Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε το Shield Tablet με Tegra K1 SoC και 8 ιντσών οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι μαθηματικός και άκρως ορθολογιστής, ας το κάνουμε ταληράκια γιατί αλλιώς δεν συνεννοούμαστε:

 

Έχουμε μία εταιρεία που κάνει τζίρο 4 δισεκατομμύρια (και κάτι ψιλά) δολλάρια το χρόνο. Μία εταιρεία που βρίθει τεχνογνωσίας και την ακολουθούν κατά πόδας οι άλλες εταιρείες (ενδεικτικά παραδείγματα 3D Vision, Physx και πρόσφατως το Steam-in-home-Streaming). Και θες να μου πεις ότι αυτή η εταιρεία βγάζει ένα tablet:

 

- Με SoC τέρας.

- Με ΔΥΟ ηχεία.

- Με ξεχωριστό gamepad

- Με δυνατότητες local streaming για την ώρα και Grid streaming στο μέλλον.

 

και έχεις την (ψευδ-)αίσθηση ότι τα κάνει όλα αυτά, γιατί απευθύνεται σε αυτόν που παίζει Angry Birds. Είσαι σίγουρος;

Ξεχασε ομως να αναφερεις οτι εκτος απο το tablet θες και μια gtx καρτουλα,οπως επισης και το pc και monitor ανοικτα ,για να απλωσεις στο καναπε του σαλονιου να παιζεις pc gaming με το tablet σου!

 

Θες να συζητησουμε με τι συνθηκες  εκτος σπιτιου,θα πετυχεις κατι τετοιο?

Για το τεραστιο λακ που θα εχει στο παιχνιδι,λογο της wireless συνδεσης,απλα δε θελω καν να το συζητησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την ακολουθούν κατά πόδας οι άλλες εταιρείες (ενδεικτικά παραδείγματα 3D Vision, Physx και πρόσφατως το Steam-in-home-Streaming).

 

και έχεις την (ψευδ-)αίσθηση ότι τα κάνει όλα αυτά, γιατί απευθύνεται σε αυτόν που παίζει Angry Birds. Είσαι σίγουρος;

 

Δεν έχω δει πότε μου κάνεναν να αποτυγχάνει τόσο πολύ στο να υποστηρίξει την πράσινη...

 

Χρησιμοποιηείς το PhysX και το 3D Vision ως παραδείγμα προς μίμηση??

tumblr_m0qr5sbi0t1qgcra2o1_500.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το βιντεάκι!

Τι εννοείς δεν αναφερεσουν στο stylus???Τι κοινό έχουν τα note και vivotab note 8 και θα συναγωνιστεί ΕΙΔΙΚΆ αυτά τα δυο tablet???

Και κατά τ'αλλα δεν αναφέρεσαι στο stylus!!!

 

Ούτε ΚΑΝ προσεγκιζει την ακριβεια και την ταχύτητα των wacom/ntrig stylus και ούτε καν εχει pressure sensitivity!!!

Δε θα ασχοληθώ καν για τα σχεδιαστικά προγράμματα που έχουν τα windows με αυτά του android!

Το συγκεκριμένο ούτε για πλάκα δε το συγκρίνεις με τα wacom tablets,όπως είναι τα note της Samsung και κυρίως οχι με τα windows tablets με wacom/n-trig digitizer!

 

 

Σε πραγματικο χρονο και οχι σε διαφημιστικο σποτακι!

 

 

http://youtu.be/V3gG8TlUVyU]http://youtu.be/V3gG8TlUVyU

 

 

Αναφέρομαι στην οθόνη και στην ταχύτητα.Εκτός αν υπάρχει και κανένα άλλο σοβαρό ταμπλετ στις 8 ίντσες που να φτάνει τα 350+ gflops και δεν το ξέρω.

 

Μείνει στο θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει πότε μου κάνεναν να αποτυγχάνει τόσο πολύ στο να υποστηρίξει την πράσινη...

 

Χρησιμοποιηείς το PhysX και το 3D Vision ως παραδείγμα προς μίμηση??

tumblr_m0qr5sbi0t1qgcra2o1_500.gif

haters gonna hate.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξεχασε ομως να αναφερεις οτι εκτος απο το tablet θες και μια gtx καρτουλα,οπως επισης και το pc και monitor ανοικτα ,για να απλωσεις στο καναπε του σαλονιου να παιζεις pc gaming με το tablet σου!

 

Θες να συζητησουμε με τι συνθηκες  εκτος σπιτιου,θα πετυχεις κατι τετοιο?

Για το τεραστιο λακ που θα εχει στο παιχνιδι,λογο της wireless συνδεσης,απλα δε θελω καν να το συζητησω!

 

Σε ευχαριστώ πολύ που ενισχύεις ακόμα περισσότερο το επιχείρημά μου ότι δεν απευθύνεται στους casual αναφέροντας όλον τον εξοπλισμό που χρειάζεται για να δουλέψει το Gamestream (αν και αυτό με το monitor είναι άκυρο, δεν ισχύει).

 

Από εκεί και πέρα, όπως ανέφερα έχω γράψει post-σεντόνι για το πως ήδη streamάρω στο Nexus 5 μου από το pc μου. Το lag είναι ελάχιστο με το Limelight (γύρω στα 35 ms με 5 GHz router), ενώ με το Gamestream της nVidia λέγεται ότι είναι ακόμα λιγότερο. Εκτός σπιτιού που το έχω δοκιμάσει από το σπίτι στη δουλειά μου (30άρa VDSL και στα δύο) δεν δουλεύει ικανοποιητικά. Φαντάζομαι ότι χρειάζεται 5 mbps upload για να στριμάρει κάποιος ικανοποιητικά με 720p ανάλυση , οπότε θα χρειάζεται και 50άρα VDSL. Μέσω 3G είναι unplayable για την ώρα, χάνονται πολλά πακέτα.

 

Ωστόσο, να μην ξεχνάμε ότι δεν είναι τελειοποιημένη σαν υπηρεσία ακόμα.

 

 

Δεν έχω δει πότε μου κάνεναν να αποτυγχάνει τόσο πολύ στο να υποστηρίξει την πράσινη...

 

Χρησιμοποιηείς το PhysX και το 3D Vision ως παραδείγμα προς μίμηση??

tumblr_m0qr5sbi0t1qgcra2o1_500.gif

 

Χρησιμοποιώ παραδείγματα που έχει μιμηθεί ο ανταγωνισμός. Το ότι είναι αποτυχημένα παραδείγματα ενισχύει ακόμα περισσότερο το επιχείρημά μου ότι ο ανταγωνισμός την ακολουθεί τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στην οθόνη και στην ταχύτητα.Εκτός αν υπάρχει και κανένα άλλο σοβαρό ταμπλετ στις 8 ίντσες που να φτάνει τα 350+ gflops και δεν το ξέρω.

 

Μείνει στο θέμα :)

Αναφαιρομαι στην ταχτητα ανταποκρινση στα stylus και μη μεταφερεις την συζητηση στο tablet γενικα!

Και σταματα να τονιζεις τα 8" tablet!Δεν ειναι μια κατηγορια μονα τους!

Η κατηγορια ειναι ολα tablets,αλλα εκει δε μας περνει να μιλαμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει πότε μου κάνεναν να αποτυγχάνει τόσο πολύ στο να υποστηρίξει την πράσινη...

 

Χρησιμοποιηείς το PhysX και το 3D Vision ως παραδείγμα προς μίμηση??

tumblr_m0qr5sbi0t1qgcra2o1_500.gif

 

Μία λέξη...

 

 

 

 

 

 

 

CUDA :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ που ενισχύεις ακόμα περισσότερο το επιχείρημά μου ότι δεν απευθύνεται στους casual ανφέροντας όλον τον εξοπλισμό που χρειάζεται για να δουλέψει το Gamestream (αν και αυτό με το monitor είναι άκυρο, δεν ισχύει).

 

Από εκεί και πέρα, όπως ανέφερα έχω γράψει post-σεντόνι για το πως ήδη streamάρω στο Nexus 5 μου από το pc μου. Το lag είναι ελάχιστο με το Limelight (γύρω στα 35 ms με 5 GHz router), ενώ με το Gamestream της nVidia λέγεται ότι είναι ακόμα λιγότερο. Εκτός σπιτιού που το έχω δοκιμάσει από το σπίτι στη δουλειά μου (30άρa VDSL και στα δύο) δεν δουλεύει ικανοποιητικά. Φαντάζομαι ότι χρειάζεται 5 mbps upload για να στριμάρει κάποιος ικανοποιητικά σε 720p, οπότε θα χρειάζεται και 50άρα VDSL. Μέσω 3G είναι unplayable για την ώρα, χάνονται πολλά πακέτα.

 

Ωστόσο, να μην ξεχνάμε ότι δεν είναι τελειοποιημένη σαν υπηρεσία ακόμα.

Ουτε για hard core gamers δεν ειναι,απο την στιγμη που ουτε σε 720p δεν μπορεις να παιξεις εκτος σπιτιου και κυριος εισαι υποχρεομενος να εχει το pc ενεργοποιημενο,ουτε καν σε sleep,24h!

Mεσα στο σπιτι εχω ενα καρο επιλογες να μεταφερω το παιχνιδι σε οποιαδηποτε τηλεωραση θελω.

 

Μεσα στο σπιτι ισως να ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα,δεν το εχω δοκιμασει,για να ξερω,αλλα για σοβαρο pc gaming everywhere δεν ειναι! 

 

Σαν tablet με τα χαρακτηριστηκα του ειναι αρκετα καλο και προσωπικα,αν εψαχνα για 8αρι android tablet,πιστευω οτι θα ητα στις πρωτες επιλογες μου,αλλα οχι για το streaming pc gaming !

 

 

 

 

Υ.Γ.Για touch controler σχεδον για ολα τα pc games,υπαρχει στο steam  ειδικο tool που λεγεται

gameplay gestureworks!

Και αυτο λογικα θα παιζει και μεσο gamestream στο android!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφαιρομαι στην ταχτητα ανταποκρινση στα stylus και μη μεταφερεις την συζητηση στο tablet γενικα!

Και σταματα να τονιζεις τα 8" tablet!Δεν ειναι μια κατηγορια μονα τους!

Η κατηγορια ειναι ολα tablets,αλλα εκει δε μας περνει να μιλαμε! 

Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα.Μιλούσα και για το stylus (είναι καινούρια τεχνολογία που δεν έχεις δει ακόμα) και για όλα τα άλλα specs.Το βλέπω στα λεφτά που είναι ,δηλαδή μία παιχνιδομηχανή 8 ιντσών με πολύ καλά γραφικά ,android λειτουργικό και οκ ηχεία.

 

Έχεις κολήσει στο pen εσύ και δεν βλέπεις το τάμπλετ σαν όλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα.Μιλούσα και για το stylus (είναι καινούρια τεχνολογία που δεν έχεις δει ακόμα) και για όλα τα άλλα specs.Το βλέπω στα λεφτά που είναι ,δηλαδή μία παιχνιδομηχανή 8 ιντσών με πολύ καλά γραφικά ,android λειτουργικό και οκ ηχεία.

 

Έχεις κολήσει στο pen εσύ και δεν βλέπεις το τάμπλετ σαν όλο..

Mα το stylus σχολιασα και το post σου που αναφερετουν σ'αυτο.

Τι τεχνολογια ειπαμε ειναι το stylus της nvidia?

 

Το tablet σαν android tablet, εμενα μου αρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και δεν εχω τιποτα εναντιο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μεσα στο σπιτι ισως να ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα,δεν το εχω δοκιμασει,για να ξερω,αλλα για σοβαρο pc gaming everywhere δεν ειναι! 

 

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες «σοβαρό pc gaming everywhere», αλλά εγώ από τη στιγμή που μπορώ να παίζω Skyrim στην τουαλέτα είμαι καλυμένος. :)

 

 

Υ.Γ.Για touch controler σχεδον για ολα τα pc games,υπαρχει στο steam  ειδικο tool που λεγεται

gameplay gestureworks!

Και αυτο λογικα θα παιζει και μεσο gamestream στο android!

 

Είσαι αρχηγός! Έψαχνα ένα τέτοιο app για κάποια γκέιμς που έχουν προβληματικό χειρισμό με το Gamestream. Ευχαριστώ, man!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

haters gonna hate.....

 

What if I told you πως ήμουν από τους πρώτους κάτοχους του nvidia 3D vision στην Ελλάδα για πειραματισμούς?

 

 

 

CUDA :D

+1 

 

 

 

Χρησιμοποιώ παραδείγματα που έχει μιμηθεί ο ανταγωνισμός. Το ότι είναι αποτυχημένα παραδείγματα ενισχύει ακόμα περισσότερο το επιχείρημά μου ότι ο ανταγωνισμός την ακολουθεί τυφλά.

 

Παράδειγμα 3D vision: Πότε και ποιός την ακουλούθησε? Η AMD ήταν επιφυλακτική και άφησε 3rd party option να κάνουν τα πειράματα για αυτήν.

 

Παράδειγμα PhysX: Aγόρασε κοτζάμ Ageia για να έχει proprietary δικαιώματα. Κάνε την έρευνά σου κούκλε μου. Ποιός ακουλούθησε η AMD που έγραψε δικό της API και έπειτα το αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από άλλους κατασκευαστές? Lolwut?

Παράδειγμα Steam live stream: Δεν ήξερα πως το ανέπτυξε η Valve για όλες τις steam compatible πλατφόρμες....ααααα...μάλισταα...

 

 

Θα μπορούσες να βρεις πολύ καλύτερα παραδείγματα αλλά αμ δε έχεις μείνει πίσω. Λες και επέλεξες επίτηδες τα πιο άστοχα για να υποστηρίξεις το σκεπτικό σου. Δεν αντιτίθομαι στον ισχυρισμό σου αλλά ούτε συμφωνώ απλά διάλεξες πολύ λάθος παραδείγματα.

Επεξ/σία από MavroManitari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παράδειγμα Steam live stream: Δεν ήξερα πως το ανέπτυξε η Valve για όλες τις steam compatible πλατφόρμες....ααααα...μάλισταα...

 

 

Απαντάω μόνο σε αυτό γιατί βάζεις λόγια που δεν είπα, νομίζω. Είπα «ακολουθούν» και «μιμούνται», αν με αυτές τις λέξεις εσύ καταλαβαίνεις ότι εννοούσα πως «το ανέπτυξε η Valve για όλες τις steam compatible πλατφόρμες», τότε είτε έχεις εσύ θέμα κατανόησης, είτε εγώ κάνω κακή χρήση της ελληνικής. Ότι από τα δύο κι αν ισχύει, δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε τις καρδιές μας. :)

 

 

Σε κάθε περίπτωση, σταματάω εδώ το off-topic εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...