Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για project σε C


gon1332

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν με πειράζει αρκεί να είναι κάπου που να μπορεί να διορθώσει και κάποιος άλλος γιατί η διατύπωσή μου δεν είναι και η καλύτερη.

https://el.wikibooks.org/wiki/%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1_%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που σκέφτηκα δεν είναι σε C, αλλά είναι για C. Σκέφτηκα να κάνω ένα plugin για το vim, αλλά πριν αρχίσω και το ψάχνω θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται με την γλώσσα που παρέχει το plugin μου να παρσαρει την είσοδο που δίνω στο αρχείο .c την ώρα που το δίνω (on-line) και να εμφανίζει κάποιου είδους ενημέρωση στο bottom panel του vim ανάλογα με την είσοδο. Γνωρίζω πως ο vim έχει buffers για τα περιεχόμενα ενός αρχείου και αυτούς διατρέχει για να χρωματίζει κλπ. Δεν είμαι γνώστης vim. Μόνο ως χρήστης. Πιστεύετε θα ήταν εφικτό κάτι τέτοιο; Αν κατάφερνα και έπαιζα με τους buffers.

 

 

Αυτό που σκέφτηκα έχει να κάνει με το interpositioning που μπορεί να υποπέσει κάποιος καταλάθως, αποφεύγοντας τις όποιες παρενέργειες. Στην ουσία ΔΕ θα το απαγορεύει, αλλά θα ενημερώνει πως το τάδε id είναι πιθανό να κάνει redefinition κάποιου system id. Έτσι ο προγραμματιστής θα έχει πλήρη γνώση για τις πράξεις του. Τα ids τα έχω αποθηκευμένα σε ένα αρχείο και απλά περιμένω κάποια στιγμή να το κάνω.

 

Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει έτοιμο κάτι τέτοιο;

Με ένα search στο Google για plugins σε C δε βρήκα κάτι για interpositioning. Βρήκα περισσότερο πράγματα τα οποία υλοποιούν πολλά IDEs. Κάτι που μοιάζει στη λειτουργικότητα είναι αυτό. Αλλά δεν κάνει αυτό που σκέφτηκα. Θα μπορούσα βέβαια να το διαβάσω για αυτό που θέλω.

 

Απ' όσα έχω δει μέχρι στιγμής γίνεται κάτι τέτοιο. Θα μοιάζει κάπως με την αυτόματη συμπλήρωση. Δηλαδή δε θα απαιτεί από το χρήστη να χρησιμοποιεί κάποια συντόμευση.

Επεξ/σία από gon1332
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...