Προς το περιεχόμενο

Μήνυση σε στάρ του YouTube για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο σουβλατζης, εχει βαλει το γυρο πανω, και θα τον δημιουργησει ετσι κι αλλιως για τους υπολοιπους πιθανους αγοραστες. 

 

Μονο που απο του παρω εγω το γυρο τζαμπα, δεν θα υπαρχουν αλλοι πιθανοι αγοραστες, γιατι του εφαγα το γυρο. Λογικο ετσι?

 

Αναλογα με την ποιτητα, τιμη, σερβις κλπ, μπορει στο τελος της βραδιας να το εχει διωξει ολο και να πινει μπυρες, μπορει ομως λογω του οτι το εχει 3 ευρω το ενα να μη δωσει ουτε το μισο, και στο τελος της βραδιας να του μεινει και να το πεταξει. Θα πας να του πεις οτι οσο το πουλαγε (στην τιμη που ο ιδιος αποφασισε), δε γουσταρες να φας, και οταν πλεον του εμεινε απουλητο, να σου δωσει εσενα στο τζαμπα;

Οχι δεν θα παω να του το πω γιατι εφοσον πειναγα θα εχω παρει ηδη σουβλακι απο αλλου, δεν θα περιμενα να τελειωσει η βαρδια μπας και του περισεψει. Και αυτο λογικο ετσι? Και εν τελει, το επιχειρημα σου ειναι ΑΚΥΡΟ, γιατι ειτε τζαμπα στο δωσει, ειτε το πεταξει, θα εχει χασουρα (τα λεφτα που πληρωσε για τον απουλητο γυρο). Στο software δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι το κοστος αναπτυξης ειναι de facto, και οσοι και να το αγορασουν η κατεβασουν πειρατικο, το κοστος θα παραμεινει σταθερο.
 
 
Btw, ειχε γινει ντορος για καποιους φουρνους που δινανε το ψωμι που τους περισσευε δωρεαν στο τελος της βαρδιας, αντι να το πετανε οπως οι υπολοιποι, και τους βαλαν χερι οι υπολοιποι που το πεταγανε γιατι ετσι θα "χανανε πελατεια", μιας και κανεις πλεον δεν θα αγοραζε ψωμι, αλλα θα περιμεναν να το παρουν τζαμπα. Παει, κλεισανε και οι φουρνοι λες λογω "πειρατειας"?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τα τραγουδια που χρησιμοποιει ειναι ο λογος που βλεπουν τα video της?

Τι σημασια εχει τι μετραει σε μια δικη? Σημασια εχει απο "ηθικης" αποψης πως το βλεπεις. Οτι την επισκεπτονται για να ακουσουν μουσικη ας πουμε? Που? Στο ΥΟUTUBE! Που οποιο τραγουδι θες, υπαρχει. Πες μου εσυ, επισκεπτεσαι και βλεπεις τα video ενος χρηστη λογω της μουσικης που χρησιμοποιει? Δεν νομιζω.

Ανεβάζουν την αξία του προϊόντος βρε άνθρωπε. Τόσο δύσκολο είναι να το σκεφτείς;

Η ηθική άποψη θα πρέπει να είναι αυστηρότερη του νόμου. Είναι το αντίθετο της μέγιστης μαλακίας που εκστομίστηκε από υπουργό μας, "ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό".

"Αλίμονο απ' αυτούς που είναι τίμιοι επειδή δεν μπορούν να είναι άτιμοι", που έλεγε κι ο Ζερβός στη "Θεία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκες ετσι ειναι.

Εσυ γιατι χαλαστηκες σου εθηξα την φιλεναδα;

Τι να κάνω, όταν βλέπω ξερόλες και τιμητές να κράζουν, δεν μπορώ, ανακατεύομαι. Ειδικά αν είναι και ειρωνικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μονο που απο του παρω εγω το γυρο τζαμπα, δεν θα υπαρχουν αλλοι πιθανοι αγοραστες, γιατι του εφαγα το γυρο. Λογικο ετσι?

 

Οχι δεν θα παω να του το πω γιατι εφοσον πειναγα θα εχω παρει ηδη σουβλακι απο αλλου, δεν θα περιμενα να τελειωσει η βαρδια μπας και του περισεψει. Και αυτο λογικο ετσι? Και εν τελει, το επιχειρημα σου ειναι ΑΚΥΡΟ, γιατι ειτε τζαμπα στο δωσει, ειτε το πεταξει, θα εχει χασουρα (τα λεφτα που πληρωσε για τον απουλητο γυρο). Στο software δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι το κοστος αναπτυξης ειναι de facto, και οσοι και να το αγορασουν η κατεβασουν πειρατικο, το κοστος θα παραμεινει σταθερο.
 
 
Btw, ειχε γινει ντορος για καποιους φουρνους που δινανε το ψωμι που τους περισσευε δωρεαν στο τελος της βαρδιας, αντι να το πετανε οπως οι υπολοιποι, και τους βαλαν χερι οι υπολοιποι που το πεταγανε γιατι ετσι θα "χανανε πελατεια", μιας και κανεις πλεον δεν θα αγοραζε ψωμι, αλλα θα περιμεναν να το παρουν τζαμπα. Παει, κλεισανε και οι φουρνοι λες λογω "πειρατειας"?

 

 

Α, δεν ειναι επιχειρημα ΜΟΥ, εσυ εβαλες αυτο το παραδειγμα.

Β, και στο software και στο γυρο, το κοστος σταθερο παραμενει, αν μεινουν και τα δυο απουλητα θα πανε στον καδο. Η διαφορα ειναι στο αν πουληθουν, οπου ο γυρος εχει πεπερασμενο κερδος, ενω στο software το κερδος μπορει να συνεχιζει για πολλα χρονια.

Γ. Στο φαγητο λοιπον, θα πας καπου αλλου, θα φας να χορτασεις, και για τον συγκεκριμενο σουβλατζη θα αδιαφορησεις, δε θα ξαναπας απο κει. Αντιθετα σε αυτον που εφτιαξε ενα προγραμμα ή ενα τραγουδι ή μια ταινια, αν το θεωρησεις ακριβο, δε θα αδιαφορησεις αλλα θα εκμεταλλευτεις τον κοπο του να το δημιουργησει, βασιζομενος στη δικαιολογια οτι και να εκμεταλλευτεις τον κοπο του, αυτος δε χανει, αδιαφορωντας παντελως για την παραμετρο οτι χανει ή οχι, ειναι ενα προιον που ειναι δικο του, το τιμολογει οσο θελει, και δε θελει να το χρησιμοποιουν αλλοι δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Β, και στο software και στο γυρο, το κοστος σταθερο παραμενει, αν μεινουν και τα δυο απουλητα θα πανε στον καδο. Η διαφορα ειναι στο αν πουληθουν, οπου ο γυρος εχει πεπερασμενο κερδος, ενω στο software το κερδος μπορει να συνεχιζει για πολλα χρονια.

Oχι δεν παραμενει σταθερο.  Το software θα κοστισει ενα Χ ποσο το οποιο θα ειναι σταθερο, ανεξαρτητως ποσοι αγορασουν / πειρατευσουν / κλεψουν και οτιδηποτε αλλο. Το κοστος για τον σουβλατζη ομως αυξανεται οσο αυξανονται αυτοι που δεν θελουν να αγορασουν, μιας και θα του μεινουν παραπανω σουβλακια στο χερι

 

Γ. Στο φαγητο λοιπον, θα πας καπου αλλου, θα φας να χορτασεις, και για τον συγκεκριμενο σουβλατζη θα αδιαφορησεις, δε θα ξαναπας απο κει. Αντιθετα σε αυτον που εφτιαξε ενα προγραμμα ή ενα τραγουδι ή μια ταινια, αν το θεωρησεις ακριβο, δε θα αδιαφορησεις αλλα θα εκμεταλλευτεις τον κοπο του να το δημιουργησει, βασιζομενος στη δικαιολογια οτι και να εκμεταλλευτεις τον κοπο του, αυτος δε χανει, αδιαφορωντας παντελως για την παραμετρο οτι χανει ή οχι, ειναι ενα προιον που ειναι δικο του, το τιμολογει οσο θελει, και δε θελει να το χρησιμοποιουν αλλοι δωρεαν.

Αν μπορουσα να κλονωποιησω το σουβλακι τζαμπα (και για μενα, και για τον σουβλατζη τζαμπα) θα το εκανα. Αλλα δυστηχως δεν γινεται. 

 

Και περιμενεις να ενδιαφερει εμενα (και τον καθε εμενα) το γεγονος οτι ο δημιουργος ειναι πεισματαρης (γιατι εν τελει, στο μοναδικο κακο της πειρατειας που κατεληξες ειναι αυτο!)? Μα ειμαστε σοβαροι τωρα? Την δουλεια μου κοιταω να κανω (οχι εγω προσωπικα, γενικα μιλαω), οπως και ο δημιουργος. Οπως η Blizzard ΧΕΣΤΗΚΕ που τον 1ο μηνα που εκανε launch το Diablo 3 οι μισοι της πελατες (ξερεις, αυτη που πληρωσανε) δεν θα μπορουν να παιξουν το game γιατι δεν ειχε αρκετο server capacity, ετσι χεστηκα και εγω αν κανει πεισματα η Blizzard. Ξυδακι. Αντιστοιχα οταν αγορασα το skyrim, επρεπε να κατεβασω πειρατικο για να παιξω. Ενδιαφερθηκε η Bethesda? Μπααα. Ε γιατι να ενδιαφερθω εγω τοτε, και μαλιστα για κατι τοσο αστειο οσο τα πεισματα, οταν οι ιδιοι δεν ενδιαφερονται να δωσουν ενα ολοκληρωμενο προιον (που ειναι πολυ πιο σημαντικο απο τα πεισματα κατα την αποψη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Atzamestate, η λογική σου έχει χοντρό πρόβλημα. Συζήτησέ το με κάποιον μεγαλύτερό σου που εμπιστεύεσαι.

CheOnWeb, η λογικη σου εχει χοντρο προβλημα. Συζητησε το με καποιον μεγαλυτερο σου που εμπιστευεσαι..

 

See what I did there? Bold statements κανουμε ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν παραμενει σταθερο.  Το software θα κοστισει ενα Χ ποσο το οποιο θα ειναι σταθερο, ανεξαρτητως ποσοι αγορασουν / πειρατευσουν / κλεψουν και οτιδηποτε αλλο. Το κοστος για τον σουβλατζη ομως αυξανεται οσο αυξανονται αυτοι που δεν θελουν να αγορασουν, μιας και θα του μεινουν παραπανω σουβλακια στο χερι

 

Αν μπορουσα να κλονωποιησω το σουβλακι τζαμπα (και για μενα, και για τον σουβλατζη τζαμπα) θα το εκανα. Αλλα δυστηχως δεν γινεται. 

 

Και περιμενεις να ενδιαφερει εμενα (και τον καθε εμενα) το γεγονος οτι ο δημιουργος ειναι πεισματαρης (γιατι εν τελει, στο μοναδικο κακο της πειρατειας που κατεληξες ειναι αυτο!)? Μα ειμαστε σοβαροι τωρα? Την δουλεια μου κοιταω να κανω (οχι εγω προσωπικα, γενικα μιλαω), οπως και ο δημιουργος. Οπως η Blizzard ΧΕΣΤΗΚΕ που τον 1ο μηνα που εκανε launch το Diablo 3 οι μισοι της πελατες (ξερεις, αυτη που πληρωσανε) δεν θα μπορουν να παιξουν το game γιατι δεν ειχε αρκετο server capacity, ετσι χεστηκα και εγω αν κανει πεισματα η Blizzard. Ξυδακι. Αντιστοιχα οταν αγορασα το skyrim, επρεπε να κατεβασω πειρατικο για να παιξω. Ενδιαφερθηκε η Bethesda? Μπααα. Ε γιατι να ενδιαφερθω εγω τοτε, και μαλιστα για κατι τοσο αστειο οσο τα πεισματα, οταν οι ιδιοι δεν ενδιαφερονται να δωσουν ενα ολοκληρωμενο προιον (που ειναι πολυ πιο σημαντικο απο τα πεισματα κατα την αποψη μου)

 

Δεν μπορεις να ξεχωρισεις το κοστος απο το τζιρο.

Επισης μαθαμε οτι καποιος που δημιουργει κατι, οταν για αυτο εχει βαλει μια τιμη και δε θελει καποιος αλλος να το χρησιμοποιει τζαμπα, ειναι πεισματαρης...

 

I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να ξεχωρισεις το κοστος απο το τζιρο.

 

Mαλλον εσυ δεν μπορεις...τα πιτογυρα που χαρισες (πειρατεια) σου κοστισαν χρηματα για να τα φτιαξεις, ασχετως αν θα τα πουλαγες η οχι. Αυτο ειναι το κοστος των πιτογυρων, οχι ο τζιρος

 

 

Επισης μαθαμε οτι καποιος που δημιουργει κατι, οταν για αυτο εχει βαλει μια τιμη και δε θελει καποιος αλλος να το χρησιμοποιει τζαμπα, ειναι πεισματαρης...
 
I rest my case.
 
 
Διαβασε λιγο το δικο σου ποστ φιλε μου. ΕΣΥ ειπες οτι ο μοναδικος λογος ειναι τα πεισματα. Αν ξερεις καναν αλλον, πεστον μου και μενα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον εσυ δεν μπορεις...τα πιτογυρα που χαρισες (πειρατεια) σου κοστισαν χρηματα για να τα φτιαξεις, ασχετως αν θα τα πουλαγες η οχι. Αυτο ειναι το κοστος των πιτογυρων, οχι ο τζιρος

 

Αντε αλλη μια, τελευταια.

Ξυπνας το πρωι, αγοραζεις το προιον σου (βαλε οτι θες εδω), και ξεκινας να πουλας. Αρα πληρωσες ενα συγκεκριμενο ποσο, πριν ξεκινησεις να πουλας, σταθεροτατο, ειτε το προιον στην πορεια το πουλησεις η του βαλεις φωτια. Το ποσο σε χρημα το πληρωσες και δεν αλλαζει.

Ξυπνας το πρωι, εχοντας την προηγουμενη μερα τελειωσει την δημιουργια ενος λογισμικου, και βγαινεις στην αγορα να το πουλησεις. Τις εργατοωρες που σπαταλησες, το χρημα που μπορει να εδωσες σε αλλους developers κλπ, ειναι σταθερο, το εδωσες μεχρι χτες βραδυ, οσα αντιτυπα και να πουλησεις, το ποσο που εδωσες σε κοστος δεν αλλαζει.

Βλεπεις καπου διαφορα; Νομιζω πως οχι. Αυτο λοιπον ειναι το κοστος.

Εξτρα κοστος κατα την πωληση, προφανως και υπαρχει, αλλα και παλι κι εκει ειναι το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις, ειτε τυλιγεις πιτογυρα, ειτε καθεσαι στον παγκο (ειτε στηνεις site κλπ) και περιμενεις να πουληθει το λογισμικο σου.

 

Αυτο με το πεισμα... αλλουνου μηνυματα διαβαζεις. Εκτος βεβαια κι αν (οπως σε βολευει) αλλαζεις τη σημασια των λεξεων, διοτι το "ειναι ενα προιον που ειναι δικο του, το τιμολογει οσο θελει, και δε θελει να το χρησιμοποιουν αλλοι δωρεαν." που εγραψα, αν αληθεια το λαμβανεις σαν πεισμα σε μια ελευθερη αγορα, καπου εχεις προβλημα αντιληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το πεισμα... αλλουνου μηνυματα διαβαζεις. Εκτος βεβαια κι αν (οπως σε βολευει) αλλαζεις τη σημασια των λεξεων, διοτι το "ειναι ενα προιον που ειναι δικο του, το τιμολογει οσο θελει, και δε θελει να το χρησιμοποιουν αλλοι δωρεαν." που εγραψα, αν αληθεια το λαμβανεις σαν πεισμα σε μια ελευθερη αγορα, καπου εχεις προβλημα αντιληψης.

Μα οταν ηδη αναλυσαμε τους υπολοιπους λογους και ειδαμε οτι δνε ισχυουν, τοτε ναι, αυτο που γραφεις "ειναι ενα προιον δικο του και δεν θελει να το χρησιμοποιιεις δωρεαν" , ναι, πεισμα το βλεπω, απτη στιγμη που λεφτα δεν θα παρει γιατι πχ. , μπορει να μην εχεις.

 

Και μαλλον με εχεις παρε καπου στραβα. Εγω ουτε υπερ της πειρατειας ειμαι ουτε κατα. Ειμαι κατα του υπερπροστατευσιμου που υπαρχει απο τη νομοθεσια στις βιομηχανιες που εχουν χρημα να "λαδωσουν". Ας παρουμε σαν δεδομενο οτι λογω πειρατειας, οι εταιριες software δεν βγαζουν αρκετα για να μεινουν ανοιχτες. Ας κλεισουν / αλλαξουν μοντελο τοτε. Και οι τσαγκαρηδες καποτε δεν βγαιναν και αλλαξαν δουλεια, δεν εβγαλε νομο το κρατος που σε υποχρεωνε να φιταξεις τα παπουτσια σου, αλλιως εισαι παρανομος. Και πριν πεις οτι αμα κλεισουν, δνε θα εχουμε ταινιες / μουσικη κλπα, να σου θυμισω οτι οι τσαγκαρηδες εξαφανιστηκαν, οχι τα παπουτσια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...