Προς το περιεχόμενο

Μηχανάκια που μπορεί να οδηγήσει κανείς με δίπλωμα Α1


chrisSerres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα τα έχουμε μαζεμένα:  

 

 

 

Δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας : Κατηγορία Α1

 

Μοτοσυκλέτα ως 11 kw (14,7 hp) και ισχυος ανα μοναδα βαρους έως 0,1 kw/kg

Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι τα 18ο έτη και ισχύει έως το 65 έτη.

 

 

Δίκυκλο κατηγορίας Α2

 

Μοτοσικλέτα μέγιστης ισχύος 35 kw (47 ίπποι).

Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι τα 20 έτη και ισχύει έως τα 65 έτη.

 

 

 

Δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας : Κατηγορία Α Δίκυκλο μεγάλο κατηγοριας Α

 

Μοτοσικλέτα οποιασδήποτε ισχύος ή σχέσης ισχύος/βάρους ή κυβισμού.

Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι τα 24 έτη και ισχύει έως τα 65 έτη, εκτός εαν ο ενδιαφερόμενος είναι ήδη κάτοχος διπλώματος κατηγορίας Α2 επί δύο τουλάχιστον έτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω που εβγαλα διπλωμα το 2010 και εχω <25kw / <0,16kw/kg μπορω μεχρι 250cc?γιατι απο οτι βλεπω εχουν αλλαξει απο τοτε και δεν ειμαι σιγουρος για το τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, βγάζω δίπλωμα για Β και Α1 μαζί και είμαι 20 ετών. Ο δάσκαλος μου είπε ότι το Α2 μπορείς απο τα 22 αλλά βάσει του πανω πίνακα βλέπω ότι η αρχική μου πεποίθηση ήταν σωστή. Τι πραγματικά ισχύει για το Α2 και γιατί ο δάσκαλος μου είπε ότι δεν μπορώ να το βγάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και αν κοίταξα βλέπω πως για το α2 έχει σαν ελάχιστη προϋπόθεση τα 20 ετη...

Μηπως ο δάσκαλος μπερδεύτηκε; βασικά ρώτησε τον ξανα και πες του πως όπου είδες στο ινερνετ λέει τα 20 έτη. Ενδεικτικά παραθέτω ένα τυχαίο site που τα έχει όλα μαζεμένα.

Δεν έχω πρόθεση να διαφημίσω το site απλά τα έχει όλα μαζεμένα...

 

http://drivingschool.gr/diplomata/

 

Και συγκεκριμένα για το α2 εδώ:

http://drivingschool.gr/diplomata/diploma-moto_a2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα ψάξει και παλιότερα αλλά δε θυμάμαι τι μου είχαν πει. καθένας μου έδινε και άλλη απάντηση.

έχω το παλιό δίπλωμα  <25kw / <0,16kw/kg, το οποίο δεν υπάρχει σήμερα.

αν θέλω να πάω στο σημερινό Α2 (35 kw) δίνω εξετάσεις;

 

δεν είχα προλάβει τότε, για σχεδόν ένα μήνα να το κάνω απεριόριστο. πάνω που άλλαξε ο νόμος  :mad:  :mad:  :mad: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα ψάξει και παλιότερα αλλά δε θυμάμαι τι μου είχαν πει. καθένας μου έδινε και άλλη απάντηση.

έχω το παλιό δίπλωμα <25kw / <0,16kw/kg, το οποίο δεν υπάρχει σήμερα.

αν θέλω να πάω στο σημερινό Α2 (35 kw)δίνω εξετάσεις;

 

δεν είχα προλάβει τότε, για σχεδόν ένα μήνα να το κάνω απεριόριστο. πάνω που άλλαξε ο νόμος :mad: :mad: :mad:

Αν το διπλωμα εχει ημερομηνια πανω πριν το 2013 που αλλαξε ο νομος, μπορεις με παραβολο να το κανεις απεριοριστων .. Ο κολλητος μου ετσι εκανε , εχουμε το παλιο Α1 (αυτο που ειναι ως 33 ιππους αν θυμαμαι καλα) και πριν κανα μηνα με ενα παραβολο το έκανε απεριοριστων .. Το χαμε βγαλει το 2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Παρομοια απορια ειχα και εγω και ρωτησα στη διευθυνση συγκοινωνιων στο τμημα διπλωματων. Ο υπαλληλος μου απαντησε για το A1οτι εφοσον η μέγιστη ισχύς ειναι κατω απο 11kW ΔΕΝ παιζει ρόλο ο κυβισμος  των 125 cm3 ή cc, αλλα υποστηριξε οτι δυσκολα θα βρεις στην αγορα τετοια μηχανακια. Σε καθε περιπτωση υφίσταται καποια δυσκολια ως προς την αποδειξη σε τυχον ελεγχο της τροχαιας και στην ασφαλιστικη σε περιπτωση ατυχηματος που ισως να λυνεται με βεβαιωση απο την αντιπροσωπια εφοσον δωθει. Αν εχω καποιο νεοτερο θα το ποσταρω.

Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω παρακαλω να το γραψει τεκμηριωμενα και οχι ενα ξερο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

 

Παντος για την ιστορια να αναφερω οτι ο κυβισμός αναφερεται στο μεγεθος των κύλινδρων στις μηχανες εσωτερικης καυσης. Στους ηλεκτροκινητηρες δεν εχει απολυτος κανενα νοημα γιατι εκει μετραμε την ισχύη σε kW. Υποψιαζομαι οτι στο μελλον η βασικη μοναδα μετρησης θα ειναι η τα kW και οχι  τα cc. Ποια η γνωμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το διπλωμα εχει ημερομηνια πανω πριν το 2013 που αλλαξε ο νομος, μπορεις με παραβολο να το κανεις απεριοριστων .. Ο κολλητος μου ετσι εκανε , εχουμε το παλιο Α1 (αυτο που ειναι ως 33 ιππους αν θυμαμαι καλα) και πριν κανα μηνα με ενα παραβολο το έκανε απεριοριστων .. Το χαμε βγαλει το 2009

θυμάσαι μήπως πόσο κόστισε αυτό το παράβολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μετα από ψαξιμο και έχοντας διπλωμα Α1 οι μηχανες πάνε ανα 125cc(κυβικά) ή ΚW(ισχύς) των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW sto A1....συμφωνα με την αναζητηση μου To CRYPTON X 135 έχει ισχύ 9,3kw https://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/cryptons/crypton135.aspx?view=featurestechspecs

Αρα τι ισχύει ???? από τι μια σε καλυπτουν τα Κw από την άλλη ΟΧΙ τα κυβικά cc :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα από ψαξιμο και έχοντας διπλωμα Α1 οι μηχανες πάνε ανα 125cc(κυβικά) ή ΚW(ισχύς) των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW sto A1....συμφωνα με την αναζητηση μου To CRYPTON X 135 έχει ισχύ 9,3kw https://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/cryptons/crypton135.aspx?view=featurestechspecs

Αρα τι ισχύει ???? από τι μια σε καλυπτουν τα Κw από την άλλη ΟΧΙ τα κυβικά cc :/

την ίδια απορία έχω και εγω
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο ερευνα κατεληξα οτι δεν οδηγουμε >125cc οχι γιατι δεν επιτρεπεται, αλλα γιατι καμια ασφαλιστικη εταιρεια δεν θα σε καλυψει περιπτωση ατυχηματος, ασχετα αν μηχανολογικο (τμημα διπλωματων) και σχολη οδηγων με διαβεβαιωσαν οτι μπορουμε.

Αρα πάμε για αναβάθμιση (νεα παραβολα, μαθηματα, εξετασεις κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...