Προς το περιεχόμενο

προτασεις για αυτοκινητο


GeorgeHellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fiesta φυσικα ! Το μόνο που θα με χάλαγε είναι η 2ετής εγγύηση που έχει . Τίποτα άλλο δεν με χαλάει. Το αμάξι είναι μια χαρά.

 

Για seat ibiza είδες ή το θεωρείς μικρό;

 

5 δεν ειχαν τα ford?? Ποτε εγινε 2 ? (αν και μετα τα 2 ειναι κοροιδια ολες οι εγγυησεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όντως δύο χρόνια είναι αλλά μπορεί να επεκταθεί έως 5..

 

http://www.ford.gr/OwnerServices/FordWarranties

 

το ίμπιζα δεν το είδα, για τον ίδιο λόγο που απέρριψα το πόλο. δεν διάβασα και τα καλύτερα για τον tdi του vw group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως δύο χρόνια είναι αλλά μπορεί να επεκταθεί έως 5..

 

http://www.ford.gr/OwnerServices/FordWarranties

 

το ίμπιζα δεν το είδα, για τον ίδιο λόγο που απέρριψα το πόλο. δεν διάβασα και τα καλύτερα για τον tdi του vw group.

Κάτσε υπολόγισε τα extra κόστη των service για ένα πετρελαιοκινητήρα και τα κόστη ενός βενζινοκινητήρα καθώς και κατα πόσο γλιτώνεις καύσιμα με βάση την χρήση που το θες. 

Στο λέω γιατί αναλόγως μπορεί να σου βγει πιο συμφέρουσα η αγορά του fiesta ecoboost 1.0 lt  ή του ibiza 1.2 tsi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαμηλη καταναλωση πιστευω οτι ειναι κινητρο για να κανεις περισσοτερα χλμ απ οτι συνηθως!

Το οικονομικό κέρδος είναι κίνητρο. όχι η χαμηλή κατανάλωση. Αν ενας 1.6 diesel καιει μεικτό κύκλο 5 λτ αλλα έχει ακριβά service σε σχεση με ενα βενζινοκίνητο και ανάλογα πόσα χιλιόμετρα κάνεις το έτος τότε μπορεί να μην συμφέρει. Τα κόστη συντήρησης δεν είναι ίδια μεταξύ diesel και βενζίνης για αυτό ψάξτε τα καλά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα ηθελα και εγω τη συμβουλη σας πανω στην επιλογη αυτοκινητου γραφω εδω. Σκεφτομαι την αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου με 4.000-4.500ευρω. Θα ηθελα να κοιταξω ιαπωνικο αυτοκινητο. Μεταξυ των nissan micra(σε αυτο εχω προτιμηση), suzuki swift, toyota yaris(πιο ακριβα) τι θα προτεινατε; Απο οτι βλεπω Θεσσαλονικη σε αυτα τα λεφτα παιζουν μοντελα 03-07. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα ηθελα και εγω τη συμβουλη σας πανω στην επιλογη αυτοκινητου γραφω εδω. Σκεφτομαι την αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου με 4.000-4.500ευρω. Θα ηθελα να κοιταξω ιαπωνικο αυτοκινητο. Μεταξυ των nissan micra(σε αυτο εχω προτιμηση), suzuki swift, toyota yaris(πιο ακριβα) τι θα προτεινατε; Απο οτι βλεπω Θεσσαλονικη σε αυτα τα λεφτα παιζουν μοντελα 03-07. 

suzuki swift λογο οικονομιας και αποδοσης για τα κιλά του. Φθηνά ανταλλακτικά αξιόπιστο και πολύ άνετο στην οδήγηση. Μικρή διαδρομή συμπλέκτη μικρή διαδρομή κιβωτίου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

suzuki swift λογο οικονομιας και αποδοσης για τα κιλά του. Φθηνά ανταλλακτικά αξιόπιστο και πολύ άνετο στην οδήγηση. Μικρή διαδρομή συμπλέκτη μικρή διαδρομή κιβωτίου .

Ωραία σε αυτά που αναφέρεις υστερεί σε κάτι το micra; Βλέπω πάντως Μακεδονία τα Swift δυστυχώς είναι ελάχιστα, σε αντίθεση με τα μικρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα ηθελα και εγω τη συμβουλη σας πανω στην επιλογη αυτοκινητου γραφω εδω. Σκεφτομαι την αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου με 4.000-4.500ευρω. Θα ηθελα να κοιταξω ιαπωνικο αυτοκινητο. Μεταξυ των nissan micra(σε αυτο εχω προτιμηση), suzuki swift, toyota yaris(πιο ακριβα) τι θα προτεινατε; Απο οτι βλεπω Θεσσαλονικη σε αυτα τα λεφτα παιζουν μοντελα 03-07. 

 

θα πρότεινα με το κεφαλαιο που εχεις να παρεις οτι πιο καινουργιο μπορείς... και τα 3 που πρότεινες ειναι τίμια αμαξακια ωστοσο στην καταταξη μου θα ήταν 1)  yaris 2)  swift 3)  micra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα yaris είναι αρκετά ακριβά και σε αυτά τα χρήματα τα παλαιότερα. Έχω βρει ένα suzuki swift 2005 το οποίο όπως έμαθα έχει πίσω την κεραία και άρα είναι ουγγρικό. Ακούγονται κακά λόγια για αυτά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα yaris είναι αρκετά ακριβά και σε αυτά τα χρήματα τα παλαιότερα. Έχω βρει ένα suzuki swift 2005 το οποίο όπως έμαθα έχει πίσω την κεραία και άρα είναι ουγγρικό. Ακούγονται κακά λόγια για αυτά όμως.

 

μπαίνεις σε λεπτομέρειες που δε γνωρίζω δυστυχώς...

 

η γνωμη μου οπως σου ειπα παντως ειναι παρε οσο πιο καινουργιο μπορείς οτι και αν πάρεις... του 2005 θα κλεισει δεκαετία σε λιγους μήνες..! Στα λεφτα που δίνεις παίζουν και focus (2007-08+) καθως επίσης και το προσφατο fabia (2008+) αν σου αρέσει (γουστα ειναι αυτα, σε εμενα αρεσει)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταία φορά που σας κουράζω. μπήκε πολύ υναμικά στο παιχνίδι και το σουζούκι σιφτ, έκδοση 1.2 βενζίνη στα 12κ με την πιο ακριβή έκδοση. καμιά γνώμη για αυτό? ξέρω είναι άκυρη η σύγκριση σε σχέση με τα πετρελαιοκίνητα παραπάνω αλλά πρέπει να ρωτήσω, πως είναι και αυτό. (ξέρω ότι πληρώνει τέλη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το εχω οδηγησει ειναι πολυ γκαζιαρικο για 1200 κυβικα και τρομερα οικονομικο.αν σαρεσει το σουλουπι του κανε ενα test drive .για μενα ειναι πολυ τιμια επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οικονομικό κέρδος είναι κίνητρο. όχι η χαμηλή κατανάλωση. Αν ενας 1.6 diesel καιει μεικτό κύκλο 5 λτ αλλα έχει ακριβά service σε σχεση με ενα βενζινοκίνητο και ανάλογα πόσα χιλιόμετρα κάνεις το έτος τότε μπορεί να μην συμφέρει. Τα κόστη συντήρησης δεν είναι ίδια μεταξύ diesel και βενζίνης για αυτό ψάξτε τα καλά !

τα diesel ομως (για bmw για VW που ξερω) θελουνε service και 2 χρονια η 30.000 χιλιομετρα. Πες θα το κανεις εσυ στα 20.000, παλι ειναι διπλασιο απο τα 10.000 που θα εκανες το super... Και το service δεν εχει διπλασιο κοστος , 80% παραπανω θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...