Προς το περιεχόμενο

Το Facebook εξηγεί για ποιο λόγο "έπαιξε" με τα συναισθήματα των χρηστών του


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το γεγονός ότι τα google analytics που προσφέρει δωρεάν η google, παρακολουθεί όλη την καθημερινή πλοήγηση σου στο internet, με ΜΟΝΑΔΙΚΟ (εμπορικό) σκοπό να συγκεντρώσει στοιχεία από τις συνήθειες σου και να σου προβάλει στοχευμένες διαφημίσεις μέσω του adwords δεν βλέπω να πτόησε και πολλούς.


 
Όσοι χρησιμοποιούν το FB, μαζί και εγώ, οφείλουν να αποδεχτούν και να κατανοήσουν ότι λαμβάνουν μια δωρεάν υπηρεσία, η οποία για την εταιρία που την παρέχει έχει τεράστιο κόστος. Το μεγαλύτερο κέρδος που μπορεί να έχει μια επιχείρηση δεν είναι από συνδρομές, δεν είναι από διαφημίσεις, είναι από την ίδια την πληροφορία. Datamining. Οι συνήθειες σου, οι προτιμήσεις σου και όλο αυτό που είσαι διατεθειμένος να προσφέρεις σαν πληροφορία με ένα post/share/like μέσω στατιστικών αποτελούν το "άγγιγμα του Μίδα" για κάθε επιχείρηση.

 

Και σε αυτό το σημείο είτε το συνειδητοποιείς και σταματάς να το χρησιμοποιείς, είτε απλά το αποδέχεσαι.

ΚΑΝΕΙΣ δεν θα σου προσφέρει τίποτα δωρεάν στην ζωή σου χωρίς κάποιου είδους αντάλλαγμα. Είτε συναισθηματικό, είτε χρηματικό, είτε υλικό. 

Εκτός και κάποιος έστω και για μια στιγμή πίστεψε ότι υπάρχει επιχείρηση που στήθηκε πάνω στην ανιδιοτέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Καλά υπάρχουνε ακόμη άνθρωποι που ασχολούνται με το fb; Εκείνους τους παλιούς συμμαθητές από το δημοτικό ακόμη να τους βρείτε;...</p>

Εισαι γραφικός απλα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ουτως η αλλος, δεν μπορω να πω οτι "χρησιμοποιω facebook" με την εννοια που πολλοι εχετε στο μυαλο σας. Ναι, ειμαι ολη τη μερα loggarismenos απτο PC μου, αλλα δεν το κοιταζω καν, εκτος αν καποιος μου στειλει μνμα η θελω εγω να στειλω μνμα σε καποιον. Και πιστευω, ετσι ειναι και οι περισσοτεροι χρηστες. Δεν νομιζω να καθονται πανω απτο facebook και να ψαχνουν string. Τωρα βεβαια μπορει να κανω και λαθος, αλλα και παλι οι χρηστες φταινε, οχι το μεσον

 

Ρε παιδί μου, μην το παίρνεις προσωπικά! Εννοείται πως υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι χρησιμοποιούν το fb για σοβαρούς λόγους. Απλά, κατά τη γνώμη μου, αποτελούν μειοψηφία - συγκριτικά πάντα με το σύνολο των χρηστών. :)

 

 

Το γεγονός ότι τα google analytics που προσφέρει δωρεάν η google, παρακολουθεί όλη την καθημερινή πλοήγηση σου στο internet, με ΜΟΝΑΔΙΚΟ (εμπορικό) σκοπό να συγκεντρώσει στοιχεία από τις συνήθειες σου και να σου προβάλει στοχευμένες διαφημίσεις μέσω του adwords δεν βλέπω να πτόησε και πολλούς.

 

Όχι ότι τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση για τη Google και τις πρακτικές τις, υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά μεταξύ του "data mining" και του "emotional manipulation".

 

Η Google δηλαδή παρακολουθεί παθητικά τις κινήσεις μου, ενώ το facebook επεμβαίνει ενεργά στο πως αντιλαμβάνομαι συγκεκριμένες καταστάσεις.

 

Από εκεί και πέρα, μπορεί κάποιος να περιορίσει, εφόσον ενδιαφέρεται, τη συλλογή προσωπικών δεδομένων του από κάποια search engine ή υπηρεσία γενικότερα. Στην περίπτωση του facebook όμως, όχι απλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλά ο χρήστης παροτρύνεται να βγάλει ο ίδιος τα δεδομένα του στη φόρα.

 

 

 

Αγγίζουν τα όρια της συνωμοσιολογίας τα παραπάνω...ποιος το περίμενε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παιδί μου, μην το παίρνεις προσωπικά! Εννοείται πως υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι χρησιμοποιούν το fb για σοβαρούς λόγους. Απλά, κατά τη γνώμη μου, αποτελούν μειοψηφία - συγκριτικά πάντα με το σύνολο των χρηστών. :)

Αυτο το αφιλοτιμο quote πρεπει να μπαινει σαν disclaimer σε οποιοδηποτε thread φερει την μαγικη λεξη "Facebook" προκειμενου να μην σφαζεται κοσμος απο κατω χωρις λογο και αιτια. Ναι, υπαρχουν χρηστες οι οποιοι ξερουν να χρησιμοποιουν το Facebook σαν εργαλειο. Ναι, ειμαστε σε τεχνολογικο forum και πιθανοτατα θα πετυχεις αρκετους απο αυτους εδω. Οχι, δεν ειναι η πλειοψηφια. Οχι, δεν χρειαζεται να παραθεσεις την προσωπικη εμπειρια εαν μιλαμε για ερευνα -καλη ωρα- που αφορα 700.000 ανθρωπους, εισαι/ειμαι ενα τιποτα μπροστα της. Παν μετρον αριστον: Δεν εισαι απαραιτητα ξεχωριστος εαν δεν το χρησιμοποιεις, ουτε ηλιθιος εαν το χρησιμοποιεις. Χρυση τομη υπαρχει παντου αρκει να μπορεις να την βρεις.

Α, μην ξεχασω: Οχι, δεν με ενδιαφερει ποσες γκομενες (sorry ladies) βρηκες μεσω Facebook. Ειμαι χαρουμενος για σενα αλλα το thread που τις μετραμε ανηκει στο Mπλα-μπλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τον περιβόητο σύνδεσμο με το "Πεντάγωνο"...

 

Hancock’s description page at Cornell University cites “psychological and interpersonal dynamics of social media, deception, and language” as his research and academic interests. 

 

Ααααχ...μάλιστα. Δηλαδή ένας από τους κορυφαίους ερευνητές που η δουλεία του είναι η έρευνα  περί ψυχολογικού ελέγχου έχει δουλέψει με άλλους τόσους σε άλλη έρευνα παλιότερα η οποία χρηματοδοτήθηκε από το Πεντάγωνο οπότε η τωρινή έρευνα του Facebook συσχετίζεται με με τον στρατό...

 

Όχι πως εάν χρειαζόταν το FB έναν από τους καλύτερους ειδικούς στον τομέα θα πήρε κάποιον ο οποίος είναι αρκετά καταρτισμένος έτσι ώστε να είχε τραβήξει το ενδιαφέρον του Πεντάγωνου στο παρελθόν...μπαα...

 

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...