Προς το περιεχόμενο

Το Facebook εξηγεί για ποιο λόγο "έπαιξε" με τα συναισθήματα των χρηστών του


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαι τρομερα λαθος. Δηλαδη με αλλα λογια ειμαι ηλιθιος και μαλακας γιατι δεν χρυσοπληρωνω την cosmote να επικοινωνω, ή γιατι δεν μπορω να πεισω τους φιλους μου να το γυρισουν ολοι σε skype.

 

Τα πραματα ειναι πολυ απλα. Ειτε ενα αμαξι δωσεις σε εναν απροσεκτο, θα στο τρακαρει. Ειτε 10000 ευρω να δωσεις σε μια κοπελα, θα αγορασει ενα καρο αχρηστα πραματα. Ετσι λοιπον, ειτε και ενα fb να δωσεις σε εναν drama queen θα στο σπαμμαρει με τα συναισθηματα του. Ενας γεροντας στην Ναμπια μου ειχε πει " παν μετρον αριστον"

Well said! Όλα είναι εργαλεία...Ο τρόπος που τα χρησιμοποιείς είναι που τα κάνει να φαίνονται ως "καλά" ή "κακά". Δυστηχώς ΟΜΩΣ όλα τα εργαλεία παρέχονται ακόμα και σε ανθρώπους που δεν διαθέτουν την κατάλληλη κοινωνική ωριμότητα και άνω του μετρίου επίπεδο μόρφωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ποτέ δεν θα μάθουμε για όλα τα πειράματα που έγιναν χωρίς την συγκατάθεσή μας.

 

 

δε χρειαζεται συγκαταθεση, εχεις συγκαταθεσει ηδη...οταν πατησες agree στους ορους χρησης...οποτε σταματηστε να γκρινιαζετε δε σας βαζει κανεις με το ζορι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

bla bla bla .....

 

Όπως επεσήμανε, το Facebook (1) δε θα επαναλάβει τέτοια ενέργεια σύντομα, με τα αποτελέσματα της δοκιμής του 2012 να μην δικαιολογούν ενδεχομένως "την ανησυχία" που ακολούθησε δύο χρόνια μετά. Έκτοτε το Facebook έχει επαναπροσδιορίσει τις "εσωτερικές πρακτικές αξιολόγησης" του (2) και έχει λάβει σοβαρά υπόψη του τη σημερινή αντίδραση του κοινού. 

 

1) Ξεκαθαρα λεει πως θα ξαναγινει τετοια ενεργεια ή παρομοια.

 

2) Εννοει οτι θα κανουν οτι ειναι δυνατον να μη ξαναβγει στη φορα οι ενεργειες τετοιου τυπου.

 

 

 

Κατα τα αλλα, αλλα λογια να αγαπιομαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε ξαναπει. Οσο υπαρχει ηλιθιοτητα θα υπαρχει και το fb.

 

Υπάρχουν ακόμα άνρθωποι, που ότι δεν χρησημοποιούν οι ίδιοι το θεωρούν ηλήθιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει η άλλη τις φωτογραφίες της με το στρίνγκ μαγιό φόρα παρτίδα στο ιντερνετ και θίχτηκε μήπως της πείραξε τα newsfeed το facebook και έκανε κάνα like λιγότερο. 

 

Γίδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Facebook κλήθηκε να ανταποκριθεί στα επιστημονικά δεοντολογικά πρότυπα όταν διενεργεί τέτοιου είδους έρευνες, με τους επικριτές να επιμένουν πως θα έπρεπε τουλάχιστον να ειδοποιηθούν οι χρήστες πως αποτελούσαν μέρος ενός πειράματος και να τους προσέφερε τη δυνατότητα να επιλέξουν αν επιθυμούν να γίνουν πειραματόζωα. Από τη πλευρά του το Facebook υπέθεσε πως είχε την απαιτούμενη άδεια καθώς αυτή δόθηκε όταν συμφώνησαν οι χρήστες στους όρους χρήσης της υπηρεσίας, αλλά η συγκεκριμένη ενέργεια αφορούσε μια έρευνα και όχι τη βελτίωση της ίδιας της ιστοσελίδας

Το Facebook υπεθεσε πως ειχε την απαιτουμενη αδεια απο το policy του, αλλα μια μικρη λεπτομερεια:

Facebook Added 'Research' To User Agreement 4 Months After Emotion Manipulation Study

Oχι πως ο ορος "Research" τα κανει ολα ροδινα ή πως ιδρωνει το αυτι του Facebook, αλλα λεμε τωρα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει η άλλη τις φωτογραφίες της με το στρίνγκ μαγιό φόρα παρτίδα στο ιντερνετ και θίχτηκε μήπως της πείραξε τα newsfeed το facebook και έκανε κάνα like λιγότερο. 

 

Γίδια.

Τις φωτογραφιες τις βγαζει η ιδια, με τη συγκαταθεση σου. Το επιχειρημα σου ειναι "τι σε πειραζει αμα σε βιασω, αφου ουτως η αλλος σεξ κανεις"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις φωτογραφιες τις βγαζει η ιδια, με τη συγκαταθεση σου. Το επιχειρημα σου ειναι "τι σε πειραζει αμα σε βιασω, αφου ουτως η αλλος σεξ κανεις"...

 

Μα με τη ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ της έγινε το πείραμα!! Είναι στους όρους χρήσης της υπηρεσίας, τους οποίους φυσικά και αποδέχθηκε χωρίς καν να τους διαβάσει (γιατί είναι γίδι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα με τη ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ της έγινε το πείραμα!! Είναι στους όρους χρήσης της υπηρεσίας, τους οποίους φυσικά και αποδέχθηκε χωρίς καν να τους διαβάσει (γιατί είναι γίδι).

Καταρχας μιλας για συγκεκριμενο προσωπο οπως φαινεται. Ηταν καποια που εβγαλε φωτο με string και μετα την πειραξε το πειραμα? Οχι, απλα γενικολογεις για να μας πεισεις

 

Κατα δευτερον, οπως εγραψε και ο Gio απο πανω, οχι δεν εγιναν με τη συγκαταθεση της και δεν ηταν στους ορους χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας μιλας για συγκεκριμενο προσωπο οπως φαινεται. Ηταν καποια που εβγαλε φωτο με string και μετα την πειραξε το πειραμα? Οχι, απλα γενικολογεις για να μας πεισεις

 

Κατα δευτερον, οπως εγραψε και ο Gio απο πανω, οχι δεν εγιναν με τη συγκαταθεση της και δεν ηταν στους ορους χρησης

 

Όχι, το facebook έκανε τόσο χοντρή παρανομία που σηκώνει πρόστιμα δισεκατομμυρίων, χωρίς να συμβουλευτεί πρωτίστως έναν λόχο δικηγόρων, επειδή έτσι είπε ο gio πιο πάνω....

 

Τί άλλο θα ακούσω.....

 

Υ.Γ. Το προφίλ του μέσου χρήστη του facebook περιλαμβάνει ένα σωρό οικογενειακές/προσωπικές φωτογραφίες σε δημόσια θέα. Ο μέσος χρήστης του facebook δεν διστάζει να βγάλει φωτογραφίες από τα παιδιά του, τη γυναίκα του, το αμάξι του, το σπίτι του φόρα παρτίδα στο internet.

Με τέτοια δημόσια έκθεση, το λιγότερο που θα έπρεπε να τον ανησυχεί είναι ένα επιστημονικό πείραμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το facebook έκανε τόσο χοντρή παρανομία που σηκώνει πρόστιμα δισεκατομμυρίων, χωρίς να συμβουλευτεί πρωτίστως έναν λόχο δικηγόρων, επειδή έτσι είπε ο gio πιο πάνω....

 

Τί άλλο θα ακούσω.....

 

Υ.Γ. Το προφίλ του μέσου χρήστη του facebook περιλαμβάνει ένα σωρό οικογενειακές/προσωπικές φωτογραφίες σε δημόσια θέα. Ο μέσος χρήστης του facebook δεν διστάζει να βγάλει φωτογραφίες από τα παιδιά του, τη γυναίκα του, το αμάξι του, το σπίτι του φόρα παρτίδα στο internet.

Με τέτοια δημόσια έκθεση, το λιγότερο που θα έπρεπε να τον ανησυχεί είναι ένα επιστημονικό πείραμα. 

Kαταλαβαινεις τη διαφορα του κανω κατι ΜΟΝΟΣ μου, εν γνωση μου, με την συγκαταθεση μου, και του το κανει καποιος τριτος χωρις να με ρωτησει?

Εγω μπορει να βγαλω φωτο μου στο facebook να ποζαρω γυμνος. Αυτο δε σημαινει οτι μπορεις εσυ να με παρεις και να με βαλεις να παιξω σε τσοντα, χωρις να μου ζητησεις την αδεια τουλαχιστον

 

Τα απο πανω δεν τα λεει ο Gio αλλα η forbes. Τωρα καθομαι και εγω και ασχολουμαι με τον κλασσικο Ελληνα :/

 

Εχεις δικιο λοιπον. Καλα εκανε το facebook και μας εκανε πειραματα εν αγνοια μας, αφου ανεβαζουμε φωτος με στρινγκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περίπτωση να υπάρχει γενικότερα ηλιθιότητα στον κόσμο που απλά την αγνοούσες για αιώνες και το fb την αποκάλυψε, το έχεις σκεφτεί; Με παρόμοιο τρόπο λειτουργεί και το διαδίκτυο γενικότερα ή ένα forum σαν αυτό εδώ ειδικότερα. 

 

Μα ο tritonas00 δεν υποστήριξε κάτι διαφορετικό. Αν έγραφε πως "όσο υπάρχει fb, θα υπάρχει και ηλιθιότητα", οκ, θα υπήρχε λόγος να το συζητήσουμε. 

 

Με λίγα λόγια, η διαφορά του fb με το "διαδίκτυο γενικότερα", είναι ότι το πρώτο έχει "χτιστεί" ουσιαστικά γύρω από την έμφυτη ροπή του ανθρώπου προς την εφήμερη προβολή και γενικά κάθε είδος ποζεριάς. Σε κάθε ένα σοβαρό χρήστη του συγκεκριμένου site, αναλογούν εκατοντάδες "Marilitsa xD se lew" και "Mitsaras dafaq".

 

Αντίθετα το διαδίκτυο ως σύνολο, βασίζεται στην γενικότερη ανάγκη μας για επικοινωνία και αναζήτηση της γνώσης. Τώρα το πως αντιλαμβάνεται τη γνώση ο καθένας, είναι άλλη ιστορία. Άλλοι μαθαίνουν ξένες γλώσσες και προγραμματισμό, άλλοι ψάχνουν για προφητείες και κουτσομπολιά. 

 

Όπως και να 'χει, η διαφορά είναι νομίζω σαφής. 

 

 

 

By the way, το fb ως μέσο επικοινωνίας αποτελεί αναχρονισμό. Στο φινάλε chat, voice και video κλήσεις είδαμε πολλά χρόνια πριν την εμφάνιση του βασικού facebook chat. Η μόνη ευκολία που παρέχει, είναι το ότι εφόσον λογαριασμό έχουν λίγο πολύ όλοι, μπορεί εν μέρει να θεωρηθεί κοινή πλατφόρμα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

By the way, το fb ως μέσο επικοινωνίας αποτελεί αναχρονισμό. Στο φινάλε chat, voice και video κλήσεις είδαμε πολλά χρόνια πριν την εμφάνιση του βασικού facebook chat. Η μόνη ευκολία που παρέχει, είναι το ότι εφόσον λογαριασμό έχουν λίγο πολύ όλοι, μπορεί εν μέρει να θεωρηθεί κοινή πλατφόρμα.

 

Οh really? Ξερεις τι κανει ενα μεσο επικοινωνιας καλυτερο απο το αλλο? Οχι, δεν ειναι οι δυνατοτητες του, ουτε η ποιοτητα ηχου / εικονας, ουτε οποιοδηποτε αλλο τρελο feature μπορει να εχει. Ειναι οι χρηστες του. Αν ολοι οι φιλοι / γνωστοι με τους οποιους θελω να επικοινωνω βρισκονται στο fb, γιατι να χρησιμοποιησω κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οh really? Ξερεις τι κανει ενα μεσο επικοινωνιας καλυτερο απο το αλλο? Οχι, δεν ειναι οι δυνατοτητες του, ουτε η ποιοτητα ηχου / εικονας, ουτε οποιοδηποτε αλλο τρελο feature μπορει να εχει. Ειναι οι χρηστες του. Αν ολοι οι φιλοι / γνωστοι με τους οποιους θελω να επικοινωνω βρισκονται στο fb, γιατι να χρησιμοποιησω κατι αλλο?

 

Εφόσον κάτι καλύπτει τις ανάγκες σου, καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς. Εμένα από την άλλη το fb μου είναι άχρηστο, αφενός διότι μπορώ να επικοινωνήσω με όσους χρειάζεται μέσω Skype, αφετέρου διότι θεωρώ πως το δεύτερο παρέχει καλύτερη ποιότητα επικοινωνίας.

 

Το θέμα βέβαια είναι, ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι γύρω μας, δεν έκαναν λογαριασμό στο fb επειδή το θεωρούν ιδανική πλατφόρμα επικοινωνίας. Κάποιους αυτό δεν τους ενοχλεί και μαγκιά τους. Κάποιους άλλους μας ενοχλεί, ή έστω μας φαίνεται περίεργο.

 

Anyway, δεν είμαι της άποψης ότι το fb είναι "του σατανά", ούτε προφανώς θεωρώ όλους τους χρήστες του ηλίθιους. Εκτιμώ όμως ότι ναι, κατά βάση έφτασε εκεί που έφτασε λόγω των τελευταίων. Τα μπικίνια και τα κλαρίνα τραβάνε κόσμο, όχι η ποιότητα κλήσης και η "τεχνολογική πρόοδος". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ουτως η αλλος, δεν μπορω να πω οτι "χρησιμοποιω facebook" με την εννοια που πολλοι εχετε στο μυαλο σας. Ναι, ειμαι ολη τη μερα loggarismenos απτο PC μου, αλλα δεν το κοιταζω καν, εκτος αν καποιος μου στειλει μνμα η θελω εγω να στειλω μνμα σε καποιον. Και πιστευω, ετσι ειναι και οι περισσοτεροι χρηστες. Δεν νομιζω να καθονται πανω απτο facebook και να ψαχνουν string. Τωρα βεβαια μπορει να κανω και λαθος, αλλα και παλι οι χρηστες φταινε, οχι το μεσον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...