να κλείνεις τα πάντα για να μην τρώνε πόρους άλλες εργασίες και να τρέχεις μόνο αυτά, όταν είναι να τα δουλέψεις;

 

γ. Aν είναι θέμα διαχείρισης πόρων, υπάρχει άλλο λειτουργικό που να διαχειρίζεται καλύτερα τις συγκεκριμένες εφαρμογές, ώστε ένα dual boot με 2ο αλλά διαφορετικό, να έχει πραγματικά νόημα;

 

Το α. δεν παίζει, όπως έγραψα σε φρέσκες εγκαταστάσεις μετά από format όλα πάνε καλά. Το γ) επίσης το αποκλείω, όχι λόγω ιδεολογίας τόσο αλλά επειδή μερικά από αυτά τα συγκεκριμένα προγράμματα που θέλω είναι μανούρα να τα σετάρεις ακόμα και σε x64 αντί για x86, πόσο μάλλον αν παίξω με λίνουξ και ιστορίες.

 

Τώρα το β. το σκέφτομαι απλώς ως εξής: κρατάω το τωρινό λειτουργικό, τρέχω όλα τα άλλα (που τρέχουν καλά) και στο 2ο partition έχω μια καθαρή εγκατάσταση με ΜΟΝΟ αυτά τα 2-3 βαριά. Ούτε antivirus, ούτε office, τπτ, το λειτουργικό και 2-3 προγράμματα, ούτε καν drivers για πράγματα που δε σχετίζονται με το software που με ενδιαφέρει.

 

Το autocad είναι βαρύ πρόγραμμα , ποια έκδοση έχεις ;

 

2014, αλλά το κακόμοιρο είναι το λιγότερο αργό απ' όσα αργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι αεροπορικό: στη χειραποσκευή μπορώ να πάρω 100ml πράγματα στο σύνολο ή κάθε μπουκαλάκι που έχω να είναι από 100 ml; 

 

 

 

κάθε βαζάκι έως 100 μλ στο σύνολο τους να μην ξεπερνούν το ένα λίτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...