Προς το περιεχόμενο

Κόλλα για πλαστικά.


leftermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι ρε π...στη μου . τώρα το είδα. θα είχα κολλήσει το πλέξι του υπολογιστή. το κόλλησα με logo αλλά οι ενώσεις φαίνονται. μπορώ να το ξανασπάσω στα σημεία και να βάλω τώρα χλωροφόρμιο ; πόσο καλύπτονται τα σπασίματα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, κάνω bump αυτό 

Θέλω να κολλήσω ένα παξιμάδι (ορειχάλκινο) σε μια "φωλιά" που είναι από πλαστικό

Ουσιαστικά έχω έναν κύλινδρο, στον πάτο του οποίου υπάρχει ένας κυκλικός δίσκος με μια διατομή στην μέση όπου σφηνώνει ένα παξιμάδι:

image.png.f6ae2a71848ef1f8128ff92480f7aef8.png

Κατόπιν, στο πλαστικό θέλω με την ίδια κόλλα να κολλήσω και ένα καπάκι από κονσέρβα, ούτως ώστε να διασφαλίσω ότι το παξιμάδι δε θα φύγει 

image.png.28077c5b6fd37fbf66a6edff91942181.png

Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη κόλλα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, κάνω bump αυτό 

Θέλω να κολλήσω ένα παξιμάδι (ορειχάλκινο) σε μια "φωλιά" που είναι από πλαστικό

Ουσιαστικά έχω έναν κύλινδρο, στον πάτο του οποίου υπάρχει ένας κυκλικός δίσκος με μια διατομή στην μέση όπου σφηνώνει ένα παξιμάδι:

image.png.f6ae2a71848ef1f8128ff92480f7aef8.png

Κατόπιν, στο πλαστικό θέλω με την ίδια κόλλα να κολλήσω και ένα καπάκι από κονσέρβα, ούτως ώστε να διασφαλίσω ότι το παξιμάδι δε θα φύγει 

image.png.28077c5b6fd37fbf66a6edff91942181.png

Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη κόλλα ; 

Η φωλιά είναι ακριβώς στις διαστάσεις του παξιμαδιού; Αν ναι βάλε κυανοακρυλική κόλλα, κοινώς της στιγμής που λέμε. Το καπάκι της κονσερβας με το πλαστικό καλύτερα να το κολλήσεις με κόλλα δύο συστατικών και να του βάλεις βάρος επάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Η φωλιά είναι ακριβώς στις διαστάσεις του παξιμαδιού; Αν ναι βάλε κυανοακρυλική κόλλα, κοινώς της στιγμής που λέμε. Το καπάκι της κονσερβας με το πλαστικό καλύτερα να το κολλήσεις με κόλλα δύο συστατικών και να του βάλεις βάρος επάνω. 

Η φωλιά έχει βάθος περίπου 15 mm, όσο και το ύψος του παξιμαδιού (το οποίο παξιμάδι βγαίνει  πρόσωπο με τον δίσκο), και η διατομή της είναι ίδια με το παξιμάδι, απλά στον πάτο της έχει μια διαμόρφωση (πάλι από πλαστικό) που δεν επιτρέπει στο παξιμάδι να πάει πιο μέσα. Σκέψου χοντρικά μια διαμόρφωση κάπως έτσι:

image.png.fccbca004ec97ba8ee256c1a58d4841a.png

 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωλιά του παξιμαδιού έχει ίδιες γωνίες με το παξιμάδι ή είναι στρογγυλή; Αν είναι στρογγυλή θα πρέπει να βάλεις και εκεί κόλλα δυο συστατικών για να γεμίσεις τα κενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να κολλήσεις πλαστικά πάνω σε μέταλλα. Ειδικά εάν είναι κάτι που αλλάζει θερμοκρασία σε μεγάλο βαθμό. Προσπαθώντας να κολλήσω mylar πάνω σε SS, βρήκα ότι η κόλλα του ξυλουργού (η άσπρη) κολλά αρκετά καλά για κάποιο περίεργο λόγο (σε φυσιολογικές θερμοκρασίες), και 2 της Pattex. Μια κίτρινη (επαφής νομίζω λέγεται το είδος) σαν πηχτό τζελ σε σωληνάριο, που την βάζεις την αφήνεις κανά 10λεπτο να ξεραθεί και μετά  πιέζεις πολύ δυνατά, και μια liguid repair glue νομίζω έγραφε το κουτί πάνω. Μπορεί να χρειαστεί να τρίψεις τις επιφάνειες με κανα γυαλόχαρτο για να γίνουν τραχιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ακριβως ειναι αυτο στην φωτο; για να ξερουμε τι δυναμεις ασκουνται για να σου προτεινουμε υλικο... ΛΟΓΙΚΑ, με κολλα 2 υλικων θα εισαι μια χαρα.. γτ νομιζω αν βλεπω καλα, εχει να καλυψει κ κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα καλά, η βίδα έρχεται από μέσα? Ποιο είναι ακριβώς το σημείο στη γενική εικόνα?

Εάν ναι όπως το βλέπω, και το πάχος/είδος του πλαστικού, θα πρέπει να βάλεις μια ροδέλα (ή να κάνεις ένα τετράγωνο ανάλογο) στη μέσα μεριά που κάθεται το παξιμάδι γιατί νομίζω άνετα μπορεί να μεγαλώσει την τρύπα και να περάσει. Αφού είναι με γάτες που πετάγονται, το συγκεκριμένο σημείο θα λειτουργεί και σαν σημείο στρέψης και λόγω ύψους θα δέχεται μεγάλη ροπή.

Την εξωτερική κονσέρβα δεν κατάλαβα γιατί να την βάλεις? Δεν είναι η κάτω μεριά στο πάτωμα? Γιατί δεν το κλίνεις με μια ταινία, να έχεις και εύκολη πρόσβαση εάν χρειαστεί? 

 

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...