Προς το περιεχόμενο

Nέος εξωτερικός My Book Duo, χωρητικότητας 12ΤΒ, από τη Western Digital


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok μια χαρά σε κάνα χρόνο και κάτι που θα έχουν πέσει οι τιμές θα αντικαταστήσω τους 2 3ΤΒ red που έχω στο nas μου διπλασιάζοντας την χωρητικότητα χωρίς να χρειάζεται να πάρω μεγαλύτερο μοντέλο NAS που να χωράει περισσότερους δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με το WD MyBookWorld II έχω κακή εμπειρία, καθώς δούλεψε καλά για περίπου 2 χρόνια, και μετά άρχισαν τα πολλά και διάφορα προβλήματα, κυρίως με θερμοκρασίες, rebooting του NAS ή/και του Twonky, αργές ταχύτητες (σε Gigabit δίκτυο), κολλήματα στα shared folders, και τελικά έχασε και εντελώς τους δίσκους (οι οποίοι όμως ήταν μια χαρά, άρα έφταιγε 100% το MyBook και οι controllers του).

 

Τώρα έχω έναν απλό Touro εξωτερικό 4ΤΒ και ελπίζω να αντέξει περισσότερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που δεν μιλαμε καν για nas αλλα για ενα απλο raid δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθει καποιος μιας και υπαρχουν πολλες λυσεις.

εγω συνηθιζω να παιρνω αυτους τους τελευταιους μηνες:

 

http://tinyurl.com/intenso3tbbb

 

με σχεδον 400 ευρω εχω παρει 4 δισκους (2 και 2 για αντιγραφο) συνολικης χωρητικοτητας 12tb και αν εξαιρεσεις το οτι θα ξεχασεις το raid, μου πιανουν εως και 280mb/s στις αντιγραφες και με προγραμματα σαν το beyond compare, το backup ενος δισκου σε εναν αλλον ειναι παιδικη διαδικασια.

 

νομιζω πως οι τιμες σε αυτους τους δισκους παραειναι τσιμπημενες απλα και μονο επειδη σε ενα κουτι εχεις 2 αντι για εναν και αν και η τιμη δεν εχει ανακοινωθει, φανταζομαι θα παει τουλαχιστον κανενα 400αρι παραπανω απο την λυση 'καντο μονος σου'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...