Προς το περιεχόμενο

AOC u3477Pqu. Νέα 4Κ οθόνη 34 ιντσών με IPS panel


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιο λόγο να προτιμήσω μια 34" οθόνη 4Κ αντί για μια 42" 4Κ;

 

Αυτή την στιγμή εργάζομαι σε μια Dell 3008wfp, 30" με ανάλυση 2560x1600, δηλαδή πυκνότητα pixel 100.63ppi.

Ένα τυπικό λάπτοπ 15.6" με ανάλυση 1366x768 έχει 100.45ppi.

 

Μια οθόνη 4Κ 42" έχει πυκνότητα pixel 104,9ppi.

 

Από την στιγμή που με υπερκαλύπτουν τα 100ppi, αν έκανα αναβάθμιση θα πήγαινα σε οθόνη/τηλεόραση 42" 4K,ή μπορεί και σε μεγαλύτερη διάσταση.

4Κ 46" -> 95,78ppi

5K 50" ->  88.12ppi

 

Παλιότερα βολευόμασταν άνετα στα 1280x1024 με οθόνη 17" (96.42ppi) ή 19" (86,27ppi).

 

Τις οθόνες 30"+ τις έχουμε πάντα σε απόσταση μεγαλύτερη από μισό μέτρο οπότε δεν φαίνεται εύκολα το Pixel (τουλάχιστον στην dell δεν ξεχωρίζω τα pixel).

η δική μου (21' 1080p) γύρω στο 105 ppi έχει,αλλά αν έκανα αναβάθμιση θα ήθελα μεγαλύτερο. Και αυτό γιατί αν και στην απόσταση που κάθομαι συνήθως είναι όλα καλά,άμα πάω κοντά τη μούρη μου στην οθονη (10-15cm) , που μερικές φορές γίνεται όταν παίζω ένα game και είναι μια κρίσιμη στιγμή (π.χ. online Quake Live,Capture the Flag,έχω γυρίσει στη βάση μου κρατώντας τη σημαία,και πετάγετε camperόνι εχθρός που με περίμενε κρυμένος να με σκοτώσει τη τελευταία στιγμή) μπορώ να δω το κάθε πίξελ ξεχωριστά,και τις οριζόντιες και κάθετες παράλληλες γραμμές που χωρίζουν τα πίξελ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 8bit+FRC. Ένα panel της LG υπάρχει και μπαίνει σε όλες αυτές. Είναι ίδιες ακριβώς με τις 27" 2560x1440 σε ppi και ύψος, με επιπλέον 35% στο πλάι. Όχι, 4Κ δεν τις λες. 2.5Κ ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πάντως για IPS η τιμή του είναι μια χαρά...

 

βέβαια θα αρχίσουν να εμφανίζονται κι άλλα όχι μόνο 34αρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δική μου (21' 1080p) γύρω στο 105 ppi έχει,αλλά αν έκανα αναβάθμιση θα ήθελα μεγαλύτερο. Και αυτό γιατί αν και στην απόσταση που κάθομαι συνήθως είναι όλα καλά,άμα πάω κοντά τη μούρη μου στην οθονη (10-15cm) , που μερικές φορές γίνεται όταν παίζω ένα game και είναι μια κρίσιμη στιγμή (π.χ. online Quake Live,Capture the Flag,έχω γυρίσει στη βάση μου κρατώντας τη σημαία,και πετάγετε camperόνι εχθρός που με περίμενε κρυμένος να με σκοτώσει τη τελευταία στιγμή) μπορώ να δω το κάθε πίξελ ξεχωριστά,και τις οριζόντιες και κάθετες παράλληλες γραμμές που χωρίζουν τα πίξελ...

10-15 εκατοστα απο την οθονη ;; 

δεν ξερω αν φορας γυαλια , αλλα νομιζω οτι κανεις πολυ κακο στα ματια σου ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δε μετράει το Panel μόνο αλλά και η υλοποίηση (τροφοδοτικές διατάξεις, πυκνωτές κλπ). Εκεί οι AOC χωλαίνουν παταγωδώς.

2) Θα προτιμούσα και πάλι αυτό που έκανα σήμερα (να δώσω δηλαδή 390 λίρες και να πάρω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο 30άρι DELL U3011 Rev A08 με αρκετό υπόλοιπο εγγύησης, παρά να πάρω μαρκετιστική consumerιά για να λέω ότι έχω 4Κ (ή ψευδο-4Κ οθόνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...