Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε το Shield Tablet με Tegra K1 SoC και 8 ιντσών οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ταμπλετάκι φάινεται σουπερ αλλά πιθανόν λόγω nvidia θα πάει άπατο.

Η Qualcomm έχει την nvidia μια χαψιά και η δευτερη δεν έχει καταλάβει ότι εδώ δεν είναι αγορά gpu και δεν έχει απέναντι της την AMD....
Η υποστήριξη που παρέχει στα προιόντα της είναι μηδαμινή και το λέω σαν κάτοχος κινητού με tegra 2...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το tablet. Και την δουλειά σου κάνεις και λογικά θα streamαρεις άψογα και παιχνιδάκια AAA θα παίζεις (ακόμα και στην τουαλέτα!), όλα αυτά σε εξαιρετική τιμή. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την γρίνια και την φασαρία για το Stylus. Το tablet είναι φτιαγμένο για casual χρήση και το stylus σου δίνει μια επιπλέον δυνατότητα. Οι συσκευές της Samsung πλασάρονται για πιο επαγγελματική χρήση και για αυτό το stylus στα Samsung ακολουθεί διαφορετική λογική. 

Άντε να δω που θα κρύψω το ASUS Transformer 300T για να φέρω το Shield στο σπίτι. Δεν το γλυτώνω το διαζύγιο αυτή τη φορά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλεος με τους flamers,μιλάμε για το καλύτερο gaming tablet αυτήν την στιγμή και πιθανότατα και για το μέλλον καθώς την nvidia δύσκολα θα την ξεπεράσει στα γραφικά οποιαδήποτε άλλη εταιρεία.

Πρώτον μην μπερδεύεις τους haters με τους flamers

 

Δεύτερον δεν αμφισβητεί κάποιος ότι είναι καλό, απλά ότι δεν θα πουλήσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να δω πόσοι από αυτούς που το υποστηρίζουν θα το έπαιρναν στη πραγματικότητα ενώ ξέρουν και καταλαβαίνουν και οι ίδιοι πόσο άχρηστο είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

θέλω να δω πόσοι από αυτούς που το υποστηρίζουν θα το έπαιρναν στη πραγματικότητα ενώ ξέρουν και καταλαβαίνουν και οι ίδιοι πόσο άχρηστο είναι 

 

Επειδή το υποστηρίζω και επειδή βρίσκομαι σε αναζήτηση ταμπλέτας γιατί το Nexus 7 (2012)  που έχω δεν με καλύπτει πλέον λόγω του ότι θέλω ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη, σου λέω ότι σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του. Έχεις να προτείνεις καλύτερο vfm tablet από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά; Be my guest.

 

Εκτός του ότι ήδη ψάχνω για tablet, το streaming feature που έχει oob με ενδιαφέρει πάρα πολύ, καθώς είμαι dedicated PC gamer. Ήδη streamάρω games από το PC μου στο macbook air μου μέσω του Steam-in-home-streaming και στο κινητό μου μέσω του Limelight. Οπότε σε εμένα θα είναι μία συσκευή που θα προσφέρει περισσότερα απ' ότι ένα άλλο tablet (ακόμα και αν με χάλασε το γεγονός του gamepad που δεν «φοριέται» στη συσκευή).

 

Από εκεί και πέρα, θα ήθελα να μου εξηγήσεις, αν σου είναι εύκολο, γιατί λες ότι είναι άχρηστο. Είναι κάτι που πιστεύεις για το συγκεκριμένο σε σχέση με τα υπόλοιπα tablets ή είναι κάτι που πιστεύεις για τα tablets εν γένει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αναβαθμίσεις που αναφέρονται το Tegra Note έχει πάρει 3 OTA στους δυο μήνες που το έχω. Και βασικά έγραψα ότι "αδικείται η συσκευή" αλλά μάλλον εσφαλμένα γιατί η συσκευή μάλλον δε νιώθει συναισθήματα για να κάθεται να κλαίει σε μια γωνία. Αδικουνται πολλοί που ξόδεψαν χρήματα σε ακριβότερα και κατώτερα προϊόντα. Γι αυτό είμαστε εδώ, για να προτείνουμε vfm συσκευές αδιάφορα από το πόσο γνωστές ή άγνωστες είναι στο ευρύ κοινό.

 

Το shield φαίνεται για καλή περίπτωση, ας περιμένουμε να δούμε. Επίσης καλό φαίνετα και το mi Pad με Κ1.

 

θέλω να δω πόσοι από αυτούς που το υποστηρίζουν θα το έπαιρναν στη πραγματικότητα ενώ ξέρουν και καταλαβαίνουν και οι ίδιοι πόσο άχρηστο είναι

 

Όχι ότι ακριβώς το υποστηρίζω, ας βγει πρώτα και μετα βλέπουμε αλλά γιατί θεωρείς οτι είναι άχρηστο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PC οι αναβαθμισεις δεν τελειωνουν ποτε. Και γενικα παντα κατι αλλο υπαρχει να παρεις. Δεν νομιζω οτι η αγορα ενος gaming tablet αξιζει.

Ασε που καλυτερα να παρεις ενα PS4 η XBOX One αν δεν εχεις και ας μην ειναι φορητα.

 

Παντος το καινουργιο nexus το ιδιο SOC θα εχει με μεγαλυτερη αναλυση και ιδια ηχεια. Η HTC το κατασκευαζει και για τους 2. Αντε να μπουν και λιγα χρηματα στις τσεπες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο PC οι αναβαθμισεις δεν τελειωνουν ποτε. Και γενικα παντα κατι αλλο υπαρχει να παρεις. Δεν νομιζω οτι η αγορα ενος gaming tablet αξιζει.

Ασε που καλυτερα να παρεις ενα PS4 η XBOX One αν δεν εχεις και ας μην ειναι φορητα.

 

Δυστυχώς (και αυτό είναι σφάλμα της nVidia) δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι τι σημαίνει gaming tablet και τι προσπαθεί να κάνει η nVidia με το Gamestream και με το Grid.

 

Ψάξτε, διαβάστε και μετά θα καταλάβετε πόσο άκυρες είναι οι συγκρίσεις με XBONE και PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες να παρει καποιος ps4/xboxone αντι για ταμπλετ δεν στεκει. αν ηθελε καποιος να παιζεις σπιτι εχει κονσολα/pc αν θες να παιζεις εξω εχει φοριτη κονσολα/tablet

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες να παρει καποιος ps4/xboxone αντι για ταμπλετ δεν στεκει. αν ηθελε καποιος να παιζεις σπιτι εχει κονσολα/pc αν θες να παιζεις εξω εχει φοριτη κονσολα/tablet

Μια χαρα στεκει. Αν θελεις και τα 2 που θα εδινες τα χρηματα σου εσυ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς (και αυτό είναι σφάλμα της nVidia) δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι τι σημαίνει gaming tablet και τι προσπαθεί να κάνει η nVidia με το Gamestream και με το Grid.

 

Ψάξτε, διαβάστε και μετά θα καταλάβετε πόσο άκυρες είναι οι συγκρίσεις με XBONE και PS4.

Η nvidia αυτο που προσπαθει να κανει ειναι να πετυχει σε μια αγορα CASUAL επειδη εχει επενδυσει πολυ στα Tegra SOC για να τα παρατησει.

 

Δεν υπαρχουν hardcore enthusiast andoid gaymers. Casual ειναι και γι αυτο δεν θα πετυχει ποτε. Υπαρχουν αλλες φορητες να καλυψουν αυτες τις αναγκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η nvidia αυτο που προσπαθει να κανει ειναι να πετυχει σε μια αγορα CASUAL επειδη εχει επενδυσει πολυ στα Tegra SOC για να τα παρατησει.

 

Δεν υπαρχουν hardcore enthusiast andoid gaymers. Casual ειναι και γι αυτο δεν θα πετυχει ποτε. Υπαρχουν αλλες φορητες να καλυψουν αυτες τις αναγκες

 

Επειδή είμαι μαθηματικός και άκρως ορθολογιστής, ας το κάνουμε ταληράκια γιατί αλλιώς δεν συνεννοούμαστε:

 

Έχουμε μία εταιρεία που κάνει τζίρο 4 δισεκατομμύρια (και κάτι ψιλά) δολλάρια το χρόνο. Μία εταιρεία που βρίθει τεχνογνωσίας και την ακολουθούν κατά πόδας οι άλλες εταιρείες (ενδεικτικά παραδείγματα 3D Vision, Physx και πρόσφατως το Steam-in-home-Streaming). Και θες να μου πεις ότι αυτή η εταιρεία βγάζει ένα tablet:

 

- Με SoC τέρας.

- Με ΔΥΟ ηχεία.

- Με ξεχωριστό gamepad

- Με δυνατότητες local streaming για την ώρα και Grid streaming στο μέλλον.

 

και έχεις την (ψευδ-)αίσθηση ότι τα κάνει όλα αυτά, γιατί απευθύνεται σε αυτόν που παίζει Angry Birds. Είσαι σίγουρος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...