Προς το περιεχόμενο

Γρατζουνιές σε οθόνη LG G2! Προσοχή!!!


yiannis_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι scratch proof , ειναι scratch resistant .

το gorilla glass 3 ειναι 3 φορες πιο "scratch resistant" απο το gorilla glass 2. 

Οπως ειπες ολα τα χαραζονται αλλα ειναι να πεσεις στην συγκεκριμενη περιπτωση ( κλειδια - θηκες κλπ. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση, αλλά είσαι απολύτως σίγουρος ότι δεν έχει από πάνω κάποιο πλαστικό αυτοκόλλητο που δεν φαίνεται; Το λέω γιατί εγώ είχα πάρει tablet από κινέζικο μαγαζί, το οποίο τελικά είχε τρία (!) καλύμματα από πάνω! Το τελευταίο δεν φαινόταν καθόλου. Ήταν ένα με την οθόνη μιλάμε...Επίσης, έχω αγοράσει και πουλήσει πολλά smartphones και tablets όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είμαι και newbie...

Μετά από ανταλλαγή e-mails με τους κινέζους και αφού τους έστειλα τις φωτογραφίες με τις γρατζουνιές, αυτοί επέμεναν ότι δεν είχα βγάλει το πλαστικό κάλυμμα. Και τελικά είχαν δίκιο! Η πραγματική οθόνη δεν είχε τίποτα. Υπήρχε ένα τελευταίο κάλυμμα που δεν είχα βγάλει.

Γι' αυτό καταλήγω (το ξαναλέω, μπορεί να ακούγεται τελείως χαζή ερώτηση...), είσαι σίγουρος ότι έχεις βγάλει όλα τα πλαστικά, αυτοκόλλητα καλύμματα από πάνω; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γειά χαρά.

Πρόσφατα απέκτησα το συγκεκριμένο κινητό LG G2 16GB. (Περίπου ενα μήνα)

Λόγο ύπαρξης γυαλιού gorilla glass 2 αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την συσκευή χωρίς ζελατίνα προστασίας απλά μόνο με την επίσημη θήκη της LG (lg quickwindow).

Ενα μήνα μετά η συσκευή εχει απαράδεκτα πολλές γρατζουνιές στην οθόνη και το gorilla glass μάλλον προς μαϊμού glass το βλέπω.

Μόνο σε κάτι παλιά xperia (x10 - x8) εχω παρατηρήσει αντίστοιχα κακή οθόνη σε προστασία απο γρατζουνιές. 

Το υλικό συμπεριφέρεται σαν πλαστικό χείριστης ποιότητας, χειρότερα και απο τα κινέζικα digitizer που αγοράζουμε απο το ebay για να διορθώσουμε πρόχειρα, σπασμένες οθόνες...

Η χρήση που κάνω στην συσκευή είναι απο πολύ προσεχτική εως υποχόνδρια. Ποτέ σε τσέπη μαζί με κλειδιά ποτέ χύμα σε τσάντα και ποτέ δίχως θήκη. 

Κάθε μέρα που ανοίγω το quick window ανακαλύπτω και μια νέα χαρακιά και φυσικά εχω πάθει πλάκα.

Η LG δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ούτε για αντικατάσταση της συσκευής, ούτε καν την επισκευή της.

Επίσης δεν παραδέχεται ότι υπάρχουν παρτίδες του G2 που δεν εχουν gorilla glass γιατί αυτό το πράγμα δεν είναι gorilla glass.

 

Επειδή την ίδια συσκευή την έχει και ο αδερφός μου και δεν εχει αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα γράφω για να προειδοποιήσω όποιον προτίθεται να αγοράσει την συσκευή σήμερα, ότι κυκλοφορούν σίγουρα διαφορετικής ποιότητας οθόνες στο ίδιο μοντέλο της LG και γράφω και τον σειριακό αριθμό του μοντέλου που παρουσίασε το πρόβλημα προς γνώση και συμμόρφωση και για αποφυγή κάποιας λανθασμένης αγοράς.

 

sn: 403kpca689979

 

Πολύ προσοχή λοιπόν!!!

Φωτογραφίες τις γρατζουνισμένης οθόνης θα ανέβουν το απόγευμα για να εχω μια 2η γνώμη απο άλλους χρήστες της συσκευής ώστε να συγκρίνουμε sn κτλ. για να καταλάβουμε τι παίζει...

φιλε μου εγω εχω moto g 1st gen που τα χα μου εχει gorilla glass 3! και οταν το πηρα δεν εβαλα αμεσως προστατευτικο οθονης(βλακεια μου) και μετα απο 2 βδομαδες ειχα μια μικρη γρατζουνιτσα(και το προσεχα δεν καταλαβα καν πως εγινε)! απο τοτε προφανως και μονο με screen protector και ολα κομπλε! 

 

Δηλαδη επειδη γραφει οτι εχει gorilla glass 2 το G2 εσυ νομιζες οτι δεν θα χαρακτει ευκολα αυτα ειναι χαζομαρες! καλο ειναι να προσεχουμε τα κινητα μας γιατι ειναι πραγματικα απειρα ευαισθητες οι οθονες!!

 

ωστοσο δεν ξερω γιαυτο που λες οτι κυκλοφορουν διαφορετικες οθονες :o ! και μαλιστα σκεφτομαι να αγορασω το G2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ωστοσο δεν ξερω γιαυτο που λες οτι κυκλοφορουν διαφορετικες οθονες :o ! και μαλιστα σκεφτομαι να αγορασω το G2!

Να το αγοράσεις είναι πολύ καλό κινητό :) Δεν θα έχεις πρόβλημα με την οθόνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...