Προς το περιεχόμενο

Σε μια μίνι παρουσίαση του Moto 360 προχωράει η Motorola


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..οι οποιες τελικα παραμενει ενα μυστηριο για ποιο λογο θεωρουνται τοοοοσο χρησιμες και αναγκαιες πια πανω σε συσκευες ομιλιας, ειδικα πριν απο 10 χρονια μπηκαν για τα καλα στην αγορα.

 

Είναι σαν να έχεις μια φωτογραφική μηχανή ή videocamera παντού μαζί σου. Εδώ έχει γεμίσει το youtube με video από κινητό. Και όχι μόνο.

 

Π.χ. αντί να σημειώνεις κάτι ως κείμενο, απλά το φωτογραφίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι χαρακτηρίζουν μια τεχνολογία άχρηστη όταν έχουν γίνει προβλέψεις ότι η αγορά των smartwatch τα επόμενα χρόνια θα είναι κάποια δισεκατομυρια. Δηλαδή όλοι αυτοί που προβλέπεται ότι θα το αγοράσουν θα δώσουν χρήματα για κάτι άχρηστο; σίγουρα κανένα προϊόν δεν πρόκειται να φανεί απόλυτα χρήσιμο στον καθένα.

 

Σίγουρα προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτές οι συσκευές θα γίνουν πιο χρήσιμες και αγαπητές όταν μπορούν εκτός από ειδοποίησεις να παρέχουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για την υγεία μας όπως σκοπεύει να κάνει η Apple με το iwatch ή η Samsung με το simband.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θέλω αυτό...

 

https://kairoswatches.com/

 

https://www.youtube.com/watch?v=ndycU_dUHNQ#t=113

:D

 

Υβριδικό (Μηχανικό και Ψηφιακό)

Αδιάβροχο 3ΑΤ

Κρύσταλλο Ζαφείρι Αχάρακτο

Για Android, iOS και Windows

Βλέπεις πάντα την ώρα ακόμα και αν μείνεις από μπαταρία!

Ατσάλινο με δερμάτινο λουράκι

...και πανέμορφο!!!

Τι άλλο να θέλεις κανείς;

 

Α ναι, κάνει 500 (για προπαραγγελία) με 1000€ (κανονική τιμή) :(

 

kairos-watches-e1400588804196.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι χαρακτηρίζουν μια τεχνολογία άχρηστη όταν έχουν γίνει προβλέψεις ότι η αγορά των smartwatch τα επόμενα χρόνια θα είναι κάποια δισεκατομυρια. Δηλαδή όλοι αυτοί που προβλέπεται ότι θα το αγοράσουν θα δώσουν χρήματα για κάτι άχρηστο; σίγουρα κανένα προϊόν δεν πρόκειται να φανεί απόλυτα χρήσιμο στον καθένα. Σίγουρα προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτές οι συσκευές θα γίνουν πιο χρήσιμες και αγαπητές όταν μπορούν εκτός από ειδοποίησεις να παρέχουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για την υγεία μας όπως σκοπεύει να κάνει η Apple με το iwatch ή η Samsung με το simband.

Το consept ειναι καλο δεν ειπε κανεις το αντιθετο (ή τουλ. δεν ειναι κακο) Το θεμα ειναι η υλοποιηση. Εαν δεν μπορω να δω το μεσημερι την ωρα (λογο ηλιου) δεν ειναι ρολοι, οταν χρειαζεται φορτηση καθε μερα δεν ειναι βολικο. Θα μπορουσαν να ειχαν μια e-ink οθονη χωρις touch (αλλα με τα πλαινα κουμπια ο χειρισμος οπως το αναλογικα ρολογια) και ετσι και η αυτονομια θα αυξανοταν και πολλα προβλημα θα ελειπαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το consept ειναι καλο δεν ειπε κανεις το αντιθετο (ή τουλ. δεν ειναι κακο) Το θεμα ειναι η υλοποιηση. Εαν δεν μπορω να δω το μεσημερι την ωρα (λογο ηλιου) δεν ειναι ρολοι, οταν χρειαζεται φορτηση καθε μερα δεν ειναι βολικο. Θα μπορουσαν να ειχαν μια e-ink οθονη χωρις touch (αλλα με τα πλαινα κουμπια ο χειρισμος οπως το αναλογικα ρολογια) και ετσι και η αυτονομια θα αυξανοταν και πολλα προβλημα θα ελειπαν.

 

Συμφωνώ όσον αφορά την αυτονομία, είναι μεγάλο θέμα. Αλλά γιατί σε προβληματίζει το αν θα μπορείς να διαβάζεις το ρολόι στον ήλιο; Εγώ ντάλα μεσημέρι διαβάζω μια χαρά την οθόνη του κινητού μου, δε νομίζω να διαφέρει πολύ η οθόνη στα smartwatches.

 

Ελπίζω να μη βγω λάθος, βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι η Motorola, παρολο που δεν ειναι πλεον Google company, κραταει εναν "αερα" σαν να ειναι.

 

Ελπιζω αν ειναι ετσι, να μην το ακυρωσει αυτο η Lenovo με τα δικα της βαρια, σχεδια και να συνεχισει να κανει χρωματιστα και εντυπωσιακα project οπως εκανε παντα η Motorola, σαν το 360

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το θέμα της μπαταρίας μπορεί να αντιμετωπιστεί αν μελλοντικά δούμε στα smartwatches τεχνολογίες που να αντλούν ενέργεια από την θερμοκρασία του σώματος μια και θα είναι συνέχεια πάνω στο χέρι. Νομίζω τέτοιες πρακτικές δεν είναι και πολύ φαντασία. Αν δεν κάνω λάθος τέτοιες τεχνολογίες έστω και σαν  concept υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ όσον αφορά την αυτονομία, είναι μεγάλο θέμα. Αλλά γιατί σε προβληματίζει το αν θα μπορείς να διαβάζεις το ρολόι στον ήλιο; Εγώ ντάλα μεσημέρι διαβάζω μια χαρά την οθόνη του κινητού μου, δε νομίζω να διαφέρει πολύ η οθόνη στα smartwatches.

 

Ελπίζω να μη βγω λάθος, βέβαια...

 

 

εγω με Νote 2 σε 100% brightness δεν βλεπω τπτ οταν ειμαι 4 εξω και εχει δυνατο ηλιο. Αλλα και παλι δεν μπορεις να εχεις το smartwatch σε 100% brightness για λογους μπαταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με Νote 2 σε 100% brightness δεν βλεπω τπτ οταν ειμαι 4 εξω και εχει δυνατο ηλιο. Αλλα και παλι δεν μπορεις να εχεις το smartwatch σε 100% brightness για λογους μπαταριας.

 

Ίσως έχει να κάνει με την κάθε οθόνη, τι να πω. Αν είναι έτσι, πρέπει να δοθεί έμφαση σε τέτοια πιθανόν αποτρεπτικά στοιχεία.

Λες να μην το σκεφτούν καν; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχει να κάνει με την κάθε οθόνη, τι να πω. Αν είναι έτσι, πρέπει να δοθεί έμφαση σε τέτοια πιθανόν αποτρεπτικά στοιχεία.

Λες να μην το σκεφτούν καν; :D

 

Υπάρχει ήδη αυτόματη φωτεινότητα σε όλα τα smartwatches ρε παιδιά, τι κάθεστε και λέτε τώρα...το βασικότερο πρόβλημα είναι η αυτονομία, όπου τεχνολογίες solar/kinetic κλπ δεν βοηθούν ιδιαίτερα, καθώς η κατανάλωση ενός smartwatch είναι αυξημένη σε σχέση με ένα απλό ρολόϊ. Λογικά όμως προς τα εκεί θα πάει το πράγμα, ήδη τα πιο ανθεκτικά smartwatches αντέχουν περίπου βδομάδα, αν προσθέσουμε λίγο μεγαλύτερη μπαταρία, ένα solar panel ή kinetic πυκνωτή, καθώς και wireless charging, νομίζω ότι θα βελτιωθούν αρκετά τα πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ήδη αυτόματη φωτεινότητα σε όλα τα smartwatches ρε παιδιά, τι κάθεστε και λέτε τώρα...το βασικότερο πρόβλημα είναι η αυτονομία, όπου τεχνολογίες solar/kinetic κλπ δεν βοηθούν ιδιαίτερα, καθώς η κατανάλωση ενός smartwatch είναι αυξημένη σε σχέση με ένα απλό ρολόϊ. Λογικά όμως προς τα εκεί θα πάει το πράγμα, ήδη τα πιο ανθεκτικά smartwatches αντέχουν περίπου βδομάδα, αν προσθέσουμε λίγο μεγαλύτερη μπαταρία, ένα solar panel ή kinetic πυκνωτή, καθώς και wireless charging, νομίζω ότι θα βελτιωθούν αρκετά τα πράγματα....

 

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, ότι δεν μπορεί να το αφήσουν έτσι το πράγμα... Κάτι θα κάνουν να ενισχύσουν την αυτονομία. Όσο για την οθόνη, κι εγώ πιστεύω ότι δε θα είναι θέμα ο ήλιος. Μένει να τα δούμε στην πράξη πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, ότι δεν μπορεί να το αφήσουν έτσι το πράγμα... Κάτι θα κάνουν να ενισχύσουν την αυτονομία. Όσο για την οθόνη, κι εγώ πιστεύω ότι δε θα είναι θέμα ο ήλιος. Μένει να τα δούμε στην πράξη πάντως!

 

Μα αυτό λέω, ότι στην πράξη δεν έχουν πρόβλημα ;) Μια χαρά βλέπω το SW2 με ντάλα ήλιο. Μοναδικό θέμα που έχουν (ή τουλάχιστον έχει το SW2) είναι με polarizing γυαλιά, με τα οποία πρέπει να κοιτάξεις υπό συγκεκριμένη γωνία την οθόνη για να διακρίνεις καθαρά το τι γράφει...αλλά το ίδιο ισχύει λίγο-πολύ με όλες τις LCD οθόνες, νομίζω ακόμα και με τις LED, άρα δεν είναι πρόβλημα των smartwatches....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχουν σκεφτει ολα τα προβληματα που παραθεσαμε και φυσικα υπαρχουν οι περισσοτερες τεχνολογιες για να αντιμετωπιστουν.

 

Το μονο θεμα πιστευω πως θα ειναι η μπαταρια.

Επειδη το ρολοι ειναι μια συσκευη που τη βλεπει σχεδον παντα το φως θα πρεπει να αναπτυξουν καποια τεχνολογια στην οθονη να φορτιζει με τον ηλιο.

 

Θεωρω πως στην Ελλαδα με τοσο ηλιο που εχουμε δεν θα χρειαζομαστε σχεδον ποτε φορτιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θέλω αυτό...

 

https://kairoswatches.com/

 

https://www.youtube.com/watch?v=ndycU_dUHNQ#t=113

:D

 

Υβριδικό (Μηχανικό και Ψηφιακό)

Αδιάβροχο 3ΑΤ

Κρύσταλλο Ζαφείρι Αχάρακτο

Για Android, iOS και Windows

Βλέπεις πάντα την ώρα ακόμα και αν μείνεις από μπαταρία!

Ατσάλινο με δερμάτινο λουράκι

...και πανέμορφο!!!

Τι άλλο να θέλεις κανείς;

 

Α ναι, κάνει 500 (για προπαραγγελία) με 1000€ (κανονική τιμή) :(

 

kairos-watches-e1400588804196.png

Με κατέστρεψες άτιμε!!! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί; Πρέπει να πατήσω κουμπάκι ή να πιέσω το καντράν για να μου δείξει την ώρα; Απορρίπτεται! Με το πιο φτηνό ρολόι γυρνάς τον καρπό φέρνοντας το καντράν στο οπτικό σου πεδίο και ωπ διαβάζεις την ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...